PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3424 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 4
Użytkowników online: 0
RSS

KS-1. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 2.01.2013
Opcje newsa
Komunikaty sekretariatu ZG PZKnews: pzk_new.png
 

KOMUNIKAT NR 1/2013 z dnia 2.01.2013

Witamy w pierwszym tegorocznym komunikacie. A oto informacje:

1. Najważniejsze wydarzenia w 2013 r.

I. Konferencja w Senacie. Pierwszym wydarzeniem w nadchodzącym roku będzie mająca się odbyć w Senacie RP konferencja pn. "Amatorska Służba Radiokomunikacyjna – to nie tylko hobby” to już 12 marca 2013. Konferencja organizowana jest przez Senat RP pod patronatem Marszałka Senatu Pana Bogdana Borusewicza. Jest ona organizowana przy współudziale PZK.

II. Posiedzenie ZG PZK, które odbędzie się w połowie maja br. Może ono być połączone ze szkoleniem dla osób funkcyjnych z OT PZK.

III. ŁOŚ 2013. Co roczna ogólnopolska impreza organizowana przez PZK dla całego środowiska w ostatni weekend maja 2013 w Jaworznie gmina Rudniki.

IV. Obóz szkoleniowy w sportach obronnych. W zależności od dotacji z MON lipiec- sierpień 2013.

V. Zjazd Techniczny UKF – Zieleniec 16-18 sierpnia 2013.

VI. II Zjazd Techniczny w Burzeninie we wrześniu 2013. Największa impreza dla miłośników konstrukcji amatorskich. Impreza współorganizowana przez PZK.

VII. XIX Mistrzostwa R1 IARU w ARDF (ARS - Amatorskiej Radiolokacji Sportowej).  Okolice Kudowy Zdroju 16-22 września 2013. Przewidujemy udział ponad 300 zawodników z 25 krajów. To największa impreza o zasięgu międzynarodowym organizowana przez PZK. Bezpośrednim organizatorem jest Klub Radiolokacji Sportowej, członek wspierający PZK.

VIII. III Konferencja ARISS. 5 października 2013 w Łowiczu.

IX. Kapitał Ludzki. W ramach projektu unijnego "Kapitał Ludzki" przez cały rok będzie realizowane zadanie o nazwie "Efektywna organizacja czasu wolnego uczniów ZS 2 w Żurominie". Program jest firmowany przez PZK, a realizowany przez krótkofalowców z Żuromina i okolic pod kierownictwem Wiesława Paszty SQ5ABG i Jacka Gowina SQ5RJG.

Oczywiście to nie wszystko. Są planowane i odbędą się liczne spotkania środowiskowe organizowane przez OT oraz kluby, o których w miarę napływu informacji będziemy informowali w naszych krótkofalarskich mediach.
Powyższe obejmuje imprezy krajowe. Można do nich dodać jeszcze uczestnictwo w Hamfeście – Friedrichshafen oraz wyjazd naszej ekipy młodzieżowej do Estonii. Ale są to przedsięwzięcia organizowane po za terenem SP.
Jerzy Jakubowski SP7CBG prezes PZK

2. Obóz letni 2013
W związku z organizacją w 2013 r. obozu sportów obronnych łączności prosimy o zgłaszanie kandydatów na kierownika i opiekunów, instruktorów do dnia 15.01.2013 r. na adres: sp2jnk@pzk.org.pl, sp2jnk@interia.pl 
Z dopiskiem w temacie: INFO OBÓZ 2013

