PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3380 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 12
Użytkowników online: 0
RSS

KS-14. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 2.04.2014
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg
 

KOMUNIKAT NR 14/2014 z dnia 02.04.2014 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1 Za kilka dni kolejny SP-DX Contest. To już 5-6 kwietnia br. odbędą się . SP-DX Contest 2014.te najstarsze zawody tego typu. W tym roku rozpoczynamy IX dziesięciolecie SP-DX Contestu. O historii tych "flagowych" zawodów dla wszystkich polskich krótkofalowców pisaliśmy dość obszernie w "Krótkofalowcu Polskim" nr 2/2014, a także w komunikatach.
W 2013 roku udział w zawodach wzięły 2373 stacje z 94 krajów (podmiotów DXCC). Naszych stacji startowało 945. To rekordowe wyniki. Tegoroczne zawody także nie zahaczają o Święta, a więc kto wie być może w tym roku przekroczymy liczbę 1000 stacji z SP. Nie muszę nikogo przekonywać o znaczeniu naszej aktywności dla zagranicznych uczestników tych zawodów.
Teraz pozostaje zaapelować do wszystkich krótkofalowców mających dostęp do radiostacji o udział w naszych narodowych zawodach. O zrobienie choćby kilkudziesięciu QSO's. Nasza aktywność będzie świadczyć najlepiej o kondycji polskiego krótkofalarstwa, które się rozwija i przyciąga do swych szeregów nie tylko młodych ludzi, ale i coraz częściej tych, którzy niegdyś zajmowali się naszym wspaniałym hobby, a teraz do niego po latach do nas wracają.
Do usłyszenia!
Zbyszek SP2JNK z-ca prezesa PZK ds. sportowych.

2. D44CF w zawodach SP DX Contest 2014.
Będę starał się wziąć udział w zawodach SP DX Contest 2014. Ponieważ moje anteny nie dają mi szans na dowołanie się do stacji wołających CQ, będę próbował sam wołać CQ. Przekonałem się o małej skuteczności moich anten w innych zawodach i w konkurencji z silnymi stacjami z Europy i USA, moje wołania nie skutkują. Gdy nie ma zawodów, to słychać mnie całkiem dobrze. Będę wołał CQ SP w okolicach częstotliwości 28050 kHz, 21050 kHz, 14050 kHz na telegrafii i 28350 kHz, 21350 kHz i 14290 kHz na SSB gdy propagacja będzie dobra. Na 7 i 3.5 MHz będę także zaglądał, ale propagacja jest kapryśna. Stacje SP wołające CQ na tych pasmach proszę o uwagę gdy będzie słychać stacje z Ameryki Południowej, wówczas mam pewne szanse na dowołanie się.

Nadaję mocą 80W, a anteny to kilka drutów o różnej długości. Na CW nadaję ręcznie kluczem elektronowym i loguję zapisując na papierze. Nie używam komputera i mogę się pomylić i zawołać kogoś drugi raz na tym samym paśmie; proszę o wyrozumiałość.

Kilka uwag:
Wołając mnie proszę podawać swój znak tylko jeden raz. Raport i numer (symbol województwa) nadaje się tylko jeden raz. Jeśli coś nie zostanie odebrane, prosi się o powtórzenie znakiem zapytania. Niepotrzebne są wszelkie formułki grzecznościowe, a szczególnie otwartym tekstem na telegrafii. Zapomnijcie o TNX, GL, 73, UR RST, WITAM, POWODZENIA, CZESC itd.

Wolna telegrafia wcale nie zwiększa szans na dowołanie się. Odwrotnie - wolna telegrafia moduluje sygnały innych i utrudnia oraz irytuje. Zanim ktoś nada swój długi znak powoli, to być może już została zrobiona jedna łączność. Nie wolno wołać w czasie łączności.
Potwierdzeniem odebranego znaku i raportu jest tylko TU, żadne CFM QSL itp.

