PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3298 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-16. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 18.04.2012
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.jpg

Komunikat Sekretariatu ZG PZK z dnia 18.04.2012

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów.

1. 18 kwietnia 2012 - Światowy Dzień Krótkofalowców czyli World Amateur Radio Day (WARD)

Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy! Z okazji przypadającego w dniu dzisiejszym 18 kwietnia 2012 r Krótkofalarskiego Święta życzę Wam samych sukcesów i maksimum zadowolenia z uprawiania naszego wspaniałego hobby.
Piotr SP2JMR prezes PZK

Właśnie dzisiaj dniu 18 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca. Jest to międzynarodowe święto ustanowione przez IARU- Międzynarodowy Amatorski Związek Radiokomunikacyjny w rocznicę jego powstania. Organizacja ta w dniu 18 kwietnia 2012 obchodzi swoje 87. urodziny bowiem powstała w 1925 roku. Nasze krajowe stowarzyszenie Polski Związek Krótkofalowców (PZK) liczy sobie nieco mniej bo tylko 82 lata.
Z okazji tego święta odbywają się najróżniejsze spotkania i uroczystości związane z krótkofalarstwem. W większości krajów odbywają się okolicznościowe zawody krótkofalarskie trwające zwykle ok. 2 godzin.
 Polski Związek Krótkofalowców i „Magazyn Krótkofalowców QTC” z tej okazji wydaje bardzo atrakcyjny okolicznościowy dyplom o symbolicznej nazwie WARD
(ang. World Amateur Radio Day), a w tym roku będzie to WARD 2012. Zapraszam także do udziału w zawodach, które odbędą się dzisiaj od godziny 15.00-15.59 UTC.
Niezwykle ważnym jest aspekt przydatności naszej służby w czasie klęsk żywiołowych, kiedy to często tylko krótkofalowcy utrzymują łączność, a zawodzą inne “profesjonalne” systemy. Tak było w czasie ostatniej powodzi na południu Polski w 1997 r. oraz podczas wielu mniej spektakularnych akcji na terenie naszego kraju, a także w czasie sytuacji kryzysowych na świecie spowodowanych trzęsieniami ziemi lub falami tsunami. We wszystkich takich trudnych zdarzeniach nie zawiedli krótkofalowcy i za to należą się wszystkim uczestnikom tych akcji szczególne podziękowania.
Wiem, że to brzmi jak frazes, zresztą często przeze mnie używany, ale chcę byśmy wszyscy o tym pamiętali.
W naszym kraju w ciągu ostatnich 8 lat sprawa udziału krótkofalowców w organizowaniu sieci wczesnego ostrzegania nabrała nieco rozmachu. Wiele OT (np. OT09, OT01, OT 27, OT21) i samodzielnych grup (np. DASR, WASR) organizuje ćwiczenia w łączności kryzysowej. IARU i PZK jako organizacje również organizują ćwiczenia o zasięgu 1 Regionu IARU, całego IARU, a my na terenie naszego kraju. To jest nowa jakość w podejściu do łączności bezpieczeństwa obowiązująca nas od sierpnia 2008 roku.
Dla informacji o możliwości zagrożeń kapitalne znaczenie ma też szybko rozwijająca się sieć APRS. Tu ogromną rolę odgrywa aktywność PG APRS.
Przydatność krótkofalowców dla społeczeństwa to nie tylko łączność bezpieczeństwa. Albowiem krótkofalarstwo jest jedną z ważniejszych dziedzin promującą dany kraj, w tym przypadku Polskę. Promocja przez krótkofalarstwo najlepiej się udaje w skali gmin, powiatów czy niektórych miast. Przykłady to Jarosław, Tarnów, Śrem, Gorzów Wlkp i jeszcze wiele innych. To dobrze, oby tych akcji promocyjnych było jak najwięcej.
Ważne są dla społeczeństwa również inne aspekty krótkofalarstwa.
Ilość krótkofalowców świadczy o poziomie intelektualnym społeczeństwa, jego zamożności i stopniu rozwoju gospodarki kraju. Dla przykładu podam, że najwięcej krótkofalowców jest w USA, Japonii, Niemczech. Również wielką aktywność przejawiają krótkofalowcy z krajów skandynawskich, jest tak pomimo niskiej populacji tych społeczeństw. W Polsce jest ponad 13000 krótkofalowców (mam tu na myśli wydane Pozwolenia) z czego ok. 4300 należy do PZK. Część z nich jak wiemy jest bardzo aktywna i może poszczycić się wieloma osiągnięciami w różnych dziedzinach mieszczących się w pojęciu krótkofalarstwo.
Osobnym zagadnieniem natury społecznej jest zainteresowanie uprawianiem krótkofalarstwa przez młodzież. Większość nowych krótkofalowców właśnie z niej się rekrutuje. I w tym miejscu zwracam się z apelem do was Koleżanki i Koledzy o propagowanie gdzie i jak się da krótkofalarstwa, mając na względzie to co powyżej napisałem.
Bardzo ważnym zagadnieniem, o którym należy wspomnieć okazji naszego święta jest wspólne działanie na rzecz rozwoju krótkofalarstwa, wspólne podejmowanie starań o nowe pasma i utrzymanie dotychczas użytkowanych, oraz zabieganie o korzystne dla nas regulacje prawne zarówno w skali kraju jak i w ogólnoświatowej. To możemy osiągnąć wyłącznie poprzez wspieranie lokalnych stowarzyszeń krajowych zrzeszonych w IARU. Należąc do PZK współuczestniczymy w kształtowaniu przepisów nie tylko krajowych, ale także na szczeblu międzynarodowym, jako że IARU aktywnie współpracuje z ITU Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym.
SP2JMR

