PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3298 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

KS-18. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 27.04.2011
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.jpg

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 27 kwietnia 2011.
Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. OPP.OPP.OPP. To już ostatnie dni do rozliczenia z fiskusem. Pamiętajcie o PZK KRS 0000088401. 1% należnego podatku przekazanego dla PZK jest co roku przeznaczany za naszym pośrednictwem na rozwój krótkofalarstwa w szerokim tego słowa znaczeniu. Za pozyskane środki kupujemy urządzenia dla oddziałów PZK i klubów, radiolatarnie, przemienniki, anteny, dofinansowujemy spotkania i kursy krótkofalarskie, wspieramy działalność sportową fundując puchary, grawertony i drukując dyplomy oraz karty QSL. Praktycznie nie ma dziedziny naszej aktywności, w której nie byłby wykorzystany Wasz 1%. Wpływy z 1% oraz wzrost ilości członków umożliwiły już 5 rok utrzymanie składki członkowskiej na tym samym poziomie.
Zwracam się do tych z Was, którzy jeszcze się nie rozliczyli: wesprzyjcie PZK wiodącą organizację krótkofalarską w Polsce. Piotr SP2JMR prezes PZK

2. Posiedzenie ZG PZK.
Jak już informowałem w poprzednim komunikacie najbliższe posiedzenie ZG PZK odbędzie się w dniu 21 maja 2011 w Burzeninie k. Sieradza. Niestety nie wszystkie Oddziały naszej organizacji przesłały do sekretariatu ZG PZK dokumenty potwierdzające wybór członka ZG.
Na dzień dzisiejszy brakuje uchwał z następujących OT:
OT15, OT25, OT29, OT32, OT51
Materiały na posiedzenie będą wysyłane w dniu 5 lub 6 maja br.

3. Dyplomy. Może nie wszyscy wiedzą, że pracuję teraz pod znakiem okolicznościowym SP100MSC i rozdaję punkty do dyplomu "M. Skłodowska-Curie" i znak mój umieściłem na QRZ.COM. Tylko w ciągu 3 tyg. na tą stronę odnotowałem już 1539 wejść, a w logu mam już 2330 łączności. Pracują też inne znaki serii MSC czyli Maria Skłodowska-Curie i np. SO100MSC na str. QRZ.COM z tym znakiem jest 1546 wejść. a 3Z100MSC ma 1988 wejść. Każdy znak z sufiksem 100MSC a jest ich 7, ma po 2 tys. kart QSL i przy tak dużej aktywności chyba ich zabraknie a cała "akcja" dyplomowa będzie trwać do końca roku. Na naszej związkowej stronie dyplomowej www.awards.pzk.org.pl jest nowy znak okolicznościowy HF0MSC (SP4ICP) - tylko zero bo zabrakło już prefiksów dla symbolicznej setki (100MSC) tzn. jest już teraz 8 stacji okolicznościowych. Jeszcze przed Świętami wysłałem do Award Managera zgłoszenie z Niemiec na dyplom Maria Skłodowska i mam nadzieję, że tych dyplomów będzie tyle wydanych co dyplomów "80 lat PZK"? Bo regulamin jest i prosty i chyba łatwy bo tylko 100 QSO z polskimi stacjami? Taka jubileuszowa równa "setka" już się nie powtórzy.
 Przy okazji jeszcze dwa słowa o innym dyplomie. W dobie Internetu, elektronicznego przesyłania logów, dyplomów w formie elektronicznej czyli wysyłki dyplomów drogą e-mail plików *pdf. coraz mniej jest chętnych na sporządzanie aplikacji na tradycyjny papierowy dyplom. Ale chyba niemal każdy łowca dyplomów stwierdzi, że ten tradycyjny, papierowy dyplom z pieczęcią wydawcy i własnoręcznym podpisem Award Managera nie zastąpi żadnego nawet najładniejszego pdf-a. Award Manager PZK ufundował puchar który będzie rozlosowany wśród 10 pierwszych zgłoszeń na dyplom "DIGI-SP". Taka informacja podana jest również na stronie dyplomowej PZK.

