PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3323 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 7
Użytkowników online: 0
RSS

KS-39. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 24.09.2014
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png

 
KOMUNIKAT NR 39/2014 z dnia 24.09.2014 r.

Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Spotkanie MAiC-PZK.
W dniu 17.09.2014 czyli we środę o godz. 12.30 w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odbyło się spotkanie z Panią Małgorzatą Olszewską Podsekretarzem Stanu w MAiC oraz z przedstawicielami Departamentu Telekomunikacji MAiC.
Rozmawialiśmy o zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem służby radiokomunikacyjnej amatorskiej w SP oraz jej rozwojem.
W spotkaniu ze strony Polskiego Związku Krótkofalowców uczestniczyli Jurek SP7CBG Prezes PZK, Mariusz Busiło SP5ITI pełnomocnik PZK ds. kontaktów z MAiC oraz Piotr SP2JMR wiceprezes PZK.
Info. SP2JMR

2. 4 X br - ogólnopolska wymiana wiedzy o amatorskiej służbie radiokomunikacyjnej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
W dniu 4 października 2014 roku odbędzie się 4. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków ARISS, tym razem w Ostrowie Wielkopolskim gdzie w styczniu br. miał miejsce 15. kontakt ARISS z Polski. Jest to miasto położone w blisko centrum Polski o doskonałym dojeździe komunikacją publiczną jak i samochodem.
Zaproszeni na konferencję prelegenci z całej Polski, przedstawią 14 prezentacji i referatów, które mają na celu zaprezentować ARISS (skrót od: Amateur Radio on the International Space Station) i jakie daje możliwości radioamatorskie. Będzie można dowiedzieć się jak przygotować merytorycznie i technicznie amatorski kontakt radiowy z ISS. Mowa będzie też m. in. o: szkolnym kontakcie, łącznościach APRS, wysokorozdzielczej amatorskiej telewizji cyfrowej HAM TV z pokładu ISS. Zaprezentowane będą rozwiązania radioamatorskie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konferencji towarzyszyć będą wystawy tematyczne związane z realizacją programów edukacyjnych. Spotkanie będzie też okazją do podsumowania dotychczasowych działań w ramach ARISS w Polsce oraz forum wymiany doświadczeń zdobytych podczas realizacji kontaktów ARISS.

Zapraszamy nauczycieli i uczniów oraz krótkofalowców, którzy dotychczas brali udział w programie ARISS w Polsce oraz tych, którzy są zainteresowani zorganizowaniem łączności w pasmach amatorskiej służby radiokomunikacyjnej z astronautą przebywającym w czasie połączenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Organizatorami konferencji są Polski Związek Krótkofalowców, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "ZAP - Edukacja", Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW, Grupa ARISS w Polsce przy wsparciu organizacyjnym m. in. ARISS i ARISS Europa oraz Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ariss.pzk.org.pl.

Info: SP2JMR

3. Po ćwiczeniach DASR
W dniu 18.09.2014 r. (czwartek) w godzinach 19-21 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbył się trening Systemu Wczesnego Ostrzegania i Alarmowania Województwa Dolnośląskiego. W ramach tych ćwiczeń w budynku Urzędu została uruchomiona stacja sztabowa DASR pracująca pod znakiem SP6PSR.
Z obszaru województwa dolnośląskiego i nie tylko nawiązały łączność ze stacją sztabową na jednej z wymienionych poniżej częstotliwości następujące stacje:

godz. 19:00 - 19:20 - przemiennik SR6R
SQ6NSC, SQ6LJR, SQ6ADN, SQ6ADS, SP6STZ/P, SQ6POL, SQ6LN, SP6IZU, SQ6POH, SQ6COE, SQ6WW/P, SQ6RQP/P, SQ6RMA, SQ6NSJ, SQ6OCZ, SQ6WF

 godz. 19:20 - 19:40 - przemiennik SR6G
SP6BNG, SQ6KXN, SQ6POM, SP6CZ, SQ6PLD, SP6KGJ, SP3QYJ, SP6OPD, SQ6LAE, SQ6ADD, SQ6JNQ, SQ6WA, SQ6UV, SP6PA/M

