PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3324 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-31. Komunikat sekretariatu ZG PZk z dnia 31.07.2013
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png
 

KOMUNIKAT NR 31/2013  z dnia 31.07.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. SP5EWY i srebrny medal. Największym wyróżnieniem wśród DXmenów jest zdobycie pucharu w DXCC DeSoto Cup Challenge.
Puchar jest przyznawany corocznie dla krótkofalowca, który zdobędzie największą ilość potwierdzonych punktów na pasmach.
Właśnie zostały ogłoszone oficjalne wyniki za 2012 rok.
Kolega Ryszard SP5EWY zdobył zaszczytne II miejsce i srebrny medal DeSoto Challenge. Jednocześnie utrzymał wicemistrzowską pozycję przez drugi rok z rzędu. To jest wspaniały wynik, który pozostaje nam wszystkim w SP do naśladowania.
Serdeczne gratulacje, Ryszardzie.
Pełny tekst artykułu z QST, August 2013 można przeczytać:
http://download.pzk.org.pl/public/obrazki/DeSotoCup/SP5EWY_DeSoto_Cup_2012.jpgBogdan SP5WA & prezydium ZG PZK

2. W Poroninie trwa obóz szkoleniowy PZK w sportach obronnych dofinansowany przez MON. Na obozie szkoli się i wypoczywa 44 wychowanków. Kursanci przystępujący do egzaminu na świadectwo radiooperatora zdali go. W dalszym ciągu szkolą się i trenują sporty obronne i łączności pod okiem obozowej kadry. Uprawiają górską turystykę i aktywny wypoczynek. Z obozu nadaje stacja SP0PZK. Obszerna foto-relacja ukaże się po zakończeniu obozu.
Info: Jerzy  SP25SLU

3. Spotkanie YOTA w Estonii. Od 5 do 12 sierpnia 2013r. reprezentacja młodzieżowa PZK w składzie: Magda SQ3TGZ, Wojtek SQ6PWJ, Piotrek SQ6PPI, Karol SP8HMZ pod opieką Jerzego SP25SLU i Beaty SQ3KM uczestniczyć będzie w międzynarodowym spotkaniu YOTA w Estonii. YOTA  (Youth on the Air – Młodzi w eterze) to integracyjny i szkoleniowy obóz organizowany pod egidą IARU dla młodzieżowych reprezentacji stowarzyszeń krótkofalarskich przynależnych do IARU z różnych krajów. Podczas podróży przez Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię będziemy wysyłać sygnały APRS oraz nawiązywać łączność KF głównie w pasmach 14, 21, 28 MHz. Z Tartu w Estonii czynna będzie stacja okolicznościowa YOTA. Zatem do usłyszenia!
Info: Jerzy SP25SLU

4. Obchody World Space Week 2013 w Polsce

Grupa ARISS Polska i Polski Związek Krótkofalowców (PZK) organizatorzy III Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników Programu Edukacyjnego ARISS informują, że w dniach od 4 do 10 października 2013 roku obchodzić będziemy World Space Week (WSW) organizowany pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. World Space Week to największe publiczne przedsięwzięcie na Ziemi dla masowego odbiorcy. Tegoroczne oficjalne hasło WSW 2013 brzmi: „Exploring Mars, Discovering Earth” „Badamy Marsa, odkrywamy Ziemię". W Polsce obchodom Światowego Kosmicznego Tygodnia patronuje Komitet Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Jednym z takich wydarzeń będzie odbywająca się w dniach 4-6 października 2013 w Łowiczu III Ogólnopolska Konferencja Uczestników i sympatyków Programu Edukacyjnego ARISS. Uczestnicy będą mogli poznać najnowsze projekty edukacyjne w których uczniowie i nauczyciele mają możliwość wziąć udział, dowiedzą się jak przystąpić do programu ARISS oraz dowiedzą się w jaki sposób nawiązać współpracę z ośrodkami, które już wykonały zaplanowane radioamatorskie połączenie z astronautą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Na dzień 5 października 2013 roku zaplanowano z Łowicza w ramach konferencji, start balonu stratosferycznego, który wyniesie na orbitę okołoziemską nadesłane w ramach programu "miniSAT" eksperymenty dzieci i dorosłych z całej Polski, zgłoszone do lotu do 4 września 2013 roku w Fundacji Copernicus Project. Członkowie fundacji posiadają wieloletnie doświadczenie w bezzałogowych lotach balonowych, a kapsułki - miniSATy z eksperymentami zostaną po udanym locie odesłane przez Fundację do ich właścicieli. Nadmieniamy, że Fundacja Copernicus Project jest współorganizatorem tegorocznej konferencji.

