PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

KS-39. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 26.09.2012
Opcje newsa
Komunikaty PZK
news: pzk_new.jpg

 KOMUNIKAT NR 39/2012  z dnia 26.09.2012 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto najnowsze i nieco spóźnione (niektóre) informacje:

1. I Zjazd Techniczny SP

W dniach 15 - 16 września w Burzeninie koło Sieradza, w ośrodku wypoczynkowym „Sportowa Osada”, miał miejsce I Zjazd Techniczny SP.
W spotkaniu uczestniczyło około 250 osób z całej Polski (głównie z SP7 i SP5, ale byli też goście z zagranicy: Marcin HB9EGA i Krzysztof OE1KDA - stały współpracownik miesięcznika Świat Radio).
W sobotę po śniadaniu, uczestników spotkania przywitał Krzysztof Pokorski SQ7IQA - główny organizator zjazdu.
Zjazd Techniczny SP otworzył Jerzy Jakubowski SP7CBG, prezes Polskiego Związku Krótkofalowców, życząc wszystkim ciekawych dyskusji technicznych i miłego spędzenia czasu, a uczestnikom Konkursu PUK-2012 powodzenia w prezentacji swoich projektów.
Korzystając z okazji, prezes PZK wręczył kol. Waldemarowi Sznajderowi 3Z6AEF, grawerton z podziękowaniem za wzorową organizację i realizację akcji dyplomowej "EFC-2012 on the Air", która była przeprowadzona w czerwcu b.r. przez PZK wspólnie z UARL, w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.
Po krótkiej prezentacji prac konkursowych PUK 2012, którą przedstawił 3Z6AEF, nastąpiło otwarcie wystawy konstrukcji HM i „Pomiarowni”.
W drugim pomieszczeniu „Wykłady” odbyły się następujące prezentacje i prelekcje tematyczne:
- „Wywołanie ogólne” - prezentacja autorska książki (Ryszard Reich SP4BBU)
- „DsTNC” - cyfrowy modem APRS z użyciem cyfrowego procesora sygnałowego DSP (Tomasz Brol SP9UOB)
- „Kompatybilność elektromagnetyczna” (Marcin Świetliński  SP5JNW)
- "Sieć automatycznych stacji pogodowych SR0WX" (Michał Sadowski SQ6JNX)
- „Technologia D-Star” (Krzysztof Dąbrowski OE1KDA)
- „Przemienniki cyfrowe D-Star w teorii i praktyce” (grupa DStarPL.net: SQ7LRX, SP7WNA, SQ7KHZ, SQ7AYZ, SQ5QWK)
W „Pomiarowni” Andrzej Kubiak SP7DDD (szef firmy metrologicznej ANMAR) demonstrował specjalistyczny sprzęt pomiarowy i była możliwość miedzy innymi pomiarów czułości odbiorników oraz skalibrowania mierników częstotliwości wzorcem rubidowym.
W tym samym pomieszczeniu był także mini zlot użytkowników analizatorów MAX.
Na parkingu firma KAZ-BIS prowadziła sprzedaż sprzętu demobilowego, a na palcu pod wiatą odbywała się mini giełda sprzętu radiowego. 
Przed kolacją miał miejsce  zjazd PK RVG oraz nastąpiło rozstrzygnięcie  konkursu PUK 2012 pod  patronatem „Świata Radio”.
Komisja konkursowa wyróżniła uczestników prac konkursowych, przyznając wszystkim dyplomy uczestnictwa i roczne prenumeraty ŚR lub EP oraz nagrody rzeczowe (easy SDR, mikrotuner DVB, kit TRX Ten-Tec 1380, kit TRX ILER 40, antena VPA, ostrzegacz fotoradarów GPS, radiotelefon CB Lafayette, mulimetry cyfrowe...).
Oto laureaci konkursu PUK 2012 w poszczególnych kategoriach tematycznych:
Kategoria A (dowolne urządzenia odwzorowywane na podstawie istniejących, dostępnych
powszechnie opisów):
- Andrzej Górczyński SQ1GU: „TRX Taurus z syntezą DDS AD9850”
- Marek Jasitczak SQ7HJB: „TRX Kacper SSB na pasmo 80 m”, „TRX Kacper PSK na częstotliwość 7,036MHz”,  „Prosty interfejs do emisji PSK”
- Jarosław Trząsalski SP6MLF: „Półautomatyczny tuner antenowy wg UR5WHK”
- Grzegorz Oryszczak SP2GYA: „Analizator antenowy wg F67BQU/SP7JHM”
Kategoria B (urządzenia odbiorcze RX, nadawcze TX lub nadawczo-odbiorcze TRX):
- Leszek Jędzejewski SP6FRE: „Prosty wielopasmowy transceiver CW”
Kategoria C (anteny i urządzenia antenowe: przełączniki, tunery)
- Włodzimierz Maliszewski SP5MAD: „Antena magnetyczna:, „Zabudowa radiostacji terenowej do walizki aluminiowej”
Kategoria D (inne urządzenia pomiarowe, bloki funkcjonalne, pomocnicze)
- Leszek Jędzejewski SP6FRE: „Generator DDS w oparciu o gotowy moduł AD9850”
- Sławoj Gorzela SP7YC: „Trenażery alfabetu Morse'a”, „Falomierz – generator”
- Andrzej Górczyński SQ1GU: „Bezprzewodowy CAT interfejs (na Bluetooth)”, „Uniwersalny syntezer DDS do TRX-ów”
- Rafał Orodziński SQ4AVS: „Rozszerzenie zakresu pracy wobulatora NWT7 do 200MHz”
- Paweł Janusiak SP7NJR: „Płyta główna TRX-a 1-500 MHz”

