PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 10
Użytkowników online: 0
RSS

KS-26. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 26.06.2013
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZK
news: pzk_new.jpg


KOMUNIKAT NR 26/2013  z dnia 26.06.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. "Świat Radio"- darmowa prenumerata
Wydawnictwo AVT - wydawca miesięcznika "Świat Radio" - oferuje darmową roczną prenumeratę tego periodyku dla wszystkich nowych lub powracających po kilkuletniej przerwie członków PZK. Warunkiem realizacji tej bardzo atrakcyjnej oferty (oprócz opłacenia rocznej składki PZK) jest przesłanie prezentacji własnej sylwetki na 1/9 strony (kilka zdań, mile widziane zdjęcie) celem zamieszczenia w miesięczniku.
Kontakt oraz informacje na: sp2jmr@pzk.org.pl

2. "Świat Radio" - oferta atrakcyjnego zajęcia.
Redakcja miesięcznika "Świat Radio" zatrudni dynamiczną osobę znającą rynek sprzętu radiowego i elektronicznego do współpracy pomiędzy redakcją i firmami. Celem jest między innymi poprawa przepływu informacji o sprzęcie przydatnym krótkofalowcom na łamach miesięcznika. Kontakt oraz informacje na: redakcja@swiatradio.com.pl

3. Tama 2013 APRS.
XI Tama PG APRS już za nami. Tym razem pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie. W warsztatach uczestniczyło łącznie ponad 100 miłośników  APRS tej najmłodszej dziedziny krótkofalarstwa oraz 33 członków PG APRS Klubu Ogólnopolskiego PZK.
Podczas tegorocznych warsztatów po powitaniu przez gospodarza Tamy Zbyszka SP3BTT oraz Andrzeja SP3LYR prezesa PG APRS były dwie prezentacje:

1.    Nowy tracker, monitor ramek... a może coś innego?", którą przedstawił - Tomasz Plewa SP6VGX.
2.    "PICO tracker" prezentowany przez Tomasza Brol SP9UOB.

Więcej o prezentacjach napiszę w "Krótkofalowcu Polskim" nr 8/2013.
Przed prezentacjami w części oficjalnej odczytany został list Jerzego SP7CBG prezesa PZK do Andrzeja SP3LYR prezesa PG APRS. W imieniu ZG PZK miałem też okazję wręczyć Andrzejowi SP3LYR okolicznościowy grawerton oraz dyplom z okazji 10. tej Tamy APRS oraz 10. rocznicy pierwszej Tamy APRS. Zarówno w liście Prezesa PZK jak i w moim wystąpieniu było zawartych wiele ciepłych słów skierowanych do Andrzeja SP3LYR. Andrzej był i pozostanie prekursorem techniki APRS w SP mającym ogromne zasługi w rozwoju tej dziedziny krótkofalarstwa na terytorium Polski. W ciągu 10 lat na terenie SP dzięki inicjatywie i pracy społecznej członków PG APRS powstało kilkadziesiąt bramek APRS oraz stacji pogodowych. Wcześniej nie było ich wcale. Gdyby nie Andrzej i grono współpracujących z Nim kolegów do których zaliczyć trzeba Zbyszka SP3BTT, Czesława SP3EOL, Roberta SP6VWX,  śp. Darka SP2BZW i jeszcze wielu innych nie byłoby tego wszystkiego, a APRS nie byłby tak w SP popularny. Andrzeju raz jeszcze dziękujemy!
Tegoroczna Tama APRS w swoim programie miała również Zjazd Sprawozdawczo wyborczy PG APRS.
Zjazd Sprawozdawczo wyborczy PG APRS odbył się po zabawie terenowej.
W wyniku wyborów do Zarządu PG APRS weszli: Czesław SP3EOL, Tomek SP9UOB, Robert SP6VWX oraz Miłosz SQ6NTI.
Zjazd w uznaniu zasług jednogłośnie nadał tytuł "Honorowego Prezesa PG APRS" Andrzejowi SP3LYR. Zjazd wyraził także podziękowanie: Zbyszkowi SP3BTT, który gościł po raz 11. sympatyków APRS na swoim prywatnym terenie oraz Jankowi SP2MKR za sponsorowanie infrastruktury na kilku warsztatach "Tama APRS".
Odnośnie Zbyszka SP3BTT jest to sprawa bezprecedensowa w skali kraju, aby ktoś na swoim własnym terenie organizował otwarte spotkanie, na które nie raz przyjeżdżało ponad 200 osób, co niestety przekraczało możliwości terenu i skromnej infrastruktury.
W Zjeździe PG APRS wzięło udział 33 członków tego najmłodszego ogólnopolskiego klubu PZK.

