PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3357 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Głobikowa 2011
Opcje newsa
Z krajuW dniach 29 - 30 kwietnia 2011 w miejscowości Głobikowa, na terenie schroniska "Rozdzielnia Wiatrów"odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Pokonamy falę - Razem Bezpieczniej". Projekt dotyczył szeregu działań mających na celu usprawnienie łączności na wypadek awarii sieci profesjonalnych. Piknik był zakończeniem projektu dofinansowanego ze środków Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu oraz Gminą Dębica.

W piątek 29 kwietnia odbyły się ćwiczenia łączności ratunkowej z udziałem jednostek straży pożarnej, które miały na celu przetestowanie zasięgu łączności radiotelefonicznej jaką posiadają strażacy i krótkofalowcy. Strażacy wskazali kilka miejsc na terenie gminy Dębica, gdzie występowały kłopoty z łącznością podczas akcji ratunkowych. Okazało się, że istotnie są miejsca gdzie strażacy nie maja możliwości nawiązania łączności radiowej pomiędzy jednostkami. W związku tym sprawdzona została łączność amatorska. Dzięki przemiennikowi SR9A udało się skomunikować ze sobą grupy krótkofalowców i strażaków, które znajdowały się w dwóch wąwozach, oddzielonych od siebie kilkoma górkami. Przekazano raporty o słyszalności, informacje dla drużyn strażackich, oraz informacje o stanie pogody, która zaczęła mocno dawać się nam we znaki z racji obfitego deszczu. Próby łączności zakończyły się powodzeniem. Wszyscy udali się na zasłużony posiłek, a później strażacy uczestniczyli w serii zajęć z pierwszej pomocy na terenie schroniska w Głobikowej. Na koniec wszyscy strażacy otrzymali okolicznościowe certyfikaty udziału w projekcie, oraz odbył się "koncert syren", o którym wszyscy wrócili do swoich zajęć.

Sobota, 30 kwietnia 2011: Od godziny 8.00 rozpoczęto rejestracje przybyłych na spotkanie i egzamin gości. O godzinie 10.00 rozpoczął się Egzamin krótkofalarski, który poprowadziła komisja z UKE pod przewodnictwem Pana Krzysztofa Krawczyka - Dyrektora Delegatury UKE w Rzeszowie. Wśród zdających znalazło się dwóch naszych klubowiczów: Piotr Curyło SP9-28032 i dyrektor ZS w Podgrodziu Paweł Głowacz. Łącznie egzamin zaliczyło 24 osoby. Po ogłoszeniu wyników odbyło się pierwsze losowanie nagród. Wśród zdających egzamin rozlosowano dwie anteny kierunkowe UKF ufundowane przez SQ9VPA.

Punktem kulminacyjnym spotkania było podpisanie umowy o współpracy krótkofalowców z Urzędem Gminy w Dębicy w zakresie organizowania łączności kryzysowej. W ramach porozumienia Gmina Dębica może liczyć na wspomaganie i organizację łączności radiowej na potrzeby informowania, powszechnego alarmowania i ostrzegania ludności oraz organizowania likwidacji skutków zagrożeń w przypadkach, klęsk żywiołowych, katastrof, zagrożeń cywilizacyjnych, zagrożenia bezpieczeństwa państwa w zakresie posiadanych możliwości tj. posiadanego sprzętu radiowego wraz z licencjonowanymi operatorami - krótkofalowcami. Dzięki porozumieniu krótkofalowcy i strażacy będą spotykać się na wspólnych ćwiczeniach dotyczących prób łączności na terenie Gminy Dębica. Już pierwsze tego typu ćwiczenia pokazały potrzebę współpracy. Strażacy wskazali miejsca gdzie mają kłopoty z nawiązaniem łączności. Stacje krótkofalowców starały się poradzić sobie z tym problemem i dzięki wykorzystaniu przemienników (stacji retransmisyjnych) amatorskich bez problemu nawiązano łączność i przekazano raporty do innych jednostek straży pożarnej. Strażacy uczestniczący w ćwiczeniach sami wskazali potrzebę organizowania tego typu zajęć cyklicznie, co mamy nadzieję będzie kontynuowane.

Umowę podpisał Wójt Gminy Pan Stanisław Rokosz, dzięki której gmina zyska wsparcie w zakresie łączności ratunkowej, a krótkofalowcy dogodne miejsce na przemiennik w paśmie 70 cm. Wspólne działania gminy i krótkofalowców bardzo podobały się obecnemu na spotkaniu Dyrektorowi Delegatury UKE w Rzeszowie P. Marcinowi Krawczykowi, który wyraził dla nich swoje poparcie.

Nasz główny sponsor firma InRadio przygotowała kilka cennych nagród, które zostały rozlosowane wśród wszystkich obecnych na spotkaniu. Na miejscu można było porozmawiać o sprzęcie oferowanym przez firmę, zakupić co nieco, lub zamówić sprzęt z dostawą do domu. Serdecznie dziękujemy za przekazany dla naszej grupy zasilacz sieciowy, który stanowić będzie uzupełnienie zakupionego wcześniej radiotelefonu FT-7900. Wszyscy zdający otrzymali również koszulki ufundowane przez firmę DARCO.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy ustawili się do wspólnego zdjęcia przy olbrzymich dinozaurach i zostali zaproszeni na obiad, po którym rozpoczęły się długie krótkofalarskie rozmowy. Przy grillu i z niecierpliwością oczekiwanym słynnym już kociołku Krzysztofa SQ9MUO, zwanym "Kociołkiem MUO" czas upływał do późnych godzin wieczornych. Biesiadowanie uświetniał koncert gitarowy Wiesława SQ8CBM.

Wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy, a przede wszystkim jej uczestnikom serdecznie dziękujemy. Dziękujemy sponsorom: firmie InRadio, DARCO, VPA-SYSTEMS. Dziękujemy panu Wójtowi, Komisji Egzaminacyjnej z UKE. Wszystkim, którzy zdali pomyślnie egzamin serdecznie gratulujemy i oczekujemy na łączności z nimi w eterze.
SQ9AOL / SP8KKM
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,464,030 Unikalnych wizyt