VY 73 Zbyszek SP2JNK
Zastępca Prezesa PZK ds. Sportowych

3. Nowości z IARU
Nowe kraje w IARU. W ostatnim czasie International Amateur Radio Union /IARU/ przyjął w szeregi swoich członków dwie nowe organizacje krótkofalarskie t.j. Federation of Radio Sport Azerbaijan /FRSA/ - prefiks 4J/4K, oraz St. Vincent and Grenadines  Amateur Radio Club /SVGARC/ - prefiks J8.
FRSA powstało 30 grudnia 2001 r. zrzeszając 50 licencjonowanych nadawców, na około 50 wydanych zezwoleń, natomiast SVGARC formalnie powstało w 1951 r. zrzeszając obecnie 21 licencjonowanych nadawców, na około 134 wydane zezwolenia. Siedziba jest St. Vincent. Obecnie do IARU należy ponad 160 narodowych organizacji krótkofalarskich.

wg. The ARRL Letter - SP8TK

4. The Yasme Fundation
- Fundacja "Yasme" non-profit działająca od 1959r. Stworzona do prowadzenia naukowych i edukacyjnych projektów dotyczących krótkofalarstwa oraz wprowadzenia i propagowania krótkofalarstwa w krajach rozwijających się przyznaje, co roku, wyróżnienia w postaci kuli kryształowej grawerowanej oraz dotacji pieniężnej dla osób, które poprzez własną pracę, kreatywność i zaangażowanie wniosły znaczący wkład w popularyzację i rozwój  krótkofalarstwa na świecie. W tym roku przyznano 8 wyróżnień, wśród wyróżnionych znalazł się po raz pierwszy krótkofalowiec z Polski . Jest nim Paweł Jałocha SP9VRC za pomysł nowej emisji cyfrowej, którą następnie opracował technicznie i zrealizował Peter Martinez G3PLX jako emisji  PSK31. Emisja ta systematycznie od 1998r. zdobywa niebywała popularność wśród krótkofalowców dzięki bardzo dobrym parametrom transmisyjnym w warunkach zakłóceń radiowych. ponadto cechuje ją bardzo mała szerokość zajmowanego pasma. Umożliwia to szerokiej rzeszy amatorów z powodzeniem stosować ten rodzaj emisji na falach krótkich przy użyciu skromnych urządzeń radiowych. Pawłowi gratulujemy.
wg. The ARRL Leter - SP8TK

5. EmCom.  Potrzebne są zdjęcia o wysokiej rozdzielczości i dobrze wykadrowane do artykułu p.t. "Amatorskie sieci ratunkowe". Możemy opublikować do 7 fotografii.
Tematyka:
Najlepsze byłyby fotografie przedstawiające nasze hobby podczas prac terenowych! Mogą to być np. stacje ekspedycyjne, polny dzień, zamki etc.
Dobrze byłoby zamieścić jedno dwa zdjęcia  ukazujące ludzkie tragedie - powódź (już bez radioamatorów) - zalana pętla autobusowa, zalane bloki, ludzie układający worki z piasku itp.
Każde zdjęcie musi zawierać podpis - co na nim jest - będzie przeedytowany. Podpis autora fotografii oraz jego zgoda na publikacje. Zgodę rozpoznawalnych osób na wykorzystanie tego zdjęcia do publikacji.

Warto jak najlepiej i ciekawie "sprzedać nasz temat" władzom samorządowym!
Materiały proszę przesyłać na adres: kontakt@sp3qfe.net
 
Armand Budzianowski SP3QFE mentor ARISS R1 IARU
Koordynator ARISS Polska                    

6. Zjazd Stowarzyszenia SPDXC 2013
(SPDXC- Stowarzyszenie Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych- członek wspierający PZK)

Jest nam miło poinformować, że Zjazd Stowarzyszenia SPDXC w 2013 roku odbędzie się w miejscowości Szklarska Poręba w dniach 20.09 - 22.09 2013 roku. Ośrodek Sudety w Szklarskiej Porębie przyjmujący do 160 gości,
położony jest na wzgórzu niemal w centrum miasta, a jednocześnie w ustronnym zakątku pięknego pasma Karkonoszy, dokąd nie docierają hałas i zgiełk powszedniego życia. Mamy nadzieję, że piękne położenie, ze wspaniałymi atrakcjami turystycznymi wokoło  oraz korzystny wrześniowy termin sprawią, że będzie to Zjazd, który zgromadzi wielu uczestników: członków i sympatyków SP DX Clubu. Zjazd w roku 2013 jest sprawozdawczo-wyborczy na którym wybierzemy władze na następne 4 lata.