Światowej rangi wydarzeniem World Space Week 2013 będzie premiera wydania przez Warner Music, DVD i Blu-Ray z filmem, ”Chopin - kosmiczny koncert" w reżyserii Adama Ustynowicza. Premiera jest zaplanowana na 8 października 2013 roku. Trwają rozmowy nad tym aby „Chopin – kosmiczny koncert”, czyli pierwszy w historii film muzyczny nakręcony do muzyki Chopina, którą załoga STS-130 Endeavour zabrała w Kosmos w lutym 2010 r. - dokładnie w 200. rocznicę urodzin genialnego polskiego kompozytora trafił również do polskich szkół. Autorami rewelacyjnych zdjęć są astronauta JAXA Soichi Noguchi oraz załogi kolejnych wypraw do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Film otwiera oczy na piękno naszej planety i otwiera serca na muzykę największego poety fortepianu. Radioamatorzy związani z edukacją (nauczyciele, dyrektorzy, rodzice dzieci) którzy chcieliby u siebie wyemitować ten film proszeni są o kontakt z koordynatorem ARISS w Polsce w celu zgłoszenia uczestnictwa szkoły lub placówki non-profit.

Ze względu na to, że muzyka naszego kompozytora jest znana nie tylko na świecie, ale i w kosmosie, my Polacy możemy poprzez nasze radioamatorskie hobby naszego kompozytora rozpropagować jeszcze bardziej. Osoby zainteresowane pomocą w zorganizowaniu miesięcznego powakacyjnego maratonu „wokół ISS” na np.: wszystkich pasmach radioamatorskich i dowolnymi emisjami, proszone są o kontakt z vice prezesem PZK Piotrem SP2JMR w celu omówienia szczegółów i opracowania zasad konkursowych maratonu. Jedna z propozycji jest, aby do maratonu obok stacji promujących Chopina przystąpiły również kluby krótkofalarskie oraz krótkofalowcy, którzy byli zaangażowani w wykonanie kontaktu ARISS w Polsce wystawiając chociaż jedną stacje okolicznościową HF_numer_łaczności_ARISS. Uwaga taka by w numeracji uwzględnić też łączności zrealizowane poprzez telemost. Aktualna numeracja ośrodków jest dostępna na stronie: http://arisspolska.info.

W trakcie obchodów tegorocznego Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem będzie łączność z astronautą przebywającym w Kosmosie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Połącznie to zostanie przeprowadzone w pasmie radioamatorskim jako telemost dzięki możliwościom ARISS. Amateur Radio on the International Space Station (ARISS) jest międzynarodowym programem edukacyjnym obejmującym swoim zasięgiem agencje kosmiczne oraz AMSAT i organizacje zrzeszone w Międzynarodowym Związku Krótkofalowców (IARU) z krajów biorących udział w programie w tym PZK. Łączność organizowana jest przez Polską Akademię Dzieci (PAD), Politechnikę Gdańską we współpracy z gdyńskim klubem Szkuner SP2ZIE w ramach zajęć Politechniki Otwartej. Około 400 dzieci z całego kraju (głownie z Pomorza) usłyszy na żywo astronautę udzielającego odpowiedzi na pytania z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jako, że czas połączenia jest ograniczony (trwa zwykle około kilkunastu minut) możliwość zadania pytań astronautom będzie miało tylko kilkoro dzieci. Szczęśliwcy zostaną wyłonieni w konkursie organizowanym przez Polską Akademią Dzieci trwającym do 15 sierpnia Szczegóły podane są na stronie PAD pod adresem: http://akademiadzieci.wordpress.com. Pytania zadane zostaną w języku angielskim. Wydarzeniu będzie towarzyszył wykład z Kosmologii młodego naukowca-dziesięciolatka, a całe spotkanie poprowadzi siedmioletnia Katarzyna z Wrocławia. Ostatnie połączenie ARISS w trójmieście miało miejsce 31.12.2011 roku i organizowane było z okazji obchodzonego jubileuszowego Roku Jana Heweliusza. Wówczas współorganizatorami łączności było Muzeum Historii Miasta Gdańska oraz gdyński klub Szkuner SP2ZIE.