W ostatnich tygodniach mojej aktywności zauważyłem, że jest część kolegów, którzy nie potrafią nadać poprawnie swojego znaku. Ćwiczyć, ćwiczyć i słuchać uwag i porad.
Na SSB lepiej używać literowania angielskiego i mówić spokojnie, oddzielając słowa i dobrze artykułować. Nie przesadzać ze wzmocnieniem mikrofonu, aby sygnał był liniowy.
Henryk, D44CF/SM0JHF

3. Posiedzenie prezydium ZG PZK.
W dniu 16.04.2014 o godz. 12:00 w siedzibie sekretariatu ZG PZK odbędzie się 2. w tym roku posiedzenie prezydium ZG PZK. W programie sprawy finansowe, bilans za 2013, projekt budżetu na 2014, projekty regulaminów pod głosowanie ZG PZK, przygotowanie posiedzenia ZG PZK w dniu 17.05.2014 r. oraz sprawy bieżące wniesione przez członków prezydium.

4. Prenumerata Świata Radio dla nowych członków PZK.
W uzgodnieniu z właścicielem wydawnictwa AVT informuję, że każdy nowo wstępujący do PZK krótkofalowiec otrzyma gratis półroczną prenumeratę miesięcznika krótkofalowców i radioamatorów jakim jest "Świat Radio". Wkładką do niego jest "Krótkofalowiec Polski". Warunkiem otrzymania bezpłatnej prenumeraty jest napisanie kilkunastu zdań o sobie ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania krótkofalarstwem oraz przesłanie zdjęcia w celu publikacji w Krótkofalowcu Polskim. Potrzebne jest także potwierdzenie wpłaty składki członkowskiej wraz z wpisowym. Należy również podać dane niezbędne do wysyłki czasopisma.
Powyższe informacje proszę przesłać na adres: sp2jmr@pzk.org.pl.
Promocja obowiązuje do odwołania.
(SP2JMR)

5. Porozumienie PZK ze Stowarzyszeniem Krótkofalowców Wzgórz Dalkowskich "SP3KEY".

W dniu 28 marca 2014 w Nowej Soli w siedzibie klubu SP3KEY zostało podpisane porozumienie pomiędzy Polskim Związkiem Krótkofalowców, a Stowarzyszeniem Krótkofalowców Wzgórz Dalkowskich, którego najbardziej znaną agendą jest radioklub SP3KEY z Nowej Soli znany i aktywny ośrodek Contestingu i DX-ingu w SP. Porozumienie ze strony PZK podpisał Marek Kuliński SP3AMO prezes Lubuskiego OT PZK na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez prezydium ZG PZK, ze strony SKWD "SP3KEY" porozumienie podpisali Bogdan Chorążyk SP3RBR prezes stowarzyszenia oraz Krzysztof Rutkowski SQ3JPD sekretarz SKWD.
Porozumienie jest kolejnym piątym porozumieniem pomiędzy PZK, a innymi stowarzyszeniami krótkofalarskimi w ramach którego obydwa podmioty deklarują wzajemne wspieranie się oraz promowanie, a także wspólne występowanie wobec władz i urzędów państwowych sprawach żywotnych dla środowiska krótkofalarskiego.
(SP2JMR)

6. Nowa książka Ryszarda SP4BBU pt. „ Z kart historii krótkofalarstwa” .

Informuję kolegów, że ukazała się moja najnowsza książka pt „ Z kart historii krótkofalarstwa”. Liczy ona ponad 300 stron i jest ilustrowana zdjęciami. Publikację czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Pokazuje ona początki krótkofalarstwa światowego i europejskiego w zarysie oraz polskiego szczegółowo. Od pół wieku nie było na rynku książki poświęconej tej tematyce. W publikacji oprócz historii podanej w formie opowieści, są także wspomnienia przedwojennych i powojennych nadawców. Dość szeroko opisany jest udział krótkofalowców polskich działających w podziemiu podczas II wojny światowej. Są też wspomnienia polskich krótkofalowców, którzy ćwierć wieku mieszkali w Kuwejcie. Opisane są także wyprawy DX-owe. Nie brakuje najnowszej historii zawartej we wspomnieniach młodych nadawców. Opowieści kolegów czyta się jednym tchem.
Nakład publikacji jest ograniczony zaledwie do kilkuset egzemplarzy, ponieważ głównie na barkach autora spoczywał obowiązek partycypowania w kosztach jej wydania. Wysokie koszty druku ograniczyły ilość wydrukowanych książek. Publikacja nie będzie dostępna w księgarniach, ani też w wersji elektronicznej w Internecie. Można ją nabyć tylko u autora (Ryszarda SP4BBU). Osoby zainteresowane tą publikacją proszone są o kontakt z autorem: Ryszard Reich ul. Żytnia 84, 10-803 Olsztyn (sp4bbu@wp.pl). Wpiszę wtedy dedykację i dodam autograf.
Miłej lektury życzy autor - Ryszard SP4BBU