Szklarska Poręba
Ośrodek Sudety w Szklarskiej Porębie przyjmujący do 160 gości, położony jest na wzgórzu niemal w centrum miasta, a jednocześnie w ustronnym zakątku pięknego pasma Karkonoszy, dokąd nie docierają hałas i zgiełk powszedniego życia. Zielony teren wokół ośrodka zapewnia rodzicom, dzieciom, młodzieży oraz osobom starszym idealne miejsce do relaksu, wypoczynku oraz zabaw i gier na świeżym powietrzu. Do dyspozycji gości przygotowaliśmy pokoje 1,2,3,4 - osobowe wyposażone w łazienki z prysznicem, TV, radio oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu. Goście mają zapewnione bezpłatne korzystanie z siłowni, salki do bilarda, ping-ponga, piłkarzyków, jak również płatnej sauny oraz miejsca na ognisko. Obiekt posiada 3 sale konferencyjne oraz kawiarnię.

Koszty:
Koszt pełnego uczestnictwa w Zjeździe dla jednej osoby wynosi 280,00 zł
(słownie: dwieście osiemdziesiąt złotych 00/100). Koszt ten obejmuje
następujące elementy:
- zakwaterowanie j.w.,
- wyżywienie:  2 śniadania, 2 kolacje, 1 obiad,
- "uroczysta kolacja" w sobotę,
- korzystanie z sali konferencyjnej.
Świadczenia rozpoczynają się kolacją w dniu przyjazdu, a kończą śniadaniem w dniu wyjazdu.

Wpłaty:
Wpłat należy dokonywać na konto bankowe:
Biuro Turystyczne LUBATUR
Raiffeisen Bank Polska S.A.
Numer konta: 41 1750 1035 0000 0000 0988 1058

Jako tytuł transakcji należy podać: SPDXC znak (np. SPDXC SP5UAF). W przypadkach, kiedy wpłata będzie wykonywana za kilka osób należy w opisie transakcji podać: SPDXC znak + liczba osób (np. SPDXC SP5UAF + 1 będzie oznaczać, że wpłata jest za SP5UAF i jeszcze jedną osobę - podać koniecznie znaki via email za kogo wpłata).

Do dnia 15.04.2013 należy dokonać przedpłaty w wysokości 100zł od osoby tytułem rezerwacji. Każdy z uczestników otrzyma potwierdzenie rezerwacji drogą elektroniczną.
Pozostałą należność za pobyt (180 złotych od osoby) należy wpłacić do dnia 15.08.2013.
Możliwe jest także jednorazowe dokonanie całości wpłaty. Koleżanki i koledzy którzy dokonają przedpłaty w terminie do 15.04.2013 będą mieli możliwość wyboru rodzaju pokoju (decyduje kolejność wpłat).

Po dokonaniu wpłaty prosimy o przesłanie via email informacji wraz ze skanem dowodu wpłaty o dokonaniu przelewu na adres Kolegi Andrzeja SQ1EIX
(sq1eix@wp.eu)

Organizatorzy:
Organizacją Zjazdu w imieniu Stowarzyszenia SPDXC zajmie się V-ce Prezes ds.
organizacyjnych Andrzej SQ1EIX we współpracy z Biurem Turystycznym LUBATUR
(http://www.lubatur.com.pl/). Faktury za pobyt w ośrodku zostaną wystawione
w ciągu 7 dni po zjeździe na życzenie klienta via email lubatur@lubatur.com.pl po przesłaniu kompletu danych potrzebnych do jej wystawienia. Wszelkie reklamacje odnośnie faktur można składać pod numer tel. 32 762 15 59 lub via email lubatur@lubatur.com.pl
W przypadku wszelkich wątpliwości czy pytań osobą kontaktową jest Andrzej
SQ1EIX  (email: sq1eix@wp.eu, tel: 508-060-782).

