PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3357 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 9
Użytkowników online: 0
RSS

55. skautowe spotkanie w eterze JOTA 2012 w dniach 20-21.10.2012
Opcje newsa
IARU R1 NEWSJOTA (ang. Jamboree On The Air) to coroczna impreza, w ramach której skauci i skautki (harcerki i harcerze - przyp. tłum.) na całym świecie rozmawiają ze sobą w trakcie krótkofalarskich łączności. Doświadczenia i idee skautowe wymieniane są wzajemnie za pośrednictwem fal radiowych.

Kiedy skauci chcą spotkać młodych ludzi z innego kraju, zazwyczaj myślą o uczestnictwie w zlocie światowym (ang. World Jamboree) lub innym spotkaniu międzynarodowym. Ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, że każdego roku około pół miliona skautów i skautek "zbiera się" na falach radiowych w ramach corocznego Światowego Zlotu w Eterze (ang. Jamboree On The Air / JOTA). Nowoczesne technologie komunikacyjne oferują skautom fascynującą możliwość nawiązania przyjaźni w innych krajach, nawet bez wychodzenia z domu...

Od 1958 roku, kiedy to odbył się pierwszy Światowy Zlot w Eterze, tysiące skautów i skautek "spotkało się" ze sobą poprzez to wydarzenie. Rozmowa ze skautami z innych części świata stanowi nie tylko zabawę, ale stwarza również okazję, aby dowiedzieć się czegoś o innych krajach oraz o skautingu w innych miejscach. Wiele kontaktów nawiązanych w trakcie JOTA zaowocowało nawiązaniem "przyjaźni korespondencyjnych", oraz trwającymi przez wiele lat więziami pomiędzy drużynami skautowymi.

Bez ograniczeń wiekowych, ani limitu ilości potencjalnych uczestników oraz przy niewielkich lub żadnych kosztach - JOTA jest dla skautów i skautek okazją do kontaktowania się ze sobą za pośrednictwem pasm amatorskich. Operatorami aktywnych stacji są licencjonowani radiooperatorzy-krótkofalowcy. Wielu skautów i instruktorów posiada licencje nadawców oraz własne stacje, ale większość uczestniczy w JOTA za pośrednictwem stacji aktywnych w eterze w ramach lokalnych klubów krótkofalarskich, lub przy wykorzystaniu stacji krótkofalowców indywidualnych. Dzisiaj niektórzy operatorzy przeprowadzają łączności nawet z użyciem telewizji lub łączy komputerowych.

Data i czas trwania imprezy:

Globalny Światowy Zlot w Eterze (Jamboree On The Air) organizowany jest zawsze w pełny trzeci weekend października każdego roku. Impreza rozpoczyna się o godz. 00.00 czasu lokalnego w sobotę i kończy 48 godzin później o godz. 24.00 czasu lokalnego w niedzielę. Każda stacja może dokonać wyboru godzin swojej aktywności w tym przedziale czasowym.

A zatem: 55. Światowy Zlot w Eterze (Jamboree On The Air) oraz Światowy Zlot w Internecie (Jamboree On The Internet) odbędzie się w sobotę 20 października oraz w niedzielę 21 października 2012 roku.

Pełne informacje dostępne są pod podanym adresem internetowym (w wersji angielskojęzycznej):
http://scout.org/en/information_events/events/jota/the_55th_jota_2012

CZUWAJ!
BE PREPARED!

phm. Paweł Zakrzewski, SP7TEV
Oficer Łącznikowy IARU - PZK


Opracowanie i przekazanie wiadomości wewnętrzną drogą organizacyjną: Dennis Green, ZS4BS - Sekretarz Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,456,861 Unikalnych wizyt