PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3324 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

KS-38. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 17.09.2014
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png

 
KOMUNIKAT NR 38/2014 z dnia 17.09.2014 r.

Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Konkursy z okazji 85. lecia powstania PZK i 90. lecia IARU
.
Prezydium ZG PZK ogłasza konkursy:
a)    Na zorganizowanie centralnej uroczystości z okazji 85. rocznicy powstania PZK oraz 90. lecia istnienia IARU.
b)    Na opracowanie projektu kalendarza na 2015 r., którego tematyka nawiązywała będzie do obchodzonych w 2015 roku rocznic.
Zgłoszenia należy kierować elektronicznie na sp2jmr@pzk.org.pl (sekr. ZG PZK) lub listownie na adres Sekretariatu ZG PZK w terminie do 15.10.2014.
SP2JMR

2. III Zjazd Techniczny krótkofalowców SP.

W dniach 12-14 września w ośrodku "Sportowa Osada" w Burzeninie odbył się trzeci Zjazd Techniczny krótkofalowców, będący kontynuacją Warsztatów QRP. Głównym sponsorem i organizatorem tegorocznego zjazdu był Polski Związek Krótkofalowców (Oddziały Terenowe: Dolnośląski, Gliwicki i Łódzki). W spotkaniu wzięło udział ponad 300 uczestników, nie tylko krótkofalowców.
Osią corocznych zjazdów są tematyczne wykłady techniczne oraz konkurs na Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie, który odbył się już po raz piąty. Cennym uzupełnieniem są warsztaty elektroniczne dla dzieci i młodzieży (JUNIOR) oraz dla dorosłych (SENIOR). Jak zwykle pracowała stacja okolicznościowa 3Z0TECH - wszystkie łączności będą potwierdzone atrakcyjną kartą QSL, na której przedstawiono niektóre prace zaprezentowane w konkursie PUK-2014. Dodatkową atrakcją była bogata oferta sprzętu elektronicznego i radiowego, przedstawiona zarówno przez firmy, jak i indywidualnych uczestników giełdy krótkofalarskiej.
Wspaniała pogoda, moc wrażeń, niezłe warunki pobytu i doskonała atmosfera - wszystko to sprawiło, że w ankiecie uczestnika zjazdu, 95% respondentów zadeklarowało uczestnictwo w spotkaniu za rok.
Dziękujemy organizatorom, sponsorom, prelegentom, konstruktorom prac w konkursie PUK-2014 oraz wszystkim uczestnikom Zjazdu. Już teraz zapraszamy do Burzenina na 4. Zjazd Techniczny Krótkofalowców SP w 2015 roku, a po więcej informacji z tegorocznego spotkania odsyłamy na stronę internetową:
http://www.zjazdtechniczny.krotkofalowcy.com.pl/ gdzie sukcesywnie będą się ukazywały opracowywane materiały pozjazdowe (biuletyn, prace konkursowe, wykłady i prezentacje, zdjęcia, omówienie wyników ankiety itd.).
Waldemar Sznajder, 3Z6AEF

3. Krótkofalowcy OT-37 dla dzieci chorych na białaczkę.
W sobotę 13.09.2014 r. krótkofalowcy z OT-37 PZK i Południowo-Praskiego Klubu Krótkofalowców SP5PPK uświetnili imprezę charytatywną pod hasłem „Bezpiecznie i sportowo walczymy z białaczką”. Festyn sportowo rekreacyjny, połączony z meczami lokalnych drużyn piłkarskich, rejestracją potencjalnych dawców szpiku kostnego, obfitował także w dodatkowe atrakcje, wśród których wyróżniał się pokaz terenowego stanowiska radiostacji amatorskiej o znaku okolicznościowym HF2014VB, akcentującym Siatkarskie Mistrzostwa Świata. Nadrzędnym celem imprezy charytatywnej była profilaktyka zdrowotna oraz pozyskanie funduszy na leczenie dzieci chorych na białaczkę z licytacji gadżetów i od sponsorów. Organizatorem szczytnej akcji była grupa ludzi dobrej woli z warszawskiej Pragi, skupiona wokół Szkoły Mechanicznej nr 33 przy ul. Targowej w Warszawie. Koledzy z OT-37 odpowiedzieli na zaproszenie, a raczej prośbę, kierowaną do środowiska krótkofalarskiego przez organizatorów, za pośrednictwem Sekretariatu ZG PZK.
Sprawa jest rozwojowa i zmierza ku kontynuacji współpracy praskich krótkofalowców z młodzieżą i działaczami na rzecz zdrowia dzieci. Osoby zainteresowane tego rodzaju aktywnością mogą uzyskać szczegółowe informacje kontaktując się z Praskim Oddziałem Terenowym PZK OT-37. Szczególne podziękowania i wyrazy uznania dla obsługi pokazowego stanowiska radiostacji HF2014VB w osobach kolegów Piotra SQ5FLP, Włodka SP5MAD, Jurka SQ5JD, Piotra SP5XOV.
Info: Jerzy SP3SLU

