PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3309 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 7
Użytkowników online: 0
RSS

Konkurs plastyczny: "Lecimy na księżyc i z powrotem na Ziemię".
Opcje newsa
Satellite newsKsiężyc to nasz jedyny naturalny satelita Ziemi. Już setki lat temu ludzie patrzyli w księżyc i próbowali myślami przesłać informację do drugiej osoby, która w innej części Ziemi też patrzyła na ten sam księżyc. W latach 40tych radioamatorzy zaczęli wykorzystywać największego satelitę Ziemi do łączności głosowych oraz telegrafii. Tą nie łatwą metodę komunikacji stosuje się do dnia dzisiejszego. Sygnał radiowy nadany tylko w stronę księżyca po przejściu przez Ziemską atmosferę ulega rozmyciu i po dotarciu do Księżyca część tego sygnału ulega odbiciu w stronę Ziemi i ponownie przedostaje się przez naszą atmosferę. Czas potrzeby do przebycia tej bagatelnej odległości, w obie strony będzie to mniej więcej od 700 do 800 tysięcy kilometrów, w zależności od położenia Księżyca, wynosi około 2-3 sekund. Zadanie to nie jest łatwe do wykonania w praktyce. Dopiero w 2010 roku zamiast głosu czy telegrafii po raz pierwszy został wysłany obraz, który najpierw zakodowano w postaci dźwięku, a potem na falach radiowych wysłano w kierunku Księżyca.

Czas transmisji jednego obrazka to 72 sekundy! (Emisja SSTV). Przez cały ten czas należy bardzo precyzyjnie podążać systemem antenowym za Księżycem. Łączności Ziemia Księżyc Ziemia od angielskich nazw Earth Moon Earth są na całym świecie określane mianem EME. W zeszłym roku w ramach GAM 2011 oficjalnie rozpoczęto wydarzenie przeprowadzono operację odbicia od księżyca. W tym roku wielki zaszczyt przypadł Polsce.

Dostaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w kolejnej transmisji oraz wytyczne jakie powinniśmy spełniać. Po szczegółowej weryfikacji polscy radioamatorzy wyrazili zgodę na przystąpienie do programu obchodów GAM 2012. Jest to dla nas wielkie wyzwanie i postaramy się godnie reprezentować nasz kraj w tym niecodziennym i kosmicznym eksperymencie. Dlatego też zapraszamy wszystkich do przygotowania obrazka, który moglibyśmy wysłać na księżyc!

Może to właśnie Twój rysunek dotknie powierzchni Księżyca i powróci stamtąd do nas?

Wymagania konkursowe:

1.Technika wykonania pracy jest dowolna, jednak zgłoszenia do konkursu są tylko drogą cyfrową.

Mogą to być np. zdjęcia wielkich polskich dzieł sztuki, należy je wówczas odpowiednio opisać. Ponadto w przypadku takiej pracy należy pamiętać, aby nie łamać praw autorskich, że wysłanie pracy na konkurs wiąże się z oświadczeniem, iż nadawca listu e-mail z pracą konkursową posiada wszelkie konieczne licencje, prawa, zgody i zezwolenia wymagane do dalszego używania pracy konkursowej przez organizatorów konkursu, w tym do wysłania drogą radiową, oraz do tego, aby osoby które odbiorą i zdekodują sygnał radiowy mogły ten obraz przetwarzać i publikować.

2. Wymiar pracy to 320 (poziomo) x 240 (pionowo) pikseli.

3. Praca nie powinna zawierać drobnych szczegółów. Szczegóły mogą zniknąć po odbiciu od Księżyca, ze względu na szum i osłabiony sygnał powracający na Ziemię.

4. Pracę zapisujemy w formacie obrazu typu bitmapa BMP.

5. Praca powinna zawierać jak najwięcej jasnych kolorów.

6. Obraz będzie wysłany w stronę księżyca, a po odbiciu prawie połowa Ziemi będzie mogła go odebrać. Wysyłany obraz powinien w jakiś sposób reprezentować nasz kraj.

7. Wysłana grafika może być zmodyfikowana przez radioamatorów, aby spełniać wymagania techniczne oraz regulacje prawne.

Do kogo adresowany jest konkurs?

Organizatorzy w naturalny sposób liczą na udział młodego pokolenia, ale wiek autorów nie będzie brany pod uwagę przy ocenie prac. O wyborze pracy, oprócz pomysłu, zadecyduje ocena technicznych możliwości udanego odbicia rysunku od Księżyca.

Zgłaszanie pracy.

Prace zgłaszane są elektronicznie na adres e-mail: konkursariss@gmail.com.

Do listu należy załączyć pracę lub prace oraz podać imię nazwisko, miejscowość (szkołę) i wiek autora prac(y). Tytuł pracy mile widziany.

Ważna informacja:
Biorąc udział w konkursie wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez grupę ARISS Polska Twojego obrazka w przyszłości w celu popularyzacji wiedzy, oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora Konkursu plastycznego - Lecimy na Księżyc i z powrotem na Ziemię. Czasu jest niewiele, ale i Ty możesz dołączyć! - zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.) w celu przeprowadzenia ww. konkursu oraz dalszego wykorzystania pracy.

Wysłanie pracy na konkurs wiąże się z oświadczeniem, że nadawca listu e-mail z pracą konkursową posiada wszelkie konieczne licencje, prawa, zgody i zezwolenia wymagane do dalszego używania pracy konkursowej przez organizatorów konkursu, w tym do wysłania drogą radiową, oraz do tego, aby osoby które odbiorą i zdekodują sygnał radiowy mogły ten obraz przetwarzać i publikować.

Czy to mój obrazek "poleci" w kierunku księżyca?

Z konkursu wyłonimy tyle prac, ile tylko będzie możliwe do wysłania, jednak ilość prac jest ograniczona warunkami technicznymi. Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą e-mail.

Masz, aż dwie szanse by to właśnie Twoja praca poleciała w kosmiczną podróż na Księżyc i z powrotem! Pierwsza szansa to próba generalna już 21 kwietnia. Start to około 14:00 UTC. Jeśli próba generalna zakończy się sukcesem, to wówczas 28 kwietnia podczas oficjalnej imprezy Global Astronomy Month (skrót: GAM) 2012 zostaną wysłane obrazy w stronę księżyca. Zdjęcia w ramach GAM, będzie odbierał radioteleskop w Dwingeloo, Holandia.

Komisja zbierze się dwukrotnie 21 kwietnia (rano) i 27 kwietnia.

Organizatorzy konkursu:

Fundatorem Nagród są:
  • Kłodzka Grupa EME - (wysłanie obrazu na księżyc)
  • Polski Związek Krótkofalowców - nagrody rzeczowe za prace wyróżnione.
  • Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk
  • Portal Astronomia.pl (http://www.astronomia.pl/ )
  • AstroNautilus - fundator trzech numerów AN (http://www.astronautilus.pl/ )
---

Dodatkowe informacje o wydarzeniu:

http://www.astronomerswithoutborders.org/gam2012-programs/program-schedule/1071.html

Źródło: http://www.arisspolska.info/?p=2821
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,287,567 Unikalnych wizyt