7. Krótkofalarski projekt konkursowy "Nowej Ery" SP5ZRW.

Moi wychowankowie w Harcerskim Klubie Łączności SP5ZRW wykonali projekt gimnazjalny pt. "Amatorska radiokomunikacja jako wsparcie procesu dydaktycznego w gimnazjum.."
Zapraszam Was wszystkich do zapoznania się z tym projektem na http://www.superszkola.pl/?p=3059), do życzliwej krytyki i ewentualnego wykorzystania w pracy z młodzieżą.
Równocześnie proszę o głosowanie na nas w konkursie "Nowej Ery"
Vy 73!
Marek, SP5UAR

8. Maraton -"Dni aktywności okręgu SP8-2014" 11-13.04.2014.

Organizatorzy maratonu czyli zarządy oddziałów: Jarosławskiego (OT35), Lubelskiego (OT20) Podkarpackiego (OT05) i Rzeszowskiego (OT18) w dniach 11-13 kwietnia zapraszają do udziału w "Dniach aktywności okręgu SP8-2014". Genezą pomysłu była zauważana w ub. roku przez wielu krótkofalowców mała aktywność regionu południowowschodniego naszego kraju, a co za tym idzie trudności w zaliczeniu łączności poszukiwanymi powiatami i gminami potrzebnymi do uzyskania np. kolejnych naklejek do SPPA. Pozostaje mieć nadzieję, że w eterze zaroi się od SP8 i to także z tych poszukiwanych rzadkich QTH.
Regulamin stanowi załącznik do niniejszego komunikatu.
Organizatorzy maratonu

9. Gorzowskie Spotkania Krótkofalowców Edycja IV 10-11 maja 2014.
Spotkania są otwartą imprezą o charakterze targowo-piknikowym, na której prezentowane są techniki i technologie łączności radiowej. W czasie imprezy zorganizowane będą stoiska techniczne i wydawnicze, wystawy, giełda itp. Prowadzone będą prezentacje w formie odczytów i pokazów.
Zależy nam na wspólnym zaprezentowaniu osiągnięć profesjonalistów i amatorów. Naszym celem jest podnoszenie społecznej wiedzy politechnicznej w dziedzinie łączności i elektroniki. Pragniemy propagować radioamatorstwo jako pożyteczne i potrzebne społecznie hobby, dające wymierny efekt w czasie klęsk żywiołowych i innych zagrożeń. Dążymy także do integracji środowiska użytkowników fal eteru poprzez wspólne z profesjonalistami prezentowanie stosowanych technologii łączności. Dlatego w tegorocznej edycji wzbogacamy spotkania o prezentację służb profesjonalnych, wykorzystujących łączność radiową przy ratowaniu życia ludzkiego i mienia. W tym gronie, już dziś, swój udział zapowiedziały: 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana Wojska Polskiego z Międzyrzecza, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej i Komenda Wojewódzka Policji z Gorzowa Wlkp.
W czasie spotkań nastąpi podpisanie porozumienia o partnerskiej współpracy pomiędzy Oddziałem Telewizji Polskiej S.A. w Gorzowie Wielkopolskim a Polskim Związkiem Krótkofalowców.
Zapraszamy w gościnne progi Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego "Słowianka". Impreza odbędzie się na zadaszonym, wielofunkcyjnym boisku-lodowisku oraz na terenie do niego przyległym,. Będą tam wydzielone miejsca dla wystawców i ustawione giełdowe stoliki. Postaramy się zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla każdego wystawcy. Będzie także miejsce do prowadzenia prelekcji oraz dyskusji. Istnieje możliwość zorganizowania własnych stoisk wystawowych dających szanse zaprezentowania klubów, firm, instytucji czy nawet regionu lub miasta. Szczególnie zapraszamy wszystkie kluby pragnące zaprezentować swoje osiągnięcia i działalność. Pisząc "kluby" mamy na myśli, zarówno ogólnopolskie stowarzyszenia miłośników różnej działalności krótkofalarskiej, jak i niewielkie kluby działające w swoich środowiskach lokalnych.
    Dodatkowo zaprezentujemy kilka wystaw. Między innymi kolekcjonerzy ze Szczecina zaprezentują stare odbiorniki radiowe, kolekcjoner ze Skwierzyny pokaże historyczny sprzęt wojskowy, a klub SP3YPR przedstawi współczesny, radioamatorski sprzęt komunikacyjny. Będzie także wystawa dziecięcych prac plastycznych o tematyce krótkofalarsko-radiowej (z Gorzowa i Dębna), wystawa fotografii i stoiska prezentujące różne techniki łączności. Planujemy także loterię fantowa.
Spotkania odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim, przy ulicy Słowiańskiej 14, w drugą sobotę maja, czyli 10 maja 2014 r., oficjalne rozpoczęcie o godzinie 11. Udział w imprezie jest bezpłatny zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających. Jednocześnie czynna będzie cała baza usług rekreacyjnych i gastronomicznych „Słowianki”.
Organizatorem Spotkań jest Klub Krótkofalowców "Klon" SP3YPR z Gorzowa Wielkopolskiego działający jako klub Polskiego Związku Krótkofalowców.
Współorganizatorami są: Telewizja Polska S.A. Oddział w Gorzowie Wlkp., Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne "Słowianka" oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzowie Wlkp. Partnerem zagranicznym jest okręg Brandenburgii niemieckiego stowarzyszenia krótkofalowców DARC (Distrikt Brandenburg Deutscher Amateur-Radio-Club e.V.). Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

