PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

KS-29. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 17.07.2013
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 29/2013  z dnia 17.07.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Po mistrzostwach IARU
HF Championship IARU 2013 mamy już za sobą. Przez dobę eter był pełen stacji pracujących w tych specjalnych zawodach. Zawody to szczególne ponieważ startują w nich reprezentacje poszczególnych stowarzyszeń zrzeszonych w IARU, a istotą zawodów oraz mnożnikami dla biorących w nich udział stacji są właśnie reprezentacje poszczególnych stowarzyszeń. Każdy z uczestników stara się zaliczyć QSO's z jak największą ich liczbą. Naszą reprezentacją jest stacja SN0HQ.
W czasie tegorocznych zawodów propagacja nie była najlepsza. Mimo to aktywność krótkofalowców była spora w tym także z SP.
Prezydium ZG PZK dziękuje za aktywność, ogromny wkład pracy i środków Tomkowi SP6T Kapitanowi oraz członkom zespołu SN0HQ, a także wszystkim uczestnikom tegorocznych mistrzostw. Szczególne podziękowania kierujemy do tych stacji które wsparły naszą reprezentację zaliczając z nią łączności.

Do usłyszenia za rok.
Prezydium ZG PZK

2. 8 Przystanek PaT (Profilaktyka a Ty) w Łodzi
W dniach od 10 do 12 lipca br. w Łodzi miał miejsce  8 Przystanek PaT – organizowany pod auspicjami Komendy Głównej Policji. Wśród łódzkich organizatorów znaleźli się między innymi Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi, Prorektor Politechniki Łódzkiej, Komendanci Wojewódzkiej i Miejskiej Komendy Policji oraz wielu innych. Prowadzona przez Policję akcja Profilaktyka a Ty przybiera coraz większy i liczniejszy zasięg, a w tym roku uczestniczyło w niej około 2,5 tyś młodych ludzi, którzy pod okiem instruktorów uczestniczyli w zajęciach pozwalających zapomnieć o wszelkiego rodzaju uzależnieniach. Młodzież bez narkotyków, alkoholu, papierosów i innych niebezpiecznych dla zdrowia używek pokazała, że można żyć „na luzie” i realizować swoje marzenia bez konfliktów z otoczeniem. W tych działaniach na rzecz wychowania bez patologii uczestniczy również od 6 lat Polski Związek Krótkofalowców wspierając finansowo tę akcję. Również i w tym roku młodzi ludzie z zainteresowaniem zaznajamiali się z technicznymi i operatorskimi arkanami krótkofalarstwa, nawiązując szereg łączności z kilkudziesięcioma krajami świata. Instruktorami byli znani krótkofalowcy – Wiesiek SQ5ABG i Ewa SQ5HEN, a ze strony Oddziału Łódzkiego PZK wspierali ich m.in. Koledzy Zbyszek SP7MTU i Czarek SP7UKL.
Zwieńczeniem akcji był Koncert Galowy, który miał miejsce w Hali Arena w ostatnim dniu warsztatów to jest w piątek. Na ten koncert został przez organizatorów zaproszony i oficjalnie powitany przez zgromadzoną młodzież i  innych przybyłych na uroczystość gości Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców  - Jurek Jakubowski SP7CBG. Podczas koncertu młodzież demonstrowała umiejętności, które podczas tych krótkich warsztatów nabyli: śpiewali, tańczyli, urządzili „wielki łomot” na 60 bębnów, uczyli hip-hopu ok. 3-tysięczną grupę zaproszonych gości. Olbrzymia niespodzianka była zarezerwowana na zakończenie koncertu – był to pokaz świateł laserowych, dla którego celowo zadymiono halę. Na wszystkich uczestnikach ten pokaz sprawił niesamowite i zapewne na długi czas niezapomniane wrażenie.
Patrząc na wspaniale wspólnie bawiących się tych najmłodszych i tych nieco już „wyrosłych” jesteśmy coraz bardziej przekonani, że takie spotkania powinniśmy jako PZK wspierać. Oczywiście warto zastanowić się nad zmodyfikowaniem obecnie przyjętej formuły naszego uczestnictwa w akcji. Ale na to mamy jeszcze trochę czasu.

