PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3324 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 6
Użytkowników online: 0
RSS

KS-41. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 8.10.2014
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 41/2014 z dnia 08.10.2014 r.

Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. 85. rocznica powstania Polskiego Związku Krótkofalowców i 90. lecie IARU.
Przypominamy, że Prezydium Zarządu Głównego PZK ogłosiło w dniu 10 września 2014 r. konkursy związane z organizacją obchodów 85. lecia powstania PZK i 90. lecia IARU.
Konkursy te odbywają się na warunkach honorowych choć możliwe są nagrody za realizację zadanych tematów.

Konkursy dotyczą:

  1. - Zorganizowania centralnej uroczystości z okazji 85. rocznicy powstania PZK oraz 90. lecia istnienia IARU.
  2. - Opracowania projektu kalendarza na 2015 r., którego tematyka nawiązywała będzie do obchodzonych w 2015 roku rocznic.

Zgłoszenia należy kierować elektronicznie na sp2jmr@pzk.org.pl (sekr. ZG PZK) lub listownie na adres Sekretariatu ZG PZK w terminie do 15.10.2014.

Piotr SP2JMR

2. IV Konferencja ARISS –Ostrów Wielkopolski 3-4.10.2014. Konferencję zorganizował zespół z Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "ZAP - Edukacja" oraz Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Organizatorami instytucjonalnymi byli: Polski Związek Krótkofalowców, Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów „Delta” z Dębicy oraz ARISS Europa. Największy wkład w organizację Konferencji wnieśli: Pani Danuta Połomska Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „ZAP –Edukacja”, Sławek SQ3OOK oraz Jarek SP3AYA oczywiście z pomocą pozostałych członków klubu. Spoza środowiska ostrowskiego duchem opiekuńczym konferencji oraz autorem części prezentacji był oczywiście Armand Budzianowski SP3QFE mentor ARISS Europa, który podczas konferencji został odznaczony Odznaką Honorową PZK.
Na konferencji było obecnych 54. uczestników z czego tylko 18. krótkofalowców, pozostali to kadra pedagogiczna oraz dzieci i młodzież dotychczas nie związana z krótkofalarstwem. To właśnie Oni są głównymi adresatami kolejnych Konferencji ARISS.
Wyraźnie widoczne było zaangażowanie młodzieży krótkofalarskiej w realizację konferencji, co dobrze rokuje na przyszłość i jest zasługą kierownictwa klubu SP3POW.
Pierwszym i najmłodszym bo tylko 16. letnim prelegentem był Błażej SQ3TGV, który w sposób przystępny dla nie krótkofalowców i nie radioelektroników zaprezentował historię i funkcjonowanie satelitarnych systemów nawigacyjnych począwszy od pierwszych z lat 60. ub. stulecia do współczesnych systemów nawigacyjnych na świcie. Jest to ważne ponieważ „Space: Guiding Your War” jest tematem wiodącym w czasie tegorocznych obchodów Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (ang. WSW World Space Week), którego znaczącym elementem była nasza konferencja.
Tematyka Konferencji dotyczyła łączności z ISS w aspekcie organizacyjnym oraz statystycznym.
W tym miejscu korzystając z okazji informuję, że Polska z 15. kontaktami w ramach ARISS zajmuje znaczące miejsce w statystykach tych wydarzeń w skali globalnej.
Drugą grupę zagadnień prezentowanych podczas konferencji stanowiły mikrofale, o których znaczeniu i technice opowiadał Zenek SP3JBI oraz wysokorozdzielcza telewizja amatorska DVB-S, która zaczyna stanowić istotny element w rozwoju zaawansowanych technologii dla potrzeb szeroko rozumianego krótkofalarstwa.
Konferencja była znakomicie zorganizowana. Wspaniale też były wyeksponowane plakaty i zdjęcia związane z tematyką konferencji. Ze strony PZK w konferencji uczestniczyli Jurek SP3SLU z-ca prezesa PZK ds. młodzieży i szkolenia oraz piszący te słowa Piotr SP2JMR wiceprezes PZK.
SKiR Deltę reprezentował Hubert Hajduk SQ9AOL, który był także jednym z prelegentów.
ARISS Region Europa reprezentował Armand Budzianowski SP3QFE.
Organizatorom i ich współpracownikom składam w imieniu prezydium ZG PZK serdeczne podziękowania za trud i zaangażowanie przy organizacji tego ważnego przedsięwzięcia.
Piotr SP2JMR