ZAPRASZAMY w imieniu wszystkich organizatorów. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje i pomysły. Bieżące informacje organizacyjne są umieszczane na stronie www.gsk4.sp3ypr.pl
Korespondencję prosimy kierować na gsk@sp3ypr.pl, tradycyjną pocztą na adres klub Krótkofalowców "Klon" SP3YPR skr. poczt 514 66-400 Gorzów Wielkopolski
Za zarząd Klubu Rafał SP3HTF

10. Walne Zebranie Lubuskiego OT PZK.

Zarząd Lubuskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców zawiadamia, że w dniu 12 kwietnia 2014 r. o godzinie 10.00 w Świebodzińskim Domu Kultury przy ul. Piłsudskiego 39/41 w Świebodzinie odbędzie się Walne Zebranie sprawozdawcze członków Oddziału.
Marek Kuliński SP3AMO prezes OT32

11. "Co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien".
Sekretariat ZG PZK oferuje materiał szkoleniowy pt. "Co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien". Książka zawiera aktualne informacje dotyczące służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. Jest to kolejne 7 już wydanie tego podręcznika opracowanego przez Wojciecha Drwala SP9W.
Książkę zawierającą 170 stron aktualności można otrzymać wpłacając na konto ZG PZK 25 zł, podając jako cel wpłaty: "cele statutowe - Co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien". Opłata zawiera koszty przesyłki listem poleconym. Zamówienie wraz z kopią przelewu oraz adresem do wysyłki proszę kierować na adres sp2jmr@pzk.org.pl
(SP2JMR)


Tyle informacji na dzisiaj.

Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX

Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje Kol. Henrykowi D44CF (SM0JHF), Ryszardowi SP4BBU, Markowi SP5UAR, Rafałowi SP3HTF, Zbyszkowi SP8AUP, Markowi SP3AMO.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku do godz. 21.00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej czyli do poniedziałku godz. 21.00.


Załączniki:


P O L S K I  Z W I Ą Z E K  K R Ó T K O F A L O W C Ó W

J A R O S Ł A W S K I   O D D Z I A Ł   T E R E N O W Y
K R O Ś N I E Ń S K I   O D D Z I A Ł  T E R E N O W Y
L UB E L S K I   O D D Z I A Ł  T E R E N O W Y
R Z E S Z O W S K I   O D D Z I A Ł   T E R E N O W Y

O R G A N I Z U J Ą
"Dni Aktywności Okręgu SP8 - 2014"


R E G U L A M I N
1. Celem organizowanego Maratonu jest uaktywnienie krótkofalowców z SP8 oraz promocja terenów Lubelszczyzny i Podkarpacia.

