PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3561 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

KS-21. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 18.05.2011
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.gif

Komunikat Sekretariatu ZG PZK z 18 maja 2011.
Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Historia krótkofalarstwa napisana życiorysami
Informuję kolegów, że otrzymałem z drukarni swoją najnowszą książkę pt. „Wywołanie ogólne”. Jest ona kontynuacją wydania internetowego pt. „Krótkofalarstwo moją pasją”. Obecna, obszerna książka licząca 400 stron, jest poszerzona o 70 procent nowymi wspomnieniami krótkofalowców z Polski i innych krajów. Lektura książki jest fascynująca. Czyta się ją z zapartym tchem. Taka jest opinia pierwszych jej czytelników. Zdaniem Zbyszka VE3CTL z Kanady powinna się ona znaleźć w biblioteczce każdego polskiego krótkofalowca. Niestety nakład publikacji jest niewielki i nie będzie ona dostępna w księgarniach oraz w wersji elektronicznej w Internecie. Cena książki jest przystępna – 30 zł.  Można ją nabyć u autora (Ryszarda SP4BBU) przelewając na jego konto kwotę 30 zł. za książkę i 5 zł. za przesyłkę (priorytet, koperta bąbelkowa). Razem 35 zł. Dane do przelewu: Ryszard Reich ul. Żytnia  84, 10-803 Olsztyn.
 Nr. konta: 74  1020  3541  0000  5502  0184  5775.
W tytule przelewu podać: Książka „ Wywołanie ogólne”, swoje imię, nazwisko i adres. Wpłaty przyjmowane będą do 10 czerwca br. z powodu wjazdu autora na urlop. Wysyłanie książek i przyjmowanie wpłat będzie wznowione po 1 lipca br.
Miłej lektury życzy Ryszard SP4BBU

2. 85 lat LKK. Szanowni Koledzy - Członkowie Honorowi LKK.
W tych dniach mija 85 lat od powstania Lwowskiego Klubu Krótkofalowców - pierwszej oficjalnej organizacji zrzeszającej radioamatorów w Polsce. Zdarzenie to zapoczątkowało powstawanie kolejnych, podobnych organizacji, w Konsekwencji w 1930 roku Polskiego Związku Krótkofalowców.
Działalność i dokonania LKK opisane są w publikacji Tomka SP5CCC i Georgija UY5XE  "Lwowski Klub Krótkofalowców - zarys dziejów" WKŁ - 2008. Przypomnę, że 20 maja 2006 r. w Rodatyczach k/Lwowa odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 80 lecia LKK z udziałem krótkofalowców z Ukrainy, Polski, Rosji, Niemiec i Litwy. Polska była reprezentowana przez ponad 70 osób, a PZK oficjalnie reprezentowali: Kol. Bogdan SP3IQ i Zbigniew SP8AUP.
W maju 2006 r. z okazji jubileuszu LKK pracowali:  Jerzy SP8AQA jako HF80LKK i Wojciech SP8MI jako SN80LKK , HF80LKK – operator Jurek SP8AQA, 3Z80LKK – operator Zbyszek SP8AUP, SQ80LKK – operator Jurek SP5VJO.
Z okazji 85 lecia LKK składam członkom rzeczywistym i honorowym oraz sympatykom LKK najlepsze życzenia, a także podziękowania za popularyzację współpracy pomiędzy bratnimi organizacjami.
Vy 73 Wojciech SP8MI - członek Zarządu LKK

