PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3577 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

54. Skautowy Zlot w Eterze (JOTA) w dniach 15-16.10.2011
Opcje newsa
IARU News54. Skautowy Zlot w Eterze (ang. Jamboree On The Air - JOTA, przyp. tłum.) odbędzie się w dniach 15 i 16 października 2011 roku.

Tegorocznym tematem przewodnim jest pokój, środowisko oraz klęski żywiołowe.

Fascynującą aktywnością, na której koncentruje się siła skautingu to działania i wsparcie w nieprzewidzianych okolicznościach. Skauci są na to przygotowani.

W jaki sposób wykorzystanie nowoczesnych środków do komunikacji może pomóc uratować życie? Jak każdy skaut i skautka (harcerz i harcerka - przyp. tłum.) może przygotować się do interwencji, aby uratować swojego towarzysza lub towarzyszkę podczas wielkich klęsk żywiołowych lub katastrof klimatycznych? Podczas trzęsienia ziemi i tsunami, które dotknęło Tajlandię w grudniu 2004 roku, Haiti w zeszłym roku, a niedawno Japonię - skauci pokazali, że wiedzą jak szybko i skutecznie reagować. Skauci są często głównymi osobami do kontaktu z pracującymi w terenie profesjonalistami, a dzięki swojej ofiarności i determinacji często znajdują się oni na pierwszej linii frontu w czasie katastrof, które mają wpływ na ich bezpośrednie otoczenie.

Aby podjąć odpowiednie działania w celu przygotowania młodzieży do konfrontacji z tymi trudnymi sytuacjami, oraz w celu zintensyfikowania istniejącej współpracy z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi - krajowe organizacje skautowe (w Polsce organizacją harcerską zrzeszoną w światowym męskim oraz żeńskim ruchu skautowym (WOSM i WAGGGS) jest Związek Harcerstwa Polskiego - przyp. tłum.) są zapraszane do organizowania działalności we współpracy z aktywnymi lokalnie organizacjami pozarządowymi, które działają w tych trzech dziedzinach (pokój, ochrona środowiska oraz klęski żywiołowe).

W tym roku akcja JOTA objęta jest specjalistycznym wsparciem ze strony Międzynarodowego Związku Krótkofalowców (IARU), materiały udostępnione zostały przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) oraz przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (ang. United Nations High Commissioner for Refugees - UNHCR, przyp. tłum.), uzyskano również wsparcie od krótkofalarskich zespołów ds. łączności kryzysowej. Przedstawiciele tychże organizacji mogą zostać włączeni do czynnych działań na poziomie krajowym oraz na szczeblu grupy lokalnej.

Dlaczego skauci są zawsze pierwsi, gdy zdarzy się katastrofa? Grupy skautowe istnieją prawie wszędzie, są dobrze zorganizowane, mają dobre kontakty ze społecznością lokalną. Skauci są zwykle przeszkoleni w dziedzinie technik medycznych udzielania pierwszej pomocy, w zakresie orientacji w terenie oraz dysponują wyposażeniem, które jest potrzebne do bardzo szybkiego stworzenia tymczasowego schronienia, a są to: namioty, sprzęt kuchenny, materiały budowlane - wszystko tam jest, czekając na kolejny obóz drużyny, lub - tak, tak - aby znaleźć swoje zastosowanie w nagłych przypadkach.

Źródło informacji uzupełniającej: http://scout.org/en/information_events/events/jota/the_54th_jota_2011

Autor informacji pierwotnej: Dennis Green, ZS4BS (BS - Boy Scout od 1970 roku) - Sekretarz Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU

Tłumaczenie: phm. Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,016,167 Unikalnych wizyt