Piotr SP2JMR

4. SP3LYR/AB9FX po II Zjeździe PG APRS.
Podczas Krótkofalarskich Warsztatów Tama APRS 2013 odbyły się wybory do Zarządu Polskiej Grupy APRS, Specjalistycznego Klubu PZK. Pomimo, że wcześniej wyraziłem chęć kandydowania, to jednak doszedłem do wniosku, że należy dać zielone światło nowym pokoleniom. Jedna z mądrości ludowych głosi, że woda, gdy stoi w stawie, to śmierdzi, natomiast, gdy jest przypływ i odpływ, wówczas jest zdrowa atmosfera.
Proklamując powstanie Polskiej Grupy APRS w styczniu 2004 roku wraz z śp. Darkiem SP2BZW, Zbyszkiem SP3BTT, Robertem SP6VWX i Czesławem SP3EOL, postanowiliśmy, że założyciele klubu będą w pierwszym etapie stanowili jego Zarząd. Zostało nakreślonych wiele zadań odnośnie rozwoju sieci APRS w Polsce, ich strony formalnej, porady technicznej, propagowania zasad i aktywności APRS.
Coroczne spotkania na Tamie APRS, dyskusje na Forum APRS, a także inne formy działalności PG APRS zaowocowały tak potężną aktywnością polskich krótkofalowców w tej technice łączności, ogromnym rozwojem sieci radiowej w postaci stacji bezobsługowych, powstaniem wielu ciekawych projektów technicznych. Dzisiaj, po blisko dziesięciu latach, wydaje się, że należy nie tylko wspominać, co udało się zrobić, ale także spojrzeć w przyszłość i nakreślić nowe plany. Dlatego uważałem, że trzeba otworzyć furtkę do zarządu klubu nowym pokoleniom jednocześnie pozostając gotowym do pomocy służąc radą i doświadczeniem. W jakimś stopniu uważam PG APRS za swoje dziecko, choć teraz dochodzi do etapu zerwania pępowiny. Bardzo dziękuję obecnym podczas wyborów za jednogłośne nadanie mi tytułu Honorowego Prezesa PG APRS. A nowemu Zarządowi życzę wielu sukcesów w zapisywaniu kolejnych kart historii klubu.
Andrzej Bartosz SP3LYR, AB9FX

5. Copernicus Project z Friedrichshafen
Zespół Copernicus Project już po raz drugi będzie startował z terenu targów HAM Radio we Friedrichshafen. Start odbędzie się w ramach Europejskiego Programu Balonowego, którego Fundacja Copernicus Project jest inicjatorem. Do współpracy każdorazowo zapraszamy zespoły z innych krajów. Tym razem startujemy razem z silną ekipą z DL.
Zapraszamy w sobotę 29 czerwca o godz. 12:00. Tym razem startujemy pod znakiem  DL0TTM, a w skład kapsuł wchodzą:
SSTV Mode Scottie 1: 7,056 MHZ oraz 145,2 MHz
Tracker APRS: 144,8 MHz
Tracker RTTY: 28 MHz
Crossband repeater 70cm / 2m: TX: 145,5875 MHz / RX: 439,5125 MHz
W skład naszej ekipy wchodzą: Paweł SP2OFP, Grzegorz SP2OFF, Maciej SP2SGF, Edek SP2GZY, Kuba SQ2HCU, Artur SP3VSS oraz Przemek SQ2OSK.
Prosimy o nasłuchy pracy przemiennika oraz próby łączności.
Raporty można przesyłać na adres fundacja@copernicus-project.org

