PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

ARISS ze Stobiernej
Opcje newsa
ARISSWitam !

Po dwóch latach realizacji w Zespole Szkół w Stobiernej koło Dębicy dobiega do końca projekt łączności z Międzynarodowa Stacją Kosmiczną.
Uczniowie tej szkoły podejmą próbę nawiązania łączności z astronautą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w dniu 27.11.2013 o godz 9.26. Łączność zostanie zrealizowana przy pomocy telemostu dzięki stacji Toniego VK5ZAI. Naszym korespondentem będzie astronauta JAXA Koichi Wakata KC5ZTA
Głównym celem pojętego działania była łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Zanim jednak do niej doszło uczniowie zaangażowani przeszli długą drogę. W roku 2011 złożyli oficjalny wniosek o możliwość przeprowadzenia łączności do organizacji ARISS. W trakcie przygotowań uczniowie dokonywali obserwacji nieba. Uczniowie organizowali również spotkania naukowe, na których wygłaszali referaty. W zeszłym roku współorganizowali i uczestniczyli w II Ogólnopolskiej Konferencji ARISS, która odbyła się w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie Osiedłu. Przez cały czas uczyli się obsługi sprzętu radioamatorskiego i wykonywali sytuacyjne próby zadawania pytań.

ARISS jest międzynarodowym programem edukacyjnym. Powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych r11; amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej. Jego celem jest popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

Łączność z astronautami możliwa jest dzięki udanej współpracy Dyrekcji Zespołu Szkół ze Stobiernej oraz społeczności krótkofalowców z Grupy ARISS Polska i SKIR Delta.

Informuję, że to już druga łączność w ramach tego programu odbywająca się z terenu gminy Dębica.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przybycia do Stobiernej w tym dniu (27.11.2013r. o godz. 9.00) i wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu.W imieniu połączonych sił:

Dębickiego Klubu Łączności PZK - SP8KKM

Szkolnego Klubu Łączności w Podgrodziu - SP8YAY

Szkolnego Klubu Łączności w Ostrowie - SP8PVV

Grupy ARISS PolskaVy 73 !

Prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów "Delta"

Jacek Kotowski SQ8AQO
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,436,534 Unikalnych wizyt