Po zjeździe PK RVG, Krzysztof Ulatowski SP2UUU, nowo wybrany prezes PK RVG wręczył Krzysztofowi SP7GIQ zaległe pucharki (za wygranie SP DX Contest RTTY w latach 2009 i 2010), a wieczorem odbyło się ognisko z częścią artystyczną.
W niedzielę po śniadaniu miały miejsce dalsze spotkania w grupach zainteresowań oraz prelekcja Jarosława Seroczyńskiego SP3SWJ - „Pomiary analizatorem antenowym”. Po obiedzie uczestnicy spotkania rozjechali się do domów z nadzieją na spotkanie za rok, na II Zjeździe Technicznym SP.
Szersza relacja ze spotkania będzie zamieszczona w Świecie Radio 11/2012, a w kolejnych miesięcznikach wybrane prezentacje prac konkursowych PUK 2012.
Andrzej SP5AHT

2. Zjazd SPDXC za nami
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami w dniach 21-23 września w Soczewce k. Płocka odbył się kolejny Zjazd "Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych" czyli SP DX Clubu.
Zjazd odbywał się w koleżeńskiej atmosferze i był znakomicie zorganizowany za co podziękowania należą się Andrzejowi SQ1EIX - głównemu organizatorowi zjazdu.
W zjeździe uczestniczyło 97 osób + kilkunastu gości. PZK reprezentował Jerzy SP7CBG prezes PZK.
Podczas zjazdu była okazja na wręczenie nominacji "Członka Honorowego PZK" Tomkowi SP6T prezesowi SPDXC, delegatowi na Zjazd PZK z OT01, a także na podziękowanie dla Sławka SP2JMB za cztery lata pracy społecznej na rzecz naszej organizacji na odpowiedzialnej i trudnej funkcji skarbnika PZK.
Poniżej list Tomasza SP6T Prezesa SP DX Clubu skierowany do członków i sympatyków tego bardzo ważnego dla całego krótkofalarstwa stowarzyszenia.
"Cieszę, się że po raz kolejny sie spotkaliśmy, że Wy wszyscy zapewniliście tak miłą i przyjazną atmosferę, że na koniec zjazdu słyszałem głosy: dlaczego tak krótko?
Znaczy to, że zjazd spełnił swoje zadanie i że nasze SP DX Klubowe więzy są silniejsze od wszystkich złości i przeciwności. Dziękuję wszystkim za przybycie, dziękuję wszystkim którzy byli z nami duchem, a z rozmaitych powodów nie mogli przyjechać i zapraszam do licznego przyjazdu za rok. Będzie to rok 80- lecia SP DX Contestu, a dla nas będzie to rok w którym wybierzemy władze SP DX Clubu kolejnej kadencji.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę powodzenia w DX-owaniu.
Tomek SP6T"

