PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3418 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

KS-38. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 18.09.2013
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png

 
KOMUNIKAT NR 38/2013 z dnia 18.09.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. XIX Mistrzostwa I Regionu IARU w Amatorskiej Radiolokacji Sportowej.
Jak już informowałem w dniach 8 -13 września 2013 w okolicach Kudowy Zdroju odbyły się XIX Mistrzostwa I Regionu IARU w Amatorskiej Radiolokacji Sportowej.
Składały się one z dwóch części. Pierwszej wstępnej, o której już pisałem w poprzednim komunikacie oraz Mistrzostw (właściwych) czyli "klasycznej" Amatorskiej Radiolokacji Sportowej. W czasie trwania konkurencji zawodnicy mają do zlokalizowania od 3-5 ukrytych w nieraz bardzo trudnym terenie nadajników. Ilość zależy od kategorii Zawodników. Ze względu na dużą liczbę zawodników zawody klasyczne podzielone są kategoriami na startujących w pierwszym dniu na paśmie 2m i 80m oraz w drugim dniu - odwrotnie. W ten sposób każdy ma możliwość wykazać swoje umiejętności zarówno na KF jak i UKF.
Także punktacja jest oddzielna dla poszczególnych pasm.
Piszę o tym tytułem wprowadzenia i wyjaśnienia zasad obowiązujących w tym sporcie.
Zawody oczywiście odbywają się bez względu na pogodę.

Na XIX Mistrzostwach R1 IARU w Amatorskiej Radiolokacji Sportowej w dniu dzisiejszym złoty medal w kategorii W35 w paśmie 80 m zdobyła Magdalena Dura reprezentantka PZK. Uczestnicy uroczystego podsumowania I dnia wysłuchali więc Mazurka Dąbrowskiego.  Jest to bardzo znaczące osiągnięcie, ponieważ tak jak pisałem już w komunikacie KS-37/2013 z 11.09.2013 większość medali podzieliły między sobą reprezentacje Rosji, Ukrainy i Czech, gdzie sport ten jest sportem zawodowym.

W drugim dniu w kwalifikacji zespołowej Srebrny Medal zdobyła nasza reprezentacja w kat M21 na 80 m w składzie: Szymon Ławecki, Paweł Janiak i Patryk Niedźwiecki.
Medalistom serdecznie gratulujemy. Jak zwykle wyniki z tegorocznych mistrzostw można obejrzeć na www.ardf2013.pl
Na stronie tej dostępne będą także skróty z relacji filmowej zawodów.
Informacje i zdjęcia dostępne są także na facebook.com/ardf2013. Medale w czasie ceremonii zakończenia I dnia Mistrzostw wręczali: Ole Garpestad LA2RR wiceprezes IARU, członkowie jury, Panajot Danev LZ1US- członek grupy Roboczej ds. ARDF R1 IARU, przedstawiciele organizatorów w osobach Piotra SP2JMR wiceprezesa PZK oraz Adama SP2EDA członka komitetu organizacyjnego z ramienia KRS. Natomiast w drugim dniu podczas zakończenia mistrzostw do wręczających medale i dyplomy dołączył wiceburmistrz Kudowy Zdroju z małżonką. Głos podczas uroczystości zamknięcia mistrzostw zabrali Ole Garpestad LA2RR, Piotr Skrzypczak SP2JMR oraz wiceburmistrz Kudowy Zdroju, który dokonał formalnego zamknięcia Mistrzostw.

XIX Mistrzostwa należały do najlepiej zorganizowanych i przeprowadzonych. Podczas ich trwania nie odnotowano żadnej awarii technicznej ani też żadnego opóźnienia. Nie było także zgłoszonych protestów. To naprawdę rzadkość.  W opinii Sędziego Głównego Mistrzostw P.A. Nordwaeger SM0BGU oraz Ole Garpestada LA2RR były to mistrzostwa perfekcyjnie wręcz wzorcowo zorganizowane. Organizacja ich może służyć za wzór do naśladowania dla innych organizatorów. Zaproponowano nam także organizację Mistrzostw Świata, ale czy to możliwe pokaże przyszłość.