4. Posiedzenie Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU.
Posiedzenie Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU w roku 2011****Komitet Wykonawczy 1. Regionu IARU odbył w Bejrucie w Libanie swoje coroczne
posiedzenie. Porządek obrad obejmował: Komitet ds. Stosunków Zewnętrznych
(External Relations Committee) oraz WRC-2012 (World Radiocommunication
Conference 2012/Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna 2012), zagadnienia
finansowe, sprawy Rady Administracyjnej IARU z uwzględnieniem IARU-2025
(plan kompleksowej reformy i reorganizacji IARU w najbliższych latach - przyp. tłum.), sprawozdania Komitetu Wykonawczego oraz grup roboczych, zagadnienia dot. rozwoju, zagadnienia dot. kontaktów z opinią publiczną (Public Relations), sprawy dot. stowarzyszeń członkowskich oraz Konferencji 1. Regionu IARU 2011. Wkrótce dostępne będzie sprawozdanie z posiedzenia.
Posiedzenie zakończyło się doskonałą kolacją w starożytnym mieście Byblos, z udziałem i w ramach gościnności Zarządu RAL (Radio Amateurs of Lebanon/Związek Krótkofalowców Libanu - przyp. tłum.), naszego libańskiego stowarzyszenia członkowskiego. Na zdjęciu są obecni (od lewej - przyp. tłum.): Ramón Santoyo V., XE1KK - Sekretarz Komitetu Wykonawczego 2. Regionu IARU, Michael Kastelic, OE1MCU - Przewodniczący Komitetu ds. UKF i mikrofal 1. Regionu IARU (C5 VHF/UHF/Microwave Committee), Hani Raad, OD5TE - członek Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU, Ulrich Müller, DK4VW - Przewodniczący Komitetu ds. KF 1. Regionu IARU (Permanent HF Committee C4), Colin Thomas, G3PSM - członek Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU, Hans Blondeel Timmerman, PB2T - Przewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU, Andreas Thiemann, HB9JOE -Skarbnik 1. Regionu IARU, Dennis Green, ZS4BS -Sekretarz Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU, Tafa Diop 6W1KI - Wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU, Panayot Danev LZ1US - członek Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU, Nikola Perčin, 9A5W - członek Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU, Betty Magnin, F6IOC - członek Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU oraz Rod Stafford, W6ROD - Sekretarz Rady Administracyjnej IARU.

Źródło informacji:
http://www.iaru-1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=754:ec-mtg-11&catid=1:latest-news&Itemid=50
Autor informacji: Hans Blondeel Timmerman, PB2T - Przewodniczący Komitetu
Wykonawczego 1. Regionu IARU
Tłumaczenie i opracowanie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU – PZK

5. Grupa Robocza 1. Regionu IARU (EUROCOM WG) wystosowała interpelację parlamentarną do eurodeputowanej Parlamentu Europejskiego Birgit Sippel, która patronowała wystawie o krótkofalarstwie w Europarlamencie ok. rok temu. Pani Birgit Sippel przekazała interpelację do Komisji Europejskiej, aby uzyskać odpowiedź w formie pisemnej..... C.d. tej ważnej informacji stanowi załącznik do niniejszego komunikatu

6. Rosja przystąpiła do CEPT.
Rosja przystąpiła do CEPT - szczegóły uzupełniające. - Rosyjska Państwowa Komisja ds. Częstotliwości Radiowych w dniu 10 marca 2011 roku podjęła decyzję o przystąpieniu Federacji Rosyjskiej do Rekomendacji CEPT T/R 61-01 oraz do Rekomendacji ECC (05) 06 (CEPT Novice), co umożliwia każdemu posiadaczowi licencji CEPT pracę w eterze na terytorium Federacji Rosyjskiej w terminie do trzech miesięcy, bez żadnych dodatkowych pozwoleń.
Należy stosować znak wywoławczy w formie: RA / własny znak wywoławczy.