Informacje dostarczyli:
Narodowy Koordynator WSW w Polsce Adam Ustynowicz,
Koordynator ARISS w Polsce, Ambasador miniSAT: Armand Budzianowski SP3QFE,
Wiceprezes PZK: Piotr Skrzypczak SP2JMR,
Prezes Fundacji Copernicus Project: Maciej Jakimiec SP2SGF,
Dr Agata Hofman (Polska Akademia Dziecięca, PAD) oraz Aleksandra Sójko (Public Relations kontaktu) i Koordynator kontaktu Krystian Górski SQ2KL.

5. eQTC/2013

W sierpniu najważniejszym wydarzeniem operatorskim będzie tzw. Międzynarodowy Weekend Latarniany, akcja, która z roku na rok przyciąga wielu entuzjastów. Wyprawy terenowe cieszą się popularnością, a pozostali mają za (jeśli tylko chcą) to dużo dobrej zabawy. Zachęcamy do tego serdecznie - SP2FAP i Pierwszy Polski Latarnik SP5PB, którzy przygotował w tym wydaniu specjalny wstępniak. Oczywiście w sierpniowym wydaniu eQTC wiadomości jest bardzo dużo dla każdego. Oto tylko niektóre tytuły:
Międzynarodowy Weekend Latarniany - ILLW, Lighthouses Award 2013, The Tall Ships’ Races Szczecin 2013, Hi Signals, Zawody krajowe i międzynarodowe,  UP4WFF - ekspedycja  do Władcy Nieba, HQ Stations 2013, SN0HQ - Legalnie czy nielegalnie?, A jak było u innych?, WRTC-2013 Station Test, PZK na HAM Radio 2013, Konferencja GAREC, Lagunaria DX Group, CQ WW po nowemu, Pszczelnik-2013, Spotkanie w Kruszwicy, 852 SPFFs, Logi za aktywności z SPFF,  Dyplomy programu SPFF, Samowolka, Program PGA,   HF19BSC na z Bolesławca,
IOTA Contest, 200 Krajów w tydzień, QSL, QSL, Przygotowania, Pomysł na dofinansowanie?, CQ DX, Mellish Reef DXpedition, Góra Fuji na liście UNESCO,  Ku pamięci Igora, Zawody Dni Andrychowa 2013, Skróty programów dyplomowych.
Więcej informacji na stronie serwisu eQTC: www.qtc.suchacz.eu
(sp2fap)

6. Zlot żaglowców. Z okazji  Zlotu  Żaglowców   w Szczecinie  w dniach od 1.08.do  7.08 .2013 r. będą  pracowały stacje okolicznościowe  klubowe  HF2013TSR, SN2013TSR, 3Z2013TSR oraz indywidualne SN13S, SN13Z, SN13C, HF13Z, SN13E, HF13C, SN13I, SN13N. Za prace  z  tymi   stacjami   będzie  można  zdobyć  dyplom TSR. Szczegóły  na stronie  Zachodniopomorskiego Oddziału  Terenowego PZK   w Szczecinie.
www.zot.hamradio.szczecin.pl

Vy 73! Janusz SP1TMN

7. Scandinavia trip SP7VC 2013
Zarząd Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK OT-73 podjął decyzje o dofinansowaniu ekspedycji Przemka SP7VC pod nazwą "Scandinavia Trip SP7VC". To bardzo ciekawe, ale zarazem wyczerpujące i kosztowne przedsięwzięcie trwające cały miesiąc. Trasa bliska 10.000 km. Szczegóły ekspedycji na portalu SP7VC: http://sp7vc.pl. Dziewięciu członków VOT PZK wsparło indywidualnie ekspedycję.