 godz. 19:40 - 20:00 - przemiennik SR6J
SP6BXZ, SQ6PZW, SP6GBP, SP6KGJ, SQ6POM, SQ3PGA, SP6LTP, SP6TGD, SP6FXF, SP6DWB, SQ6RKO, SQ6SFP, SP3CR, SQ6OEZ, SQ6LAN, SP6CYN, SQ6OXF, SQ6GIT/M, SP6SMC, SP3RBJ

 godz. 20:00 - 20:20 - przemiennik SR6S
SP6OWY, SP6BGF, SQ6LAC, SP6GTN, SP6CES, SQ6IYC, SQ6KPV, SP6TGI, SP6MMM, SQ6DGR, SQ6GTW, SP6BPT

godz. 20:20 - 20:40 - częstotliwość 3.760 MHz +/- QRM
SQ6POM, SP6KGJ, SQ6PLH, SP6BGF, SQ6WA, SQ6POH, SQ6LAN, SP6GBP, SP6LTI, SP9KDA, SP6KYU, SP6NIP
 
godz. 20:40 - 21:00 - częstotliwość 7.150 MHz +/- QRM
SQ6A, SQ6LAN, SP6PLE, SP6GBP, SP6CJK, UR3PB, SP1KSR
 
Na koniec chcielibyśmy jako Zarząd DASR gorąco podziękować tym wszystkim kolegom i koleżankom, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia pierwszego Treningu Systemu Wczesnego Ostrzegania i Alarmowania Województwa Dolnośląskiego.

 Zarząd DASR

P.S. Trening, o którym powyżej można śmiało nazwać wzorcowym. Jak widać wzięło w nim udział ponad 50 stacji z jednego z rejonów najbardziej zagrożonych powodzią. Wydarzenie to stanowi bardzo dobry przykład realizacji porozumień zawartych na szczeblu centralnym oraz wojewódzkim.
SP2JMR
 
