PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3324 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

KS-25. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 19.06.2013
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png


 KOMUNIKAT NR 25/2013  z dnia 19.06.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

Zachęcamy do lektury zarówno „Świata Radio” jak i „Krótkofalowca Polskiego”.
W lipcowym ŚR wszyscy Ci, którzy nie byli na ŁOŚ - 2013 mogą zapoznać się z bardzo ciekawymi opisami większości urządzeń oraz prezentacji przedstawianych na tegorocznym ŁOŚ-u. Uzupełnieniem jest krótki materiał w KP-7. Poniżej skrócone spisy treści naszych periodyków.

 
1. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 7/2013
ŁOŚ -2013 - uzupełnienie relacji z ŚR7/2013
Informacje i uchwały po posiedzeniach ZG PZK oraz prezydium ZG PZK
EmCom- informacje o możliwościach współpracy
EmiTel- informacja  negocjacjach w sprawie urządzeń bezobsługowych
Historia Krótkofalowca Polskiego
Zaproszenia na spotkania
Silent Key's

2. Skrócony spis treści Świata Radio 7/2013

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Rigol DSA815-TG
PREZENTACJA: Lafayette Polmar DB-4
ANTENY: Popularny Multibander6(7)-PL, Wakacyjne anteny CB
ŁĄCZNOŚĆ: Nowości Europoltech 2013 (cz. 2), Skrócony przewodnik dla nasłuchowców
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK, Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców ŁOŚ 2013
RADIO RETRO: Radiostacja RSI-6
WYWIAD: Twórca emisji PSK 31
HOBBY: Trenażer alfabetu Morse’a
DIGEST: Radio cyfrowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

3. SN0HQ 2013

 Koleżanki i Koledzy
Już od dobrych kilkunastu lat zespół stacji contestowych SP startuje w Zawodach IARU Championship, reprezentując Polski Związek Krótkofalowców w kategorii stacji HQ. Nasze miejsce w ogólnej klasyfikacji zależy również od Was, krótkofalowców SP. Zawody te to zawsze drugi pełny weekend lipca. Pracujemy na wszystkich podstawowych pasmach KF tj. 1,8; 3,5; 7; 14; 21 i 28 emisjami CW i SSB równocześnie. Rozmieszczenie stacji podamy na stronie SN0HQ. Zdajemy sobie sprawę z tego, że na niektórych pasmach stacje polskie mogą mieć problemy z dowołaniem się do nas. Będziemy się starali pomóc Wam poprzez dynamiczną zmianę lokalizacji stacji w miarę możliwości oczywiście. Wprawdzie łączności ze stacją z tej samej strefy ITU (tu 28) liczą się za jeden punkt ale ten każdy punkcik jest tu niezmiernie ważny. Starajcie się wołać stację SN0HQ gdzie tylko się da uwzględniając aktualna propagacje tak by nie przeszkadzać wtedy gdy akurat jest dobre „branie” na DX-y. Każdy DX daje 3 punkty, a często jest mnożnikiem więc obserwujcie co chodzi, a będzie to z pożytkiem i dla Was i dla nas. Dla tych którzy zrobią komplet QSO przewidziane są, jak co roku okolicznościowe koszulki. O ciekawostkach i specyfice zawodów IARU Championship będziemy informować w kolejnych komunikatach.W imieniu zespołu SN0HQ zapraszam do łączności i z góry dziękuje za aktywne wsparcie!
Tomasz SP6T – Kapitan zespołu SN0HQ

4. X Jubileuszowa Tama APRS.
W dniach 22-23 czerwca w okolicach Bornego Sulinowa odbędzie się kolejne X. spotkanie miłośników APRS. Tym razem w trakcie spotkania oprócz prelekcji, demonstracji sprzętu oraz zabawy terenowej odbędzie się także Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze PG APRS Klubu Ogólnopolskiego PZK.
SP3LYR & SP2JMR