3. Po ćwiczeniach EmCom. Na wstępie dziękuję za udział w ćwiczeniach!

Uczciwie należy powiedzieć, że frekwencja była średnia, ale i tak cieszy zaangażowanie stacji indywidualnych oraz sztabowych dzięki którym było czego posłuchać na paśmie. Większość komunikatów była nadawana i przekazywana poprawnie. Oczywiście nie obyło się bez błędów.
Jedną z przyczyn średniej frekwencji mogło być wprowadzenie formatu IARU, czego do tej pory nie było. W poprzednich edycjach używane były logi przygotowane na potrzeby ćwiczeń, było w nich mniej pól do wypełniania. Teraz został zastosowany pełny format wiadomości zalecany przez IARU, który na pierwszy rzut oka nie jest zachęcający, ale jak wiemy w praktyce nie okazuje się on aż tak problematyczny. Musimy pamiętać, że jednym z założeń ćwiczeń było zapoznanie tymi właśnie procedurami. Na frekwencję mógł mieć również podział ćwiczeń na 4 części (może aż 4).  Ustalając różne części kierowano się urozmaiceniem ćwiczeń w postaci różnych zadań dla uczestników i stacji sztabowych. Może okazało się za dużo na raz. Z problemami z frekwencją borykają się również ćwiczenia GlobalSET, gdzie też oporowym wydaje się format IARU.
Kolejną edycję należy opracować zwięźlej oraz inaczej. Jednym z elementów, który bym zmienił to "Tekst wiadomości" na dowolny a nie narzucony z góry. Jeszcze jest szereg elementów, które trzeba zmienić. Zastanawiam się czy utworzenie 9 stacji sztabowych nie spowodowało zmniejszenia "intensywności" ćwiczeń. Temat pod dyskusję oraz rozwagę.
Omijanie regulaminu przez niektórych uczestników, czyli zapewne jego nieznajomość, było przyczyną pewnych nieporozumień na paśmie. Niektórzy próbowali wprowadzić swoje elementy wykraczające poza format wiadomości IARU. Z informacji jakie do mnie docierają to nie wszystkie stacje sztabowe zdołały wymienić komunikaty z ośmioma pozostałymi i nie wiadomo czy to tylko z powodów propagacji, która w niektórych regionach była kłopotliwa, czy z innych. Przypominam, że logi muszą przesłać również okręgowe stacje sztabowe.
Szersze podsumowanie zostanie opracowane po otrzymaniu wszystkich logów oraz relacji z ćwiczeń. Ćwiczenia SP EmCom, które już za nami dostarczają wielu refleksji oraz pomysłów na usprawnienie SP EmCom.
Pozdrawiam,
Rafał SQ6IYR
P.S.
Tekst ten został przekopiowany do komunikatu z listy dyskusyjnej EmCom w całości, także dlatego, aby Koledzy, którzy dotychczas nie włączyli się do żadnej sieci łączności bezpieczeństwa mieli wgląd w specyfikę tej działalności. (SP2JMR)
 
4. IV PIKNIK ETEROWY  ,,TRZEBIEŻ 2011”

W dniu 4, 5 czerwca  2011r. odbędzie  się  kolejne spotkanie integracyjne  krótkofalowców zorganizowane  przez  klub  SP1PWP  w  Trzebieży przy  wsparciu  Zarządu   ZOT  PZK.
Miejsce  spotkania  tradycyjnie  jak co  roku  pole   kempingowe   GCEiR   ul. Leśna  15,
w   TRZEBIEŻY    nad   Zalewem  Szczecińskim.  
Można  przyjechać  już  3 czerwca 2011r. i  korzystać  z noclegów  po uprzedniej rezerwacji.  Dla zainteresowanych noclegiem  link  do    GCEi R  w Policach,   http://www.osir.police.pl/gce/  Tel.  91  31 28 313
Można  również   przyjechać   z  przyczepą   kampingowa   jak   i  z  namiotem.
W programie:
-Wystawa     zabytkowych   pojazdów   wojskowych
-Prelekcja   pracowników  UKE  i   pokaz  wozu  pomiarowego.
-Wiele konkursów; odbiór telegrafii HST, konstruktorów, itp.
-Ognisko
-Tradycyjna  grochówka   i   kiełbaska  na ognisko.
-Mini  giełda
W trakcie  spotkania   będzie obecny  przedstawiciel – sponsor  znaczka pikniku, sklepu
Internetowego   ,,Wassermann”  u   którego  będzie można kupić  bez kosztów  przesyłki
radiotelefony na pasmo amatorskie znajdujące się w ofercie sklepu. www.wasserman.pl    
A   wieczorem   muzyka  przy  ognisku.                                                                          ZAPRASZAMY   ORGANIZATORZY
5. Świat Radio 6/2011
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Yaesu FT-350E
ANTENY: Antena poprzeczno-kierunkowa
ŁĄCZNOŚĆ: Nowości Automaticon 2011, Diagram Smitha (4)
ŚWIAT KF/UKF: Polskie projekty ARISS, Tarawa 2011
RADIO RETRO: Tajna misja s/s „Niemen”, Zakłady Radiotechniczne Capello
WYWIAD: Anteny NET-COM, Dokąd zmierza PK UKF?
HOBBY: Miniodbiornik CB/19
DYPLOMY: Nowe programy dyplomowe, Europejskie dyplomy QRP
DIGEST: Układy nadawczo-odbiorcze
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

6. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 6/2011
aktualności
Informacje o ITU
najważniejsze wydarzenia
sylwetki
HST –cd.
S.K.

7. Spotkanie w Gorzowie.
W minioną sobotę odbyła się pierwsza edycja Gorzowskich Spotkań Krótkofalowców. W imprezie wzięło udział ponad 60 osób wśród których było 52 krótkofalowców oraz 10 osób z ich rodzin. Najwięcej było gorzowian, ale przybyli także goście z regionu od Słubic po Szczecin. Pogoda dopisała. W czasie spotkań pracowały stacje KF i UKF pod klubowym znakiem SP3YPR, odbywały się pokazy filmów i fotografii, była także mała giełda. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko z amatorskimi antenami i sprzętem
radiowym. Ponadto można było spróbować swoich sił w zawodach telegraficznych CQ WW DX Contest na symulatorze komputerowym, który został uruchomiony na Commodore C64 w ramach kącika nostalgii komputerowej. Działał także punkt HamRadio POI, gdzie można było bezpośrednio wpisać swoje położenie do bazy danych nawigacji samochodowej. Zaprezentowano kilka anten do pracy w terenie. Dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej w Gorzowie Wlkp. mieliśmy także szansę obejrzeć profesjonalną, mobilną stację satelitarną. Wóz satelitarny (w skrócie tak nazywany) to stacja nadawczo-odbiorcza pracująca powyżej 10 GHz. Wrażenie robiły wzmacniacze redundantne po 200 W na zakres 14 GHz oraz inne wyposażenie umożliwiające pomiary w tych zakresach częstotliwości, a także zautomatyzowane anteny, kamery, monitory, miksery.
Patrząc na frekwencję i uśmiechy uczestników spotkania uznaliśmy za udane, tym bardziej, że odbyły się one w Gorzowie po raz pierwszy.
Bardzo dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację imprezy i wszystkim, którzy nas odwiedzili.
Z amatorskim pozdrowieniem Rafał SP3HTF

8. Piknik Charytatywny w Heluszu. SP8KLJ.
W dniu 28 maja 2011r podczas Pikniku Charytatywnego w Heluszu (LOC: KN19GU PGA: JA10) będzie pracowała na pasmach 80m, 40m oraz 2m stacja SP8KLJ.

 Jest to znak nowo założonego Klubu Krótkofalowców przy Stowarzyszeniu Rodzina Kolpinga w Jarosławiu. Podczas tego pikniku każdy chętny będzie mógł spróbować przeprowadzić swoją pierwszą łączność w paśmie 2m jednocześnie prosimy krótkofalowców słyszących nas w tym paśmie o wyrozumiałość dla początkujących może przyszłych krótkofalowców i również proszę o przeprowadzenie z tymi osobami QSO.

Zapraszamy wszystkich do łączności.