Cd. W dniu 18 kwietnia 2012 światowa społeczność radioamatorów dla upamiętnienia rocznicy założenia IARU w roku 1925 zaznacza swoją obecność na falach radiowych.
W tym roku mottem tego dnia jest hasło " 50 lat amatorskich satelitów radiowych w kosmosie".
Jest to upamiętnienie wystrzelenia pierwszych satelitów amatorskich: OSCAR 1 - 12.12.1961r. i OSCAR 2 - 2.06.1962r.

LZ1US w swoim artykule napisał: radioamatorzy otrzymali na wiele lat możliwość komunikacji satelitarnej i mogli poczuć się "obywatelami świata". Krótkofalowcy zawsze byli pionierami w radiokomunikacji włączając w to łączność satelitarną. Udział w w badaniach łączności satelitarnych podniósł niezwykle poziom samozadowolenia i ekscytacji tą nowa techniką i ówcześnie był również (dalej jest) duchem ekspansji naszego świata w kierunku kosmosu i poznania nowego.

Komitet Wykonawczy 1 Regionu IARU zaprasza wszystkich członków stowarzyszeń członkowskich  radioamatorów do uczczenia WARD poprzez aktywność radiowa.

W tym roku z inicjatywy Regionu 2 IARU będą w eterze czynne następujące stacje. Do chwili obecnej wiadomo jest o deklaracji aktywności poniższych stacji:
•        3G87IARU from Chile during the whole month of April. QSL via CE3AA;
•        6H6IARU from Mexico – between 13 and 18 April. QSL via LoTW or N7RO;
•        CR6IARU from Portugal between 13 and 19 April;
•        EL2RL from Liberia on 18 April. QSL via EL2BA;
•        HB9WARD from Switzerland – on 18 April;
•        HF87IARU from Poland – between 17 and 30 April;
•        KP4FD from Puerto Rico on 18 April;
•        LZ1WARD from Bulgaria – during the whole month of April;
•        P487IARU by the Aruba Amateur Radio Club between 13 and 30 April;
•        SK87WARD from Sweden on April 18th. QSL via buro or SM6JSM;
•        TG0IARU from Guatemala on April QSL via bureau;
•        ZS6IARU from South-Africa on 18 April. QSL via ZS4BS or via bureau.