4. Po XVII. Mistrzostwach Świata w Amatorskiej Radiolokacji Sportowej.
17 Mistrzostwa Świata ARDF Burabay Kazachstan odbyły się w dniach
6-13.09.2014. W Zawodach największej rangi odbywających się co dwa lata, uczestniczyły 24 państwa; 16 z Europy, 5 z Azji, po jednym z Ameryki Północnej (USA), Australii, i jeden przedstawiciel z Afryki. W kategoriach żeńskich uczestniczyły zawodniczki: W19, 23 juniorki w tym trzy Polki: Maria Deptulska, Lidia Lekan, Aleksandra Waszczuk, W21 21 seniorek w tym Urszula Byrdy, W3515 pań w tym Agnieszka Deptulska i Agata Kulicka, W50 16 uczestniczek i brak Polek oraz W60 8 weteranek również bez Polek. W kategoriach męskich wystartowało 20 juniorów z jedynym reprezentantem kraju Mateuszem Deptulskim, M21 obsadziło 31 seniorów pośród nich Marek Kubisiak, M40 to najliczniejsza kategoria 41 panów z reprezentantem Polski Tomaszem Deptulskim, w kategoriiM50 30 startujących bez naszych rodaków, M60 liczyło 31 panów z Władysławem Pietrzykowskim oraz M70 liczyło 14 weteranów bez przedstawiciela naszego kraju. Razem w podstawowej rywalizacji brało udział 250 osób po za tym ścigało się po za konkursem kilkadziesiąt osób z Chin w kategoriach W i M 19. Doliczając obsługę narodowych ekip, 13 osób międzynarodowej komisji sędziowskiej, oraz grono zaproszonych osób, liczba osób
uczestniczących przekroczyła możliwości zakwaterowania w kilku hotelach. Najliczniejsze ekipy to: 64 osoby z Chin, z Ukrainy 43 osoby, z Rosji 40 osób, z Czech 37 osób, z Niemiec 28, Japonii 25, Słowacji 20. Z braku środków finansowych skromna 10 osobowa reprezentacja częściowo finansowana została ze środków PZK w najmłodszych kategoriach. Mimo trudnej sytuacji finansowej nasza skromna ekipa zdobyła dwa srebrne medale indywidualne oraz wiele miejsc w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodniczek i zawodników.
Prawie kompletne reprezentacje naszych sąsiadów zdobyły większość medali indywidualnych i drużynowych: Rosja 66 medali, Ukraina 34, Czechy 33, Niemcy 12, Litwa 11, Słowacja 11.
Dla poprawy wyników i dalszego rozwoju tego wspaniałego sportu krótkofalarskiego niezbędna jest pomoc ze strony wszystkich podmiotów zajmujących się ARDDF-em i to bez względu na lokalne różnice w regulaminach czy też polskie nazewnictwo. W związku z tym Oczekujemy na pomoc i wsparcie w naszych wysiłkach ze strony Zarządów PZK, PZRS, LOK, ZHP.
Jak zwykle w pierwszych dniach mistrzostw odbyło się uroczyste otwarcie połączone z występami młodych artystów Kazachstanu oraz z treningów w konkurencjach klasycznych podczas których użyto nowego sprzętu nadawczego produkcji chńskiej. Zaskoczeniem był odległy wybór terenu zawodów dla którego trzeba było przeznaczyć wiele czasu na dojazd autokarami mimo, że okolica Burabaju jest zalesiona.
 Wybrano jednak tereny o utrudnionej okolicy z uwagi na licznie występujące głazy i formy skał, liczne jary, wąwozy, duże różnice wzniesień. Pierwsze konkurencje odbyły się przy zaledwie kilku stopniach ciepła. Rywalizacja sportowa była niezwykle zacięta, rywali dzieliły często niewielkie różnice sekundowe i minutowe miejsca w pierwszej
dziesiątce to już sukces. Największe nasze sukcesy to srebrny medal Agaty Kulickiej w sprincie, 6. miejsce w klasyku 3,5 MHz 5. miejsce w klasyku 2. metrów oraz 10. te w foxoringu, srebrny medal Mateusza Deptulskiego w klasyku 3,5 MHz 10. miejsce w klasyku na 2 metry i sprincie oraz 8. pozycja w foxoringu, 9. pozycja - Maria Deptulska w klasyku 2. metrów, Aleksandra Waszczuk wysokie 4 miejsce w klasyku 80 metrów i 5 miejsce w foxoringu 3,5 i 10 pozycja w sprincie. 8 miejsce w sprincie Urszuli Byrdy. Bardzo dobry wynik w silnej obsadzie K35 Agnieszki Deptulskiej w paśmie 2 metrów 5 miejsce i 8 w foxoringu. Dziewiąte miejsce Tomasza Deptulskiego w sprincie. Na uznanie zasługuje duży wkład w przygotowaniach juniorów Agnieszki i Tomasza Deptulskich, Zbyszka Mądrzyńskiego, Piotra Habrosa i innych.
Władysław SP9GNM