3. Komisja Statutowa PZK
XXI Krajowy Zjazd Delegatów PZK obradujący w maju br. w Łowiczu zdecydował, że należy dokonać zmian w statucie naszej organizacji i w tym celu nowo powołane Prezydium Związku ma powołać specjalną komisję. Ogłoszono nabór na który odpowiedzieli: Jan SP2JLR, Zdzisław SP3GIL, Dionizy SP6IEQ oraz Andrzej SP8LBK.
Decyzją Prezydium PZK z czerwca 2012 skład Komisji Statutowej (w skrócie KS) został zatwierdzony i nominowani członkowie przystąpili do pierwszych prac organizacyjnych. Opracowany został regulamin pracy Komisji i dokonano wyboru osób funkcyjnych.
Przewodniczącym komisji został Zdzisław SP3GIL, sekretarzem Andrzej SP8LBK a pozostałe dwie osoby zostały członkami komisji.
Wakacyjne miesiące to wypoczynek, ale także intensywna praca komisji statutowej w wyniku której wypracowane zostały ramowe założenia i wytyczne będące podstawą pracy:
•    Wyjściowym dokumentem jest aktualny statut PZK,
•    Maksymalnie uprościć i zmniejszyć objętość statutu,
•    Część zapisów wymagających okresowej korekty lub zmiany przenieść do regulaminów wewnętrznych PZK zatwierdzanych przez Zarząd Główny,
•    Podzielić statut na bloki tematyczne,
•    Opracować zestaw pytań dotyczących spraw statutowych, które zostaną rozesłane do delegatów na ostatni Krajowy Zjazd PZK,
•    Dokonać analizy odpowiedzi otrzymanych od delegatów,
•    Utworzyć specjalne konto e-mail dla odbioru sugestii i propozycji dla zmian w zapisach statutowych,
•    Utworzyć specjalną listę dyskusyjną dla wymiany uwag i propozycji w gronie członków KS.
Regulamin pracy Komisji Statutowej ustala pewne reguły i zasady, które są wytycznymi dla pracy w tym gronie i jednocześnie ustala podstawy współpracy z osobami mającymi propozycje zmian w zapisach statutu. Komisja jest otwarta na wszystkie propozycje, które można przysyłać na adres mailowy: komisja-statutowa@pzk.org.pl.
W dniu 12 września br. Podczas posiedzenia Prezydium ZG PZK został zatwierdzony regulamin pracy KS, i ten moment przyjmujemy jako oficjalne rozpoczęcie prac w gronie Komisji Statutowej.
O postępach w naszej pracy będziemy informować członków PZK za pośrednictwem portalu internetowego naszej organizacji a wszelkie uwagi będą wnikliwie analizowane.
Zapraszamy do współpracy – przewodniczący KS, Zdzisław SP3GIL

4. NOWA KATEGORIA DYPLOMU »POLSKA«
Z dniem 21 września 2012 r. dotychczasowe kategorie dyplomu "POLSKA" zostały wzbogacone o nową - o kategorię "JUNIOR".

