PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

HF70AK
Opcje newsa
Armia Krajowa - stacje okolicznościoweWitajcie

Zbliża się kolejna 70-ta rocznica Bitwy Pod Osuchami. Była to największa bitwa partyzancka II Wojny Światowej. W pierścieniu niemieckiego okrążenia Puszczy Solskiej znalazły się trzy zgrupowania partyzanckie: AK i BCH pod dowództwem inspektora Zamojskiego AK mjr. Edwarda Markiewicza-około 1200 ludzi; zgrupowanie Armii Ludowej - około 700 ludzi i zgrupowanie rajdowych oddziałów sowieckich - około 1900 ludzi.
Niemcy użyli wielkiej siły: trzech dywizji piechoty, lotnictwa, oddziałów pancernych w tym dwóch pociągów pancernych, brygady kałmuckiej, oddziałów żandarmerii i policji. Łącznie ponad trzydziestu tysięcy żołnierzy. Operację przeciwpartyzancką oznaczyli kryptonimem Sturmwind. Przygotowania do niej rozpoczęli już w maju 1944 roku, w pierwszej połowie czerwca 1944 roku wyparli, zgrupowane w Lasach Lipskich i Janowskich oddziały AL i sowieckie
do Puszczy Solskiej. 18 czerwca rozpoczęli drugą część operacji Sturmwind. Puszczę otoczył bardzo szczelny pierścień wojsk niemieckich- wyjście z niego bez poważnych strat lub przeczekanie było niemożliwe. Oddziały AK - BCh związane z rodzinną zamojską ziemią, skoncentrowane dla wypełnienia planu Burza, podjęły beznadziejna próbę przeczekania Sturmwindu. Przewaga wroga i brak wspólnych działań partyzanckich zgrupowań doprowadziły do klęski partyzantów.Oddziały AK-BCh 25 czerwca 1944 roku podjęły walkę pod Osuchami i częściowo wydostały się z okrążenia. W tej bitwie poległo około 240 partyzantów. Spoczęli na cmentarzu partyzanckim AK-BCh w Osuchach Chwała Bohaterom! - Cześć Ich Pamięci!

Dla ubogacenia obchodów tego wydarzenia, będę aktywny pod znakiem HF70AK z Osuch od 29 czerwca do 31 lipca 2014 roku.

29 czerwca odbędą się w Osuchach państwowe uroczystości 70-tej rocznicy Bitwy. Program tych wydarzeń jest dostępny na stronie organizatora, Urzędu Gminy Łukowa - gospodarza terenu.
Zapraszam, koleżanki i kolegów, do przybycia do Osuch 29 czerwca na te obchody, pozostałych zapraszam na spotkanie w eterze. HF70AK będzie nadawać na 80 i 40 metrach na fonii. Jak co roku, wraz z żoną, będziemy udostępniać salę pamięci AK-BCh w Osuchach chętnym do zapoznania się z historią walk i losów Zamojszczyzny w czasie II Wojny Światowej.

73! Andrzej SP8MMW
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,415,747 Unikalnych wizyt