Prezes SPDXC
SP6T Tomek

7. QSL
. Informujemy, że cała korespondencja z CB QSL możliwa do wysłania w 2012 roku została wysłana w dniu 31.12.2012. Dotyczy to w szczególności kart QSL przeznaczonych do zagranicznych biur QSL. Przygotowanie wysyłki było sporym wyzwaniem dla Janka SP2EXN Kierownika CB QSL.
Jankowi w imieniu prezydium ZG PZK serdecznie dziękuję.
Piotr SP2JMR wiceprezes PZK.

8. Krótkofalarski Dzień Dziecka
Koleżanki i Koledzy!
Korzystamy z ostatniej okazji, aby przypomnieć i prosić o dalszą promocję w Waszych środowiskach zimowej edycji akcji Krótkofalarski Dzień Dziecka przypadającej w dniu 6 stycznia 2013r. Zachęcamy szczególnie operatorów stacji klubowych do zaproszenia w tym dniu najmłodszych, opieki instruktorskiej nad nimi  i "wypuszczenia ich w eter", gdyż taka jest idea Radioamateur Kids Day zapoczątkowanego przez amerykańską ARRL i uznanego  przez inne organizacje krótkofalarskie w różnych krajach. Mile widziane są wszelkie ciekawostki techniczne, pokazy dla najmłodszych - być może naszego cennego narybku i nadziei na przyszłość gatunku potencjalnie zagrożonego wyginięciem.
Zwracamy się z serdeczną prośbą o dotarcie z apelem o aktywność w Krótkofalarskim Dniu Dziecka do kadry klubów krótkofalarskich na Waszym terenie. Być może są radiostacje klubowe z możliwościami technicznymi i operatorskimi, w których brakuje właśnie młodzieży. Dzień aktywności dziecięcej na pasmach amatorskich może być okazją do uaktywnienia znaków ostatnio rzadko słyszanych, bądź do wyjścia na zewnątrz w sytuacji  gdy wydaje się, iż klubem i krótkofalarstwem słabo zainteresowane jest lokalne środowisko.

Z tej okazji w eterze czynna jest już m.in. stacja okolicznościowa SN0KDD zorganizowana przez klub SP3POW z Ostrowa Wielkopolskiego.
Uwaga. Ze strony www.pzk.org.pl  w formacie PDF można pobrać wzór pamiątkowego dyplomu, który po wydrukowaniu i wpisaniu danych osobowych będzie stanowił pamiątkę i trofeum młodego operatora po przeprowadzeniu amatorskiej łączności.

(SP3SLU)

9.  „Młodzi w eterze” - międzynarodowy obóz krótkofalarski w Estonii
Niniejszym pragniemy  powiadomić o wyłonieniu przyszłych uczestników międzynarodowego obozu krótkofalarskiego  „Młodzi w eterze”  - Estonia’2013. Wyboru  czworga reprezentantów SP  spośród siedmiorga zgłoszonych kandydatów dokonała drogą głosowania, na podstawie analizy nadesłanych zgłoszeń, komisja w składzie:
- Jerzy Jakubowski SP7CBG – przewodniczący,
- Piotr Skrzypczak SP2JMR, - Zbigniew Mądrzyński SP2JNK,
- Paweł Zakrzewski SP7TEV, - Jerzy Gomoliszewski SP3SLU.