Kategoria "JUNIOR" dyplomu "POLSKA"; jest adresowana do dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat. Juniorzy będąc operatorami polskich stacji klubowych, mogą teraz zdobywać dyplom "POLSKA" na swoje imię i nazwisko. Nie są wymagane potwierdzenia łączności kartami QSL! Wystarczy, że prezes klubu lub operator odpowiedzialny za pracę stacji klubowej potwierdzi na zgłoszeniu o dyplom fakt, że łączności przeprowadziła osobiście osoba ubiegająca się o dyplom.
Odpowiednie zmiany do regulaminu dyplomu i do arkuszy zgłoszeń zostały już wprowadzone na stronie dyplomowej PZK. Zapraszam!
Mam nadzieję, że tą drogą wkładamy w ręce Prezesów Klubów w SP jeszcze jedno narzędzie do przyciągnięcia dzieci i młodzieży do naszego wspaniałego hobby.

Z pozdrowieniami

Grzegorz, SP3V
Award Manager PZK

5. ZAPROSZENIE DO TYRY
Już po raz 19 Janek OK2BIQ oraz Krótkofalowcy Księstwa Cieszyńskiego serdecznie zapraszają na międzynarodowe spotkanie SANBESKIDO 2012.
Spotkanie to odbędzie się w sobotę 13 października 2012 w gospodzie U Liberdy; w miejscowości Tyra w okolicy miasta Trzyniec na trasie z Czeskiego Cieszyna do Jabłonkowa w Czechach .Początek spotkania o godzina 9:00.

Dojazd z Czeskiego Cieszyna drogą E75 na Jabłonków, zjazd do Tyry w Oldrzychowicach. Na stronie www.mapy.cz należy wpisać Tyra 72 i zostanie pokazana lokalizacja gospody na mapie.
Istnieje możliwość zakwaterowania (we własnym zakresie) w pensjonacie w którym można przenocować i wypocząć w saunie, adres Tyra 42 http://penziontyra.cz/ .
Uprzejmie proszę o potwierdzenie swojego przyjazdu do Tyry na adres sq9dxt@wp.pl w celu wydrukowania identyfikatorów.
Adresy kontaktowe:
SQ9DXT tel. +48606292114; sq9dxt@wp.pl; skype sq9dxt1; gg 5810425
OK2BIQ tel. +420558348633; ok2biq@email.cz; skype ok2biq

6. SN0HQ
W sobotę na zjeździe SP DX Clubu zostały ogłoszone znaki stacji wyróżnionych za wsparcie zespołu SN0HQ kompletem 12 QSO w trakcie IARU Contest 2012.
Pragnę przekazać serdeczne podziękowania od członków grupy SN0HQ wszystkim operatorom, którzy zawołali stację SN0HQ w możliwy dla siebie sposób oraz złożyć gratulacje tym, którzy dokonali wyczynu nawiązując 12 QSO.

Doceniając ten wyczyn zespół SN0HQ wyróżnił następujące stacje:

HF1H, SN3B, SN9U, SP1DPA, SP1RKR, SP1RKT, SP2EXN, SP2FWF, SP2FUD, SP2HMR, SP2KPD, SP2GUC, SP2YKS, SP3BTK, SP3CCR, SP3CFM, SP3CMX,
SP3HC, SP3HSZ, SP3FHV, SP3KNI, SP3KWA, SP3POW, SP3SLU, SP3SPK, SP3TYF, SP3UQG, SP3ZIR, SP4BEU, SP5ELW, SP5GRM, SP5PMT, SP6GCU, SP7CVW, SP7EWL, SP8AJK, SP8MZB, SP8TK, SP9AQF, SP9BNM, SP9DEE, SP9GBN, SP9FTJ, SP9PRO, SP9PT, SP9ORH, SP9FSB, SP9HZW, SP9LIP, SP9ODY, SP9OYZ, SP9JTN, SP9REP, SP9RQA,
SP9SPN, SP9UJR, SP9VOU, SP9VRB, SP9WTK, SP9RPW, SQ3GOK, SQ3KM, SQ3LVQ, SQ3REF, SQ3RPG, SQ3XBC, SQ3ZAZ, SQ5JUP, SQ7NSN, SQ9IDE, SQ9JYG, SQ9JYK.