Przemek (Radiowe imię Mek) napisał: SP7VC & SQ7OYL wyprawa  samochodowa po krajach Skandynawii. Miło nam poinformować iż w terminie 26.07-27.08.2013 wspólnie z Kasia SQ7OYL wybieramy się w podróż samochodem po krajach Skandynawii. Trasa naszej podróży przebiega przez kraje   SP-LY-YL-ES-OH-LA-SM-OZ-DL-SP. Planujemy  po drodze  aktywację  12-16 wysp IOTA  i pracę z  kilkunastu  lokatorów  na pasmach  KF, 50, 70, 144 MHz + pasma mikrofalowe.
*W chwili pisania komunikatu Przemek nadaje z IOTA EU-097 na 14260. Słychać go dobrze.
Info: Zygmunt SP5ELA

8. Anmar Polska i SP7DDD ufundują nagrodę rzeczową za łączności z Przemkiem SP7VC podczas  wyprawy  WYSPY dookoła Skandynawii.
     
Warunkiem otrzymania  nagrody jest:
•     Przeprowadzenie minimum jednej łączności z każdej wyspy EU z której Przemek będzie nadawał podczas wyprawy,
•    Łączności na dowolnym paśmie,
•    Przesłanie logu z łącznościami do SP7VC do końca września 2013,
•    Jeżeli będzie więcej niż jedno zgłoszenie ze wszystkimi wyspami o zwycięzcy zdecyduje oficjalne losowanie które odbędzie się klubie SP7PGK w Łodzi,
•    Jeżeli ktoś zaliczy wszystkie wyspy na jednym paśmie dodatkowo otrzyma grawerowaną plakietkę,
•    Sponsorzy zastrzegają sobie prawo w wyboru nagrody i sposobu jej wręczenia.

            Życzymy udanych łączności
            Andrzej Kubiak SP7DDD
            Prezes/CEO ANMAR Polska   

9. Letni Serwis informacyjny na dzień 31.07.2013 r.
a) Radiowy Biuletyn Informacyjny w okresie wakacyjnym.
W związku z pytaniami Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego przypomina słuchaczom, że wstrzymała czasowo, na okres wakacyjny, regularne emisje cotygodniowego komunikatu RBI, nadawanego na falach krótkich. W związku z tym w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu br. komunikat RBI jest nadawany nieregularnie. Redakcja RBI mówiła o tym w ostatnim komunikacie, który został nadany tradycyjnie w niedzielę 16.06.2013 r.  na QRG 7090 kHz o godzinie 10:30. Polscy krótkofalowcy o tym fakcie nie wiedzą, bo nie słuchają komunikatów RBI. Oczywiście to ich sprawa, nie muszą słuchać, ale fakt ten martwi redakcję.  Później, z tak zwanej.  niewiedzy, pojawiają się różne, nieprzychylne dla redakcji komentarze.  Jak można też  bardzo łatwo zauważyć, od czerwca br. nie  jest przygotowywany i nie jest  umieszczany na stronie internetowej, nowy program radiowy RBI. Ostatni ma nr. 201 i datę 30.05.2013 r. Informuję słuchaczy, że wszystkie nowe wydarzenia, nowe tematy i nowe nadesłane do redakcji autoryzowane wiadomości znajdują się teraz w NEWS-ach strony www.rbi.ampr.org  Dotyczy to między innymi, nowych reportaży „Koniaków 2013” i Myślibórz 2013”, które znajdują się już w NEWS-ach Radiowego Biuletynu Informacyjnego. Tak się składa, że w okresie wakacyjnym Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego jest zapraszana na różne wydarzenia krótkofalarskie i jest przy tych wydarzeniach, bardzo często akredytowana. Później przygotowuje relacje i reportaże na tematy interesujące słuchaczy RBI. Taka sytuacja będzie trwała do końca września br.  Od października zostaną wznowione emisje komunikatu RBI na falach krótkich i ukaże się, na stronie internetowej,  kolejny, nowy program radiowy RBI.
   