4. Informacje o OSEC z dnia 13 września 2014.
Informuję, że zgodnie ze zgłoszeniem Administratora systemów informatycznych PZK, została wprowadzona drobna modyfikacja w OSEC: od 13 września 2014 r. plik z wykazem stacji uprawnionych do obsługi przez Biuro QSL PZK (osec_qsl.txt) ma dodaną linię nagłówkową z datą i czasem generowania pliku.
Grzegorz SP1THJ
 
Uwaga. Wszystkie pliki generowane przez system OSEC mają obecnie zestandaryzowane nagłówki. Każdy plik na w pierwszej linii znacznik daty i czasu ostatniej systemowej aktualizacji pliku. Dotyczy to plików:
https://pzk.org.pl/osec_pzk.txt
https://pzk.org.pl/osec_kluby.txt
https://pzk.org.pl/osec_qsl.txt (plik ten jest wykorzystywany przez programy zewnętrzne – SP7DQR, SP9AUV, SQ3MVE).
https://pzk.org.pl/osec_pzk_sp.txt

Zygi SP5ELA

5. Skrócony spis treści Świat Radio 10/2014.
•    AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
•    TEST: Wouxun KG-UV950P, Yosan Micro
•    PREZENTACJA: Nowości DMR
•    ŁĄCZNOŚĆ: MSPO 2014 - cz. 1, DAB+ w kraju i na świecie
•    ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK, Obchody 50-lecia IOTA
•    WYWIAD: Chcę zostać krótkofalowcem
•    HOBBY: Wzmacniacze VHF/2m i 4 m, Generatory małej częstotliwości
•    RADIO RETRO: Wystawa radioodbiorników retro, Replika radiostacji RKD
•    DIGEST: Radiowe układy lampowe
•    FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
•    RYNEK I GIEŁDA

6. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 10/2014.

•    Informacja po posiedzeniu prezydium ZG PZK
•    Relacje ze spotkań oraz aktywności organizowanych lub współorganizowanych przez PZK w końcu lipca i sierpniu 2014 r.
•    Silent Key's

7. Projekt rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych.

Informujemy, że w biuletynie informacji publicznej Rządowego Centrum Legislacji ukazały się dokumenty związane z ostateczną wersją projektu rozporządzenia MAiC w w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych:
http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/519/projekt/139287/katalog/139307
Wśród propozycji uwzględnionych w projekcie, znalazła się propozycja PZK, dotycząca rozszerzenia uprawnień dla posiadaczy świadectw kategorii C o zakres częstotliwości 14000-14350 kHz. Przyjęto również uwagę PZK o wymogu zgodności wzorów świadectw operatora klasy A i C z wzorami świadectw określonymi odpowiednio w zaleceniu CEPT T/R 61-02 i dokumencie ERC Raport 32.

Andrzej SP8LBK

8. Skoordynowane ćwiczenia łączności antykryzysowej na Dolnym Śląsku.

W dniu 11.09.2014 r. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się robocze spotkanie dotyczące udziału Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej w treningu Systemu Wczesnego Ostrzegania i Alarmowania Województwa Dolnośląskiego. W ramach tego ćwiczenia w dniu 18.09.2014 r. (czwartek) w godzinach 19-21 w budynku Urzędu zostanie uruchomiona stacja sztabowa DASR pracująca pod znakiem SP6PSR. W związku z powyższym prosimy wszystkich krótkofalowców z obszaru województwa dolnośląskiego o jednokrotne nawiązanie łączności ze stacją sztabową na jednej z wymienionych poniżej częstotliwości:

- g. 19:00 - 19:20 - przemiennik SR6R (145.600 MHz)
- g. 19:20 - 19:40 - przemiennik SR6G (145.625 MHz)
- g. 19:40 - 20:00 - przemiennik SR6J (145.675 MHz)
- g. 20:00 - 20:20 - przemiennik SR6S (145.7875 MHz)
- g. 20:20 - 20:40 - częstotliwość 3760 kHz +/-QRM
- g. 20:40 - 21:00 - częstotliwość 7150 kHz +/- QRM

Stacja sztabowa DASR będzie podawała na tych częstotliwościach wywołanie: "Wywołanie w ramach treningu Systemu Wczesnego Ostrzegania i Alarmowania Województwa Dolnośląskiego podaje stacja SP6PSR".