Wszyscy wyróżnieni otrzymają dedykowane koszulki z nadrukiem:
'Worked All SN0HQ stations 2012'
Koszulki zostaną wysłane na adresy domowe nagrodzonych krótkofalowców w ciągu 8 tygodni.

Dziękuję i do usłyszenia w IARU Contest 2013.
Jednocześnie zapraszam do odwiedzenia gruntownie przebudowanej strony
http://www.sn0hq.org.pl/

73, de Bogdan, SP5WA
koszulkowy księgowy grupy SN0HQ

7. X jubileuszowe zawody QRP
Włodek  SP5DDJ z Grupą SP-QRP, przy wsparciu  Prezesa PZK i Redaktora Naczelnego czasopisma MK QTC serdecznie zapraszają do udziału w X SP-QRP Contest, który odbędzie się w sobotę 29 września od 05:00 do 06:00 czasu UTC w paśmie 3,5MHz. Celem zawodów jest popularyzacja pracy małą mocą emisjami CW i SSB wśród stacji polskich, ze szczególnym wyróżnieniem operatorów pracujących na urządzeniach skonstruowanych własnoręcznie. Pełny regulamin znajduje się na stronie PZK w dziale „Zawody” oraz na stronie www.sp5ddj.pl
Przewidzianych jest kilka pucharów i nagród rzeczowych oraz gwarantowane miłe doświadczenie z pracy na QRP.
Organizatorzy SP-QRP

8. KRÓTKOFALOWCY - DZIECIOM NIEPEŁNOSPRAWNYM

SN2012FBS dla fundacji „STWORZENIA PANA SMOLENIA”
Zespół krótkofalowców z klubów SP3YAC Piła i SP3ZBY Mała Wysoka w dniu 14 września 2012 przeprowadził ciekawą i wartościową akcję operatorską. Po wstępnych ustaleniach z fundacją pn. „STWORZENIA PANA SMOLENIA”  grupa w składzie w składzie: Jarek SQ3BKH, Janek SQ3KNQ, Adam SP3EA i dwie osoby towarzyszące  dotarła w godzinach popołudniowych do miejscowości Baranówko koło Poznania. Mieści się tam ośrodek terapii dzieci niepełnosprawnych prowadzony przez znanego artystę. Wkrótce pod dachem namiotu uruchomiona została radiostacja okolicznościowa SN2012FBS/3 wyposażona w TRX FT-950, rezerwowo TS-850 i antenę FD-4. Dodatkiem dla odwiedzających gości była wystawa sprzętu demobilowego. Operatorzy rozpoczęli pracę w eterze w ramach akcji dyplomowej dla wsparcia fundacji Bohdana Smolenia. Część ekipy przystąpiła do prac przy organizacji pikniku dla dzieci niepełnosprawnych zaplanowanego w dniu następnym.
W godzinach wieczornych znany satyryk Pan Bohdan Smoleń wraz z opiekunką ugościli krótkofalowców w swym domu przy wspólnej kolacji, podczas której rozmawiano o naszym hobby - krótkofalarstwie i możliwościach wsparcia misji podejmowanej przez fundację.
Obszerna relacja Adama SP3EA z akcji operatorskiej na rzecz fundacji „Stworzenia Pana Smolenia” ukaże się w Krótkofalowcu Polskim nr 11/2012.  Regulamin dyplomu krótkofalarskiego wspierającego fundację Bohdana Smolenia na rzecz dzieci niepełnosprawnych dostępny jest na stronie QRZ.COM w witrynie znaku  okolicznościowego SN2012FBS.
Na podstawie relacji Adama SP3EA informację nadesłał Jerzy SP3SLU