b) Spotkanie krótkofalarskie w Kruszwicy
W dniu 13 lipca 2013 odbyło się czwarte spotkanie krótkofalarskie w miejscowości Kruszwica na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Kruszwica (Mysia Wieża).
Frekwencja przerosła oczekiwania, mimo niesprzyjającej pogody. Na spotkaniu było 131 Koleżanek i Kolegów z czynnymi znakami nadawczymi i nasłuchowymi.
Czynne były trzy stacje na KF i dwie stacje na UKF/VHF. Łącznie przeprowadzono kilkaset łączności w ramach programu dyplomowego "Zamki w Polsce" Zamek Kruszwica, programu dyplomowego "Polskie gminy Award" Gmina Kruszwica, programu dyplomowego "SP-Powiat Award", programu dyplomowego Polskiego Klubu Flora Fauna
Park Krajobrazowy Nadgoplański Park Tysiąclecia. Wielu kolegów wzięło także udział w zawodach IARU Championship starając się przeprowadzić 12 łączności ze stają SN0HQ.
Atmosfera spotkania fantastyczna za którą wszystkim obecnym na spotkaniu organizatorzy  serdeczni dziękują i zapraszają za rok. Mają nadzieję, że spotkania Kruszwickie staną się jednym z ważniejszych niekomercyjnych spotkań miłośników krótkofalarstwa nie tylko  regionu Kruszwicy.

c) II Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców 2013
Zarząd 18 Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców w Rzeszowie oraz członkowie Łańcuckiego Klubu Krótkofalowców SP8PLM serdecznie zapraszają wszystkich krótkofalowców na „II Podkarpacki Zjazd Krótkofalowców 2013” który odbędzie się w dniach 24-25.08.2013 r. w Leśniczówce „Marysin” w pięknych okolicach Pałacu Myśliwskiego Potockich w Julinie.
W trakcie spotkania planowane jest m. innymi: podsumowanie Zawodów Podkarpackich 2013, wręczenie Złotej Odznaki Honorowej PZK, aktywowanie Rezerwatu Przyrody Wydrze SPFF-496, giełda krótkofalarska, wspólne rozmowy oraz biesiadowanie połączone z ogniskiem i nie tylko… Jednocześnie będzie możliwość zorganizowania leśnych spacerów, grzybobrania oraz zwiedzenia Pałacu Myśliwskiego Potockich w Julinie.
W leśniczówce oraz na jej terenie istnieje możliwość przenocowania, rozbicia namiotów, postawienia przyczep kempingowych oraz instalacji własnych anten krótkofalarskich. Częstotliwości radiostacji organizatora: 145.200 FM i 145.600FM
Już dziś serdecznie zapraszamy!


d) Nowy becon SR8FHJ już czynny w paśmie 4 m
W dniu 14 czerwca 2013 r. w Jaśle, w lokatorze KN09RR, uruchomiono becon w paśmie 4m. Osobą odpowiedzialną jest Kolega Piotr SP8WJW. Becon pracuje na antenie dookólnej X-dipol z mocą 3 Wat na częstotliwości 70.102 MHz. Zapraszamy do nasłuchów i informacji dotyczącej słyszalności w/w urządzenia.


e) XII Kaszubskie Spotkania Krótkofalowców
Zarząd Pomorskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców ma przyjemność zaprosić wszystkich członków oraz sympatyków krótkofalarstwa na XII Kaszubskie Spotkania Krótkofalowców, które odbędą się w dniu 7.09.2013 roku w Rumii na terenie stanicy ZHP KH Rumia.W czasie spotkań przewidywane są: egzamin dla kandydatów w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, prezentacje i prelekcje, zawody w radioorientacji sportowej, mini giełda radioamatorska, gry i zabawy dla dzieci, poczęstunek. Każdy kto planuje przybycie zobowiązany będzie wyposażyć się we: własną kartę QSL oraz dobry humor. Każdego, kto chce podzielić się swoimi zasobami radiowymi zapraszamy serdecznie do udziału w mini giełdzie. Już dzisiaj miło nam zakomunikować, że spodziewamy się ciekawych gości z kraju i zagranicy, którzy będą gotowi podzielić się swoimi doświadczeniami konstruktorskimi oraz operatorskimi. Zgłoszenia zawodników do zawodów w radioorientacji sportowej przyjmowane są mailowo do dnia 31.08.2013 roku pod adresem sp2alt@pzk.org.pl, oraz osobiście w dniu 7.09.2012 roku do godziny 11.00 na miejscu zawodów. Dla zwycięzców organizatorzy zwodów zapewniają atrakcyjne nagrody. Dojazd oraz harmonogram XII Kaszubskich Spotkań Krótkofalowców dostępny będzie na stronie Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK pod adresem www.otpzk.gdansk.pl
Przypominamy, że wjazd na teren Hufca będzie możliwy wyłącznie dla organizatorów i osób niepełnosprawnych. Osoby, które zamierzają przybyć własnymi samochodami winny zaplanować pozostawienie samochodów na bezpłatnym parkingu Galerii Handlowej Rumia wjazd od ul. Sabata lub Kombatantów (czas dojścia do stanicy ZHP KH Rumia przy ul. Włókienniczej 14a – 2 minuty.

