PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3418 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

KS-36. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 4.09.2013
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png


KOMUNIKAT NR 36/2013 z dnia 04.09.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Jubileuszowy XXV zjazd OTC przeszedł do historii.

Tegoroczny 25 kolejny zjazd członków klubu Seniorów PZK jest już historią. Odbył się on 24 i 25 sierpnia br. w pałacyku w Gozdawie koło Mogilna. Przybyło 55 osób w tym ponad 40 nadawców z całej Polski. Zostaliśmy zakwaterowani w pałacu i w okolicznych budynkach zamienionych na hotele. Sceneria obiektu zachęcała do jego obejrzenia i korzystania z basenu oraz spacerów pięknymi alejkami wokół obszernego stawu.
Wieczorem 23 bm. zebraliśmy się w stylizowanym miasteczku Western City na koleżeńskiej kolacji i daniach z grilla. Opowiadaniom nie było końca. W sobotę koledzy spotkali się na oficjalnych obradach a nasze żony pod przewodnictwem Ani, żony Andrzeja SP3FCO z Konina „obradowały” w sąsiedniej sali umilając sobie czas pogaduszkami i degustacją domowych nalewek i pysznych ciast własnego wypieku.

Obrady Seniorów otworzył prezes OTC Ryszard SP2IW i przedstawił plan spotkania. Został on przez wszystkich zaaprobowany. Koledzy dyskutowali m.in. nad zmianami regulaminu OTC. Postanowiono podjąć uchwałę, że w przypadku utraty członkostwa w PZK członkostwo w OTC ulega zawieszeniu. Wprowadza się jednak członkostwo wspomagające polegające m. in. na opłacaniu rocznej składki PZK w wysokości 10 zł. Dotyczy to nadawców będących w trudnej sytuacji finansowej. Uchwałę tę podjęto jednomyślnie.
Dotychczasowy wiceprezes OTC Wiesław Wysocki SP2DX zrezygnował z funkcji wiceprezesa naszego klubu proponując na swoje miejsce Grzegorza Walichnowskiego SP3CSD, członka zarządu OTC. Ten wniosek wszyscy zaaprobowali jednogłośnie. Warto tu dodać że Grzegorz SP3CSD jest od wielu lat wraz ze swoją żoną Barbarą głównym organizatorem spotkań członków OTC w różnych miejscowościach Polski. Za znakomite organizowanie zjazdów Grzesiu otrzymał wyrazy uznania i gorącej aprobaty od kolegów seniorów.
Miłym akcentem spotkania było wręczenie przez panie z koła sympatyków OTC
(nasze żony) dowodów uznania dla prezesa klubu Ryszarda Czerwińskiego SP2IW.
W tym roku przypada 20 rocznica prezesowania przez Rysia naszemu klubowi Prezes otrzymał 20 róż, pucharek, szampan i dwa kieliszki oraz okolicznościowy medal który mu zawieszono na szyi. Ryszard był wzruszony pamięcią o jego jubileuszu i gorącym przyjęciem zgotowanym mu przez uczestników spotkania.
Po obiedzie spora grupa nadawców wraz z żonami udała się samochodami do pobliskiego Mogilna, aby tam podziwiać odrestaurowane częściowo opactwo benedyktynów. Duchem opiekuńczym naszej eskapady był Irek SP2DKI z Mogilna.

Wieczorem z soboty na niedzielę odbyła się uroczysta kolacja z udziałem muzyki tanecznej. Koledzy stawiali na stół coraz to nowe nalewki. Degustacje, tańce i pogaduszki trwały do północy. W niedzielny poranek po śniadaniu i kawie żegnaliśmy się obiecując sobie, że spotkamy się na pewno za rok. Wieczorem w niedzielę 25 sierpnia aż 18 uczestników zjazdu pojawiło się w eterze aby zawiadomić prezesa OTC że szczęśliwie dotarli do swoich domów.
Ryszard SP4BBU Olsztyn

2. SP0ARDF. Od dnia 6 do 15 września 2013 stacja SP0PZK pracować będzie pod zmienionym znakiem jako SP0ARDF. Związane jest to z rozpoczynającymi się 8 września br. XIX Mistrzostwami I Regionu IARU w Amatorskiej Radiolokacji Sportowej. Mistrzostwa odbędą się jak już informowaliśmy w okolicach Kudowy Zdroju w dniach 8 -15.09.2013 r. Zapraszam do nawiązania łączności ze stacją SP0ARDF.
QSL via OT-26 (SP2KDS).
Piotr SP2JMR

