PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3303 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-30. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 1.08.2011
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.jpg
Komunikat elektroniczny sekretariatu ZG PZK z 1 sierpnia 2011.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. Poniżej informacje.

1. W hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego

W dniu dzisiejszym uczcimy 67 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, najważniejszego wydarzenia narodowego, a także bezprecedensowego w skali globalnej w czasie trwania II wojny światowej.
Liga Obrony Kraju jak co roku jest organizatorem zawodów, które rozpoczynają się o godz.17.00 czasu lokalnego i trwają do 19.00.
Regulamin zawodów znajduje się na stronie internetowej LOK:
http://sp5kcr.eu/images/stories/zawody/regulaminy/reg_powst_1944.pdf .
(SP2JMR)

2. Sprawy statutowe oraz sytuacja prawna PZK.
W dniu 29 lipca 2011 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XXIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy postanowił oddalić apelację Polskiego Związku Krótkofalowców w sprawie rejestracji Statutu PZK uchwalonego na XIX Nadzwyczajnym Zjeździe PZK w dniu 4 września 2010 r.
To postanowienie oznacza, że Polski Związek Krótkofalowców działa na podstawie Statutu uchwalonego przez XVII Zjazd Delegatów PZK w dniu 18 maja 2008 r. w Szczyrku.
W związku z tym w najbliższym czasie zostanie zwołane posiedzenie prezydium ZG PZK, które podejmie uchwałę o zwołaniu Posiedzenia Zarządu Głównego PZK oraz  w sprawie wniosku dotyczącego zwołania XX Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów PZK.
Posiedzenie ZG PZK powinno odbyć się do końca września 2011 natomiast NKZD w możliwie najbliższym terminie.
Sytuacja prawna PZK jest taka jak w dniu 3 września 2010 roku.
Oznacza to także, że obecnie w większości członkami ZG PZK są osoby wybrane przez Zarządy OT PZK przed XIX NKZD.

Wracając do rozprawy apelacyjnej, to w wyjaśnieniu Pani Sędzia określiła jednoznacznie powód takiego, a nie innego postanowienia.
Pierwszą przyczyną jest sprzeczność w treści naszego Statutu zawierająca się pomiędzy dwoma zapisami tj. par. 5 mówiącym o tym, że działalność PZK opiera się na pracy społecznej jego członków, a par 26 ust. 2 pkt. 4 naruszającym przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Jest tam zawarty zapis o możliwości wypłacania wynagrodzenia członkom GKR. Chodzi o konkretny zapis " lub wynagrodzenia". Zdaniem Sądów obydwóch instancji jest to nie do przyjęcia.
Drugim powodem oddalenia apelacji, w której występowaliśmy o nierejestrowanie ust. 2 pkt. 2 par. 26 Statutu PZK jest fakt, że wszystkie zmiany uchwalone na XIX NKZD były głosowane jednocześnie jako blok zmian, a nie osobno. Gdyby było inaczej Sąd Odwoławczy zgodził by się z naszą apelacją i pozostałe zmiany byłyby ponownie wpisane do rejestru (KRS).
Nie pamiętam Zjazdu PZK po którym uchwalony Statut byłby przyjmowany przez Sąd bez problemów. Jednakże zawsze udawało się doprowadzić do rejestracji uchwalonego dokumentu. Ale nie tym razem.
W przypadku XIX NKZD sądziłem, że w sposób właściwy jako prezydium zapewniliśmy bezkolizyjność i zgodność z prawem uchwalenia zmian w Statucie PZK. Zleciliśmy na podstawie umowy cywilno prawnej obsługę XIX NKZD kancelarii prawniczej, która niestety nie wywiązała się w pełni ze zleconego i przyjętego na siebie zadania.
Na kilka tygodni przed Zjazdem dostarczyliśmy tam zarówno teksty nowego jak i starego Statutu do wprowadzenia zmian wynikających z nowelizacji Ustawy o OPP i o wolontariacie. Zostało to wykonane, ale bez sprawdzenia zgodności tych zmian z ustawą Prawo o stowarzyszeniach (1989 r). Takie niedopatrzenie mogło się zdarzyć, ale nie prawnikowi, który w tym przypadku nie wypełnił przyjętego na siebie zobowiązania.
W związku z powyższym wypowiem umowę na obsługę prawną PZK zawartą pomiędzy tą kancelarią, a PZK oraz wystąpię o zwrot kwoty wypłaconej na podstawie faktury za obsługę prawną XIX NKZD.
Dalsze działania będą zgodne z tym co napisałem w informacji po rozprawie.
Termin posiedzenia prezydium ZG PZK to wtorek 9 sierpnia.
O dalszych możliwych terminach będę informował na bieżąco w miarę ich ustalania.
Jak już pisałem, ze względu na status OPP wskazane jest możliwie szybkie uchwalenie Statutu PZK ze zmianami wynikającymi z nowelizacji ustawy o OPP będącego w zgodności z ustawą Prawo o stowarzyszeniach.
(SP2JMR)

