PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-25. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 15.06.2011
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.jpg

Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 15.06.2011

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje
1. Tama APRS.
W dniach 11-12 czerwca b.r. w okolicach Bornego Sulinowa odbyło się kolejne IX spotkanie członków i sympatyków PG APRS PZK oraz miłośników APRS z całego kraju. Spotkanie odbywało się jak zwykle pod hasłem „Tama podnosi poziom”. Wielu z uczestników spotkania było już tam znacznie wcześniej. Program obejmował prezentacje nowości w sprzęcie APRS i jego wykorzystaniu, sprawy organizacyjne oraz zabawę terenową, która pozwala sprawdzić swoje umiejętności posługiwaniu się GPS w połączeniu z naszym amatorskim radiem. Tegoroczne spotkanie było nieco mniej liczne niż dwa ostatnie. Prawie nie było rezydentów czyli krótkofalowców nie zainteresowanych APRS. W sumie przez sobotę i niedzielę przewinęło się przez teren „TAMY” ok. 150 uczestników i gości. Spotkania TAMA stanowią zawsze przyczynek do rozwoju tej bardzo potrzebnej dla społeczeństwa dziedziny krótkofalarstwa. Zastosowanie APRS i uniezależnienie węzłów APRS od zasilania z sieci oraz od sieci internetowej może mieć kapitalne znaczenie w sytuacjach ekstremalnych. Powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę, że możliwość przesyłania krótkich wiadomości po sieci APRS może uratować nie jedno życie w sytuacjach jego zagrożenia. M.in. dlatego PZK wspiera rozwój sieci bramek i węzłów APRS poprzez dofinansowanie 5-ciu urządzeń rocznie. Lokalizacje są typowane przez Zarząd PG APRS.
Tegoroczna tama upłynęła pod znakiem żałoby po tragicznie zmarłym Darku SP2BZW, który był m.in. koordynatorem sieci APRS i którego nie prędko da się zastąpić.
W przyszłym roku odbędzie się X jubileuszowa Tama. O terminie i aspektach organizacyjnych rozmawialiśmy z Andrzejem SP3LYR prezesem PG APRS. Powinna być ona szczególna, także ze względu na jubileusz.
Kończąc tą krótką informację w imieniu uczestników TAMY 2011 serdecznie dziękuję Zbyszkowi SP3BTT, na którego prywatnym terenie spotkaliśmy się już po raz dziewiąty. 

2. Medal im Braci Odyńców za zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa dla SP5ZIP. 
W ubiegły weekend w Warszawie na Polach Mokotowskich, stołeczni harcerze, uczestniczyli w zlocie z okazji 100-lecia harcerstwa w Polsce. Zlot, zorganizowany przez Chorągiew Stołeczną ZHP, zgromadził około 2 tys. harcerzy, zuchów, instruktorów z Warszawy i okolicznych powiatów.
Za rok powstania harcerstwa członkowie ZHP przyjmują rok 1910, a właściwie okres między wrześniem 1910 (powstanie pierwszego zastępu) a 22 maja 1911 (powstanie pierwszych drużyn). Za symbolicznych założycieli harcerstwa uważa się Andrzeja Małkowskiego i jego żonę Olgę Drahonowską-Małkowską.
Do ZHP należy obecnie około 120 tys. osób. Chorągiew Stołeczna ZHP skupia około 10 tys. harcerzy.
Podczas zlotu był również akcent krótkofalarski. W trakcie uroczystości otwarcia v-ce prezes Związku kol. Jan SP2JLR wręczył przedstawicielce Harcerskiego Klubu Łączności SP5ZIP, działającego przy Szkole Podstawowej nr 223 z Oddziałami Integracyjnymi „Medal im. Braci Odyńców za zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa”. W swej uchwale o nadaniu „Medalu” Prezydium ZG PZK wskazało na ogrom pracy wykonanej na rzecz rozwoju krótkofalarstwa wśród dzieci i młodzieży, przyszłych aktywnych i zaangażowanych nadawców. Członkowie Harcerskiego Klubu Łączności zostali nagrodzeni gromką owacją zebranych.
Przygoda 293 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej z łącznością radiową rozpoczęła się w 1991 roku. W październiku 1997 r. rozkazem Komendanta Hufca Warszawa Żoliborz przy Szczepie 293 WDHiZ powołany został HKŁiRS pod kierownictwem druha Grzegorza Kobrynia, a 10 grudnia 1997 r. Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna wydała zezwolenie kat. B (dopuszcza pracę na częstotliwości 144-146 MHz i 430 - 440 MHz) na za-instalowanie radiostacji klubowej ze znakiem wywoławczym SP5ZIP, której operatorami odpowiedzialnymi są do dnia dzisiejszego Jarosław Szymaniak SQ5VJA, Marek Ruszczak SP5UAR i Włodzimierz Biczysko SP5VIW.
O historii Harcerskiego Klubu Łączności SP5ZIP można przeczytać na stronie:
http://sp5zip.pl/.