Jurek SP7CBG

3. Zlot Krótkofalowców pod nazwą ,,Pszczelnik 2013”
     Dla upamiętnienia 80 – tej rocznicy przelotu przez Atlantyk samolotu „Lituanica”, pilotowanego przez dwóch pilotów litewskich tj. Stepanosa Dariusa i Stasysa Girenasa, którzy zginęli w lipcu 1933 roku w lesie pod Pszczelnikiem koło Myśliborza, Myśliborski Klub Łączności SP1PMY na terenie gospodarstwa agroturystycznego Arkadiusza Mockałły w Pszczelniku zorganizował w dniach 13 – 14 lipca br. Zlot Krótkofalowców pod nazwą „Pszczelnik 2013”, w  którym wzięło udział ponad 100 osób. W Zlocie uczestniczył między innymi burmistrz Myśliborza Arkadiusz Janowicz, prezes Zachodniopomorskiego OT PZK Janusz Tylkowski SP1TMN, prezes Klubu SP1PMY Stefan Jaworski SP1JJY oraz przedstawiciel Prezydium ZG PZK Tadeusz Pamięta SP9HQJ. Obecny był również redaktor RBI Jerzy Kucharski SP5BLD dokumentując przebieg spotkania. Najbardziej zasłużonych miejscowych aktywistów uhonorowano dyplomami i innymi prezentami. Do jednych z nich należał prezes barlineckiego klubu SP1KRF Stanisław Smoleń SP1IVL, autor wielu interesujących przedsięwzięć krótkofalarskich.
      W trakcie spotkania odbył się interesujący wykład na temat przebiegu lotu i okoliczności tragicznej śmierci litewskich pilotów, a ponadto uczestnicy spotkania odwiedzili pomnik – obelisk, upamiętniający to tragiczne wydarzenie, jak też  muzeum zawierające pamiątki z tym związane. Na miejscu był wóz pomiarowy miejscowej delegatury UKE, jak też radiostacja R140 na starze 660 należąca do klubu SP1PNW w Dębnie Lubuskim, która przez cały czas aktywna była na falach eteru. Program spotkania urozmaicony był wieloma wątkami nie tylko o charakterze krótkofalarskim np. spływem kajakowym, wycieczką autokarową po ciekawych miejscach powiatu myśliborskiego, konkursami historycznymi. Jedną z ciekawszych propozycji o charakterze krótkofalarskim była możliwość uzyskania certyfikatu QLF tj. z posiadania umiejętności nadawania lewą nogą, który uzyskało wiele osób. Ciekawostką był również pokaz nadawania i odbioru telegrafii niezwykle szybkiej przez jednego z najmłodszych uczestników spotkania, a obdarzonego niezwykłym talentem w tej dziedzinie. Dzięki hojności wielu sponsorów odbyło się losowanie nagród, gdzie każdy los wygrywał. Doskonała darmowa wyżerka w postaci grochówki, kiełbasek i innych pyszności z grilla cieszyła się dużym powodzeniem. W sobotę w godzinach wieczornych przy ognisku z kiełbaskami toczyły się długie Polaków rozmowy nie tylko na temat PZK. Były też ciekawe wątki osobiste, ponieważ okazało się, że dwóch uczestników spotkania w latach 70 – tych pełniło służbę wojskową w tych samych jednostkach tj. w Mrągowie i w Mrzeżynie koło Kołobrzegu i dzieliła ich wówczas różnica 1,5 roku. Sprzyjająca pogoda towarzyszyła uczestnikom spotkania przez 2 dni.
     Z okazji spotkania 2 kluby z powiatu myśliborskiego tj. SP1PNW i SP1KRF pracowały pod znakami okolicznościowymi SN80LOT i 3Z80LOT, natomiast  okoliczni nadawcy pracowali pod znakami okolicznościowymi z prefiksem SN80, zakończonymi sufiksami własnych znaków wywoławczych. Nawiązanie QSOs z tymi stacjami stanowiło podstawę ubiegania się o otrzymanie dyplomu okolicznościowego.
     W drugi dzień Zlotu przedstawiciele PZK tj. Janusz SP1TMN, Stefan SP1JJY oraz przedstawiciel Prezydium ZG PZK Tadeusz wzięli udział w uroczystości patriotycznej pod pomnikiem poległych pilotów, składając w imieniu krótkofalowców polskich wiązankę kwiatów. W uroczystości tej wzięła udział obecna Prezydent Litwy Dalia  Gybauskaite oraz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Włosowicz. Warto podkreślić, iż Pani Prezydent została poinformowana o obecności polskich krótkofalowców i była chwila czasu na krótką  rozmowę z Panią Prezydent i zrobienie z Nią pamiątkowego zdjęcia.
     Oceniając to ważne przedsięwzięcie z perspektywy władz centralnych stwierdzić należy, że prawdziwe życie krótkofalarskie odbywa się na poziomie klubów PZK, które wykazują największą aktywność w tym zakresie. Obserwując dokonania bardzo młodego klubu SP1PMY w Myśliborzu daje się zauważyć jego aktywność nie tylko na rzecz lokalnych nadawców, ale również otwarcie się na potrzeby mieszkańców. Wzorcowe relacje  z władzami lokalnymi, a zwłaszcza z burmistrzem Myśliborza, który zadeklarował dalszą wszechstronną pomoc klubowi pokazują, że klubowi temu nie grozi zapaść, lecz zapowiada się dobra passa i dalszy dynamiczny rozwój. Przykład wszechstronnej aktywności myśliborskiego klubu SP1PMY stanowi wzór do naśladowania przez inne kluby w kraju, aby w ten sposób poprawić sytuację klubową. Władze zwierzchnie PZK, w moim przekonaniu, winny promować i udzielać daleko idącego wsparcia dla takich postaw.
     Podsumowując to ważne wydarzenie stwierdzić należy, że zostało ono wysoko ocenione przez wszystkich jej uczestników i okazało się „strzałem w dziesiątkę”. Jej uczestnicy wyrazili wolę cyklicznych, corocznych spotkań integracyjnych i jest duża szansa, że tego typu spotkania w Pszczelniku wejdą w stały kalendarz aktywności nie tylko lokalnego środowiska, ale stanowić mogą odpowiednik spotkań jak w Koniakowie, Gliczarowie czy w innych miejscach kraju. Zarządowi Klubu SP1PMY i jego prezesowi Stefanowi SP1JJY życzymy sukcesów, uporu i konsekwencji w działaniu oraz w dalszej aktywności klubowej.
Informacje na temat spotkania znaleźć można między innymi na stronie internetowej klubu SP1PMY, a także na stronie telewizji internetowej www.tvb24.pl