Zapraszamy Zarząd POT PZK (OT09 PZK)


f) XVI  INTERNATIONAL LIGHTHOUSE LIGHTSHIP WEEKEND
W dniach 17-18 Sierpień 2013 odbędzie się 16 Międzynarodowy Weekend Latarniany.
Jak co roku grupa krótkofalowców wybiera się na latarnie morską w Gąskach.
Początek pracy od 16-19 sierpnia 2013. Operatorzy stacji: SP1EPR Edward,
SP2WKU Darek, SP1ZZ Adam, SP2BNJ Olek, SP5EZJ Zdzisław, UA2AN Timofej.
Praca na wszystkich pasmach HF CW - SSB.
Wszelkie informacje pod adresem: sp1zz@slp.vectranet.pl.
Zapraszamy do miłej zabawy jak również do odwiedzin w Gąskach.

VY 73! Adam SP1ZZ oraz grupa operatorów. Do usłyszenia na pasmach.


g) Po ćwiczeniach „TASR 2013″
W dniu 12 lipca 2013 r. w godzinach 20 do 22 czasu lokalnego, zostały zorganizowane ćwiczenia lokalnej łączności kryzysowej na terenie Tarnowa i okolic. W ćwiczeniach uczestniczyło 12 stacji usytuowanych w znanych newralgicznych punktach zagrożonych powodziami, z czego 9 stacji o planowanej lokalizacji i trzy stacje, które odpowiedziały spontanicznie na nasze ogłoszenie ćwiczeń. Do udziału w ćwiczeniach przystąpili Koledzy: Stanisław SP9DAP, Roman SP9GLJ, Zbyszek SP9IEK, Janusz SP9LAS, Stanisław SP9OYO, Krzysztof SP9RHN, Tomek SP9RQJ, Stanisław SQ9AOR, Jarek SQ9IAE, Łukasz SQ9JTI, Tomek SQ9KDO, Krzysztof SQ9MUO, Maciek SQ9MUR, Rafał SQ9OL, Stanisław SQ9OZF, Tomek SQ9PCH. Stacje obsadziły stanowiska nad rzekami lokalnymi w rejonie Tarnowa, nad Dunajcem w kilku punktach powiatu tarnowskiego, nad rzeką Biała w okolicy Grybowa, Burzyna i miejscowości Biała, oraz nad Wisłoką w okolicy Dębicy. W ćwiczeniach wzięli udział krótkofalowcy zrzeszeni w PZK jak i nie będący członkami PZK. Jako baza posłużyła nam radiostacja KŁR LOK -  SP9KAO. Dziękujemy za współpracę. Wszystkim dziękujemy za udział w ćwiczeniach.  Do spotkania w następnych. Oby zawsze to były tylko ćwiczenia!

Info: SQ9AOR


h) XXV Zjazd SPOTC
Kolejny, jubileuszowy Zjazd SPOTC odbędzie się w dniach 23-25.08.2013 r. w XIX wiecznym Dworku Gozdawa koło Mogilna. Koszt pobytu 250 zł.  Więcej informacji na temat zjazdu: http://sp0otc.qrz.pl/.