3. Zaproszenie na VI Piknik Eterowy SP-OK-OM Koniaków 02-03 lipca 2011.
TAK, to już po raz szósty !!! Począwszy od  2006 roku Henryk SP9FHZ wraz z SP9PKS Mikołowskim Klubem Krótkofalowców funkcjonującym pod patronatem Wydziału Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego w Mikołowie oraz Śląski Oddział Terenowy PZK serdecznie zapraszają Koleżanki i Kolegów krótkofalowców oraz sympatyków naszego hobby w dniach 02 i 03 lipca 2011 (sobota, niedziela) do Koniakowa do Gospody i Pensjonatu „Koronka” na VI Piknik Eterowy SP, OK i OM - Koniaków 2011.
Miejsce to sąsiaduje ze wzniesieniem „Koczy Zamek” wys. 846 m n.p.m. (oznaczenie do dyplomu: GCY 10). Położone jest nieopodal najwyższego wzniesienia drogowego w Beskidzie Śląskim, bezpośrednio przy drodze nr 943 prowadzącej z Wisły do Milówki. Znajduje się tam punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów, a niekiedy i Tatr.
Lokator JN99LN, współrzędne geograficzne dla posiadaczy GPS: 49º32'53″ N, 18º58'26″ E.
W sąsiedniej Jaworzynce znajduje się miejsce styku granic państwowych Polski, Czech i Słowacji.
Jesteśmy przekonani, że VI Piknik Eterowy SP, OK i OM - Koniaków 2011
dostarczy uczestnikom także wielu atrakcji związanych z naszym hobby, zarówno tych dla ducha, jak i dla ciała.
W sobotnim bardziej oficjalnym programie pikniku m.in. przewidziano:
•    Ciekawe odczyty techniczne i prelekcje
•    Bogatą giełdę sprzętowo-krótkofalarską
•    Prezentacja fabrycznego sprzętu krótkofalarskiego (stoisko firmowe)
•    Quiz techniczny z nagrodami
•    Wręczenie klubowych OSKARÓW
•    Loterię TOMBOLA z atrakcyjnymi nagrodami
•    Prezentację osiągnięć klubu SP9PKS
•    Wystawa sprzętu home_made, materiały informacyjne i reklamowe
•    HAM_Festyn i biesiadę przy grillu
W międzyczasie:
•    Biuro QSL Śląskiego OT PZK
•    Koszulki i czapeczki z nadrukiem, haft komputerowy
•    Wspólna fotografia oraz fotografia z „pekaesikiem”
•    Praca radiostacji klubowej SP9PKS i innych
•    Piknikowe „piwo z kija”
•    i wiele innych niespodzianek
Z kolei w niedzielne przedpołudnie proponujemy spędzić na pełnym luzie  i wziąć udział w licznych Krótkofalarskich (i nie tylko) Turniejach Sprawnościowych.
Dania kuchni góralskiej i tradycyjnej zapewnia oczywiście Gospoda „Koronka”.
Rejestracja i przywitanie pierwszych gości -sobota od godz. 9-tej.
Rozpoczęcie pikniku o godz. 10-tej
Prosimy, aby noclegi załatwiać na własną rękę.
•    Na miejscu w Pensjonacie „Koronka”: tel. (33) 8556670, 509 613101; adres Koniaków nr 799,
•    Agroturystyka „Koczy Zamek”: tel. (33) 8556173, 503 064596; adres Koniaków 755,
„Karczma OCHODZITA”: tel. (33) 855 68 22, 602 478786;
adres Koniaków-Pietraszyna 969
Adresy innych miejsc noclegowych dostępne w Internecie.
Obok parkingu udostępnione będzie także miejsce na przyczepy kempingowe i namioty. Nieopodal w pracowni można będzie zakupić „koniakowskie koronki”.
Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy wszystkich chętnych do rejestrowania się przez wysłanie maila potwierdzającego uczestnictwo na adres klubu:
sp9pks@poczta.onet.pl
W dniu pikniku nasłuch radiowy i praca na częstotliwości 145,500 MHz.
Bliższe informacje dotyczące szczegółów programu Pikniku  dostępne będą m.in. na stronie Mikołowskiego Klubu Krótkofalowców www.sp9pks.pl.
Kontakt: Henryk SP9FHZ, tel. 502-286600, e-mail sp9fhz@gmail.com
Do zobaczenia w Koniakowie!
W imieniu organizatorów zaprasza Henryk SP9FHZ.
Koniaków, dnia 30 maja 2011

