PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3569 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 5
Użytkowników online: 0
RSS

Stanowisko MSW w sprawie porozumienia EmCom
Opcje newsa
SP EmComPo konsultacjach przeprowadzonych ze służbami podległymi MSW oraz wojewódzkimi wydziałami bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło PZK swoje uwagi odnoszące się do formy prawnej oraz zawartości merytorycznej projektu porozumienia PZK - MSW.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż MSW uważa inicjatywę nowelizacji porozumienia za słuszną oraz nie stwierdza rażących nieprawidłowości odnoszących się do treści oraz formy prawnej zaproponowanego przez PZK dokumentu. Ministerstwo wskazuje jednak elementy, które należy zmodyfikować aby żaden z zapisów nie powodował wątpliwości prawnych. MSW doprecyzowało stronę porozumienia jaką należy ująć w dokumencie. Zostało też wskazane aby jednoznacznie określić, iż całość współpracy powinna odbywać się za pośrednictwem szefów obrony cywilnej w województwach (czyli wojewodów) i wojewódzkich wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz odpowiednio starostów, prezydentów miast na prawach powiatu, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, co zostało ujęte w projekcie, jednak w opinii MSW w niewystarczająco jednoznaczny i wyczerpujący sposób. Wniesiono o wprowadzenie nomenklatury krótkofalarskiej w określaniu sieci łączności kryzysowej jako "amatorskie sieci ratunkowe", np. "Podkarpacka Amatorska Sieć Ratunkowa, Dolnośląska Amatorska Sieć Ratunkowa, Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa", rezerwując określenie "sieć łączności kryzysowej" dla służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zdecydowano również o rezygnacji z powoływania się na podstawy prawne podpisania porozumienia - wskazane jest podpisanie porozumienia na zasadzie współpracy. Generalną modyfikacją zapisów określających zadania MSW w ramach współpracy z PZK będzie nadanie im charakteru fakultatywnego. Ministerstwo zwróciło się również o uściślenie zakresu proponowanych ćwiczeń i szkoleń tak, aby wynikało wprost, iż dotyczy to ćwiczeń z zakresu łączności. Doprecyzowania pod względem formalnym i merytorycznym wymaga zapis dotyczący instalowania radiostacji krótkofalarskich w komórkach organizacyjnych realizujących zadania z zakresu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego oraz nadanie mu charakteru fakultatywnego. Zrezygnowano natomiast z zapisów: o wydawaniu indywidualnych dokumentów potwierdzających współpracę z terenowymi komórkami ZK i OC - pozostanie to w gestii zainteresowanych komórek współpracujących terenowo z PZK; o obowiązku składania sprawozdań (proponuje się dobrowolne składanie sprawozdań po działaniach podjętych podczas sytuacji kryzysowych) oraz zrezygnowano z zapisu o półrocznym okresie wypowiedzenia porozumienia. MSW zwróciło się również z prośbą o potwierdzenie jednostronnego wypowiedzenia dotychczasowego porozumienia z Szefem Obrony Cywilnej Kraju z 1999 roku.
MSW podkreśla, że w opinii województw, które prowadzą czynną współpracę z oddziałem terenowym PZK, niewątpliwą korzyścią ze współpracy ze środowiskiem krótkofalarskim jest dysponowanie alternatywnym medium przekazu informacji na wypadek sytuacji kryzysowych.

Pragnę zaznaczyć, że dotychczasowe rozmowy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych przebiegają w atmosferze wzajemnego zrozumienia oraz dążenia do pozytywnego załatwienia sprawy. Przedmiot rozmów dla MSW i PZK jest bardzo istotny, stąd też obie strony podchodzą do niego z należytą starannością, czego efektem jest zaawansowany etap przygotowań do podpisania porozumienia.

Rafał Wolanowski SQ6IYR
Koordynator Łączności Kryzysowej PZK

Pozostałe informacje SP EmCom pod adresem: http://emcom.pzk.org.pl/
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

67,415,421 Unikalnych wizyt