5. Amateur Radio Kids Day.
Mamy za sobą kolejną udaną akcję adresowaną do dzieci i młodzieży. W czerwcowej edycji Amateur Radio Kids Day wzięło udział kilkanaście klubów, których operatorami tego dnia były dzieci i młodzież.
Niejednokrotnie dla wielu z nich był to pierwszy w życiu kontakt z radiem amatorskim. Pomimo dającego się zauważyć stresu i przejęcia w głosach młodych operatorów, wszyscy byliśmy pod wrażeniem ich zaangażowania i szybko nabieranej wprawy w prowadzeniu łączności. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że przynajmniej dla części z nich nie będzie to jednorazowa przygoda z krótkofalarstwem.
Prosimy młodych nadawców posiadających własne pozwolenie radiowe, oraz wszystkie kluby biorące aktywny udział w Krótkofalarskim Dniu Dzieci i Młodzieży, o przesyłanie na adres klub@sp3pow.pl informacji o liczbie dzieci i ilości przeprowadzonych łączności. Dzięki firmom radiokomunikacyjnym które wsparły nas w tej akcji, będziemy mogli wysłać skromne nagrody klubowi spod znaku którego nadawało najwięcej młodych operatorów, oraz dziecku które wykonało najwięcej QSO. Część upominków rozlosujemy również wśród wszystkich dzieci które tego dnia przeprowadziły choć jedną łączność. Czekamy również na fotorelacje z przebiegu akcji, które chcielibyśmy utrwalić i opublikować. W imieniu Prezydium ZG PZK serdeczne  podziękowania składam Ostrowskiemu Klubowi Krótkofalowców SP3POW, Jarkowi SP3AYA oraz wszystkim operatorom i klubom zaangażowanym w akcję Amateur Radio Kids Day.
Jerzy SP3SLU

6. Zawody Andrychowskie. Już po raz drugi, podczas obchodów III Festiwalu Plackorzy, Andrychowski Klub Łączności "Delta" SP9KUP organizuje Krajowe Zawody HF/VHF DNI-ANDRYCHOWA na paśmie krótkofalarskim. Celem zawodów jest trening i
doskonalenie umiejętności radio-operatorskich, a także promocja miasta
Andrychów wśród krótkofalowców w kraju i za granicą.
Zawody odbędę się w dniu 22 czerwca 2013 r. w godz.:
- część HF: 16.00-17.00 UTC,
- część VHF: 18.00-19.00 UTC.
Regulamin zawodów dostępny jest na stronie: www.sp9kup.andrychow.eu
Rozliczenie zawodów przy pomocy Automatycznego Systemu Rozliczania Zawodów
na stronie: www.asrz.pl
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W ZAWODACH.
Staszek, sp9sdr

7. Profilaktyka a Ty czyli PaT. W dniu 22 czerwca przeprowadzana jest Ogólnopolska Noc Profilaktyki organizowanej przez KP Policji w Żurominie, Żuromińskie Centrum Kultury, młodzieżową grupą dziennikarską KONTRASTA i kluby krótkofalarskie:  SP5PMD oraz SP5PPK. W trakcie akcji około godziny 15:30 -16:00 nadany zostanie przez stacje klubową odezwa PaT.
Polski Związek Krótkofalowców od 5 lat jest partnerem akcji PaT i dofinansowuje udział młodych ludzi w warsztatach krótkofalarskich, natomiast od 7 lat stacja klubowa SP5PPK bierze czynny udział w propagowaniu idei PaT i uruchamia stacje okolicznościowe w czasie kolejnych Przystanków PaT. Główny animator PaT inspektor Grzegorz Jach został uhonorowany Medalem im Braci Odyńców za Zasługi dla Rozwoju Krótkofalarstwa, który ma być wręczony na kolejnym VIII Przystanku PaT w Łodzi przez Prezesa PZK Jerzego Jakubowskiego. 
Pozdrawiam Wiesław SQ5ABG

8. ARISS
W czasie ostatnich cotygodniowych telekonferencji Zarządu ARISS i Mentorów ARISS z całego świata ustalono nowe zasady wyboru i akceptacji wniosków o kontakt radiowy dzieci i młodzieży z ich szkoły z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK, ang. ISS).
O łączność radiową ARISS w amatorskim paśmie radiowym mogą występować szkoły i instytucje non-profit po przedstawieniu programu edukacyjnego z uczniami lub studentami. Preferowane są wnioski o łączności poprzez telemost, czyli z wykorzystaniem naziemnych radioamatorskich stacji ARISS.
Na module Columbus jest aktywna antena amatorska pracująca w paśmie 2m, która jest wykorzystywana wraz z radiem Ericson z pierwszej fazy ARISS, do łączności głosowych, w tym do kontaktów ARISS. Tan sam sprzęt wspólnie z radiostacją Kenwood w segmencie rosyjskim są używane do APRS. W związku z prowadzeniem kontaktów ARISS z astronautami przy wykorzystaniu sprzętu w module Columbus, ARISS ogłosiło nowe rekomendacja dla stacji naziemnych chcących zrealizować połączenie bezpośrednie dla uczniów.