Tłumaczenie wersji angielskiej:
Zygmunt Szumski SP5ELA, Administrator portalu PZK

Oryginalny artykuł zaczerpnięto ze strony IARU:
http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=969:world-amateur-radio-day-april-18&catid=1:latest-news&Itemid=50

2. Miły akcent w nasze święto.
Dzisiaj ok. godz.11.30 sekretariat ZG PZK odwiedziła ekipa TVP. Zespół reporterski z TVP Bydgoszcz dokonał ok. 20 minutowego nagrania z okazji Międzynarodowego Święta Krótkofalowców. Miałem okazje opowiedzieć nieco o historii IARU, PZK i w ogóle naszego wspaniałego hobby. Poruszyłem także nurtujące nasze środowisko problemy takie jak zainteresowanie naszym hobby młodzieży oraz sprawy antenowe.
Udało się także przeprowadzić przed kamerą 3 QSO,  w paśmie 40 m ze stacjami PA0MMR, DL/KL1A oraz DL2EF. Niestety realizatorzy reportażu nie potrafili powiedzieć kiedy i na którym kanale będzie on nadany.
SP2JMR

3. Posiedzenie ZG PZK.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w dniu 14 kwietnia w Centrum Promocji Kultury Praga Południe odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie ZG PZK.
ZG PZK po dyskusjach zatwierdził bilans za 2011 rok oraz przyjął budżet na rok bieżący.
ZG PZK postanowił przyznać Odznakę Honorową PZK 17 Kolegom.
Zgodnie z wnioskami są to Koledzy: SP6AGB, SP6CWW, SP6RCK, SP6SOX, SP6XP, SP8BBK, SP8BRQ, SP8CEJ, SP7FGP, SP8MFW, SP6FCQ, SP2LNW, SP2WN, SP2CYK, SP3LD, SP6GF, SP6QM ex SP6RGM

Główne tematy dyskusji to:
- przygotowanie do XXI KZD
- obsługa nieczłonków PZK przez biuro QSL PZK
- ewentualna zmiana daty SP-DX Contestu
- zachowanie na pasmach

Posiedzenie zakończyło się ok. godz.14.30. Było bardzo konstruktywne, uczestniczyło w nim 31 członków ZG PZK czyli frekwencja wyniosła 77%.
Korzystając z okazji dziękuję przybyłym na posiedzenie członkom ZG za obecności i podjęte dla dobra PZK uchwały.
Pełna informacja zawarta będzie w protokołach z posiedzenia oraz komisji uchwał i wniosków.
(SP2JMR)

4. Zapraszamy do Głobikowej. Dębicki Klub Łączności PZK - SP8KKM i Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA z Dębicy serdecznie zapraszają na II Galicyjskie Spotkanie Krótkofalowców, które odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia w miejscowości Głobikowa (loc. KN09RX). Głównym dniem spotkania będzie sobota (21.04), wtedy planowany jest egzamin na licencję krótkofalarską i wiele innych atrakcji: losowanie nagród od sponsorów, turniej o puchar prezesa SKiR DELTA, pokaz systemu pogodowego SR0WX. Maskotką spotkania będzie STAR 660 z Radiostacją R-140 otrzymany w zeszłym roku od PZK. Tradycyjnie Krzysztof SQ9MUO zaprosi na słynny kociołek, a koledzy z SP8KKM na potrawy z kuchni polowej. Szczegółowy program, plan dojazdu i inne informacje prezentujemy na naszej stronie internetowej www.krotkofalowcy.org.
ZAPRASZAMY! - Organizatorzy

5. Zaproszenie do Gorzowa. O gorzowskich spotkaniach krótkofalowców pisałem już w komunikatach. II edycja odbędzie się 12 maja przy ul Słowiańskiej 14. Organizatorem jest klub krótkofalowców "Klon" SP3YPR z Gorzowa. Za zaproszenie dziękuję, ale ze względu na tzw. zbitkę terminów z Mistrzostwami PZK w ARDF nie będę mógł w spotkaniu uczestniczyć. Piotr SP2JMR

6. Arctowski Award. W związku z tworzoną stroną internetową dla "Programu ARCTOWSKI Award" Janusz SP9YI prosi wszystkich mających jakiekolwiek informacje o krótkofalowcach pracujących ze stacji ARCTOWSKI o kontakt na nr tel 601 470 282 lub mailowo na bonaterra@interia.pl.
SP2JMR