Opracował: Tadeusz SP9HQJ sekretarz generalny PZK

4. 12 QSO z SN0HQ i pierwsze refleksje po mistrzostwach HF IARU
Jeszcze nie opadł na pasmach kurz po IARU Contest, gdy zaczęły nadchodzić zgłoszenia logów za 12 QSO z SN0HQ.
Pierwszy log do weryfikacji przysłał Janek, SP6IHE. 12 QSO zrobił w ciągu niespełna 13 godzin. Dziękuję.
Zapraszamy wszystkich operatorów, którzy zebrali komplet łączności z SN0HQ do przysłania wyciągu ze swojego logu.
Regulamin przyznawanych wyróżnień znajduje się na stronie:
http://sn0hq.org.pl/index.php/worked-all-sn0hq-stations
Jesteśmy bardzo zadowoleni ze wsparcia punktowego za łączności w zawodach z naszą ekipą a w podziękowaniu chcielibyśmy przekazać tym operatorom symboliczne wyróżnienia, według projektu jak na zdjęciu:
http://www.iv.pl/images/22063247439852063336.jpg
Rozumiemy, że zebranie kompletu łączności - 12 QSO mogło być bardzo trudnym zadaniem choćby z powodu warunków propagacyjnych na górnych pasmach.
Dziękujemy za każdą ilość QSO w logu a kolegów, którzy przeprowadzili co najmniej 5 QSO zachęcamy do wysłania zgłoszenia po dyplom "SN0HQ-I" Award, który przyznawany jest corocznie, regulamin na stronie:
http://sn0hq.org.pl/index.php/dyplom-sn0hq-i-award