Tak jak już informowałem wykonawcą zlecenia tych mistrzostw był Klub Radiolokacji Sportowej (dawny PK ARS PZK). A komitet organizacyjny tworzyli członkowie PZK w osobach: Adama Dyrki SP2EDA, Stanisława Wilczyńskiego SP2FLE i Jacka Czerwińskiego SP2LQC, i to tym Kolegom oraz całej ekipie organizacyjnej należy się od nas wszystkich najwyższe uznanie. W zawodach pomagał nam także społecznie nasz kolega z Niemiec - Karl Hainz Schade DL7VDB - obsługujący system rejestracji biegowej - SportIdent. Dzięki wszystkim organizatorom zawodów z klubu PK ARS oraz pomocników spoza klubu, którzy poświęcili swój czas dla naszego sportu Polski Związek Krótkofalowców pokazał się z jak najlepszej strony na arenie międzynarodowej.
Z Kudowy Zdroju dzięki osobistemu zaangażowaniu Kazika SP2FAX pracowała w dniach 06.09 do 14.09 stacja okolicznościowa SP0ARDF dysponująca Trx FT-1000 i antenami 3 el. Yagi 14, 21, 28MHz, dipolem na 3,5MHz i GP7. Powiat Kłodzko KV, oznaczenie gminy PGA: KV03. Karty QSL via CB PZK.

Na zakończenie tej relacji dodam, że na rok 2014 PZK ma zlecone przez WG R1 IAEU ARDF zorganizowanie Młodzieżowych Mistrzostw w ARDF.
Poniżej klasyfikacja medalowa. Wyraźnie widać kraje, w których sport ten jest traktowany przez władze bardzo poważnie i w większości uzawodowiony. Dotyczy to szczególnie Czech, Rosji i Ukrainy i po części Słowacji. Wyjątkiem są tu Niemcy, których zawodnicy pomimo pełnego amatorstwa zdobyli aż 17 medali.
Tyle na gorąco relacji z tegorocznych Mistrzostw.

Piotr SP2JMR sędzia "lisowy" na XIX Mistrzostwach R1 IARU ARDF

19 Mistrzostwa ARDF 1-go Regionu IARU – Kudowa 2013
KLASYFIKACJA MEDALOWA  (łącznie foxoring, sprint i konkurencje klasyczne)
miejsce    kraj    złote    srebrne    brązowe    łącznie
1    RUS    22    8    7    37
2    CZE    19    19    19    57
3    UKR    14    16    11    41
4    GER    4    4    9    17
5    SVK    2    4    4    10
6    BLR    1    4    2    7
7    HUN    1    2    2    5
8    POL    1    1    0    2
9    GBR    1    1    0    2
10    LTU    1    0    3    4
11    NED    1    0    1    2
12    ROM    0    2    0    2
13    BUL    0    1    0    1
13    MDA    0    1    0    1
15    SWE    0    0    3    3
16    NOR    0    0    1    12. W dniach 14-15 września 2013 r. w Burzeninie odbył się 2. Zjazd Techniczny SP.
Spotkania w Burzeninie odbywają się od kilku lat - najpierw jako Warsztaty QRP, zaś od ubiegłego roku jako Zjazdy Techniczne, z formułą uwzględniającą wszelkie aspekty techniczne krótkofalarskiego hobby. Podczas tegorocznego Zjazdu, oprócz obowiązkowych wykładów i prelekcji oraz Konkursu PUK-2013, odbyły się również dwa konkursy elektroniczne: dla dzieci i młodzieży (kat. JUNIOR: budowa najprostszego generatora do nauki telegrafii) oraz dla doświadczonych Ham's (kat. SENIOR: zaprojektowanie i wykonanie mini-nadajnika CW w paśmie 80 m). Uczestników konkursu JUNIOR można zobaczyć na karcie QSL stacji okolicznościowej 3Z0TECH, która pracowała w czasie Zjazdu. Warto dodać, że wszystkie generatory i mini-nadajniki CW zostały uruchomione, aczkolwiek w grupie Old Timers nie obyło się bez problemów..