5. VIII Mistrzostwa I Regionu IARU w Szybkiej Telegrafii – HST.
Gratulacje dla naszych telegrafistów! W dniach 12-16 września 2014r., 83 zawodników - kobiet i mężczyzn, pochodzących z 14 krajów, walczyło pod okiem międzynarodowego jury o tytuły mistrzowskie w elitarnej dyscyplinie sportowo-technicznej jaką jest szybka telegrafia (HST). Mistrzostwa odbyły się w Czarnogórze, w nadmorskiej miejscowości Bar.
Zawodnicy musieli wykazać się operowaniem szybką telegrafią w czterech konkurencjach: odbiór i nadawanie tekstów, odbiór znaków wywoławczych radiostacji w programie Rufz, symulacja pracy w zawodach typu WW w programie MorseRunner. Skromny Polski zespół reprezentowało trzech zawodników: Marek SP8BVN z Biłgoraja, Tadeusz SP1RKR i Seweryn SP1-22037 ze Świdwina. Obstawiono więc tylko trzy kategorie wiekowe. Seweryn SP1-22037 zdobył aż trzy brązowe medale dla Polski, mając w swojej kategorii 9 przeciwników. Dzięki swoim wyczynom kilkakrotnie stawał na podium. Tadeusz SP1RKR zdobył trzy miejsca 4-te i jedno 6-te. Marek SP8BVN zdobył miejsce 6-te w nadawaniu i trzy miejsca 7-me (odbiór, MorseRunner, Rufz). W klasyfikacji generalnej Polska zespołowo zajęła 6-te miejsce za Białorusią, Rosją, Rumunią, Węgrami i Bułgarią. Warto zaznaczyć, że zwycięska od lat drużyna z Białorusi podchodzi do sportu telegraficznego profesjonalnie, a przy tym regularnie wystawia zawodników we wszystkich kategoriach, dodatkowo są oni dublowani przez innych zawodników (zgodnie z regulaminem mistrzostw). Tym większe gratulacje należą się naszej reprezentacji, a jednocześnie pojawia się żal, że w SP brakuje telegrafistów chętnych do uczestnictwa w tej dyscyplinie i od lat nie udaje nam się skompletować pełnej reprezentacji. Zdecydowano, że przypadające w przyszłym roku Mistrzostwa Świata odbędą się w Macedonii.

Info: Jerzy SP3SLU na podstawie relacji Tadeusza SP1RKR.

6. Zjazd SPDXC.
W dniach 19-21.09.2014 r, w nadmorskiej miejscowości Sianożęty obradował zjazd SPDXC Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych. Tradycyjnie na zjeździe zostały ogłoszone wyniki zawodów SP-DX Contest 2014 oraz współzawodnictwa Interkontest.
Pełne wyniki SP-DX Contest oraz wyniki współzawodnictwa OT PZK w SP-DX Contest znajdują się na stronie: http://spdxcontest.pzk.org.pl/

Zarząd SPDXC

7. SN60SKW.
Od 01 października do 31 października klub SP6KEO w Prudniku otrzymał znak okolicznościowy SN60SKW upamiętniający 60 rocznicę uwięzienia Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego w prudnickim lasku. W związku z tym mamy ogromną prośbę, a mianowicie prosimy o umieszczenie tej informacji wraz z załączonymi plikami karty QSL oraz informacji historycznej o tym wydarzeniu, na stronie PZK.
 
Pozdrowienia od Tadka SP6MRC i Mietka SP6EZ
Prezes Klubu SP6KEO
mgr Leonard NETCEL - SQ6LZD
 
8. Zebranie LKK. Koledzy, Członkowie honorowi i sympatycy LKK.
W ślad za informacją Sekretarza LKK Romana UY3WX zamieszczoną na stronie LKK http://lkk.org.ua/informuję, że doroczne zebranie Klubu odbędzie się dnia 19 października 2014 r. o godz. 11:00 w siedzibie Klubu UR4WWE we Lwowie, ul. Antonowycza 70.
Porządek zebrania:
1. Sprawozdanie Prezesa Rady LKK,
2. Sprawozdanie Prezesa Komisji Rewizyjnej LKK,
3. Wybory delegatów na sprawozdawczo - wyborczą konferencję UARL w Kijowie.
Rada LKK zaprasza wszystkich członków rzeczywistych, honorowych i sympatyków LKK do udziału w zebraniu.
Członek Rady LKK - Wojtek SP8MI LKK #007/H

9. „II BIEG LEŚNIKA" i SPFF-0511. 27 września 2014 roku (sobota), w rejonie rezerwatu przyrody Ruda Chlebacz, odbędzie się organizowany przez Nadleśnictwo Skierniewice „II BIEG LEŚNIKA". Celem uświetnienia imprezy, wspierania idei ochrony przyrody oraz popularyzowania krótkofalarstwa, członkowie klubu SP7PCZ będą pracowali w tym dniu w ramach programu WFF z obiektu SPFF-0511 (Ruda Chlebacz). Zapraszamy do łączności emisją SSB w pasmach 80, 40 i 20m w godzinach od 07:00 do 14:00 UTC. Więcej informacji na temat II Biegu Leśnika: www.skierniewice.lodz.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/ii-bieg-lesnika.