9. Noc naukowców

W dniu 28 września 2012r. (piątek) podczas szóstej otwartej imprezy naukowej "Noc Naukowców", z terenu Politechniki Poznańskiej - Wydział Elektroniki i Telekomunikacji będzie pracowała radiostacja okolicznościowa SN 06 NN Klubu Krótkofalowców SP3PET Politechniki Poznańskiej.
Dla uatrakcyjnienia pokazów na teren Instytutu przy ul. Polanka 3 w Poznaniu wjedzie radiostacja R-140 na samochodzie Star-266 będąca wyposażeniem Klubu Krótkofalowców SP3KWA. Radiostacja będzie pracowała na oryginalnym zestawie nadawczo-odbiorczym R-140. Zainteresowanych naszą prezentacją zapraszamy w piątek w godzinach od 15 do 22. Ponadto otwarte będą dla zwiedzających inne laboratoria i pracownie Politechniki Poznańskiej ze specjalnie przygotowanymi dla gości doświadczeniami i pokazami naukowymi.

Informację w imieniu SP3PET przekazał Jerzy SP3SLU

10. Potrzebny sprzęt dla nowego klubu
 Poniżej zamieszczamy informację Pawła Włodarczyka SP5STS dotyczącą zbiórki niepotrzebnego sprzętu na rzecz uruchomienia klubu krótkofalarskiego w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Jeleniej Górze:
"Otóż 17.09 zwrócił się do mnie Piotr Kiżuk wychowawca niegdysiejszego domu dziecka (a wedle dzisiejszej nomenklatury Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Jeleniej Górze) z prośbą o zorganizowanie lekcji w ramach programu Radio Reaktywacji.
Oczywiście jedziemy. Pojadę ja i Rysiek sq9mdd, może uda się znaleźć kogoś do pomocy z lokalnych szóstek.
Tyle, że to dopiero początek przedsięwzięcia, ponieważ nie wyobrażam sobie, by można było tam pojechać, rozbudzić zainteresowanie dzieciaków i pozostawić je z niespełnionymi nadziejami, stąd moja prośba.

Uwaga organizuję zbiórkę używanych gratów krótkofalarskich umożliwiających uruchomienie klubu, skompletowanie pracowni krótkofalarskiej w MOS w Jeleniej Górze!

Mam nadzieję, że koledzy przejrzą swoje zakurzone szuflady, może się znajdzie jakaś SWR miarka, jakiś homodynowy działający transceiver, jakiś fider... antena... Każda pomoc mile widziana!

Jeżeli ktoś z kolegów zdecyduje się zaangażować w pomoc proszę o informację
telefoniczną lub mailową: 602 315 056, radio@reaktywacja.org.pl
Będę uzupełniał w tym wątku informację co udało się zebrać.

Graty proszę wysyłać bezpośrednio na adres:
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Jeleniej Górze
ul. Sprzymierzonych 9, 58-560 Jelenia Góra
z dopiskiem: "Piotr Kiżuk - na pracownię krótkofalarską dla dzieci"

Liczę na waszą pomoc.
pozdrawiamy serdecznie
Zespół Reaktywacja
Paweł Włodarczyk SQ5STS"

Link do ośrodka:
http://mosjg.vgh.pl/news.php
 
Wątek na forum PZK: http://pzk.org.pl/forum/viewthread.php?forum_id=7&thread_id=669
 
Z pozdrowieniami,
Rafał Wolanowski SQ6IYR EmCom Manager PZK


Jerzy Bandrowski SQ9ONT  SK 
Z głębokim żalem zawiadamiamy , iż w dniu dzisiejszym tj. 22 września 2012 pożegnaliśmy Świętej Pamięci Jerzego Bandrowskiego SQ9ONT z Zabrza.
Urodzony w 1950 roku odszedł do krainy wiecznych DX'ów w dniu 20 września 2012 roku.
Spoczywa na cmentarzu Św. Józefa w Zabrzu.