7. Świat Radio Maj 2012 
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Zasilacze impulsowe
PREZENTACJA: Aeroflex7100LTE
ŁĄCZNOŚĆ: CB Radio na służbie, Amatorska sieć Mototrbo, Nowości Automaticonu 2012
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
RADIO RETRO: Radiostacja 12-RTM
WYWIAD: Radio to nasza pasja, Anteny psują się od ziemi
HOBBY: DTMF Controler
DIGEST: Różnorodne rozwiązania radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA
 
8. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 5/12
XXI KZD
EmCom- aktualności, umowa z MSW
ARISS -droga do pozyskania nowych krótkofalowców
Polska wyprawa na PJ7
Życiowe pasje w pracy nauczyciela
Zaproszenie na ŁOŚ-2012
Kluby krótkofalarskie.
Silent Key,s

9. PK UKF Zjazd. Serdecznie zapraszamy Członków, Kandydatów oraz Sympatyków Stowarzyszenia Miłośników Radiowych Łączności na Falach Ultrakrótkich na  51 Zjazd PK UKF, który odbędzie się 26 maja  2012 w Jaworznie koło Wielunia.
 Zarząd Stowarzyszenia PK-UKF

10. Komunikat Redakcji RBI z dnia 18.04.2012 r.
W dniu 15.04.2012 r. ukazał się na Portalu RBI www.rbi.ampr.org.  kolejny Radiowy Biuletyn Informacyjny /nr182/ w którym słuchacze mogą posłuchać fragmentów zapisu dźwiękowego /30 minut/ z ostatniego Posiedzenia ZG PZK, które odbyło się w Warszawie w dniu 14.04.2012r.

Premiera  komunikatu RBI nadawanego na falach krótkich, była planowana na dzień 15.04.2012 r.,  o godzinie 10.30,  na QRG 3700 kHz.
Niestety z powodów technicznych w/w komunikat nie został nadany.
Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego przeprasza słuchaczy za zaistniałą sytuację i informuje, że w dniu  22.04.2012 r. o godzinie 10.30 na QRG 3700 kHz będzie można posłuchać tego ostatniego, nie nadanego tydzień wcześniej na falach krótkich, komunikatu RBI.

Redakcja RBI przypomina również, że od 16.04.2012 r., wychodząc na przeciw zainteresowaniu krótkofalowców polskich tematem odbytego w dniu 14.04.2012r. w Warszawie Posiedzenia ZG PZK, umieściła na Portalu RBI pełną relację dźwiękową z tego wydarzenia.
Relacja jest w pięciu częściach. Całość jest bez montażu i trwa ponad 3 godziny.                                           
Ostatnie Posiedzenie ZG PZK zakończyło się, stosunkowo wcześnie, około godziny 14.00.
Informację przekazał: Jerzy Kucharski SP5BLD.

11. EmCom. Serdecznie zapraszamy wszystkich krótkofalowców do udziału w Ogólnopolskich Ćwiczeniach Łączności Kryzysowej SP EmCom 2012, które odbędą się w dniu 2 czerwca 2012 r. w godzinach 17-19 czasu lokalnego. Ćwiczenia będą opierać się na przekazywaniu komunikatów zgodnie z procedurami IARU, równolegle odbywających się lokalnych ćwiczeniach amatorskich sieci ratunkowych oraz utrzymywaniu stałej łączności pomiędzy stacjami sztabowymi tych sieci. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem ćwiczeń pod adresem http://emcom.pzk.org.pl.

Stacje chętne do pełnienia roli stacji koordynującej KF - północnej oraz południowej - proszone są o przesyłanie zgłoszeń. Proszę pamiętać, iż stacja koordynująca powinna być wyposażona w dobry system antenowy oraz, na wszelki wypadek, w rezerwowe źródło zasilania.

Z uwagi na konieczność ustalenia harmonogramu łączności pomiędzy amatorskimi sieciami ratunkowymi biorącymi udział w SP EmCom 2012, przedstawiciele tych sieci proszeni są o przesyłanie zgłoszeń udziału w nieprzekraczalnym terminie do 15.05.2012r. Informacje o zgłoszonych sieciach będą na bieżąco publikowane na stronie http://emcom.pzk.org.pl.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres sq6iyr@pzk.org.pl

Rafał Wolanowski SQ6IYR
EmCom Manager PZK

Tyle informacji na dzisiaj

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,269,561 Unikalnych wizyt