W sobotę 15 czerwca, czwarty autonomiczny transportowiec Europejskiej Agencji Kosmicznej, ATV4 - Albert Einstein, sam zbliżył się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zacumował w doku rosyjskiego segmentu. ATV4 dostarczył na stacje 7 ton ładunku w tym potrzebny do zaspokojenia potrzeb życia na orbicie, utrzymanie stacji na orbicie oraz do przeprowadzenia eksperymentów i nowy sprzęt radioamatorski. W tym tygodniu właz do transportowca został otwarty i Luca Parmitano - astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), będzie teraz nadzorował rozładunek i katalogowanie ładunku ponad 1400 indywidualnych przedmiotów w tym elementów do sprzętu radioamatorskiego. ARISS planuje na 4 sierpnia 2013 roku uruchomić wysokorozdzielczą cyfrową telewizję radioamatorską HAM Video nadawaną z pokładu ISS w paśmie 13cm, przy wykorzystaniu anten ARISS zainstalowanych kilka lat temu w module Columbus, a wykonanych przez Politechnikę Wrocławską. Ponadto zaplanowane jest uruchomienie w Europie pięciu stacji od odbioru tego sygnału i transmisji obrazu jakości HD przez Internet.
Dotychczasowa dwustronna komunikacja głosowa i downlink nowego HAM Video tworzą nowy globalny system nazwany HAM TV, który nada nowy wymiar szkolnym kontaktom ARISS.
Szczegóły techniczne dostępne są poprzez linki na stronie: http://ariss.pzk.org.pl.
Armand SP3QFE, Mentor ARISS

9. SPFF informacje
Zbliża się koniec pierwszego półrocza 2013 roku, czas na krótkie podsumowanie działań związanych z aktywnościami SPFF.
Ostatnia aktualizacja listy SPFF - 10.01.2013 – ilość obszarów SPFF – 777
Od dnia publikacji nowej listy aktywowano 27 obszarów NEW ONE
Ilość wszystkich aktywowanych i zalogowanych w serwisie SPFF LogSearch obszarów SPFF wg stanu na dzień 18.06.2013 – 621 (ważnych co do wskazanych przez WWFF ilości QSO>44 - 590).

Procent aktywowanych SPFF w stosunku do ogólnej liczby obszarów – 75,93 %
Zgodnie z regulaminem Rady WWFF do polskiej listy będzie można dopisać kolejne 75 obszarów z tzw. grupy A czyli Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe, Rezerwaty Przyrody, Obszary Chronionego Krajobrazu oraz Zespoły Parków. Muszę jednak zaznaczyć, że nadal jest duża rozbieżność pomiędzy bazą WWFF (424 SPFF) a SPFF LogSearch (621 SPFF) i nie wiemy jakie stanowisko w temacie ilości nowych SPFF zajmie Rada WWFF.

W załączeniu przesyłam wykaz obszarów z tzw. poczekalni.
Kolorem niebieskim oznaczone są obszary zgłoszone podczas poprzedniej aktualizacji oraz nadesłane w późniejszym okresie.

Zapraszam do konsultacji ws. nowej listy. Jeżeli w Waszej okolicy jest obszar z grupy A, którego nie ma na obecnej liście 777 obszarów SPFF i w tzw. poczekalni, a Waszym zdaniem powinien znaleźć się na liście ze względu na swoje walory przyrodnicze i znaczenie w regionie, to proszę o przesłanie takiej informacji na mój adres e-mail: sp4eoo(at)wp.pl z podaniem nazwy i przybliżonej lokalizacji obszaru.

Vy 73 & 44
Sławek SP4EOO
SPFF List Manager

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu download - komunikaty KS
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

68,482,697 Unikalnych wizyt