Stacje z miast Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Wrocław:
Zgłaszając się na wywołanie należy podać: znak, raport, QTH, nazwę ulicy, na której znajduje się urząd miejski (MCZK), informację o zaobserwowanych zagrożeniach. Przykład: "Tu SQ6MIK, raport 59, QTH Wrocław, Strzegomska, brak zagrożeń".

Stacje z miast powiatowych (Bolesławiec, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Kamienna Góra, Kłodzko, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Milicz, Oleśnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Środa Śląska, Świdnica, Trzebnica, Wołów, Ząbkowice Śląskie, Zgorzelec, Złotoryja):
Zgłaszając się na wywołanie należy podać: znak, raport, QTH, nazwę ulicy, na której znajduje się starostwo powiatowe (PCZK), informację o zaobserwowanych zagrożeniach. Przykład: Tu SQ6MIK, raport 59, QTH Kłodzko, Okrzei, intensywne opady deszczu".

Stacje z pozostałych miejscowości na obszarze województwa dolnośląskiego:
Zgłaszając się na wywołanie należy podać: znak, raport, QTH, nazwę ulicy, na której znajduje się urząd gminy, informację o zaobserwowanych zagrożeniach. Przykład: Tu SQ6MIK, raport 59, QTH Nowa Ruda, Niepodległości, brak zagrożeń".

Zarząd DASR

Ze względu na wzorcowy charakter ćwiczeń zamieszczam informacje o nich w komunikacie ogólnopolskim. Wskazane byłoby, aby pozostałe sieci nie tylko DASR przeprowadziły takie lub podobne skoordynowane działania. (SP2JMR)

9. Konkurs na organizację V Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu Edukacyjnego ARISS w ramach WSW 2015.

Jak co roku Grupa ARISS Polska ogłasza konkurs na organizację Ogólnopolskiej Konferencji ARISS w ramach Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej. Tym razem jest to ogłoszenie dotyczące już piątej konferencji w roku 2015. Zgłoszenia miejsc na przyszłą konferencję, wstępną kalkulację kosztów, wskazanie konkretnych osób do realizacji zadania proszę przesyłać na adres: koordynator.ariss@gmail.com.

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń 3 października 2014. Jednocześnie przypominamy, że IV Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu Edukacyjnego ARISS organizowana w tym roku przez Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW wspólnie z Polskim Związkiem Krótkofalowców i Grupą ARISS Polska oraz innymi współorganizatorami odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim w dniu 4. października w Ramach Obchodów Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (World Space Week) WSW 2014. Do udziału w konferencji serdecznie zapraszamy, zarówno w charakterze prelegentów, jak i uczestników. Więcej informacji poprzez linki ze strony: ariss.pzk.org.pl.

Arkadiusz Jacek Kotowski SQ8AQO
Prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów „Delta”

Vy 73 Jacek SQ8AQO

10. Krótkofalarska Jesień na Pogórzu 2014 – podsumowanie.

Już wczesnym piątkowym popołudniem, na placu szkolnym zaczyna się ruch. Trwa przygotowanie terenu do spotkania. Rozłożyliśmy anteny. Na miejscu działają już Janusz SP9LAS, Krzysiek SP9RHN, Zbyszek SP9IEK, Krzysztof – SP9UPK i Janek – SP9WAN jako – Grupa SP9YFF, Krzysiek SQ9MUO, koledzy ze Słowacji i inni. Wszyscy pomagają. Marek SQ9CAQ zainstalował się jako dyżurny radiooperator stacji SP9PTA/9.Tym razem mamy niespodziankę! Odwiedza nas Pani Agnieszka Bednarz, redaktor Radia Kraków. Zainteresowana działalnością krótkofalarską postanowiła nas odwiedzić w tym szczególnym dla nas czasie, jakim jest podsumowanie Zawodów Tarnowskich. Mikrofon Radia Kraków posłuchał kilku QSO w wykonaniu Jacka SP9RPW, krótkie wywiady z organizatorami spotkania i wracamy na ziemię.