4. DNI RADOMSKA. W dniu 18 czerwca 2011 roku na  XVII edycji  „Dni Miasta Radomska”  Radomszczański Klub Krótkofalowców będzie pracował w godzinach 10.00 do 18.00 na pasmach KF i UKF emisjami CW i SSB z festynu jako stacja okolicznościowa pod znakiem klubowym SP7PRA.
Łączność w tym dniu będzie potwierdzona okolicznościową kartą QSL oraz pamiątkowym dyplomem w formie elektronicznej.
Informacja na stronie:  www.sp7pra.cba.pl
 
5. Krakowski Piknik Lotniczy inaczej.   W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaskakującą i niemiłą informację - w bieżącym roku VIII Małopolski Piknik Lotniczy nie odbędzie się. Decyzja Muzeum jest wynikiem przeprowadzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego porządkowania i ujednolicania stosownych aktów prawnych. Wyrażając zadowolenie, że porządek prawny w naszym Państwie uległ kolejnej poprawie, informujemy niniejszym co następuje:
          Dotychczas promowaliśmy w naszym środowisku naszą akcję  Programu Dyplomowego  (Konkurs oraz Dyplom) jako imprezę towarzyszącą Małopolskiemu Piknikowi Lotniczemu organizowanemu przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ponieważ impreza ta została przyjęta przez środowisko krótkofalarskie SP z dużą sympatią i uznaniem oraz w związku zaistniałą w Muzeum sytuacją postanowiliśmy, że będzie ona niezależną imprezą typowo krótkofalarską i że będzie ona przez KGER kontynuowana samodzielnie.
          Myślą przewodnią tygodniowego Programu Dyplomowego rozpoczynającego się Konkursem będzie historia i rozwój polskiego lotnictwa. Oprawa graficzna oraz nagrody będą nawiązywały konsekwentnie do tej tematyki – w miarę naszych możliwości. Oczywiście brak takiego sponsora nagród, jakim było dotychczas Muzeum spowoduje, że nie będzie – tak jak dotychczas – nagradzanych pierwszych 20 miejsc (przynajmniej w tym roku). Mamy jednak nadzieję, że własnymi siłami i przy pomocy innych sponsorów będziemy w stanie zorganizować również atrakcyjne i zachęcające do udziału w konkursie nagrody.
          W związku z powyższym w regulaminach Konkursu i Dyplomu zostały dokonane niezbędne zmiany. Nie wpływają one w żaden istotny sposób na przebieg obydwu imprez, dostosowują jedynie nomenklaturę i szczegóły organizacyjne do nowej sytuacji. W załączeniu przedstawiamy obydwa dokumenty w nowej wersji. Zapraszamy również do odwiedzania naszej strony internetowej www.cqcqcq.pl, gdzie w zakładce „Małopolski Dyplom Lotniczy” zawsze znajdziecie aktualne informacje. Krakowska Grupa Ekspedycji Radiowych
Koźmice Małe 97 32-020 Wieliczka.
VY 73,
SP9ORH /Award Manager/.
 
6. Podlaskie Zawody 2011. 
Zapraszam do udziału w \"Podlaskich Zawodach 2011\", które odbędą  się 17 czerwca 2011 roku  (piątek) w godz. 17.00 - 19.00 czasu lokalnego w paśmie 80m.
Więcej informacji na stronie:
http://www.hamradio.biaman.pl/contest/podlaskie2011.htm
Pozdrawiam, 73!
Gienek SP4JCQ

7. Skrócony spis treści „Świata Radio” 7/2011:

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
RADIOKOMUNIKACJA: Anteny samochodowe CB
TEST: Icom IC-9100
PREZENTACJA: Lafayette Venus
ŁĄCZNOŚĆ: Hamnet, Wywołanie ogólne
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
RADIO RETRO: Radiostacja SPJ
WYWIAD: Rohde & Schwarz w Warszawie, Polski trucker w USA
HOBBY: Generator w.cz./m.cz.
DIGEST: Nowości radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA 

8. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 7/2011:
Aktualności
Relacje ze spotkań w tym ŁOŚ 2011-06-15
Informacje ITU
Historia- opowieść SP7LA o Błyskawicy
Porady prawne-pozwolenia klubowe
Silent Key’s


SQ5OBR s.k. 11 czerwca zmarł Adam Oleszczuk SQ5OBR (43 lata).
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 17 czerwca o godz. 11.00 w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie.
Cześć Jego pamięci!
Koledzy z Legionowa i Warszawy.
Info: Andrzej SP5AHT

Tyle informacji na dzisiaj.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK


Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,247,878 Unikalnych wizyt