3. Aktywacja powiatu Lipsko i SPFF-804 New One. Aktywacja powiatu Lipsko R-LQ i SPFF-804 (New One). Używany znak: SP5PBE/5. Termin: 6 - 8.09.2013 r. Województwo: R - mazowieckie. Powiat: LQ  - Lipsko, gmina: LQ06 - Solec nad Wisłą, QTH: Solec nad Wisłą. SPFF: SPFF-804 (New One). Obszar chronionego krajobrazu. Pasma pracy: 80,40,30,20m CW i SSB. Częstotliwości pracy dla stacji SP: pasmo 80m: 3523 CW, 3703/3713 SSB, 40m: 7023 CW, 7153 SSB. Operatorzy: Zygi SP5ELA, Marcin SP5IOU, Marek SQ2CFB.

Stacja weźmie udział w zawodach: 7.09.2013, 15:00-17:00 UTC zawody „Dni Zielonej Góry”, 8.09.2013, 05:00 – 05:59 Zawody Staropolskie.
 
Powiat Lipsko (i zarazem gmina  Solec nad Wisłą) jest to najbardziej wysunięty na południowy wschód teren województwa mazowieckiego (R). Odległość od lokalizacji QTH SP5ELA w Warszawie (najkrótsza trasa) to 181 km. Powiat Lipsko nie jest co prawda "białą plamą" na mapie polskich powiatów, ale ze względu na małą aktywność stacji z tego powiatu zapadła decyzja jego aktywacji. Praca SP5PBE/5 - wieloemisyjna (CW i SSB) ze szczególnym uwagą dla CW.

W wyniku mojego (SP5ELA) wystąpienia za pośrednictwem polskiego koordynatora SPFF Światowy Komitet WWFF przydzielił nowy numer SPFF dla obszaru chronionego krajobrazu w Solcu nad Wisłą: SPFF-804. Jest to jedyny przydzielony w tym rejonie województwa mazowieckiego numer SPFF.

Łączności ze stacjami SP. Warunki propagacyjne na kraj są trudne. Występuje często strefa martwa, zwłaszcza w paśmie 40 metrów na bliskie odległości. Mamy do dyspozycji dwa pasma: 80 metrów rano i wieczorem i 40m w ciągu dnia. Prosimy o prowadzenie z nami tylko krótkich QSO. Chcemy dać szanse wszystkim. Również stacjom QRP i stacjom ze słabszymi antenami. Na każde żądanie stacja będzie przechodziła z SSB na telegrafię.

Karty QSL za QSO ze stacją  SP5PBE/5 - zasady. Wszystkie stacje polskie po sprawdzeniu ich przynależności do OT/PZK (w systemie ewidencji członków PZK - OSEC) otrzymają karty QSL automatycznie przez CB QSL PZK. Stacja klubowa SP5PBE (Warsaw DX Club SP5PBE) jest zarejestrowana w Wirtualnym Oddziale Terenowym PZK VOT PZK (OT-73). Wszystkie QSO zastaną załadowane po skończeniu akcji do systemu LoTW.
Zygi SP5ELA

4. Biskupia Kopa. Baza krótkofalowców na szczycie Biskupiej Kopy zaprasza. Podlegająca ciągłej rozbudowie baza krótkofalowców została w tym roku doposażona w zespół 4 anten na 2 m, 1 antenę obracaną na 6 m i 2 na stałe na najczęściej oblegane kierunki na to samo pasmo. Na miejscu jest zasilacz 12V 30A oraz miejsce do spania dla 4-5 osób. Wszystkich chętnych do pracy z wysokości 900 m. n.p.m. Serdecznie zapraszamy, wystarczy zabrać trx i trochę jedzenia, wszystko inne jest na miejscu. Budowniczowie bazy zapewniają że dokładają dalszych starań i ciągle pracują nad ułatwieniem pobytu i coraz większą przyjemności pracy na UKF, np. czescy koledzy z Ostrawy wyposażyli domek w telefon i Internet. Pobyt tam jest całkowicie bezpłatny a zgłoszenia koordynuje Tadeusz SP6MRC tel. 601479125.

Vy 73! Polsko-Czeska grupa budowlańców-krótkofalowców, którym się chce...!

