PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 13
Użytkowników online: 0
RSS

KS-40. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 2.10.2013
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png
 
KOMUNIKAT NR 40/2013 z dnia 2.10.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Spotkanie w UKE. W dniu 1 października o godz. 14.00 w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej w Warszawie odbyło się spotkanie Kierownictwa UKE z członkami Zarządu Polskiego Związku Krótkofalowców. Naradę prowadziła Pani Lidia Kozłowska z-ca Prezesa UKE, a uczestniczyły w niej kierownictwa Departamentów Zarządzania Zasobami Częstotliwości oraz Prawnego UKE. PZK był reprezentowany przez Jerzego Jakubowskiego SP7CBG prezesa PZK, Piotra Skrzypczaka SP2JMR wiceprezesa PZK oraz Andrzeja Dzierzkowskiego SP8LBK członka ZG PZK. Podczas spotkania omówiono najważniejsze zagadnienia związane z bieżącymi kontaktami na linii UKE - PZK oraz perspektywami dalszego współdziałania na rzecz funkcjonowania i rozwoju  służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. Ważną kwestią były konsultacje projektów Rozporządzenia w sprawie pozwoleń w SRA.
Strony uzgodniły potrzebę ściślejszych wzajemnych kontaktów oraz wyraziły wolę kolejnego spotkania wciągu najbliższych 14 dni.
(SP2JMR)

2. ARISS. Już pojutrze 4 października w Łowiczu zaczyna się III Ogólnopolska Konferencja ARISS. Weźmie w niej udział ok. 100 osób z całej Polski reprezentujących środowiska krótkofalowców oraz związane z edukacją na wszystkich szczeblach.
W czasie konferencji w dniu 5. X. odbędzie się także start balonu stratosferycznego z kapsułą mieszczącą transponder APRS. Planowanych jest wiele ciekawych prezentacji i pokazów. Więcej informacji o konferencji znajduje się na stronie www.ariss.pzk.org.pl

Na sobotę 5 października 2013, zaplanowano kontakt ARISS z Polską Akademią Dziecięcą w Gdańsku.
Szkolny kontakt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie się z uczniami Polskiej Akademii Dzieci w mieście Gdańsk w Polsce. Impreza ma się rozpocząć około 11:37 UTC, t.j. 13:07 CEST. Kontakt będzie obsługiwany za pomocą telemostu przez stację radioamatorską W6SRJ, z siedzibą w Santa Rosa w Kalifornii, USA. W czasie kontaktu pytania w języku angielskim zadadzą dzieci w wieku 4 -15 lat.
Organizatorem połączenia w Polsce jest Language Laboratories - Szkoła Geniuszy, Polska Akademia Dziecięca dr Agaty Hofman, Krystian SQ2KL i Morski Klub Łączności "Szkuner" SP2ZIE z Gdyni.
Kontakt ma być transmitowany na żywo:
http://ariss.pzk.org.pl/live
http://live.arisspolska.info/ oraz na serwerach konferencyjnych EchoLink AMSAT (węzeł 101 377) i JK1ZRW (węzeł 277 208),
jak również na IRLP Discovery, reflektor 9010.
Więcej o organizatorze i przygotowaniach można przeczytać na stronie:
http://www.arisspolska.info/?category_name=pad
Organizatorom życzymy powodzenia!
Dane o tym kontakcie zostały oficjalnie są podane kilka dni temu  w Biuletynie ARISS. Tu jest jego oryginalny przedruk po angielsku:
http://www.arisspolska.info/?p=3799, tłumaczenie na język polski jest pod tym linkiem http://www.arisspolska.info/?p=3792
 
Poniżej link ogólny o informacjach związanych z tą imprezą:  http://www.arisspolska.info/?category_name=pad
 
Piotr Skrzypczak SP2JMR & Armand SP3QFE, Koordynator ARISS w Polsce

 3. "Świat Radio"- darmowa prenumerata
Wydawnictwo AVT - wydawca miesięcznika "Świat Radio" - oferuje darmową roczną prenumeratę tego periodyku dla wszystkich nowych lub powracających po kilkuletniej przerwie członków PZK. Warunkiem realizacji tej bardzo atrakcyjnej oferty (oprócz opłacenia rocznej składki PZK) jest przesłanie prezentacji własnej sylwetki na 1/9 strony (kilka zdań, mile widziane zdjęcie) celem zamieszczenia w miesięczniku.
Kontakt oraz informacje na: sp2jmr@pzk.org.pl