 Późnym już wieczorem kociołek gotowy. Zajadamy się i pogaduchy. Nie widzieliśmy się już rok. Jest o czym porozmawiać. Dobrze po północy Ośrodek zasypia.
Sobota. Od świtu zaczyna się gwar na terenie placu szkolnego, to przybywają kolejni goście, reprezentujący środkowa i południową Polskę. Reprezentujący okręgi: 5-ty, 6-ty, 7-my, liczna grupa przedstawicieli okręgu 8-go i9-go. Przybyli Prezesi sąsiednich OT w osobach: Wiesław SP8NFZ – Prezes OT 05 Oddziału Podkarpackiego oraz Zbigniew SP8AUP – Prezes OT PZK nr 35 w Jarosławiu. Byli też koledzy ze Słowacji i Holandii. Zaszczyciła nas obecnością spora grupa SP OTC, m.in: SP8ASP, SP8MI, SP9AED, SP9BRP, SP9HRP, SP9IEK, SP9IKN i SP9JA. Teren zapełnia się błyskawicznie. Sobotnie przedpołudnie to pogaduchy, spacer oraz zwiedzanie wystawek i stanowisk z przeróżnym sprzętem, w większości pochodzącym z demobilu. Raj dla majsterkowiczów. Był też sprzęt nowy z najwyższej półki. Kolejny raz przybywa do nas firma „TELESFOR RADIOKOMUNIKACJA” z Krakowa, przedstawiciel firmy ICOM Polska. Firma wystawiła przede wszystkim sprzęt radioamatorski i CB.
W samo południe jak zawsze, robimy wspólne zdjęcie pamiątkowe.

Szkoda, że nie wszyscy przybyli na spotkanie, chcą się fotografować, bo to przecież świetna pamiątka. O godzinie 13.00 obiad. Po obiedzie „oficjalna” część spotkania – to podsumowanie „Zawodów Tarnowskich” i wręczenie trofeów.

Gratulacje dla zwycięzców a pokonanym życzymy więcej szczęścia w następnych zawodach. Po rozdaniu trofeów przyszedł czas na loterię fantową. Uczestnikom rozdane zostały losy. „Sierotki” pracowicie wyciągały kolejne numerki. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy „loterii fantowej” dobrze się bawili przy zdobywaniu fantów i zapamiętają miło, gościnną „Ziemię Tarnowską”. Część oficjalną i podstawowy cel spotkania mamy za sobą. Ogień pod grillem ponownie zaczyna ogrzewać ruszt. Na początek kiełbaski, bo na kociołek trzeba chwilę poczekać.

Bez biesiadnej nuty się także nie obejdzie. I tak do późnego wieczora. To nic, że trochę zaczęło padać, nie da nam rady taki deszczyk. Około północy na Ośrodku zapada cisza. Trochę zmęczeni szybko zasypiamy. Noc minęła bardzo szybko. Czas na śniadanie. Posileni i wypoczęci stwierdzamy, że to znowu rok nas dzieli od ponownego spotkania. Ostatnie wrażenia i pogaduchy. My zabieramy się do „rozbrojenia terenu”. Ściągamy anteny, składamy sprzęt. Przywracamy obiekt do stanu pierwotnego. Dziękujemy wszystkim za pomoc. Goście – a szacujemy ich w tym roku na 220 – 250 osób, nie przysposobili nam zbyt wiele pracy. Dziękujemy. Ostatnie gospodarskie spojrzenie Prezesa w każdy zakątek obiektu. Możemy zamykać.
Zapraszamy znów za rok.
Serdecznie dziękujemy:
- Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Jodłówce Tuchowskiej oraz Dyrekcji DWD w Jodłówce Tuchowskiej za udzielanie swojej gościnności nam i naszym gościom.
- Urzędowi Miasta w Tarnowie, oraz Urzędowi Miasta w Tuchowie, Januszowi – SP9JZT, Klubowi – SP9YFF, Firmie „TELESFOR RADIOKOMUNIKACJA”, Wilhelmowi – SP8AJC, za sponsoring gadżetów.
- ZG PZK za ufundowanie pucharu.
- Kolegom: Jankowi – SP9HVV, Pawłowi – SQ9PBU, Krzyśkowi i Jankowi jako Klubowi – SP9YFF, Krzyśkowi – SP9RHN, Tomkowi – SQ9PCH, Tomkowi – SQ9KDO, Krzyśkowi – SQ9MUO, Radkowi – OM0AMR i Adrianowi – OM0APA, Grzegorzowi SP9LOK,za zapewnienie wkładów grilowo–kociołkowych.
- Firmie TOP 8000 z Tarnowa, za inną pomoc niezbędną do zorganizowania spotkania.

