PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3357 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

Rok działalności Harcerskiego Klubu Łączności SP4ZHX
Opcje newsa
Z krajuRok od otrzymania licencji Harcerskiego Klubu Łączności SP4ZHX w Białymstoku

28 grudnia 2013 r. mija pierwsza rocznica uzyskania licencji krótkofalarskiej dla reaktywowanego Harcerskiego Klubu Łączności SP4ZHX. Czas, więc na podsumowanie naszej rocznej działalności.
Prace reaktywacyjne klubu zaczęły się już we wrześniu. Po znalezieniu pomieszczania dla naszego klubu w Szkole Podstawowej nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski przy ul. Pułaskiego 96 mogliśmy rozpocząć całą machinę papierologi oraz dostosowania pomieszczenia do warunków klubowych.

Po uzyskaniu naszej licencji zaczęliśmy działać aktywnie na falach eteru i nie tylko. Pierwsze łączności zaczęliśmy robić dopiero w lutym. Dodatkowo w lutym po raz pierwszy wystartowaliśmy w zawodach krótkofalarskich. Odbyły się 22 lutego, zawody odbywały się z okazji naszego harcerskiego święta, czyli Dnia Myśli Braterskiej. W tych zawodach zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce.

W marcu przeprowadziliśmy naszą pierwszą akcję okolicznościową. Pracowaliśmy z okazji 150-lecia Powstania Styczniowego (HF150PS). Nasza stacja pracowała również z Rajdu Powstańców Styczniowych, gdzie harcerzy mogli spotkać się z naszą pasją po raz pierwszy.

W kwietniu gościliśmy w naszej szkole oraz klubie zespół RadioReaktywacja. Przyjechał do nas Paweł SQ5STS oraz Romek SP1GZL. Przeprowadzone zajęcia spodobały się uczestnikom oraz nam członkom klubu i dla tego takie zajęcia regularnie przeprowadzamy, co miesiąc od października w naszej szkole. Oczywiście program zajęć dostosowaliśmy do naszych warunków klubowych i ograniczeń czasowych uczniów.

W maju odbył się w Białymstoku egzamin w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, do egzamin u przystąpił pwd. Paweł Bogusz. Oczywiście Paweł zdał egzamin i uzyskał swój pierwszy znak wywoławczy - SQ4PJB.

Okres wakacji to czas harcerskich wyjazdów i nie tylko. Nasz klub pracował terenowo z obozu w Opartowie, gdzie również robiliśmy pokazy dla harcerzy. Pod koniec reprezentacja naszego klubu była na zlocie krótkofalowców na Litwie - LY HamFest 2013, gdzie mogliśmy poznać ciekawych krótkofalowców z Litwy, oraz bardziej zgrać się z bracią z Polski i nie tylko. W wyprawie z nami byli m.in. DL7VFM, EU4CK, SP4YR (N2TN), krótkofalowcy z Białegostoku, a na zlocie dołączył do nas SP7VC wraz z żoną SQ7OYL. W sierpniu kolejna reprezentacja naszego klubu Była m.in. na takich imprezach:
 Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów Wicek 2013
 Zlot Kadry ZHP 2013
 Wędrownicza Watra 2013

Wrzesień był dal nas kolejnym ważnym miesiącem. W tym miesiącu obchodziliśmy 100-lecie Harcerstwa na Białostocczyźnie (HF100HB), pod czas zlotu nasza Chorągiew otrzymała patrona - hm. Ryszarda Kaczorowskiego oraz nowy sztandar. Oprócz akcji okolicznościowej zorganizowaliśmy akcję dyplomową dla krótkofalowców z tej okazji.

Październik był kolejnym miesiącem wyzwań i przyjemności. Nasz klub brał udział w JOTA Jamboree On The Air, gdzie mogliśmy porozmawiać ze skautami m.in. z Azor czy Australii. Dodatkowo w październiku udało nam się pozyskać dwóch sponsorów do klubu, którzy przekazali nam trochę niezbędnego sprzętu do działalności klubowej. Są to dwa sklepy: Monitor na Brukowej oraz LP Elektronik w galerii Zielone Wzgórza, za co bardzo dziękujemy.

Listopad również był bardzo ciekawy, zwłaszcza dla naszej koleżanki pwd. Patrycji Święckiej, która po powrocie z biwaku harcerskiego mogła zobaczyć stację Wiesława SP4Z, gdzie również wykonała kilka ciekawych łączności m.in. Polską ekspedycję na wyspę St. Vincent J88HL.

27 grudnia cześć naszych klubowiczy brała udział w spotkaniu z kolegą Adamem W1ASB, w Studenckim Klubie Krótkofalowców SP4YPB. Podczas tego spotkania, Paweł SQ4SGM, asystował dla Adama w zawodach krótkofalarskich Hołd Powstańcom Wielkopolskim przez pierwszą godzinę, a w następnej godzinie dh. Patrycja po raz pierwszy brała udział w zawodach i zrobiła aż 50 łączności. Po części sportowej była część prezentacyjna, dowiedzieliśmy się jak wyglądają postępy przygotowawcze do WRTC 2014, gdzie kolega Wiesław SP4Z ponownie będzie sędziował. Później Adam W1ASB opowiedział o swoich wyprawach i cie kwasotach krótkofalarskich prosto z USA.

I tak dal nas pierwszy rok się zakończył, nie żyliśmy tylko samymi akcjami, co tydzień spotykaliśmy się na spotkaniach klubowych gdzie przygotowujemy harcerzy do zdania ich egzaminu, wykonujemy łączności i bierzemy udział w zawodach oraz pozyskujemy nowych członków w klubie. Również dobiegają prace nad ukończeniem naszego logotypu klubowego.

Czas na kolejny rok działania planów mamy sporo, ale już możemy zaprosić do udziału 5 stycznia w finale akcji z okazji Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży. Zapraszamy do spróbowania swoich sił w klubie oraz do wykonywania z nami łączności. Dla osób, które będą wykonywać swoje pierwsze łączności przewidziane dyplomy pamiątkowe. Dodatkowo tego dnia spotkanie przewidziane na słodko z okazji rocznicy wydania licencji dla naszego klubu.

Jednocześnie zachęcamy do wspierania naszego klubu, po przez pomoc merytoryczną, przekazanie drobnego sprzętu. Za wszelką pomoc bardzo dziękujemy.

Zapraszamy do kontaktowania się z naszym klubem:
WWW: www.hkl.vot.pl
Email: sp4zhx@zhp.net.pl
Facebook: www.facebook.com/sp4zhx

73 & Czuwaj!
phm. Adam Piotr Wnorowski SQ4RCU
Szef HKŁ SP4ZHX
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,464,135 Unikalnych wizyt