PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-22. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 22.05.2012
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.jpg

Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 30 maja 2012.

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. ŁOŚ 2012 i już po ŁOŚ-u.
Organizatorzy 6 Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ 2012 serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej imprezy. To dzięki waszej wytrwałej pracy i zaangażowaniu w nią wielu ludzi jest możliwa taka organizacja. Lista sponsorów dzięki, którym impreza się odbyła i przyniosła zamierzone efekty:

•    POLSKI ZWIĄZEK KRÓTKOFALOWCÓW
•    ANMAR POLSKA I ODDANY NASZEJ SPRAWIE PRZYJACIEL ANDRZEJ SP7DDD
•    STOWARZYSZENIE "COPERNICUS PROJECT" Z TORUNIA
•    ODDZIAŁ TERENOWY 50 W GLIWICACH
•    RYBNICKI ODDZIAŁ TERENOWY 31
•    ŁÓDZKI ODDZIAŁ TERENOWY 15
•    QSLSHOP.PL
•    TANI DRUK KART QSL.MARTPRINT
•    HAMRADIOSHOP.PL
•    ŚLĄSKI ODDZIAŁ TERENOWY PZK 06
•    PZK ODDZIAŁ TERENOWY W OPOLU 11
•    SPÓŁDZIELNIA DOSTAWCÓW MLEKA W WIELUNIU
•    STAROSTWO POWIATOWE W OLEŚNIE
•    WÓJT GMINY RUDNIKI

Bardzo serdecznie dziękujemy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudnikach, Ochotniczemu Sztabowi Ratownictwa w Częstochowie i firmie AMK MOTORS z Przystajni za przeprowadzony z rozmachem, wielce pouczający pokaz ratownictwa drogowego.
Za okazaną pomoc sprzętową i ochronę uczestników spotkania jesteśmy bardzo wdzięczni Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaworznie.
Zespołowi Mikrofal z Henrykiem SP6GWN i Zenonem SP3JBI, Pawłowi SP5MNC, Michałowi SQ6JNX oraz klubowi SP3PJA za przeprowadzone prelekcje i pokazy dziękujemy w imieniu wszystkich uczestników spotkania ŁOŚ 2012.
DO ZOBACZENIA ZA ROK.

Tyle organizatorzy z Markiem SP9UO na czele.

A teraz kilka słów refleksji i informacji:
Potwierdziła się tendencja wzrostowa ilości uczestników. Było nas dobrze ponad 1200 osób. Pogoda wprost wymarzona na takie spotkanie. Niczego nikomu nie zabrakło. Jak zwykle były panele dyskusyjne i prezentacje.
Do najważniejszych i najbardziej spektakularnych zaliczyć należy start balonu z kapsułą SR0FY -11, który stał się możliwy dzięki współpracy ze stowarzyszeniem "Copernicus Project" z Maciejem SP2SGF na czele. Bardzo ciekawe było prowadzenie łączności przez cros-bandowy przemiennik SR0FLY, który wzniósł się na wysokość ponad 30 km.
Drugi widowiskowy akcent to pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków.
W czasie ŁOŚ-a odbył się także 51 Zjazd PK UKF.
W piątek 25 maja w namiocie konferencyjnym miało miejsce podsumowanie 3 dniowego szkolenia oraz ćwiczeń  Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oleśnie.
Byłem gościem tegoż podsumowania. Przeprowadziłem wstępne rozmowy ze Starostą Powiatu Panem Janem Kus na temat współpracy pomiędzy Starostwem  i PZK przy ewentualnej budowie ośrodka sportowo szkoleniowego PZK na "łosiowej górce".
Pan Starosta obiecał jak najdalej idącą pomoc w załatwianiu spraw urzędowych oraz innych oczywiście w ramach swoich kompetencji.
Spotkanie było w tym miejscu ponieważ osobą szkolącą w zakresie "łączności kryzysowej" był Marek SP9UO główny organizator tegorocznego ŁOŚ-a.
Z kolei w sobotę podczas i po otwarciu spotkania była okazja do rozmów z Wójtem Gminy Rudniki Panem Andrzejem Pyziakiem  m.in. na temat określenia warunków zabudowy.
W imieniu Zarządu Głównego PZK i swoim własnym dziękuję organizatorom oraz sponsorom za wspaniałe spotkanie.
Piotr SP2JMR

2. Otwarte Ogólnopolskie Mistrzostwa PZK w ARDF. W dniach 25-27 maja br. w Lidzbarku Welskim odbyły się mistrzostwa w Amatorskiej Radiolokacji Sportowej. Wzięło w  nich udział 84 uczestników i stanowiły one eliminacje do młodzieżowych mistrzostw R1 IARU, które obędą się na Litwie.
Więcej informacji w osobnym komunikacie.