W imieniu zespołu SN0HQ
de Bogdan, SP5WA
koszulkowy księgowy zespołu SN0HQ

P.S.
W przypadku chwilowych trudności z użyciem adresu bogdan@sp5wa.info do wysłania zgłoszeń bardzo proszę użyć adresu zastępczego sp5wa@wp.pl

5. Program XIV Zlotu Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym
Zlot odbędzie się w dniach  27 – 28  lipca  2013 r. w Gliczarowie Górnym. W dniach od 15 – 31 lipca 2013 r. pracuje stacja okolicznościowa SN 0 GG

27 lipca 2013 r. (sobota)
  8.oo -             otwarcie biura Zlotu i powitanie uczestników
  8.30 - 14.oo   pokazy sprzętu, praca na radiostacji okolicznościowej
10.oo -             egzamin na świadectwo uzdolnienia
13.00 -             zdjęcie pamiątkowe
13.30 -              obiad
15.oo -             prezentacje:
  a/. prezentacja MSK OT PZK w Krakowie
  b/. prezentacja Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych 
  c/. ogłoszenie wyników zawodów QRP
       o Memoriał Janusza Twardzickiego SP9DT za 2013 r.
 d/. ogłoszenie wyników zawodów SP YL Contest za 2013 r.
  18.oo -        wspólne grilowanie

28 lipca 2013 r. (niedziela)
 
 8.oo   -  śniadanie
11.oo  - msza święta
12.30     -  wspólne zdjęcie
   - występ kapeli góralskiej
13.oo  - obiad
14.oo  - oficjalne zakończenie spotkania

Dla uczestników Zlotu przewidziane są obiady. Istnieje możliwość rozbicia namiotu
lub postawienia przyczepy. Noclegi w prywatnych kwaterach należy załatwiać 
we własnym zakresie, na własny koszt.

Informacje dodatkowe można uzyskać telefonicznie:
Kol. Wojciech SP9IKN tel. 18 – 201 33 68 Zakopane
Ks. Szczepan SP9VRJ gac4@wp.pl  lub telefonicznie: 18 – 207 76 10
Gliczarów Górny jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce i istnieją doskonałe warunki pracy na UKF.
Organizatorzy przypominają, że opłaty za egzamin w UKE należy dokonać
w urzędzie pocztowym lub banku na konto UKE, i przesłać dowód wpłaty wraz z drukiem zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu najpóźniej na 14 dni przed egzaminem do UKE w Warszawie.
W Gliczarowie Górnym nie ma możliwości dokonywania wpłaty na konto UKE w dniu egzaminu.

Organizatorzy

SQ7LRL Robert Strzelecki S.K.  Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że odszedł od nas nagle Człowiek Wielkiego Serca - nasz serdeczny Kolega Robert Strzelecki SQ7LRL.
Zapamiętamy uśmiech i dobry humor, który zawsze Mu towarzyszył oraz chęć bezinteresownej pomocy kolegom.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 18 lipca 2013 o godzinie 9.30 na cmentarzu katolickim na ulicy Kurczaki 81/85 w Łodzi.
Robert zwany przez wszystkich Mirkiem na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Cześć Jego Pamięci!

Pogrążeni w smutku koledzy z SP7YLD

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu KS

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,418,240 Unikalnych wizyt