5. VHF Manager Handbook v. 6.12 - zaktualizowany Podręcznik UKF 1. Reg. IARU.

Jak największemu gronu zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką UKF polecam Podręcznik UKF 1. Regionu IARU w zaktualizowanej wersji 6.12 (\"VHF Manager Handbook\" Edition 6.12), którego redaktorem jest Kol. Michael Kastelic, OE1MCU - Przewodniczący Komitetu C5 (ds. UKF) 1. Regionu IARU (plik można ściągnąć pod podanym poniżej adresem www:


http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_remository&Itemid=173&func=download&id=484&chk=b1ceee51180b8ccb857b485e570d541a&no_html=1

Adres informacji źródłowej (autor - jw.):
http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1201:vhf-manager-handbook-edition-612&catid=42:vhf&Itemid=100

Życzę ciekawej lektury i wielu interesujących różnego rodzaju osiągnięć!
Najlepsze i pełne przedjesiennego słońca 73,
Paweł Zakrzewski
SP7TEV

6. SN1LH. W dniach od 30 sierpnia do 2 września 2013 r. pracowała amatorska radiostacja SN1LH z latarni morskiej w Niechorzu. Gmina GF05, ARLHS: POL-014. Tym razem była QRV już czwarty raz, ale już po raz trzeci w międzynarodowym składzie. Stacja pracowała na prawie wszystkich pasmach KF (bez 160m) emisją CW, SSB, RTTY, SSTV, PSK i FM. A oto szczegóły. Jak napisałem wcześniej, było to czwarte takie spotkanie latarniane. Zorganizowali go Koledzy: Wiesław SP1EG oraz Wojtek SP1FFC. Te bardzo ciekawe spotkania odbywają się, już od lat, zawsze w ostatni weekend sierpnia, aby nie kolidował z wcześniejszym tygodniem latarnianym. Kolega Wiesław zorganizował tę pracę, pod znakiem SN1LH, w porozumieniu z Urzędem Morskim w Słupsku i z jego oficjalną zgodą, na taką działalność krótkofalarską z terenu latarni morskiej w Niechorzu. Stacja SN1LH pracowała na FT950 emisją SSB i CW. Była to stacja bazowa, podstawowa. Pracowała nie tylko emisjami SSB i CW, ale również wszystkimi emisjami cyfrowymi. Druga stacja używała FT-857 i pracowała przeważnie emisjami cyfrowymi. Używano trzech anten. Dwie anteny typu delta 40 i 80 m umieszczono po dwóch stronach latarni. Od frontu latarni znajdował się dipol wielopasmowy. Jego jeden koniec był umieszczony na rozstawionym maszcie. Drugie końcówki wszystkich anten były umieszczone na czubku latarni. W ciągu tych paru dni zrobiono ponad 800 łączności. Do końca aktywności planowano 1000 łączności, zgodnie z przyjętą zasadą: jeden weekend 1000 łączności i do domu!. W ciągu tych kilku dni pracowali na radiostacji, między innymi: Wiesław SP1ED, Wojtek SP1FFC, Zbyszek SP1F, Jurek SP1JON, Sławek SQ1FYY oraz niemieccy goście: Rolf DM4HRL,Tom DM2TO, Horst DM3KF, Peter DM3VA I Manfred DM7DX. Stację SN1LH i organizatorów aktywacji odwiedziło kilkunastu krótkofalowców. Był tam również, piszący te słowa, Redaktor RBI Jurek SP5BLD.
Reportaż radiowy i krótki zapis video na temat aktywacji latarni morskiej w Niechorzu ukaże się wkrótce na stronie internetowej Radiowego Biuletynu Informacyjnego.

7. Wyniki Zawodów Podlaskich 2013. Wyniki Zawodów Podlaskich można
zobaczyć na stronie SKK SP4YPB: http://www.hamradio.biaman.pl/contest/podlaskie2013.htm
Tadeusz SP4GFG

*Wyniki zawodów zostały też opublikowane w dniu 29.08.2013 w Kalendarzu
zawodów PZK. Zakładka w menu portalu lub link:
http://pzk.org.pl/readarticle.php?article_id=158
SP5ELA

8. Dyplom 110 lat I LO w Tomaszowie Maz.
Z okazji 110 lat I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Maz. Szkolny Klub Krótkofalowców będzie wydawał okolicznościowy Dyplom.

Warunki uzyskania dyplomu:

- w okresie 20.09. - 4.10.2013 r., przeprowadzenie łączności /nasłuchu/ ze stacją klubową SP7PTM oraz jedną z n/w stacji - członków Klubu:

SP7HIW, SP7ITS, SP7JWT, SP7SZW, SP7OGP, SP7OGR, SQ7ACP, SQ7BTY, SQ7OTA SQ7RJH.

Wzór zgłoszenia:

- znak stacji na który będzie wystawiony dyplom
- imię i nazwisko / nazwa klubu / operatora stacji
- wyciąg z logu za przeprowadzone łączności
- e-mail na który ma być wysłany dyplom.