W konkursie PUK-2013 (Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie), który odbył się już po raz czwarty, wystartowało 13 uczestników prezentujących 19 projektów. W kategorii A (dowolne urządzenie odwzorowane na podstawie powszechnie dostępnej dokumentacji) wyróżniona została praca Kol. Macieja SP5CGI - nowoczesna homodyna TRX, rodzimy projekt Grupy HUZAR (Forum SP Home Made) - za propagowanie polskiej myśli konstruktorskiej oraz znakomite wykonanie. Drugie miejsce w tej grupie przyznane zostało pracy młodego krótkofalowca, Kol. Karola SP8HMZ - za wkład pracy i entuzjazm konstruktorski!
W kategorii B (urządzenie RX/TX/TRX) Komisja Konkursowa wyróżniła dwie prace: na pierwszym miejscu "Nadajnik QRP 40m QRSS" - projekt Marka SQ7HJB, a na drugim miejscu "Odbiornik mini-SDR" Kol. Piotra SQ5STU - za oryginalne potraktowanie tematu, wzorowe wykonanie i doskonałą dokumentację.
W kategorii D wyróżniono dwa przyrządy pomiarowe oraz kontroler DDS: na 1. miejscu "Regulowany tłumik 131 dB' - praca Kol. Maćka SP7ROH, na 2. miejscu "VFO DDS" Kol. Maćka SP9MRN oraz na 3. miejscu "Miernik FCLG" Kol. Sławka SP7YC.
Wszyscy uczestnicy Konkursu PUK-2013 otrzymali dyplomy i nagrody, ufundowane przez sponsorów (szczegółowa lista jest dostępna na stronie internetowej Zjazdu Technicznego: http://zjazdtechniczny.krotkofalowcy.com.pl/

Gościem honorowym Zjazdu był przebywający na zaproszenie Prezydium Polskiego Związku Krótkofalowców Kol. Krzysztof OE1KDA, który wygłosił jeden z wykładów - na temat amatorskiej radiometeorologii.
Prezydium Polskiego Związku Krótkofalowców reprezentował Kol. Bogdan SP3IQ, który pogratulował organizatorom Zjazdu dobrej realizacji idei propagowania myśli technicznej i konstruktorskiej w środowisku oraz zadeklarował wolę jeszcze większego wsparcia PZK w kolejnych latach.
W 2. Zjeździe Technicznym SP uczestniczyło ponad 250 krótkofalowców, często z rodzinami. W tym roku specjalnie dla dzieci i młodzieży Ośrodek "Sportowa Osada" przygotował m.in. park linowy, strzelnicę, ścianę wspinaczkową. Takich atrakcji będzie jeszcze więcej w przyszłym roku, podczas 3. Zjazdu Technicznego SP - ZAPRASZAMY!

Info w imieniu Organizatorów: Waldemar 3Z6AEF & Krzysztof SQ7IQA

3. 17 Turniej Rycerski Dębno /małopolskie/ W dniach 1 do 30 września OT PZK nr 28 w Tarnowie - znak SP9PTA posiada  okolicznościowy znak HF17TRD /17 Turniej Rycerski Dębno/ Pod takim znakiem  słychać naszą stację oddziałową. W dniu 22 września będziemy pracować z terenu Zamku w Dębnie. Teren ten jest równocześnie Chronionym Obszarem Krajobrazu Pogórza Wiśnickiego. W tym samym czasie na terenie przyległym do Zamku odbywać się będzie 17 Międzynarodowy Turniej Rycerski "O złoty warkocz Tarłówny". Serdecznie zapraszamy do łączności z naszą stacją oraz do odwiedzenia naszego miejsca pobytu na terenie Zamku w Dębnie. Dla kolekcjonerów "zamków" oraz "rezerwatów przyrody" mamy dobre wieści.  Mogą zdobyć kolejne numerki. Oto one:  Zamek - MBZ02  Castle -  WCA -  SP-00758,   SPFF - 470.  Łączności będą potwierdzone okolicznościową kartą  QSL, której sponsorem jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie -  http:///www.muzeum.tarnow.pl Więcej informacji znajdziesz na http://www.qrz.com/db/HF17TRD
Vy 73 Stanisław sq9aor

