PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3357 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

Publikacja nowej Dyrekt. 2014/53/UE ws. urządzeń radiowych (RED)
Opcje newsa
IARU R1 NEWSPublikacja nowej Dyrekt. 2014/53/UE ws. urządzeń radiowych (RED)

Wczoraj (tj. w dniu 22.05.2014 - przyp. tłum.) została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nowa Dyrektywa w sprawie urządzeń radiowych (ang. Radio Equipment Directive / RED - przyp. tłum.). Dyrektywa RED jest następcą dawnej Dyrektywy R&TTE (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1999/5/WE z dnia 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności - przyp. tłum.), która obowiązywała od 1999 roku.

Podczas prac nad wspomnianym aktem prawnym, Komitet ds. Stosunków Politycznych (ang. Political Relations Committee / PRC - przyp. tłum.) / EUROCOM (nazwa b. Grupy Roboczej ds. Europejskich - przyp. tłum.) kilkukrotnie miał możliwość wypowiedzieć się na temat przedmiotowego prawa, a w niektórych punktach - z powodzeniem. Wierzymy, że nowe sformułowanie przepisów wzmocni siłę stowarzyszeń członkowskich, aby rzeczywiście obserwować i wynajdywać wprowadzane na europejski rynek urządzenia, które nie spełniają zasadniczych wymagań wspomnianej Dyrektywy. Ponadto zostały wyjaśnione wyjątki poczynione dla amatorskich urządzeń radiowych, co można zobaczyć w Załączniku I do odnośnej Dyrektywy. Jedną z dwóch głównych zmian, które nie wpływają bezpośrednio na służbę amatorską jest fakt, że urządzenia końcowe nie są już objęte wspomnianym aktem prawnym, a są one teraz uregulowane Dyrektywą EMC (Dyrektywa EMC 2004/108/WE - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do kompatybilności elektromagnetycznej i uchylająca dyrektywę 89/336/EWG). Ponadto, odbiorniki jako takie są teraz objęte przepisami tej ostatniej Dyrektywy, co może prowadzić do postawienia warunku wyższych progów bezpieczeństwa w zakresie "odporności elektromagnetycznej".

Dyrektywa RED musi zostać przełożona na przepisy prawa krajowego w ciągu najbliższych 2 lat. Doradza się stowarzyszeniom członkowskim (1. Regionu IARU - przyp. tłum.) uważnie obserwować ten proces.

Tekst Dyrektywy RED można pobrać pod poniższym adresem.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=OJ:JOL_2014_153_R_0002&from=EN%20


Adres informacji źródłowej: http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1297:publication-of-the-new-radio-equipment-directive&catid=44:eurocom&Itemid=96

Autor informacji: Thilo Kootz, DL9KCE - członek Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,456,948 Unikalnych wizyt