i) 20 lat Klubu w Stegnie
Klub Krótkofalowców "Jantar" SP2PHA powstał we wrześniu 1993 roku. Jest zrzeszony w Polskim Związku Krótkofalowców, a na terenie Stegny działa w ramach Gminnego Ośrodka Kultury. Celem działania klubu jest propagowanie krótkofalarstwa głównie wśród młodzieży, a także promocja Mierzei Wiślanej i Żuław. Do końca października 2009r. honorowym prezesem klubu, a także kierownikiem radiostacji, był Bolesław Stołkowski /SP2CCO/. Członkami Zarządu byli: prezes-sekretarz - Waldemar Szymański /SQ2AJS/, skarbnik - Andrzej Wiśniewski /SQ2AJN/ oraz przewodniczący komisji rewizyjnej - Zygfryd Haftkowski /SQ2AJI/ i operator radiostacji – Waldemar Szymański /SQ2AJS/.
Obecnie operatorami radiostacji są: Czesław Podłuski - SP2QCR, Waldemar Szymański - SQ2AJS i Andrzej Wiśniewski - SQ2AJN. Oni też pełnią obowiązki członków zarządu klubu. Siedziba klubu mieści się w Stegnie przy ul. Gdańskiej 60, w dawnej remizie strażackiej. Wszelkie informacje na temat działalności klubu można uzyskać wysyłając e-mail: sp2pha@poczta.onet.pl

j) HISTORIA KLUBU KRÓTKOFALOWCÓW „JANTAR” SP2PHA.  Klub Krótkofalowców „Jantar” SP2PHA powstał we wrześniu 1993 roku. Wszystko zaczęło się od spotkania początkujących radioamatorów: Waldemara Szymańskiego (SQ2AJS) i Wojciecha Jarockiego (SQ2AJA) z Bolesławem Stołkowskim (SP2CCO) – mieszkańcem Izbisk, który krótkofalarskim hobby zajmuje się od kilkudziesięciu lat.  W krótkim czasie Bolesław Stołkowski skupił wokół siebie grupę kilkunastu zapaleńców, którzy rozpoczęli tworzenie klubu. Znacznej pomocy w tym zakresie udzielili koledzy krótkofalowcy z Gdańska, którzy tworzącemu  się klubowi przekazali nieodpłatnie meble, anteny oraz na początek zafundowali używaną, lampową radiostację. Rozpropagowanie idei krótkofalarstwa w Stegnie spowodowało, że do klubu zaczęli napływać chętni do uprawiania radioamatorskiego hobby. W 1994 roku ośmiu członków klubu wzbudziło niemałą sensację zdając pomyślnie egzamin państwowy na licencję krótkofalarską. W tym roku również klub został włączony w struktury Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie. Głównym zadaniem klubu stało się od tej pory propagowanie walorów turystycznych Gminy Stegna. W 1995 roku, dzięki życzliwości władz samorządowych, klub wzbogacił się o dwa urządzenia radiowo-nadawcze marki Kenwood. Pozwoliło to na zorganizowanie cyklu imprez krótkofalarskich. Pierwszą poważną imprezą była praca radiostacji okolicznościowej SP50KLS, która pracowała z terenu Muzeum Stutthof  z okazji 50. rocznicy wyzwolenia obozu. W następnych latach krótkofalowcy z SP2PHA uczestniczyli w wielu imprezach promujących nasz teren. W 1998 roku pracowała radiostacja okolicznościowa SN0STE z okazji nadania herbu Stegnie, a od 1999 roku klub uczestniczy w promowaniu Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, organizując w trakcie ich trwania radiostację okolicznościową SN0JAN. Dotychczas klub wydał trzy dyplomy okolicznościowe. Stale wydawany jest także  sportowy dyplom „Jantar”. Do chwili obecnej wydano 200 dyplomów krótkofalowcom z całego świata. Aktualnie klub liczy 29 członków  zwyczajnych i 3 honorowych. W okresie dotychczasowej działalności licencje krótkofalarskie uzyskało 16 członków klubu. Operatorzy radiostacji klubowej przeprowadzili łącznie 20.000 łączności ze 170 krajami świata. W obecnych czasach klub SP2PHA jest przykładem dobrej pracy społecznej, zaangażowania, przyjaźni i koleżeństwa. Jest to możliwe dzięki ludziom skupionym w klubie, a także dzięki przychylności władz samorządowych Stegny.
Z  okazji obchodów Jubileuszu  XX lat  pracy klubu SP2PHA ze Stegny, w dniu 14.09.2013 r. odbędzie się okolicznościowe spotkanie krótkofalarskie na które została zaproszona Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego. 