4. Krótkofalarska Jesień Na Pogórzu 2013 - podsumowanie.
W dniach 6-7-8 września 2013 r. miało miejsce spotkanie podsumowujące tegoroczne Zawody Tarnowskie. Szacujemy, że odwiedziło nas 250 do 280 osób.  Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.  Bożenka SP9MAT- Prezes MSK OT PZK nr 10 z małżonkiem - SP9MAX i Wiesław SP8NFZ - Prezes OT 05 Oddziału Podkarpackiego, Koledzy ze Słowacji i Holandii oraz wiele Koleżanek i Kolegów z SP wraz z rodzinami. Kolejny raz przybyła też firma "TELESFOR RADIOKOMUNIKACJA" z Krakowa, przedstawiciel firmy ICOM Polska. Wieku gości przybyło już w piątkowe popołudnie i wieczór. Mamy nadzieję, że wszyscy obecni na spotkaniu bawili się dobrze. Staraliśmy się o dobrą atmosferą, a zamówiona pogoda nas nie zawiodła. Wszystkim obecnym gościom serdecznie dziękujemy i zapraszamy znowu za rok. Więcej informacji oraz galeria foto: http://sp9pta.hamradio.pl/index.php/krotkofalarska-jesien-na-pogorzu-2013-podsumowanie/

5. Spotkanie krótkofalowców w Siemianowicach Śl.
21 września br. od 10.00 do 14.00 w Parku Tradycji przy ul. Orzeszkowej 12 w Siemianowicach Śl. odbędzie się Spotkanie Krótkofalowców pod patronatem Prezydenta Miasta Siemianowic Śl. Jacka Guzego. W spotkaniu weźmie udział również przewodniczący Sejmiku Śląskiego Andrzej Gościniak, przedstawiciele LOK i PZK oraz inne osoby. Program spotkania jest niezwykle urozmaicony, ponieważ poza odznaczeniem działaczy PZK i LOK przewidziano między innymi: prezentację dorobku Klubu Łączności SP9KJM, prelekcję Janusza Sławińskiego SP9YI – krótkofalowca i kapitana żeglugi morskiej na temat Jego wypraw oceanicznych w różne zakątki świata, w tym w rejonie Przylądka Horn, gdzie w czasie ostatniej wyprawy jacht oceaniczny „Bona Terra” w czasie sztormu zatonął, a Janusz w ostatnim momencie został ocalony przez chilijską straż przybrzeżną. W czasie spotkania przewidziano prelekcję Marka SP2NNO na temat wykonanego przez Niego amatorskiego urządzenia nadawczo – odbiorczego SDR, prelekcję Piotra SP9TPZ na temat zrealizowanego przez klub SP9PKS w Mikołowie przedsięwzięcia w ramach programu ARISS. Na miejscu pracować będzie radiostacja klubu SP9KJM na KF i UKF. Przewidziano również pokaz modeli latających zdalnie sterowanych, wystawę archiwalnych urządzeń nadawczo – odbiorczych oraz pomiarowych, pokaz anten krótkofalarskich skonstruowanych przez Edwarda SP9WZB, a także pokaz samochodu ze sprzętem pomiarowym miejscowej Delegatury UKE. Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie.
Info: Tadeusz SP9HQJ

6. Skrócony spis treści Świata Radio 10/2013
Aktualności: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, zawody
Test: Transceiver ZEUS-1
Łączność: Nowe analizatory Anritsu, cd., MSPO 2013, część 1,
Podstawy elektroniki (recenzja książki), poradnik pracy w zawodach HF
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
WYWIAD: Lubię emisje cyfrowe, druga dekada Elecrafta
HOBBY: Elecraft KX1, nietypowe zastosowania ICS 502
Radio Retro: Hallicrafters SX-42
DIGEST: Interesujące rozwiązania radiowe
Forum Czytelników: Porady, listy
Rynek i Giełda
 
7. Krótkofalowiec Polski 10/2013
•    Ilustrowane relacje uczestników spotkania młodych krótkofalowców w Tartu-Estonia
•    Przykład współpracy klubu krótkofalarskiego z władzami lokalnymi czyli nowy TRX
•    Silent Key’s


SP1ERW s.k. 7 września w wieku 55 lat po długiej walce z chorobą w Połczynie Zdroju,  odszedł do krainy wiecznych DX-ów jeden z naszych kolegów - Robert Halec   SP1ERW. Wspaniały i życzliwy kolega. Żegnamy Ciebie Robercie.
Mariusz SP1ERF

 Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK


news: Ikonka_PDF_50px.jpgLink do działu komunikaty KS
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

70,280,195 Unikalnych wizyt