Maciej SP2SGF

6. ARISS
W czasie ostatnich cotygodniowych telekonferencji Zarządu ARISS i Mentorów ARISS z całego świata ustalono nowe zasady wyboru i akceptacji wniosków o kontakt radiowy dzieci i młodzieży z ich szkoły z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
O łączność radiową ARISS w amatorskim paśmie radiowym mogą występować szkoły i instytucje non-profit po przedstawieniu programu edukacyjnego z uczniami lub studentami. Preferowane są wnioski o łączności poprzez telemost, czyli z wykorzystaniem naziemnych radioamatorskich stacji ARISS.

Na module Columbus jest aktywna antena amatorska pracująca w paśmie 2m, która jest wykorzystywana wraz z radiem Ericson z pierwszej fazy ARISS, do łączności głosowych, w tym do kontaktów ARISS. Tan sam sprzęt wspólnie z radiostacją Kenwood w segmencie rosyjskim są używane do APRS. W związku z prowadzeniem kontaktów ARISS z astronautami przy wykorzystaniu sprzętu w module Columbus ARISS ogłosiło nowe rekomendacja dla stacji naziemnych chcących zrealizować połączenie bezpośrednie dla uczniów.

W Sobotę 15 czerwca czwarty autonomiczny transportowiec Europejskiej Agencji Kosmicznej ATV4 Albert Einstein sam zbliżył się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zacumował w doku rosyjskiego segmentu. ATV4 dostarczył na stacje poza ładunkiem potrzebnym do życia na orbicie oraz do przeprowadzenia eksperymentów, nowy sprzęt radioamatorski. ARISS planuje na 4 sierpnia 2013 roku uruchomić wysokorozdzielczą cyfrową telewizje amatorska HAM Video nadawaną z pokładu ISS w paśmie 13cm. Ponadto zaplanowane jest uruchomienie w Europie pięciu stacji od odbioru tego sygnału i transmisji obrazu jakości HD przez Internet.

Dotychczasowa dwustronna komunikacja głosowa i downlink nowego HAM Video tworzą nowy globalny system nazwany HAM TV, który nada nowy wymiar szkolnym kontaktom ARISS.

Szczegóły techniczne dostępne są poprzez linki na stronie
http://ariss.pzk.org.pl.

Armand SP3QFE koordynator ARISS Polska
 
7. Konkurs na IV Ogólnopolską Konferencję Uczestników Programu Edukacyjnego ARISS w ramach WSW 2014.

Jak co roku Grupa ARISS Polska ogłasza konkurs na organizację IV
Ogólnopolskiej Konferencji ARISS w ramach Światowego Tygodnia
Przestrzeni Kosmicznej 2014. Zgłoszenia miejsc na przyszłą konferencję,
wstępną kalkulację kosztów, wskazanie konkretnych osób do realizacji
zadania proszę przesyłać na adres: koordynator.ariss@gmail.com.
Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń 20 września 2013.

Jednocześnie przypominamy, że III Ogólnopolska Konferencja Uczestników
Programu Edukacyjnego ARISS organizowana w tym roku przez Polski Związek
Krótkofalowców i Grupę ARISS Polska oraz współorganizatorów (m.in.
Fundację Copernicus Project) odbędzie się  w Łowiczu w dniach 4-6
października w Ramach Obchodów Światowego Tygodnia Przestrzeni
Kosmicznej (World Space Week) WSW 2013. Do udziału w konferencji
serdecznie zapraszamy, zarówno w charakterze prelegentów jak i uczestników. Więcej informacji poprzez linki ze strony: ariss.pzk.org.pl.