VY 73 Grzegorz SP8LOK

9. Poradnik antenowy
Witam Koleżanki i Kolegów
Z przykrością muszę poinformować, że z uwagi na brak aktywności, zespół do opracowania Poradnika antenowego samoistnie przestał istnieć i Poradnik antenowy nie będzie rozwijany o kolejne istotne rozdziały.
Jeżeli tylko czas pozwoli to oczywiście będą prowadzone aktualizacje rozdziałów mojego autorstwa które znajdują się na stronie PZK czyli dotyczących POŚ i techniki konstrukcji masztów.
Również będą prowadzone prace aktualizacyjne w zakresie arkusza Zgłoszenie/ Raport w kierunku zmniejszenia jego objętości zgodnie z sugestią MŚ. Pragnę zaznaczyć, że proces ten będzie dotyczył zmiany objętości opracowania a nie znacznej redukcji nakładu pracy do jego przygotowania. Jak na razie zakres wymagań ze strony POŚ nie ulega zmianie.

Przy okazji pragnę wyjaśnić sprawę opłaty skarbowej 120 zł za dokonywanie zgłoszenia. Zgodnie z interpretacją MŚ jest to opłata jednorazowa. Zapisy w ustawie nie są jednak jednoznaczne i sugerują konieczność dokonywania opłaty przy każdej znaczącej zmianie parametrów instalacji radiokomunikacyjnej. MŚ zadeklarowało weryfikację zapisów w tym zakresie, w kierunku jednoznacznego określenia wymogu jednorazowej opłaty.

73 Dionizy SP6IEQ

10. Stacje okolicznościowe SN2011BPP i 3Z0DGB.
W dniach 27 do 29 maja br. będą pracować dwie okolicznościowe stacje członków Oddziału Nadnoteckiego PZK OT-23 w Pile (27 do 29 maja.br SN2011BPP a 3Z0DGB od 28 do 29 maja br.)
SN2011BPP (Bitwa Powietrzna o Piłę) QSL via SQ3BKH z północnego krańca województwa wielkopolskiego gmina Piła W-PH01 oraz 3Z0DGB (Dni Gminy Bralin) QSL via SP3ZBY z południowego krańca województwa wielkopolskiego gmina Bralin W-KF02 oraz ten sam znak będzie czynny w dniach 20 do 21 sierpnia br. z okazji Dożynek Gminy Bralin.
Qsl via Biuro 23 w Pile. Za łączności będą rozsyłane okolicznościowe kary QSL dla aktualnych członków PZK przez biura QSL dla nie członków PZK po dołączeniu koperty zwrotnej zaadresowanej oraz znaczkiem.
Serdecznie zapraszamy do łączności z naszymi znakami. Operatorem z stacji SN2011BPP będzie kol. Jarek SQ3BKH,na stacji 3Z0DGB w pierwszym terminie operatorzy Adam SP3EA i Stanisław SP3EL a w drugim terminie Stanisław SP3EL.

Adam SP3EA

11. Zawody „Dzień  Koleżanek w eterze”
Witam Wszystkich bardzo serdecznie,
Kol. Heather, ZS6YE przekazał informację o zawodach (nazwa oryginalna: "The Day of YL's"), których celem uaktywnienie w eterze jak największego grona Koleżanek.

Termin zawodów: 21 maja 2011 (00:00 UTC) - 22 maja 2011 (23:59:59 UTC)
Pasma i emisje: wszystkie pasma i emisje KF
Wymiana danych kontrolnych: RS(T), imię, YL/OM
Termin wysyłki logów: 26 czerwca 2011
Adres wysyłki logów: f5isy@orange.fr

Powyższą wiadomość udostępnił Kol. Dennis Green, ZS4BS - Sekretarz Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU.

Wiele wiosennych 73,

Paweł Zakrzewski, SP7TEV
Oficer Łącznikowy IARU - PZK

11. Kontakt ARISS zaplanowany dla szkoły w Polsce

Kontakt radiowy ARISS zaplanowany jest dla Zespołu Szkół w Podgrodziu, Dębica, Polska. Kontakt zaplanowany jest na czwartek 19 maja o 7:51 UTC, czyli 9:51 czasu lokalnego polskiego (CEST).