3. II BIEG LEŚNIKA" i SPFF-0511.
 W dniu 27 września 2014 roku miał miejsce „II BIEG LEŚNIKA” zorganizowany przez Nadleśnictwo Skierniewice w rejonie rezerwatu przyrody Ruda Chlebacz. Faktycznie miały miejsce dwa biegi. Pierwszy - rekreacyjny o długości 3,2km oraz drugi - profesjonalny o długości 6,5km. Wzięło w nich udział przeszło stu pięćdziesięciu uczestników, rekrutujących się zasadniczo spośród młodzieży szkolnej. Imprezę uświetniała praca radiostacji klubowej SP7PCZ, nawiązując łączności w ramach programu WFF z obiektu SPFF-0511, którym jest wymieniony na wstępie rezerwat. Radiostację klubową podczas wyprawy obsługiwali: prezes klubu Wojtek - SQ7JZO oraz operator Cezary - SP7MJX, których wspierali młodzi adepci krótkofalarstwa - Paweł, Kuba i Michał. Nadawcy dysponowali transceiver’em FT-857D, zasilanym z akumulatora samochodowego, własnej konstrukcji skrzynką antenową oraz anteną FD-4. W rezultacie przeszło półtora godzinnej pracy na pasmach 7 i 14MHz zostało przeprowadzonych 111 łączności ze stacjami krajowymi oraz europejskimi, którym dokumentowano łączności z obiektem SPFF-0511 oraz przekazywano informację o „II BIEGU LEŚNIKA”.
Cezary SP7MJX

4. SN50MOA. Stacja okolicznościowa pracująca z okazji 50. rocznicy powstania Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach będzie aktywna na pasmach od 1 do 30 października 2014 r. W imieniu Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców zapraszamy do łączności emisjami CW, SSB, oraz cyfrowymi. Więcej szczegółów pod adresem: http://qrz.com/db/SN50MOA.
Dziękuję i pozdrawiam
73! Michał SQ9ZAY

5. Link do filmu 50 lat krótkofalarstwa w Dębnie.
W poprzednim komunikacie pisaliśmy o obchodach 50. lecia krótkofalarstwa w Dębnie.
Poniżej link do filmu zrealizowanego przez Mietka SP3CMX. Zapraszamy do obejrzenia.
http://www.youtube.com/watch?v=qBcNZQNBqPc
Mietek SP3CMX

6. 300 razy SPFF.
Światowy lider aktywacji terenowych programu Word Wide Flora and Fauna radioklub SP9YFF, z okazji aktywacji trzechsetnego unikalnego obiektu SPFF/WFF zaprasza do łączności oraz zdobycia z tej okazji pamiątkowego certyfikatu.
Link bezpośredni: http://www.sp9yff.pl/index.php/dyplomy/300th-spff

Vy73/44 SP9YFF Team

7.  Maraton z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W najbliższy piątek i sobotę zapraszamy do udziału w Maratonie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To jedyny w SP krótkofalarski akcent tego święta nauczycieli i wykładowców. Do usłyszenia w piątek 10.10.2014 od godz. 14.00 UTC.
Zbyszek SP8AUP

8. Portugalia – Ekspozycja dla radioamatorów 30.11.2014 Lizbona.

 
Związek radioamatorów A.R.V.M., (Associação de Radioamadores da Vila de Moscavide) organizuje w dniu 30. listopada 2014 (Niedziela 10-17:00) ekspozycję w Lisbonie.
Jest to największe wydarzenie radioamatorskie tego typu w Portugalii.
Link do strony informacyjnej: http://www.arvm.org/feiraradio/2014/fr.htm
Zaproszenie jest ważne dla wszystkich. Strona jest w języku portugalskim, ale nie jest to wcale taki trudny język! Przynajmniej w zakresie podstawowym.