Reprezentantami Polski na międzynarodowym obozie krótkofalarskim będą:
- Magdalena Brodala SQ3TGZ
- Wojciech Janecki SQ6PWJ 
- Karol Karczewski SP8HMZ                                              - Piotr Kołodziej SQ6PPI
- opiekun grupy: Jerzy Gomoliszewski SP3SLU

Pozostałym osobom, które nie znalazły się w 4-osobowej reprezentacji dziękujemy za nadesłanie zgłoszeń, z których wynika duże zaangażowanie w ruch krótkofalarski,  jednocześnie składamy  ofertę uczestnictwa w centralnym obozie szkoleniowym Polskiego Związku Krótkofalowców w sportach obronnych i łączności w Poroninie, latem 2013 r. o ile przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej uda się zorganizować kolejny obóz szkoleniowy.   
W imieniu Prezydium ZG PZK Jerzy Gomoliszewski SP3SLU.

10. Wybory nowego Zarządu w LKK

Pragnę poinformować, że 2 grudnia 2012 r. w Lwowie odbyła się konferencja sprawozdawczo - wyborcza LKK. Zebrani ocenili działalność Klubu za miniony okres i wybrali nowy 10 osobowy Zarząd.

Prezesem został wybrany Ivan Doskocz UR5WD,
Sekretarzem - Roman Terlecki UR3WX,
Skarbnikiem - Veronika Staszkiv UR5WKA

W skład Zarządu LKK wybrani zostali także: Jerzy Ostrowski SP5VJO i Wojciech W. Geło SP8MI (na trzecią kadencję).

Łączę serdeczne życzenia Świąteczne i Noworoczne
73 Wojtek SP8MI - member of LKK #007/H http://www.sp8mi.republika.pl

11. II edycja Konkursu Generalskiego

III edycja „Konkursu Generalskiego”. Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR jest organizatorem „Konkursu Generalskiego”, którego tegoroczna trzecia już edycja odbędzie się w dniach od 5 do 13 stycznia. Celem konkursu jest między innymi uczczenie pamięci gen. Kazimierza Raszewskiego - wielkiego patrioty, powstańca wielkopolskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, generała Wojska Polskiego II RP, dowódcy Okręgu Korpusu Nr VII z siedzibą w Poznaniu, działacza i społecznika, a obecnie Patrona Gimnazjum nr 1 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu, siedziby klubu.

Treść Regulaminu uzupełniona o wykaz stacji organizatora przedstawiono w załączniku. W imieniu własnym oraz społeczności klubu SP3PGR zapraszam Koleżanki i Kolegów krótkofalowców, aktywnych zarówno z terenu kraju jak i poza jego granicami do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu objętym honorowym patronatem ministra Stanisława Kozieja, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jacek SQ3OPM
Kierownik SP3PGR

Link do kalendarza zawodów na portalu PZK:
http://pzk.org.pl/readarticle.php?article_id=158
Link do regulaminu Konkursu:
http://download.pzk.org.pl/public/zawody_2013/[57]Konkurs_Generalski.pdf


SM7YEA-LA9HFA-SP5LGP S.K.
Wczoraj (28.12.2012) dostałem smutną wiadomość od Edyty, xyl, że Piotrek Tomczak SM7YEA przegrał walkę z nowotworem i zmarł 27 grudnia 2012 r. Jego walka z rakiem trwała przez ostatnie 2 lata.
Ja z Piotrkiem znalem się osobiście. Jak mieszkałem w SM5, miałem szanse odwiedzić go w Oslo i ponadawać z jego stacji. Razem później wykonaliśmy wyprawę na OH0 Aland Island. On jako OH0/LA9HFA a ja jako OH0/VK3DXI. To był rok 1993. Byliśmy tam z rodzinami, bardziej towarzysko niż jako ekspedycja.
Piotrek odszedł od nas dużo za wcześnie..

Pogrzeb Piotrka odbędzie się w Warszawie, ale nie są znane jeszcze szczegóły.
Cześć Jego pamięci!