3. Lednica 2012. Członkowie klubu SP2ZAO "Dromader" będą aktywni w dniach 1-3 czerwca br. z  Lednickiego Parku Krajobrazowego SPFF-058 z gminy GZ04
Bardzo możliwe też, że aktywność obejmie także zamek WGZ02 w Ostrowie
Lednickim w gminie GZ06. Do zdobycia bardzo ładne certyfikaty. Regulamin "dni aktywności Lednica 2012" stanowi załącznik do niniejszego komunikatu.
Andrzej SQ2RIQ.

4. EmCom.
Ćwiczenia SP EmCom 2012 już w sobotę, 2.06.2012 r.
Analizując sygnały jakie docierają z różnych środowisk zajmujących się SP
EmCom na terenie kraju, zapowiadają się interesujące ćwiczenia. Co najmniej
kilka regionalnych ćwiczeń KF/UKF, stacje terenowe, różne warianty działań,
a wszystko to spięte klamrą za sprawą stacji sztabowych poszczególnych
sieci, utrzymujących ze sobą stałą łączność i wzajemnie wymieniających
informacje o ewentualnych zagrożeniach. Ponadto trzy stacje koordynujące KF,
SP0PZK, SP2KDS oraz SP7PTK, dla uczestników wymieniających komunikaty
zgodnie z procedurami IARU w zakresie 3.700 - 3.740 MHz.

Link bezpośredni do regulaminu ćwiczeń (PDF):
http://fcyogi.2ap.pl/dasr/SP_EmCom_2.06.2012_REGULAMIN.pdf

Do usłyszenia w ćwiczeniach już w sobotę, 2 czerwca 2012!

Pozostałe informacje SP EmCom na stronie http://emcom.pzk.org.pl

Rafał Wolanowski SQ6IYR
Koordynator Łączności Kryzysowej PZK

5. Trzęsienie ziemi we Włoszech. W dniu dzisiejszym Włochy nawiedziło trzęsienie ziemi. Z odebranych informacji (IARU) wynika, iż do tej pory potwierdzono 15 ofiar śmiertelnych. Na prośbę Włoskiego Departamentu Obrony Cywilnej RNRE włoski związek krótkofalowców (ARI) oddał do dyspozycji mobilny posterunek z pięcioma radioamatorami wraz ze sprzętem, który został skierowany w obszar dotknięty trzęsieniem i jest gotowy do udzielenia wsparcia w zakresie łączności.
Na chwilę obecną na KF używana jest częstotliwość 7060 kHz. Stacja centralna pracuje pod znakiem IQ1HQ. Natomiast IQ0TK nadaje z Wydziału Ochrony Ludności w Rzymie.
W zakresie UKF łączność ratunkowa jest prowadzona na częstotliwości 145.200 MHz.
W przypadku usłyszenia na falach krótkich stacji z obszarów dotkniętych kataklizmem należy uważnie posłuchać czy nie jest to łączność w ramach akcji ratunkowej i nie utrudniać działań poprzez ich wywoływanie. W przypadku usłyszenia należy bezwzględnie zwolnić zajmowaną częstotliwość.
 
Rafał Wolanowski SQ6IYR

6. EFC 2012 On The Air - stratujemy!

Wspólna akcja dyplomowa PZK i UARL \"EFC 2012 on the Air\" rozpoczyna się oficjalnie już w najbliższy piątek, 1 czerwca, chociaż niektórzy już od kilku dni sprawdzają sprzęt i propagację - na pasmach od kilku dni obecne są między innymi: HF2012EURO, SN2012UEFA, SN2012PO, SN2012WA, 3Z2012RKT i 3Z2012EFC.

Na stronie http://www.efc2012.pzk.org.pl/ uruchomione są już logi stacji -
można sprawdzać swoje łączności, a po zakończeniu akcji będzie można dokonać
zgłoszenia na dyplomy i zamówić karty QSL dla niektórych stacji (bez potrzeby wysyłania własnej). Przypominamy, że dyplomy dla członków PZK i UARL są bezpłatne i dość łatwe do zdobycia: wystarczy nawiązać ok. 30-40 łączności ze stacjami okolicznościowymi, których będzie pracowało dużo ponad 120 - przez cały czerwiec, kiedy łączności liczą się do dyplomów (szczegółowe regulaminy i inne informacje na stronie pod podanym linkiem oraz w MK QTC i Świat Radio).
Dobrą okazją do zbierania punktów będzie dwugodzinne QSO Party (9 czerwca),
kiedy pewnie wszystkie stacje okolicznościowe wezmą udział w eterowym
spotkaniu na pasmach 7, 14, 21 MHz - przewidziane są cenne nagrody!
Zapraszamy do zdobywania dyplomów - do usłyszenia na pasmach!
73!
Waldemar, 3Z6AEF