Zespoł Szkół w Podgrodziu składa się z dwóch szkół: Podstawowej i Gimnazjum. Uczy się tu 180 uczniów. W szkole podstawowej są uczniowie wieku 6-12 lat, a w gimnazjum 13-16 lat. Gimnazjum kładzie nacisk na Naukę w tym fizykę i matematykę.

Uczniowie interesują się astronomią i obserwacjami astronomicznymi i chętnie biorą udział w zajęciach dodatkowych w tym temacie. Od czasu powstania Szkolnego Klubu Krótkofalowców uczniowie są zainteresowani i biorą udział w przygotowaniach do edukacyjnej łączności satelitarnej w ramach Programu ARISS. Klub współpracuje z lokalnymi krótkofalowcami, którzy mają doświadczenie w łącznościach satelitarnych.

Bezpośredni dwustronny kontakt radiowy będzie przeprowadzony dzięki SP8YAY.

Sygnał z przestrzeni kosmicznej będzie słyszalny na szerokim obszarze Europy. Zainteresowanych prosimy o nasłuch na 145.800 MHz FM.

Uczniowie zadadzą tak wiele z poniższych pytań, na ile pozwoli im na to czas:

1. Angelika: Czy widzisz kontynenty z kosmosu? Czy widzisz Polskę?
2. Peter: Czy widzisz inne planety?
3. Matthew: Kiedy wracasz na Ziemię?
4. Joanna: Czy masz wolny czas?
5. Chris: Jak długo i jak sypiasz?
6. Marta: Czy można jeść jakieś specjalne jedzenie w kosmosie? Co to jest?
7. Slawek: Czy możemy zobaczyć ISS z Ziemi?
8. Michael: Czy istnieje coś jak deszcz w kosmosie?
9. Angelika: Jak zmienić swoje ubrania?
10. Peter: Czy w kosmosie jest ciemno?
11. Matthew: Co robisz, kiedy czujesz zawroty głowy?
12. Joanna: Co pijesz w kosmosie?
13. Chris: Skąd wiesz, kiedy jest rano, a kiedy jest noc?
14. Marta: Czy Ziemia jest duża czy mała?
15. Slawek: Czy widzisz UFO?
16. Michael: Czy z ISS można zobaczyć księżyc?
17. Angelika: Jaka temperatura jest w waszym statku?
18. Piotr: Czy można komunikować się z rodziną?
19. Matthew: Jak wielu ludzi jest tam na statku?
20. Joanna: Czy istnieje coś takiego jak pogoda w kosmosie?
(...)
73, Przewodniczący ARISS
Gaston Bertels, ON4WF

Tłumaczył: Armand SP3QFE (SWL: SP3 27 235)


12. S.K.
SP4BY S.K.
W dniu 14 maja 2011 roku zmarł Szczęsny Jan Szymański SP4BY.
Jego odejście to wielka strata dla krótkofalarskiego Podlasia. Trudno nam będzie teraz pogodzić się z tym, że Janka wśród nas już nie ma. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
Niech spoczywa w pokoju.

Tadeusz SP4GFG

SP7BBO S.K.
Zmarł y druh harcmistrz Wiesław Jałocha SP7BBO ex SP3BBO-Wiesiek ze szczepu MAKUSYNY, członek PZK, OT-15 w Łodzi.
Zasłużony instruktor harcerski, założyciel wielu harcerskich klubów na terenie naszego województwa i nie tylko.
Wychowawca i nauczyciel Zespołu Szkół Elektronicznych w Zielonej Górze. Działacz społeczny ,organizator obozów harcerskich dla krótkofalowców. Konstruktor sieci pakiet radio i przemiennika 70cm,działającego do dzisiaj w Pabianicach i okolicy. Zacny człowiek, służący pomocą dla innych nie tylko krótkofalowcom. Będzie go nam brakowało w naszej społeczności krótkofalarskiej.

Info: Józef SP3GAX

Tyle informacji na dzisiaj!
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,268,358 Unikalnych wizyt