Dyplom będzie wysłany na podany adres e-mail w formacie PDF. Dyplom jest bezpłatny.
Zgłoszenia do Dyplomu będą przyjmowane do dn. 31.10.2013 r. na adres e-mail: sp7ptm@gmail.com
Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej akcji
73! Team SP7PTM

9. HF100HB - 100 lat harcerstwa na Białostocczyźnie.
Miło mi poinformować
o kolejnej akcji naszego Harcerskiego Klubu Łączności SP4ZHX z Białegostoku.
W tym roku obchodzimy 100-lecie harcerstwa na Białostocczyźnie. Obchody
trwają od początku roku, ale we wrześniu odbędą się najważniejsze
przedsięwzięcia.
8 września odbędzie się zlot Chorągwi Białostockiej podczas którego zostanie
poświęcony i przekazany nowy sztandar Chorągwialny. Jednocześnie tego dnia
kończy się kampania bohater naszej Chorągwi. Od 8 września nasza Chorągiew
będzie miała patrona - hm. Ryszarda Kaczorowskiego harcerza który wychował
się w Białymstoku i jednocześnie Ostatniego Prezydenta na Uchodźstwie.
W terminie 13-15 września odbędzie się zlot Hufca Białystok. Harcerze zjadą
się do Supraśla by świętować 100 lecie harcerstwa w Białymstoku oraz 80
lecie harcerstwa w Supraślu.
Z tej okazji nasz klub razem z Chorągwią Białostocką zorganizowaliśmy akcję
okolicznościową w terminie 1.09. - 30.09.2013 będziemy pracowali pod znakiem
okolicznościowym HF100HB. Dodatkowo będziemy przyznawać dla zainteresowanych
specjalne dyplomy !
Link do regulaminu dyplomu:
http://hkl.vot.pl/nasze-akcje/hf100hb/regulamin-dyplomu-100-lat-harcerstwa-na-bialostocczyznie
Do usłyszenia w eterze.
Czuwaj & 73
phm. Adam Wnorowski / SQ4RCU Szef Harcerskiego Klubu Łączności SP4ZHX

10. SONDA znów w eterze. SONDA - popularnonaukowy program telewizyjny
nadawany przez Telewizję Polską w latach 1977 - 1989.
Prowadzony był przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka. Pierwszy
odcinek wyemitowano w dniu 8 września 1977 roku. Emisja odcinków została
zakończona we wrześniu 1989 roku z powodu śmierci obu prowadzących, którzy
zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem w dniu 29 września 1989 roku w
drodze po materiały do nowego odcinka programu.
Dla przypomnienia tego arcyciekawego programu i ich prowadzących Leszek
SQ4AVD uruchamia w dniach od 1do 30września 2013 roku
okolicznościową stację o znaku SN4SONDA.
Zapraszamy wszystkich do łączności z tą stacją.
Tadeusz
SP4GFG

11. 69 Rocznica Bitwy pod Ewiną. Radomszczański Klub Krótkofalowców SP7PRA
zaprasza do nawiązania łączności ze stacją HF0EWINA. W dniu 8-09-2013
rozpoczynamy pracę w godzinach przedpołudniowych z miejsca pamięci przy
pomniku poległych. Lok.JO90SX, PGA RE-03 gmina Gidle. Pod znakiem HF0EWINA
pracować będziemy od 8-09-2013 do 15-09-2013 r.
W uroczystości wezmą udział Grupy rekonstrukcji historycznych, pojazdy
militarne, kawaleria.
Zapraszamy
Info: SQ7PGR

12. HST. IARU poszukuje wśród zrzeszonych w nim organizacji kandydata do zorganizowania i mistrzostw w szybkiej telegrafii "HST 2014". Prezydium po zapoznaniu się ze wstępnymi warunkami stawianymi przez IARU i po szybkiej konsultacji, wyraziło zainteresowanie tą sprawą. Obecnie prowadzimy dalsze konsultacje z odpowiednimi przedstawicielami IARU i prześlemy im nasze propozycje. O wynikach rozmów i podjętych w tej sprawie decyzjach powiadomimy po ich zakończeniu.
Prezydium ZG PZK

Kazimierz Łaba SQ8JLT S.K.

30 sierpnia 2013 odszedł do krainy wiecznych DX-ów nasz Kolega z Osieka
Jasielskiego - Kazimierz Łaba SQ8JLT.
Msza pogrzebowa odbyła się w kościele parafialnym w Osieku Jasielskim w
niedzielę 1.09.2013 o godzinie 13:00.

Cześć jego pamięci.

Jerzy SQ8GBG

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu KS rocznik 2013
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

70,299,399 Unikalnych wizyt