Koledzy ze Śląskiego Oddziału Terenowego OT-06 PZK składają kondolencje dla Syna Jerzego, Rafała Bandrowskiego SQ9CIE.

Spoczywaj w pokoju!
Cześć Jego Pamięci.

W imieniu Oddziału Terenowego OT-06
Artur Służałek SQ9BDB.


Żegnamy Naszego Przyjaciela Zygmunta SO5PP

Odszedł od Nas na wieczną wachtę Radiotelegrafisty Morskiego i Radioamatora.
Lata młodości spędzał w Szwecji oraz w Polsce. Umiłował morze i poświęcił mu Swoje młode lata. Wyszkolił się  w  Polsce, Szwecji, Anglii, Stanach Zjednoczonych  jako radiotelegrafista morski. Kilka dni przed wybuchem Wojny 1939 roku wypłynął jako radiooficer na polskim statku.
Początek wojny spędził na polskich statkach w Anglii. Przerwany rejs kontynuował w ciężkich warunkach konwojów wojennych na Atlantyku. Wojenną ciężką pracę na morzach i oceanach zakończył w 1945 roku w amerykańskim szpitalu. Pozostał na obcej ziemi, która obiecała mu  przeszkolenie oraz pracę na ukochanym morzu.
Mimo wielu trudności osiągał kolejne kwalifikacje i zdobył  stopień Radiooficera Marynarki Handlowej USA. Pływał pod banderami  Polski, Anglii, Argentyny, Grecji, Panamy, Liberii, Hondurasu, Grecji i USA.
Został odznaczony MEDALEM MORSKIM # 1038 Polskiej Marynarki Handlowej za rzetelną służbę na morzu w latach 1939-1945, MEDALEM - POLSKA SWOJEMU MARYNARZOWI   oraz ODZNAKĄ WETERANA WALK O  NIEPODLEGŁOŚĆ  i  KRZYŻEM CZYNU BOJOWEGO Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Pływał na statkach: USNS Gen.  LANGFITT,  USNS Savannah, m/v PROMETHEUS,
ms Delta Argentyna  oraz wielu dużych, wielkich i małych jednostkach pływających.
Został mianowany do stopnia  BOSMANA, z ważnością od 4.IX.1948. Jako pływający radioamator rozmawiał z Polakami rozsianymi na całym Globie. Odwiedzał Polskę wielokrotnie.
Osiadł na stałe w swojej Ojczyźnie, w Warszawie w 1982 roku. My odwiedzaliśmy jego życzliwy dom wcześniej w Nowym Jorku oraz później w Warszawie. Pozwolono Nam czuć się Godnymi Gośćmi Zygmunta i Jego małżonki.
Zawsze  brakować nam będzie  Twojej Życzliwości, Ciepła i Zrozumienia.
Będziemy słuchać Twojego klucza telegraficznego -Twojej TITAWY, na Naszej wspólnej Fali.
Pożegnaliśmy Zygmunta  w dniu  21.09.2012 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Zygmunt Piłat, SO5PP, SK 09.09.2012, przeżył  94 lata.
Lic. WA2EPO  w 1956 roku, Lic. KI2H w 1970 roku, Lic. SO5PP od 1988 roku
Henryk SP5DED

Zygmunt Piłat SO5PP S.K.
Wspaniały gość wielu zjazdów SP DX Clubu, mimo wieku miał niezwykłą energię.
Był czynnym krótkofalowcem do końca swoich dni.
SO5PP był też gościem spotkania Wirtualnego Oddziału Terenowego VOT PZK w 2010 roku. Pozostały wspaniałe wspomnienia i fotografie.
Cześć Jego pamięci!

W imieniu Zarządu SPDXC, VOT PZK i własnym
Zygmunt Szumski SP5ELA
Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK


Redakcja komunikatu: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,253,810 Unikalnych wizyt