4. "Świat Radio" - oferta atrakcyjnego zajęcia
Redakcja miesięcznika "Świat Radio" zatrudni dynamiczną osobę znającą rynek sprzętu radiowego i elektronicznego do współpracy pomiędzy redakcją i firmami. Celami są między innymi poprawa przepływu informacji o sprzęcie przydatnym krótkofalowcom na łamach miesięcznika oraz aktywnego poszukiwania reklamodawców.
Kontakt oraz informacje na: redakcja@swiatradio.com.pl

5. Informacja administratora portalu PZK. Procedura przyjęcia członka do PZK. System OSEC. Rejestracje na portalu PZK.
W związku z częstymi zapytaniami kierowanymi na konto administratora w sprawach członkostwa w PZK i statusu w OSEC informuję, że pojawienie się statusu członka PZK "Członek PZK" w wyszukiwarce znaków na portalu PZK nie jest "natychmiastowe". Czas "systemowy" biegnie od momentu podjęcia przez zarząd OT PZK uchwały o przyjęciu członka oraz dokonaniu wpłaty składek.

Procedura związana z przyjęciem członka do PZK jest szczegółowo opisana w dokumencie:
http://download.pzk.org.pl/public/czlonkowie/Przyj%C4%99cia_nowych_cz%C5%82onkow_do_PZK.pdf

Sprawami członków zajmują się tylko i wyłącznie OT PZK. W przypadku nie pojawienia się znaku członka w wyszukiwarce na portalu PZK należy skontaktować się z OT PZK do którego kandydat złożył aplikację. I tam też należy składać wszelkie reklamacje oraz wyjaśniać sprawy składek.

Akceptacja rejestracji na portalu PZK jest możliwa na portalu PZK po pojawieniu się statusu członka PZK "członek PZK (auto-status)". Do momentu pojawienia się powyższego próba rejestracji jest stratą czasu i nerwów.

Zygmunt Szumski SP5ELA
Administrator portalu PZK

6. 14-letni Seweryn Ciszewski SP1-22037 przywozi 3 brązowe medale z MŚ HST.
Niesamowity sukces Seweryna Ciszewskiego ze Świdwina SP1-22037 na Mistrzostwach Świata HST (11th World High Speed Telegraphy Championship) w Bułgarii.
Seweryn Ciszewski członek PZK OT-22 po raz pierwszy w historii Polski w Mistrzostwach Świata w Szybkiej Telegrafii zdobywa trzy brązowe medale w trzech konkurencjach.
Dzięki wsparciu rodziców (główny trener  tato SP1RKR), sprzyjającej atmosferze w szkole, kontaktom z mistrzami HST spoza Polski  oraz po kilku latach intensywnych ćwiczeń i startów w reprezentacji PZK na kilku mistrzostwach, Seweryn zaliczył się do czołówki i stanął na podium Mistrzostw Świata HST.
Z analizy wyników HST z lat ubiegłych pojawiała się już cicha nadzieja na brąz w konkurencji RUFZ, w której Seweryn przy odpowiednio ukierunkowanym treningu robił spore postępy pomiędzy kolejnymi mistrzostwami. Marzenia spełniły się i w konkurencji RUFZ nasz zawodnik odebrał prawidłowo pełen ciąg znaków z maksymalną prędkością 464 zn./min. uzyskując wynik 56803 punktów, co dało mu trzecie miejsce.
Dodatkowo Seweryn Ciszewski uzyskał wyniki w nadawaniu i odbiorze, które dały mu kolejne 2 brązowe medale. W swojej kategorii wiekowej miał aż trzynastu konkurentów z różnych krajów, przy czym regulamin dopuszczał start do 3 zawodników jednocześnie z danego kraju.
Startowały zespoły z 12 krajów. Zespołowo wygrała Białoruś, następnie Rosja i Rumunia. Polska w klasyfikacji ogólnej wypadła na 8 miejscu, mając niestety skromną 3 osobową drużynę w składzie: Seweryn SP1-22037, Tadeusz SP1RKR, Irena SP7QL. Regulamin HST przy podziale na kobiety i mężczyzn umożliwia start zawodników łącznie w 9 kategoriach, z których najlepsze wyniki sumują się dla klasyfikacji drużynowej. Mistrzostwa Świata HST odbywały się w Bułgarii w dniach 22-26 września 2013 w miejscowości Borovets 60km na południe od Sofii. Całość zawodów nadzorował przewodniczący grupy roboczej I Regionu IARU ds. HST Oliver Tabakovski Z32TO. Podczas trwania zawodów zostało ustanowionych 6 nowych rekordów świata w poszczególnych konkurencjach (dwa z nich zostały pobite ponownie). Obszerna relacja z wydarzenia ukaże się w kolejnych publikacjach. Sewerynowi SP1-22037 i pozostałym zawodnikom serdeczne gratulacje i podziękowania za trudy treningu,  osiągnięte wyniki i godne reprezentowanie Polski na arenie światowej składa Prezes i Prezydium ZG Polskiego Związku Krótkofalowców.
(info Jerzy SP3SLU)