Kontakt, również w celu rezerwacji miejsca dla ekspozycji sprzętu i handlujących:
CT1ABD - M. Dinis     21 944 37 48
CT1DL  - Francisco Gonçalves     91 958 15 66
A.R.V.M.      21 944 01 98
A.R.V.M.      f.radio@arvm.org
Info Zygi SP5ELA

9. Ćwiczenia Wielopolanka 2014. W dniu  4.10.2014 r. w godzinach 11- 13 czasu lokalnego odbyły się ćwiczenia łączności ratunkowej  na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego oraz dębickiego, zorganizowane przez SKiR „DELTA” oraz kluby krótkofalowców: SP8KKM i SP8PVV. W ćwiczeniach brały udział stacje mobilne i stacje przenośne. Patrolowany był teren wzdłuż rzeki Wielopolki która przepływa przez Ropczyce i już niejednokrotnie dała się  mieszkańcom we znaki. Całkowicie czymś nowym było wprowadzenie do ćwiczeń  kolegów z pasma CB radio. Potraktowaliśmy to jako eksperyment aby sprawdzić jak zachowają się osoby postawione z zaskoczenia przed  wykonaniem jakiegoś określonego zadania. W naszych ćwiczeniach było to przekazanie komunikatu ze stacji nr 1 do stacji nr 2 oddalonej od siebie o około 20-25 km wzdłuż popularnej "czwórki"; odcinek Dębica - Sędziszów Młp. Wszystkie komunikaty były zbierane przez dwie stacje mobilne kolegi Tomka SQ8MXE i Krzyśka SQ8MXK. Same ćwiczenia spotkały się z pozytywnym  zainteresowaniem braci CB radiowej ale niestety były i czarne owce które starały się uniemożliwić przeprowadzenie ćwiczeń. Miejmy nadzieję, że następne ćwiczenia przebiegną jeszcze sprawniej, a osób które będą przeszkadzać nie będzie wcale. Szczególne podziękowania za zainteresowanie i udział w ćwiczeniach dla kolegów z pasma CB: czarny SAAB, srebrne Mitsubishi, czarna Skoda, białe Vito oraz stacji bazowej zajmującej się serwisowaniem urządzeń CB radio.
Dziękujemy wszystkim którzy brali udział w ćwiczeniach w paśmie UKF 2m: Jackowi SQ8AQO, Januszowi SQ8DLJ, Bartkowi SQ8BRZ, Andrzejowi SQ8NMA, Andrzejowi SP8LNC, Piotrkowi SQ8DUH, Tomkowi SQ8MXE, Krzyśkowi SQ8MXK, Krzyśkowi SQ8KRZ, Patrykowi SQ8SZP.
Do zobaczenia i usłyszenia w kolejnych ćwiczeniach.

Wiceprezes SKiR "DELTA" w Dębicy
Krzysztof Pryga SQ8MXK

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX

Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Zbyszkowi SP8AUP, Mieczysławowi SP3CMX, Cezaremu SP7MJX, Michałowi SQ9ZAY, Zespołowi SP9YFF, Zygmuntowi SP5ELA, Krzysztofowi SQ8MXK.


Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatu: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA.


articles: Ikonka_PDF_50px.jpg Komunikaty KS 2014


Załącznik:

Z W I Ą Z E K   H A R C E R S T W A   P O L S K I E G O
KLUB  ŁĄCZNOŚCI SP 8 ZIV  PRZY KOMENDZIE HUFCA  im. CZESŁAWY „BAŚKI” PUZON W JAROSŁAWIU
WYDZIAŁ EDUKACJI I SPORTU URZĘDU MIASTA JAROSŁAWIA
ORAZ  PODKARPACKI KURATOR OŚWIATY  W  R Z E S Z O W I E
O R G A N I Z U J Ą  MARATON  KRÓTKOFALARSKI  Z OKAZJI
„ DNIA EDUKACJI NARODOWEJ ”
 R E G U L A M I N