7. X Tama APRS okolice Bornego Sulinowa
Lat: 53°32,56'N     Long: 16°30,10'E
Przed dziewięciu laty spontanicznie urządzone spotkanie krótkofalowców zafascynowanych pracą APRS i zapalonych do stworzenia sieci radiowej dało początek corocznym spotkaniom na tamie u Zbyszka SP3BTT. Spoglądając z perspektywy czasu widzimy, że ten zapał zaowocował wieloma ciekawymi pomysłami. Dzisiaj możemy nie tylko cieszyć się szeroko rozbudowaną siecią APRS, ale także wieloma urządzeniami, których pomysły zrodziły się ze wspólnych dyskusji i poszukiwań. Parę miesięcy po pierwszym spotkaniu na tamie powstała Polska Grupa APRS, aby również rozwiązywać kwestie formalne rozwijającej się sieci i wszelkich form aktywności radiowej APRS. Wiele wysiłku w tej kwestii włożył niezapomniany Darek SP2BZW. Mogliśmy zawsze liczyć na życzliwą pomoc Polskiego Związku Krótkofalowców, szczególnie w osobie prezesa ZG PZK Piotra SP2JMR. Spotkanie na tamie zawsze miało takie elementy, jak prezentacje techniczno-operatorskie, ćwiczenia terenowe z praktycznym wykorzystaniem urządzeń APRS, a także część towarzysko rozrywkową. W tym roku obchodząc dziesiąty jubileusz chcemy wspólnie uczcić rocznicę, ale także spoglądać dalej do przodu i poszukiwać wspólnie rozwiązań technicznych, operatorskich, ciesząc się wspólnym odkrywaniem tajników APRS.
W imieniu organizatorów zapraszam na X Jubileuszową Tamę APRS!
Andrzej SP3LYR

P.S. Na oryginalnym ogłoszeniu jest informacja o zgłoszeniach do 26 maja. Tym niemniej sądzę, że wszyscy miłośnicy APRS będą mile widziani.

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZKZałącznik.

Regulamin Dni Aktywności „Lednica 2012”
1. Cel: Propagowanie pracy z terenowych QTH, popularyzacja rejonu Lednicy jako kolebki polskiej państwowości oraz integracja środowisk krótkofalarsko-harcerskich z woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
2. Organizator: SP2ZAO - Harcerski Klub Łączności „Dromader” z Bydgoszczy
3. Termin i pasma: Od 1.06.2012 15:00 UTC do 3.06.2012 6:00 UTC. Wszystkie amatorskie pasma KF i UKF (również przemienniki) zgodnie z BAND PLANEM
4. Uczestnicy: Wszystkie amatorskie stacje nasłuchowe i nadawcze.
5. Certyfikat/Dyplom – warunki zdobycia:
Łączności ze stacjami SP2ZAO i SP2ZCI są obowiązkowe. Łączności cross-band nie będą zaliczane.
CERTYFIKAT - Każda stacja nadawcza i nasłuchowa, która przeprowadzi QSO/SWL m.in. innymi ze stacjami SP2ZAO i SP2ZCI pracującymi w Dniach Aktywności „Lednica 2012” i nadeśle zgłoszenie w terminie do 15.06.2012 na adres sp2zao@interia.eu otrzyma certyfikat elektroniczny.

DYPLOM - Każda stacja nadawcza i nasłuchowa, która przeprowadzi QSO/SWL ze wszystkimi stacjami Organizatora pracującymi w Dniach Aktywności „Lednica 2012” i nadeśle zgłoszenie w terminie do 15.06.2012 na adres sp2zao@interia.eu poza certyfikatem elektronicznym otrzyma również bezpłatny dyplom wysłany na adres podany w zgłoszeniu. Lista wszystkich stacji Organizatora pracujących w Dniach Aktywności „Lednica 2012” zostanie opublikowana po 15.06.2012 na stronie www.sp2zao.republika.pl w zakładce „Dyplomy”.

Zgłoszenia – jako zgłoszenie wystarczy wyciąg z logu w formacie cabrillo. W szczególnych przypadkach dopuszcza się tradycyjne zgłoszenia za pośrednictwem poczty.

6. Wywołanie: Stacje pracujące w Dniach Aktywności „Lednica 2012” w czasie wywołania lub przeprowadzania QSO wyraźnie podają informacje, że pracują w Dniach Aktywności „Lednica 2012” np. Wywołanie ogólne podaje SP2ZAO – stacja pracująca w Dniach Aktywności „Lednica 2012”

7. Uwagi: Certyfikaty zostaną rozesłane niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia, a dyplomy do 30.06.2012.

8. WZORY: Certyfikat i Dyplom

news: Ikonka_PDF_50px.jpgLINK do działu komunikaty sekretariatu

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,415,977 Unikalnych wizyt