7. 75 lat LRMD
Jak poinformował sekretarz LRMD Saulius LY1VP. Z okazji 75-lecia LRMD, w dniach  od 1 do 30 października br. będzie pracować stacja okolicznościowa LY75RMD. Łączności będą potwierdzane, związanymi z tą rocznicą, kartami QSL.
Sufiks RMD oznacza /Radio Megeju Draugija in Lithuanian/. Krótkofalowcy litewscy zapraszają do nawiązywania łączności ze stacja okolicznościową.

Info.  Jerzy/SP8TK
/w załączeniu znaczek organizacyjny LRMD/                                                  

8. SP50KJU qrv od 1-27.10.2013. Radiostacja okolicznościowa SP50KJU pracuje w
dniach 1-27.10.2013 r. z okazji 50-lecia otrzymania przez Klub SP9KJU pierwszej licencji nadawczej.
Z tej okazji wydawany będzie elektroniczny dyplom dla 50 korespondentów,
którzy przeprowadzą QSO z jak największą ilością operatorów na stacji SP50KJU.
QSO z danym operatorem można powtórzyć na innym paśmie lub innym rodzajem emisji. Logi w formacie cabrillo z imieniem operatora SP50KJU należy przesłać do 2.11.2013 na email sp9mdy@interia.pl

Zapraszamy do łączności
Za zarząd klubu Hubert sp9mdy               

9. Harcerskie info. Od naszego Kolegi Druha phm Piotra Stanisławskiego – Szefa Wydziału Specjalności GK ZHP i jednocześnie Inspektora Łączności GK ZHP otrzymałem list, którego treść przekazuję Wam poniżej.  W nawiązaniu do jego treści, namawiam Was wszystkich do nawiązywania łączności w dniu 1 października br. ze stacją SP5ZHP.

Jerzy Jakubowski SP7CBG
Prezes PZK

"Druhny i Druhowie,
Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy

Na początku trochę wspomnień: 30 lat temu zadzwonił telefon a głos w słuchawce powiedział krótko: za 10 min w harcówce w umundurowaniu galowym. Nie wiedziałem o co chodzi i co się dzieje. Zbiórka alarmowa! Autobusem wraz z całą moją drużyną pojechaliśmy na plac przed Teatrem Wielkim a stamtąd wraz z innymi harcerzami przeszliśmy pod Barbakan. Wtedy stało się wszystko jasne – Pomnik Małego Powstańca. Odsłonięcie. I nawet zimny październikowy  wieczór, nie był w stanie przyćmić  tych emocji a przemarsz harcerskiej wiary, pozostał w moje pamięci po dziś dzień.

Dziś, po 30 latach już jako łącznościowiec – krótkofalowiec, chcę przypomnieć Dh i Dh, kolegom krótkofalowcom i całemu światu co się wtedy działo i jak bardzo było to dla Nas  - harcerzy, ważne. Chciał bym i o to was proszę by w tym dniu radiostacji harcerskich nie zabrakło w eterze. Wdzięczny Wam będę za udział i przekazywanie informacji o tym wydarzeniu. Jeśli ktoś się chce do Nas przyłączyć, będziemy od 18,00 nadawali z Barbakanu, przy Pomniku Małego Powstańca ul. Podwale.
Słychać Nas będzie na paśmie 3,5 MHz i na 144 MHz. Szczegóły na stronie: www.qrz.com SP5ZHP.

Do zobaczenia i do usłyszenia!
Czuwaj!

Szef Wydziału Specjalności GK ZHP
phm Piotr "Broda" Stanisławski HR
CKŁ przy GK ZHP - SP5ZHP
HKŁ SP5ZHJ

10. Mam gorącą prośbę do Kolegi Druha Piotra SQ5JRC
o dogadanie się z Warszawskim Oddziałem Terenowym PZK (OT25) (Prezesem jest Jurek SP5SSB) w celu uzupełnienia dokumentacji klubów SP5ZHP i SP5ZHJ i złożenia poprawnych wniosków o obsługę wysyłki kart QSL przez CB QSL PZK. Zachęcam również Druha do wstąpienia w szeregi Polskiego Związku Krótkofalowców! I od razu współpraca ZHP – PZK przejdzie na wyższy poziom.

Z amatorskimi pozdrowieniami
Zygmunt Szumski SP5ELA

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu KS
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,709,456 Unikalnych wizyt