3. Spotkanie na Biskupiej Kopie.
Tradycyjnie jak co roku zapraszamy na Międzynarodowe Spotkanie Krótkofalowców na szczycie Biskupiej Kopy k. Prudnika JO80RG. W tym roku będzie to 6-7.08.2011.Swój udział zapowiedział Prezes PZK SP2JMR oraz wielu znakomitych kolegów z SP, OK i DL. Można jeszcze zamówić pokój w schronisku po polskiej stronie tel 77 4397584, uwaga-na hasło krótkofalowiec zniżka w cenie pokoju. W budowanej na szczycie Biskupiej Kopy  bazie dla om’s z EU nastąpiły duże zmiany, które najlepiej zobaczyć na własne oczy tak więc do spotkania na szczycie w sobotę ok. 10.00.  
Vy 73 Tadek SP6MRC

4. ARISS w ofensywie.
Bardzo dużo się dzieje w temacie łączności z ISS. Koordynator Armand SP3QFE ma pełne ręce pracy. Ostatnio została uruchomiona zakładka „ARISS” na portalu PZK. Będą tam umieszczane wszystkie informacje związane z tą bardzo ważną dla przyszłości krótkofalarstwa nie tylko w SP dziedziną.
(SP2JMR)

5. XII Zlot Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym
.
     W dniach 30 – 30 lipca 2011 r. w Gliczarowie Górnym k. Zakopanego odbył się XII Zjazd Krótkofalowców. Nie najlepsza pogada w sobotę pokrzyżowała plany wyjazdowe wielu nadawcom i w porównaniu z poprzednimi latami zaobserwowano znacznie mniejszą frekwencję w tym dniu. Uczestnicy spotkania mieli okazji okazję bezpłatnie skorzystać z gorących napojów oraz miejscowych wypieków. Z uwagi na padający deszcz w sobotę nie odbyła się giełda krótkofalarska. Parę minut po 10.00 rozpoczął się egzamin na świadectwo uzdolnienia, do którego przystąpiło 8 osób, z czego zdało 7. Przybył wóz pomiarowy krakowskiej Delegatury UKE i uczestnicy spotkania mieli okazję poznać tajniki urządzeń pomiarowych

     Po obiedzie miało miejsce spotkanie z przedstawicielami UKE – egzaminatorami, którzy odpowiadali na liczne pytania zadawane przez uczestników spotkania. Do głównych pytań należały sprawy związane z przedłużaniem pozwoleń radiowych dla osób, które z różnych przyczyn utraciły świadectwa uzdolnienia. Duże zainteresowanie wywołała spraw przyznawania i przedłużania pozwoleń radiowych dla klubów i oddziałów nie posiadających osobowości prawnej – przedstawiciele UKE wyjaśnili wszystkie zawiłości prawne i podpowiadali jak postąpić w takiej sytuacji. Wyjaśniono również sprawę tzw. echolinku. Pytań było dużo i na każde z nich znalazła się wyczerpująca odpowiedź.

     Sekretarz PZK Tadeusz SP9HQJ przedstawił aktualną sytuację prawną PZK w kontekście ostatniego orzeczenia Sądu Okręgowego w Warszawie, kiedy to odrzucono apelację PZK w sprawie Statutu PZK uchwalonego 4 września 2010 roku. W zaistniałej sytuacji prawnej, w chwili obecnej obowiązuje Statut PZK uchwalony na Nadzwyczajnym Zjeździe Delegatów PZK w Szczyrku w 2008 roku, a członkami ZG PZK są przedstawiciele Prezydium i prezesi oddziałów terenowych PZK. Tadeusz odpowiadał na liczne pytania zadawane przez Bożenę SP9MAT, Andrzeja SP9MAX i Piotra SP9BNJ tj. o aktualnej sytuacji finansowej PZK, o przyczynach podniesienia składek członkowskich na rok 2012, sprawie głosowania elektronicznego nad powołaniem wirtualnego OT PZK, jak też na wiele innych pytań.

     Z uwagi na wyjazd w sobotę około godz. 16.00, nie posiadam informacji o dalszym przebiegu spotkania. Niewątpliwie informacje pojawią się niebawem na stronie internetowej Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców, jak też prezes MSK PZK w Krakowie Kol. Bożena SP9MAT przekaże wyczerpującą relację do Komunikatu Prezydium ZG PZK.
Opracował: Tadeusz SP9HQJ – sekretarz PZK

6. Skrócony spis treści Świata Radio 8/2011.
ŚR 8 i KP 8 są  już w kioskach i u prenumeratorów. Tymniemniej poniżej zał. spisy treści obydwu czasopism.
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Wakacyjne anteny
TEST: Kenwood TH-D72E
PREZENTACJA: Yosan CB100
ŁĄCZNOŚĆ: Przepisy CB, Elektromagnetyczny obraz trzęsień ziemi, Nowa emisja ROS
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
RADIO RETRO: Radiostacja stała w Grudziądzu
WYWIAD: 20 lat firmy MERX, ARISS to moje hobby
HOBBY: Nowe konstrukcje HM
DIGEST: Nadajniki i odbiorniki radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

7. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 8/2011

Tama APRS
X KSK-Rumia 2011
VI Piknik Eterowy SP-OK-OM Koniaków 2011
CB QSL
Ham Radio 2011
Historia
s.k.

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpgKomunikat KS-30 w wersji pdfLogowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,282,879 Unikalnych wizyt