Więcej informacji na naszej stronie: http://sp9pta.hamradio.pl/index.php/krotkofalarska-jesien-na-pogorzu-2014-podsumowanie/
Vy 73. Stanisław sq9aor

11. ŁOŚ 2014- reminiscencje.
Na stronie Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ www.losnapograniczu.strefa.pl zostało zamieszczone nagranie dźwiękowe całego programu, którego świadkami byli uczestnicy tegorocznej imprezy. Obecnie można sobie te chwile przypomnieć, a również polecić wszystkim tym, którzy przyjechać nie mogli. Razem jest to przeszło 247 minut ciekawych prelekcji, relacji z wypraw dx-owych i prezentacji technicznych. Nagranie tych wystąpień zasugerował nam Bogdan SP3IQ i pomysł okazał się być znakomitym. Udało się wszystko i stanowi ciekawostkę na długie jesienne wieczory.
Wszystkim korespondentom stacji HF8LOS zostały już rozesłane karty qsl, a od października ruszają przygotowania do ŁOŚ 2015.

VY 73, zespół SP9KDA/SP7KED

12. Nowa strona informacyjna przemiennika SR7TM Tomaszowa Maz.
Od pewnego czasu dostępna jest nowa witryna WWW z informacjami na temat przemiennika SR7TM znajdującego się w Tomaszowie Mazowieckim. Na stronach witryny znajdują się bieżące informacje o rozbudowie instalacji, przerwach w działaniu oraz inne tematy krótkofalarskie.
Strona powstała z uwagi na coraz większe zainteresowanie przemiennikiem i rosnącą liczbę użytkowników. Raporty napływają z coraz dalszych zakątków kraju. Mapka poglądowa dostępna jest pod adresem: http://przemienniki.net/przemienniki/70cm/SR7TM
Zachęcamy do aktywnego korzystania ze strony: dostępne jest forum (menu po prawej stronie) oraz komunikator (na dole każdej strony).
Forum zawiera tylko podstawowe tematy i jest dopiero rozwijane. Jeśli są jakieś uwagi, nowe pomysły, propozycje zmian, śmiało proszę dodawać wpisy.
Aby korzystać z forum konieczne jest założenie konta, co trwa dosłownie minutę.
Oczywiście można również wysyłać wiadomości e-mail (adresy w menu Kontakt).
Zapraszamy do bezpośrednich kontaktów kolegów z okolic Tomaszowa Mazowieckiego, jak również z odleglejszych miejscowości.
Adres strony: http://sr7tm.ugu.pl
Rafał SQ7OTA

13. Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Żuławskiego OT PZK.

Zarząd Żuławskiego OT PZK zaprasza członków i sympatyków na Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze, które odbędzie się w dniu 11 października 2014 roku o godzinie 1100 (pierwszy termin) lub o godzinie 1115 (drugi termin)w Malborku, Stadion OSiR przy ul. Parkowej.

Zarząd OT16

14. Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Śląskiego OT PZK.
Zawiadamiam, że w dniu 5 października (niedziela) 2014 roku o godz.10:00 – drugi termin godz. 10:30 odbędzie się Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Śląskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców – w siedzibie Domu Kultury "Chemik" 41-106 Siemianowice Śląskie, ul. Niepodległości 51.
Zapraszam Członków naszego Oddziału PZK.

Vy 73! Prezes SP9NWE, Andrzej


SP9BPP Silent Key. 14 września 2014 r. zmarł w wieku 82 lat śp. Szczepan Ogórczyk, SP9BPP. Pogrzeb odbył się 17 września b. r. w Czernicy.
(informacja: SP9TNA)

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Ireneuszowi SP9TNA, Jackowi SQ8AQO, Zarządowi OT16 PZK, Rafałowi SQ7OTA, Zarządowi DASR, Andrzejowi SP8LBK, Zygmuntowi SP5ELA, Grzegorzowi SP1THJ, Waldkowi 3Z6AEF, Andrzejowi SP9NWE, Jurkowi SP3SLU.


Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku do godz. 21.00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej czyli do poniedziałku godz. 21.00. Redakcja komunikatów: SP2JMR i SP5ELA.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty sekretariatu ZG PZK - 2014

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,455,428 Unikalnych wizyt