PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 6
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat z konferencji „Amatorska służba radiokomunikacyjna – to nie tylko hobby”
Opcje newsa
Komunikaty PZKKomunikat z konferencji „Amatorska służba radiokomunikacyjna – to nie tylko hobby”

Jak już wcześniej pisałem w dniu 12 marca 2013 r. w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się konferencja „Amatorska służba radiokomunikacyjna – to nie tylko hobby”.

Konferencje zorganizowana została z inicjatywy Komisji Kultury i Środków Przekazu, Fundacji Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Radioamatorskich i we współpracy z Polskim Związkiem Krótkofalowców.

W Konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego Kraju.

Na sali była obecna grupa ponad 250 krótkofalowców i sympatyków krótkofalarstwa w tym duża grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Żurominie – szkoły uczestniczącej w programie ARISS.

W konferencji uczestniczyli też nasi seniorzy Wiesław Wysocki SP2DX, Krzysztof Słomczyński SP5HS, Wojciech Nietyksza SP5FM, Zdzisław Bieńkowski SP6LB.

Konferencja rozpoczęła się od wręczenia medali im. Braci Odyńców Panu senatorowi Grzegorzowi Czelejowi oraz firmie EMITEL. Medale te nadano za zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa polskiego.

W dalszej części uroczystości wręczone zostały dyplomy uczestnikom akcji „Armia Krajowa 70 lat temu”.
Dyplomy wręczali wspólnie Pan senator Grzegorz Czelej oraz Hans Blondeel Timmerman PB2T.

Oficjalnego otwarcia Konferencji dokonał Pan senator Grzegorz Czelej.
Na uwagę zasługują jego słowa dotyczące licznej obecności krótkofalowców, co odbiera, jako dowód integracji środowiska krótkofalarskiego w Polsce.

W bardzo bogatej części informacyjnej polscy i zagraniczni prelegenci przedstawili łącznie 14 prezentacji dotyczących ruchu krótkofalarskiego w Polsce i na świecie.

Do przerwy przedstawionych zostało 6 prezentacji i były to:

- Wybrane zagadnienia z historii krótkofalarstwa polskiego – Tomasz Ciepielowski SP5CCC
- Organizacja IARU – Hans Blondeel Timmerman PB2T
- Krótkofalarstwo wśród młodzieży w działalności IARU – Lisa Leenders PA2LS
- Łączność w harcerstwie – phm Piotr Stanisławski SQ5JRC
- Blok informacyjny o udziale krótkofalowców w programach kosmicznych – prof. Lech Mankiewicz, Michał Kazimierczak, Armand Budzianowski SP3QFE
- Prezentacja działalności Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego – Arkadiusz Korus SP6OUJ

Po przerwie przedstawiono kolejne 9 prezentacji w tym:
- Z Gliwic w kosmos - Roman Bal SP9MRN
- Projekt Copernicus – Maciej Jakimiec SP2SGF
- Projekt Radioreaktywacja – Hubert Anysz SP5RE
- Projekt ARISS – Armand Budzianowski SP3QFE
- Dolnośląska Amatorska Sieć Ratunkowa – Rafał Wolanowski SQ6IYR
- Organizacja sieci ratunkowej RNRE we Włoszech – Alberto Barbera IK2YLO, SO5BZO
- Łączność Kryzysowa w IARU – Greg Mossop G0DUB
- Sieć APRS w Polsce – Andrzej Bartosz SP3LYR
- Obecny stan prawny dot. służby amatorskiej oraz założenia do projektu ustawy środowiskowej – Marek Ruszczak SP5UAR

Wszystkie prezentacje wskazywały na społeczne znaczenie krótkofalarstwa, szczególnie w sytuacjach klęsk żywiołowych, ale też edukacyjną role krótkofalarstwa wśród młodzieży.
Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie Marka Ruszczaka SP5UAR, który przedstawił stan prawny dotyczący amatorskiej służby radiokomunikacyjnej oraz propozycję ustawy, która kompleksowo obejmie wszystkie zagadnienia związane z amatorską służba radiową oraz łączność służbową w organizacjach pozarządowych w tym ZHP.

Podsumowując konferencję, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Grzegorz Czelej zadeklarował chęć współpracy komisji ze wszystkimi, którzy są zainteresowani ustawowym uregulowaniem całości zagadnień związanych z amatorską służbą radiokomunikacyjną.

Poza udziałem w Konferencja goście zagraniczni wraz z przedstawicielami PZK i FOPOR uczestniczyli w następujących spotkaniach:
- Przewodniczący I Regionu IARU wraz z Prezesem PZK i Przewodniczącym Rady Fundacji OPOR oraz oficerem łącznikowym PZK – IARU spotkali się w poniedziałek 11 marca 2013 roku o godzinie 14: 30 z kierownictwem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W spotkaniu uczestniczyli zastępca Prezesa UKE Pani Lidia Kozłowska oraz kierownictwo Departamentu Zarządzania Częstotliwości.

- Po Konferencji w dniu 12 marca 2013 roku o godzinie 17: 00 w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej Przewodniczący RNRE Alberto Barbera, Menager I Regionu IARU ds. EmCom Greg Mossop oraz kierownictwo DASR spotkało się z Szefem Obrony Cywilnej (a zarazem Komendantem Państwowej Straży Pożarnej) i kierownictwem OC.

Członkowie IARU i zagraniczni uczestnicy Konferencji złożyli też wieńce pod pomnikami Powstania Warszawskiego, Małego Powstańca, Bohaterów Getta oraz na Umschlagplatz.

Filmowa relacja z Konferencji będzie wkrótce dostępna na stronie Konferencji pod adresem: www.konferencja.krotkofalowcy.com.pl
Na tej samie stronie będą tez dostępne liczne zdjęcia  wykonane przez uczestników Konferencji.

Na temat krótkofalarstwa informacji dla dziennikarzy TVP Info udzielił Tomasz Ciepielowski SP5CCC rzecznik prasowy konferencji, na temat roli Amatorskiej Służby Radiokomunikacyjnej i konieczności uregulowania jej działalności w odrębnej ustawie wypowiedział się również dla TVP Info i innych mediów Pan Senator Grzegorz Czelej.

W poniedziałek wieczorem organizatorzy Konferencji spotkali się na kolacji z zagranicznymi prelegentami zaproszonymi na Konferencję.
Była to okazja to omówienia szczegółów wystąpień naszych gości oraz do wymiany doświadczeń organizacyjnych.

W imieniu uczestników Konferencji składam podziękowania harcerkom i harcerzom z 293 WDHiZ za wysiłek, jaki wnieśli w sprawne prowadzenie recepcji Konferencji oraz pomoc, jakiej udzielali gościom Konferencji.

Rzecznik Prasowy Konferencji
Tomasz Ciepielowski SP5CCC
 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,285,872 Unikalnych wizyt