2. Organizatorzy: zarządy oddziałów terenowych PZK z terenu województw lubelskiego i podkarpackiego – OT w Jarosławiu; OT w Krośnie; OT w Lublinie; i OT w Rzeszowie.

3. Współzawodnictwo stacji okręgu ósmego polega na nawiązaniu jak największej ilości łączności w dniach aktywności przez stacje pracujące z terenu województw lubelskiego i podkarpackiego ze stacjami krajowymi. (nie zalicza się łączności prowadzonych w czasie zawodów w trakcie trwania maratonu).
4. Termin: 11. 04.2014 r. godz. 16:00 GMT do 13.04.2014 r. godz. 20:00 GMT.

5. Pasmo: 3,5 MHz – SSB.

6. Klasyfikacja:
A - stacje indywidualne YL-ek z terenu Okręgu SP8 (województwo lubelskie i podkarpackie).
B - stacje indywidualne z terenu Okręgu SP8 (województwo lubelskie i podkarpackie).
C - stacje klubowe z terenu Okręgu SP8 (województwo lubelskie i podkarpackie)
D – najaktywniejsze stacje indywidualne z województwa lubelskiego.
E - najaktywniejsze stacje indywidualne z województwa podkarpackiego.

7. Punktacja:
- QSO z terenu własnego województwa- 1 pkt.
- QSO z poza terenu własnego województwa – 2 pkt.
 
8. Wynik końcowy: to suma zdobytych punktów pomnożona przez ilość łączności.

9. Uczestnicy maratonu proszeni są o przesłanie w terminie 10 dni od zakończenia maratonu czytelnego zestawienia przeprowadzonych łączności, które winno zawierać: imię i nazwisko adres pocztowy (województwo), znak wywoławczy, grupę klasyfikacyjną oraz wykaz stacji z którymi przeprowadzono łączności wraz z jej QTH oraz imieniem Korespondenta, skrótem województwa, datę, czas łączności, raport nadany i odebrany oraz wpisaną punktację (1 pkt lub 2 pkt).

10. Powyższe zestawienie w wersji papierowej należy przesłać na adres: Jarosławski OT PZK, 37-500 JAROSŁAW, Skr. Poczt. 127 z dopiskiem na kopercie "Dni aktywności SP8” lub elektronicznie na adres: ot35@o2.pl

11. Współzawodnictwo prowadzone jest tylko dla stacji z terenu Województw Lubelskiego i Podkarpackiego (SP8) Pozostałe stacje z poza okręgu ósmego otrzymają dyplomy za udział pod warunkiem przeprowadzenia łączności w dniach aktywności z minimum 10 stacjami z terenu SP8. Obowiązuje wyciąg z dziennika przesłany na adres organizatorów, ich weryfikacja nastąpi na podstawie logów stacji z SP8). Najaktywniejsza stacja maratonu z poza okręgu ósmego otrzyma okolicznościowy GRAWERTON lub PUCHAR.

12. Nagrody:
a/ za zajęcie I-go miejsca w poszczególnych grupach - GRAWERTON lub PUCHAR
b/ za zajęcie od I-go do III-go miejsca w każdej grupie - DYPLOM
Grawertony lub Puchary i Dyplomy ufundowane zostały przez Kolegę Wice Prezesa PZK Piotra Skrzypczaka SP2JMR Honorowego Członka OT PZK w Jarosławiu oraz przez Prezesów Oddziałów Terenowych z terenu Okręgu SP8 – Kol. Kol. Zbyszka SP8AUP, Bogdana SP8BRE, Jurka SP8HPW, oraz Wieśka SP8NFZ.

13.  Decyzje komisji są ostateczne.
Komisja w składzie – SP8LNO, SP8IE, SP8IQQ

Wyniki ogłoszone zostaną w terminie 3-ch miesięcy od zakończenia maratonu i podane do wiadomości w środkach przekazu PZK a puchary i dyplomy wręczone zostaną na planowanym spotkaniu lub wysłane zostaną bezpośrednio do zwycięzców Maratonu. VY-73! KOMISJA MARATONU

Poniżej wzory dyplomu oraz grawertonu:

news: ikona_pdf.gif Link do działu KS 2014
 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,608,871 Unikalnych wizyt