k) XIV ZAKOPIAŃSKI ZLOT KRÓTKOFALOWCÓW GLICZARÓW GÓRNY 2013
XIV Zakopiański Zlot Krótkofalowców Gliczarów Górny odbywał się w dniach 27.07-28.07.2013 r. i jest już historią. Był bardzo udany. Uczestniczyło w nim około 120 krótkofalowców z rodzinami. Podczas Zlotu w Gliczarowie Górnym w dniu 27.07.2013 odbył egzamin na licencję krótkofalarską. Do egzaminu przystąpiły 22 osoby. Wszyscy zdali egzamin bez problemu. Większość zdobyła maksymalną ilość punktów.  Chyba pytania egzaminacyjne  nie były dla nich trudne. Wśród zdających było również  pięć młodych osób uczestniczących w Obozie Szkoleniowym PZK w Poroninie. W Zlocie uczestniczyła również  Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Redakcja Krakowsko-Podhalańskiej Grupy Krótkofalarskiej www.kpgk.pl.  Wkrótce na stronie RBI www.rbi.ampr.org ukaże się relacja ze spotkania krótkofalarskiego w Gliczarowie Górnym. Za rok odbędzie się jubileuszowy XV Zlot na który organizatorzy zapraszają,  już dzisiaj, wszystkich krótkofalowców polskich.
 
Informacje opracował:
SP5BLD (na podstawie wiadomości umieszczonych na klubowych stronach internetowych oraz stronach internetowych terenowych oddziałów PZK).

10. Dodatkowa sesja egzaminacyjna I
W dniu 7 września 2013 r. o godzinie 10:00 w siedzibie klubu SP3KQV  miejscowość: Chełmce koło Kalisza, na terenie Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Chełmcach  m. Chełmce 3 odbędzie się egzamin na świadectwo operatora urządzeń radiowych organizowany przez UKE oraz Kaliski Klub Krótkofalowców  SP3KQV. Zainteresowanych egzaminem proszę o kontakt: Bogdan Szkudlarek SP3LD
tel. kom. 608829294, tel. dom 62-7680190, sp3ld@wp.pl.

Przypominamy o obowiązku: osoba ubiegająca  się  o przystąpienie do egzaminu składa Prezesowi UKE pisemny wniosek (wraz z wymaganymi załącznikami) o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w terminie co najmniej 14 dni przed wskazanym we wniosku terminem egzaminu. Informacja o niezbędnych załącznikach do wniosków oraz o wysokości opłat za egzamin i za wydanie świadectwa podane są na 2-ej stronie wniosku. Wniosek do ściągnięcia ze strony: http://www.uke.gov.pl/ 

VY 73! Bogdan SP3LD

11. UKE. Dodatkowa sesja egzaminacyjna II.
Pani  Prezes UKE wyraziła zgodę na przeprowadzenie dodatkowej sesji egzaminacyjnej w dniu 7.09.2013 roku o godz. 10.00 w Rumii, przy ul. Włókienniczej 14A,  na terenie Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK.

Info: Dariusz SP2HQY Prezes POT

12. Sekretariat ZG PZK oraz księgowość PZK. Informujemy, że w dniach od 19 sierpnia do 2 września br. z powodu urlopu księgowość PZK będzie nieczynna. Także sekretariat ZG PZK w tym okresie będzie nieczynny.

Piotr SP2JMR wiceprezes PZK


SP5FKN. S.K. 24 lipca br. w godzinach rannych zmarł po ciężkiej chorobie prezes Polskiego Związku Radioorientacji Sportowej Zdzisław STRZEMIECZNY, długoletni instruktor hufca Rembertów i Praga Południe, następnie kierownik wydziału w GK ZHP, Honorowy Obywatel Fromborka.
Cześć Jego pamięci.
Pogrzeb ś.p. Zdzisława STRZEMIECZNEGO odbędzie się w czwartek 1 sierpnia o godz. 12.00 (Katedra Polowa WP na ul. Długiej). Po mszy nastąpi przewiezienie zwłok do Rembertowa i złożenie do grobu rodzinnego.
Marek Ruszczak SP5UAR


Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu komunikaty 2013
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,540,610 Unikalnych wizyt