1. Celem organizowanego Maratonu jest uczczenie Dnia Edukacji Narodowej,
     promocja jarosławskiego harcerstwa oraz działań władz Oświatowych
    Województwa Podkarpackiego.
2. Do udziału w Maratonie zaprasza się operatorów radiostacji indywidualnych
    i klubowych z SP o znakach podstawowych z mocą do 100 W. Udział stacji
    zagranicznych mile widziany.
3. Maraton odbędzie się w dniach od 10 i 11X.2014 r. w godzinach:
   10.X.2014 r. piątek –  od 16,00 do 20,00. czasu lokalnego (14,00-18,00 UTC)
   11.X.2014 r. sobota –  od  07,00 do 10,00. czasu lokalnego (05,00-08,00 UTC)

UWAGA: w dniu 11.X.2014 r. z przerwą od godz.  8:00 do 9:00 czasu lokalnego (6,00 -7,00 UTC)  to jest na czas zawodów:  PGA-TEST - 2014.- jeśli takie będą się odbywać w tym terminie?!.

6. Pasmo 3,5 MHz   –  Emisja SSB.
7. Punktacja:
  a- za nawiązanie łączności ze stacją organizatora  SP 8 ZIV            -  20 pkt.
  b- za nawiązanie łączności z krótkofalowcem nauczycielem              - 15 pkt.               
  c- za nawiązanie łączności z krótkofalowcami woj. podkarpackiego   - 10 pkt.
  d- za nawiązanie łączności z pozostałymi stacjami biorącymi udział
                                                                                           w maratonie - 5 pkt.
 
 UWAGA: Rozdawanie punktów możliwe tylko w jednej grupie, bez
                     możliwości ich łączenia.
 8. Klasyfikacja:
a-    Radiostacje indywidualne nauczycieli
b-    Radiostacje indywidualne z woj. podkarpackiego
c-    Pozostałe radiostacje indywidualne
d-    Radiostacje klubowe
e-    Najaktywniejsza radiostacja organizatora

 9. Raporty:
Stacje dające punkty w Maratonie podają raport RS oraz:
a-    Stacja organizatora podaje - JA np. 59-JA.
b-    Krótkofalowcy nauczyciele podają – DN np.59- DN .
c-    Krótkofalowcy z woj. Podkarpackiego podają – RZ np.59-RZ.
d-    Pozostałe stacje podają – MJ raport oraz numer kolejny łączności w maratonie – np. 59-MJ-31.
-   Kolejność zapisu w zgłoszeniu dowolna.
   
10. Wywołanie: Wywołanie w Maratonie Jarosławskim.

11. Nagrody:
a-    za zajęcie I-go miejsca w poszczególnych grupach – PUCHAR
         KURATORA OŚWIATY WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO
b- za zajęcie od I-go do III miejsca w każdej grupie  - DYPLOM
c- za zajęcie do 5-go miejsca w każdej grupie DYPLOM ZA UDZIAŁ

12.  Wyniki Maratonu ogłoszone zostaną w terminie trzech miesięcy od
     zakończenia zawodów i podane do wiadomości w masowych środkach
     przekazu obowiązujących w PZK a nagrody i dyplomy wręczone zostaną na
     planowanym okolicznościowym spotkaniu lub wysłane bezpośrednio do
     uczestników Maratonu.

13. Uczestnicy Maratonu proszeni są o przesłanie w terminie do dnia 18.X.2014 r.
      czytelnego zestawienia przeprowadzonych łączności, które winno zawierać:
      adres pocztowy, grupę klasyfikacyjną, wykaz stacji wraz z punktacją,
      datę i czas łączności raport nadany i odebrany.

14. Zestawienie z wpisaną punktacją należy przesłać na adres: Klub Łączności
       SP8 ZIV, 37-500 Jarosław, skr. poczt. 127, lub pocztą elektroniczną E-mail:
      ot35@o2.pl

15. Decyzje komisji są ostateczne.
15. Komisja w składzie:
            Przewodnicząca -  phm. Jagoda Dryś  SP8AYL  - Komendantka Hufca
            Członkowie   - phm. Zbigniew Guzowski  SP 8 AUP - Kierownik Klubu
                               - hm. Mirosław Froń SP 8 TJX – Członek Klubu.                                                     

                                                                VY-73! – CZUWAJ!


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,482,623 Unikalnych wizyt