Cezary SP7MJX

10. Lista wyróżnionych stacji za 12 x SN0HQ "Worked All SN0HQ Stations 2014". W roku 2014 rekordowa ilość operatorów została wyróżniona okolicznościowymi koszulkami za nawiązanie kompletu łączności z SN0HQ. Wspólny wysiłek stacji polskich wsparciem punktowym w IARU Contest 2014 przyczynił się do uzyskania przez zespół SN0HQ wysokiej lokaty w czołówce reprezentacji narodowych z całego świata.
DX - F8DRE, ON4BPM, OT4T
SP1 - SP1DSZ, SP1MGM, SP1NQN, SP1RKR, SP1RKT, SQ1OD
SP2 - SP2CA, SP2DDX, SP2DKI, SP2EXN, SP2X, SP2FUD, SP2FWC, SP2FWF, SP2GUC, SP2YKS, SP2KPD, SQ2KLU, SQ2PHG
SP3 - SP3BTK, SP3CCR, SP3CFM, SP3CJS, SP3CUG, SP3DOF, SP3DSC, SP3EA, SP3FHV, SP3FYX, SP3PWL, SP3RBG, SP3TYF, SP3UY, SP3ENI, SP3GRE, SP3GRH, SP3KWA, SP3OKS, SP3OKU, SP3SLM, SP3SLU, SP3TLF, SQ3EPP, SQ3GOK, SQ3KM, SQ3LVQ, SQ3NMO, SQ3NMP, SQ3TGO, SQ3TGU, SQ3XBC
SP4 - SP4BEU, SP4BJG, SP4GL, SP4JEU
SP5 - SO5S, SQ5LTL, SQ5OVL
SP6 - SN6A, SP6GCU, SP6ICO, SP6IHE, SP6LMQ, SP6ZT, SQ6PHP, SQ6PWJ
SP7 - SP7AWG, SP7EWL, SP7FBQ, SP7TF, SQ7FPH, SQ7LQJ, SQ7MHN, SQ7NSN, SQ7RL
SP8 - SP8AJK, SP8BRE, SP8FNA, SP8GEY, SP8HKT, SQ8JMZ
SP9 - SO9T, SP9A, SP9AMN, SP9BNM, SP9EMI, SP9FKQ, SP9FTJ, SP9HVV, SP9HZW, SP9KJU, SP9KJU, SP9MDY, SP9PRO, SP9RCL, SP9REP, SP9RPW, SP9XUE, SP9YFF, SQ9HQ, SQ9IAU, SQ9IDE, SQ9JYG, SQ9JYK, SQ9NJ, SQ9T

Zespół SN0HQ jest wdzięczny wszystkim stacjom, i to bez względu na ilość nawiązanych QSO, za liczne wsparcie w IARU Contest 2014.
Dziękujemy. Do usłyszenia w przyszłym roku.

Koszulkowy księgowy Bogdan SP5WA

SP8UFR S.K.  Odszedł od nas Janusz Radzikowski SP8UFR.
Pasjonat krótkofalarstwa, do ostatnich dni aktywny na pasmach. Jego działalność klubowa i osobista tworzyła historię bialskopodlaskiego środowiska radiowego.
Pożegnanie Janusza SP8UFR odbyło się na cmentarzu paraf. w Białej Podlaskiej w poniedziałek 22.09.2014 ok. 12tej.
Niech spoczywa w pokoju...

Informacja: Wiesław SP8SW


Tyle informacji na dzisiaj
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Władkowi SP9GNM, Leonardowi SQ6LZD, Wojtkowi SP8MI, Cezaremu SP7MJX, Tadeuszowi SP1RKR, Zarządowi SPDXC, Zarządowi DASR.


Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku do godz. 21.00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej czyli do poniedziałku godz. 21.00. Redakcja komunikatów środowych: Piotr SP2JMR – Zygi SP5ELA.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2014

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,337,621 Unikalnych wizyt