Arkadiusz Jacek Kotowski SQ8AQO.
Prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów „Delta”

8. „Efektywna organizacja czasu wolnego uczniów z ZS nr 2 w Żurominie” ”POKL09.05.00-14-095/11
 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W dniu 22.06.2013 r. w Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki wzięły udział dwie stacje krótkofalarskie: SP5PMD z Zespołu Szkół  nr 2 w Żurominie i SP5PPK która od kilku lat współpracuje i propaguje na falach eteru kolejne Przystanki  PaT.
Stacja SP5PMD mająca obecnie znak okolicznościowy 3Z5EFS i która realizuje projekt pt. Efektywna organizacja czasu wolnego uczniów z ZS nr 2 w Żurominie” POKL09.05.00-14-095/11, włączyła się czynnie w akcję Ogólnopolska Noc Profilaktyki pt: „Moda na życie bez uzależnień” realizowanym w Żurominie była rozwinięta koło budynku starostwa powiatowego w Żurominie a stacja SP5PPK w rejonie parku w miejscowości Bieżuń. O godzinie 15:55 na falach krótkich w paśmie amatorskim stacja 3Z5EFS transmitowała apel PaT odczytany przez żuromińską młodzież. Stacja nawiązała ponad 50 łączności z radioamatorami w Polsce i w Europie propagując na falach eteru akcję Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki.
W realizacji programu brali udział  kierownicy klubów: Jacek Gowin SQ5RJG - klub SP5PMD i  Wiesław Paszta SQ5ABG - klub SP5PPK oraz młodzi krótkofalowcy z Żuromina. Oba kluby są członkami Polskiego Związku Krótkofalowców, który od 5 lat jest partnerem programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty".

Info: Wiesław SQ5ABG

9. Zawody z okazji Dni Morza.
Zapraszam  do  udziału  42 edycji   zawodów   Dni Morza   organizowanych  przez Zachodniopomorski   Oddział  Terenowy  PZK  w  Szczecinie.
NIEDZIELA  30.06.2013  OD GODZ. 05.00 -  07.00  UTC.
Więcej  informacji na stronie zawodów: http://dni-morza.hamradio.szczecin.pl

Janusz SP1TMN prezes ZOT PZK

10. Zawody Piotra i Pawła.  W ostatni weekend czerwca, w dniu imienin Piotra i Pawła mieszkańcy stolicy Wielkopolski obchodzą Święto Miasta Poznania (św. Piotr i Paweł to patroni najstarszej w Polsce diecezji poznańskiej, przedstawieni na herbie Poznania). Z tej okazji Oddział Poznański (OT-08) PZK jest organizatorem Ogólnopolskich Zawodów Krótkofalarskich \"Imieniny Patronów Miasta Poznania - Piotra i Pawła\" objętych patronatem honorowym Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Zawody rozgrywane będą w sobotę 29 czerwca (I tura) i w niedzielę 30 czerwca (II tura), każdego dnia w godzinach 18:00-19:00 czasu lokalnego. Pasma 40 i 80 m, emisje CW i SSB.

Serdecznie zapraszamy!

73, Organizatorzy

Link do Regulaminu zawodów:
http://www.download.pzk.org.pl/public/zawody_2013/%5B56%5Dpiotra_i_pawla.pdf

11. Sprawozdanie merytoryczne PZK.
W dniu dzisiejszym na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zostało umieszczone sprawozdanie merytoryczne PZK za rok 2012.

12. Komunikaty w okresie od lipca do sierpnia.
W okresie letnim komunikaty mogą ukazywać się nieregularnie lub tylko w wersji elektronicznej.

Tyle informacji na dzisiaj !
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu download - komunikaty
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,709,867 Unikalnych wizyt