Mirek SP5IXI VK6DXI


SP2WKC s.k.
W dniu 25 grudnia 2012r. odszedł od nas w wyniku tragicznego wypadku Marian Buzalski SP2WKC. Był dobrym Kolegą i dość aktywnym krótkofalowcem, miał 63 lata. Był członkiem PZK od 1992 roku w Bydgoskim OT PZK. Pogrzeb śp. Mariana SP2WKC odbył się w poniedziałek tj. 31.12. 2012 r. na cmentarzu przy ul. Toruńskiej przy kościele św. Józefa w Bydgoszczy.
Piotr SP2JMR


Jerzy Kochanowski SP3BKM S.K.

Z żalem informuję, że 23 grudnia 2012 r. o 21:15 na skutek powikłań po wypadku samochodowym odszedł do krainy wiecznych DX-ów Jerzy Kochanowski SP3BKM.
Będzie nam brakowało Jurka w naszej społeczności krótkofalarskiej. Już więcej Go nie usłyszymy.
Cześć Jego Pamięci!

Krzysztof SQ3JPD
Jurek, do klubu sp3key, trafił chyba w 1967 roku, przeszedł cały staż, od parzenia herbaty, sprzątania, słuchania na pasmach amatorskich, uczenia się od bardziej doświadczonych Kolegów, następnie miał dopiero możliwość nadawania pod znakiem klubowym.
Tak wyglądała wtedy, pod opieką sp3auz (sk), sp3cw (sk), sp3blp (teraz sq3a, ale jeszcze LIVE) edukacja KRÓTKOFALOWCA. Szkoda, że teraz tak nie jest.
Następnie otrzymał znak SP3BKM.
Codziennie "podpisywał listę", wypijał kawę w mojej firmie, następnie z plecakiem, szedł dalej.
W chwili, gdy nie pojawił się, ażeby spełnić powyższe, zaniepokoił nas. Niestety, wiadomość była smutna.
Od zawsze aktywny członek PZK, patriota Nowej Soli, żyjący problemami tego miasta.
Najlepsze, co otrzymał od życia, to możliwość zajmowania się Krótkofalarstwem, tym PRAWDZIWYM.
Człowiek, na którym można było polegać.
Będzie nam brakowało, tego nowosolskiego folkloru krótkofalarskiego, w wykonaniu Jurka.
_________________
SQ3A Zdzisław ex.sp3blp

Pogrzeb odbył się 29 grudnia 2013 na cmentarzu w Nowej Soli.


Bohdan Donderski SP2RQ S.K.
21 grudnia 2012 zmarł nasz Kolega Bohdan Donderski SP2RQ, członek Pomorskiego Oddziału Terenowego PZK, radiooficer Polskiej Marynarki Handlowej, krótkofalowiec z zamiłowania.
Msza święta za duszę śp. Bohdana odbyła się 28 grudnia o g. 13:00 w kościele Franciszkanów na Wzgórzu Nowotki, pogrzeb o 14:00 na cmentarzu przy ul. Spokojnej Gdynia Wielki Kack.
Cześć Jego Pamięci!

Informacja: SP2ALTJurek OLECH, SP9EVP SK ****

W dniu 19.12.2012 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Jurek SP9EVP. Przeżył tylko 59 lat.

Długoletni członek PZK /OT 12/, SP DX Clubu, sympatyk telegrafii. Odznaczony honorową oznaką PZK.

Uczestnik wielu ekspedycji dx-owych, wielki optymista!

Składam kondolencje żonie Oleńce, synom i oraz całej licznej rodzinie i najbliższym zmarłego.

Cześć Jego Pamięci!

Pogrzeb odbył się w dniu 22 grudnia po Mszy Św. w kościele parafialnym p.w. św. Marcina w Krzeszowicach.

Janek, SP9BRPTyle informacji na dzisiaj!
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

Redakcja KS-1/2013: sp2jmr, sp5ela

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do KS-1

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

70,327,822 Unikalnych wizyt