Powyższe wydarzenie stanowi duży krok naprzód, a 1. Region IARU chciałby
podziękować rosyjskiemu stowarzyszeniu członkowskiemu SRR (Związek  Krótkofalowców Rosji / Soyuz Radiolyubitelei Rossii - przyp. tłum) za jego skuteczne działania.
Źródło informacji:
http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=747:russia-joins-cept-more-detail&catid=1:latest-news&Itemid=50
Autor informacji: Dennis Green, ZS4BS - Sekretarz Komitetu Wykonawczego 1.
Regionu IARU
Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK

7. Podziękowania. W imieniu sekretariatu ZG PZK i pracowników CB QSL serdecznie dziękuję Mikołajowi SQ2FRQ członkowi Harcerskich klubów krótkofalowców SP2ZAO „Dromader” i SP2ZCI „Emiter” za naprawę urządzenia UKF służącego do bieżących lokalnych kontaktów na terenie Bydgoszczy i okolic.

8. Pozwolenia klubowe.
Informowałem już o zasadach wydawania pozwoleń dla stacji klubowych i bezobsługowych, a także oddziałowych dla OT nie posiadających osobowości prawnej. Są one wydawane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2008 r. w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej (Dz. U. Nr 223, poz. 1472 z dnia 18 grudnia 2008 r. W tych przypadkach wnioskodawcą jest Polski Związek Krótkofalowców. Nie oznacza to, że wszystkie wnioski muszą być podpisane przez członka prezydium ZG PZK. Od początku pełnego stosowania wymagań proceduralnych przez UKE tj. od listopada 2010 wydałem kilkanaście pełnomocnictw głównie dla prezesów OT, którzy mogą podpisywać wnioski o pozwolenia klubowe oraz stacje bezobsługowe należące do PZK. Wszystkie pozwolenia wydane na wniosek PZK są zwolnione z opłat ponieważ PZK jest organizacją pożytku publicznego, której podstawową działalnością jest radiokomunikacja.
Piszę to ponieważ zdarzają się przypadki niezrozumienia przepisów prawa, a także definicji „jednostka terenowa” w rozumieniu Ustawy o KRS i to przez wydawałoby się zasłużonych i mądrych krótkofalowców.

9. WARD. W poniedziałkowych zawodach WARD Contest sklasyfikowano 184 stacji czyli o 1/4 więcej niż w roku ubiegłym. To zapewne zasługa naszego "przyjaciela" robota PGA-ZAWODY, który obiektywnie i przede wszystkim szybko oblicza rezultaty. Sklasyfikowano operatorów stacji:
(wykaz alfabetyczny):DL8UAA HF800Z HF85JEDYNKA LY2MM SN3S SN4W SN7H, SN7L SN9K SN9VSO100MSCSO2O SO7A SO8L SP0CFF SP0PZK SP1AEN SP1KRF SP1KZE SP1MHZ SP1MVG SP1MVT SP1PWP SP1RKT SP2AYC SP2FAP SP2FMN SP2FUD SP2FWF SP2HPM SP2IU SP2IW SP2LNW SP2MGR SP2MHC SP2WGB SP2ZFT SP3DIK SP3FTA SP3HZG SP3JSP3KWA SP3LPG SP3NNI SP3OKJ SP3PJY SP3YE SP4AVG SP4AWE SP4DNX SP4FMD SP4GFG SP4GHL SP4GL SP4JCP SP4JFR SP4KHM SP4KNA SP4KWO SP4NDU SP4PBI SP4YPB SP5AHR SP5AYY SP5BMU SP5BUJ SP5BWO SP5CGN SP5CNA SP5DDJ SP5DRE SP5ELA SP5ENG SP5FJJ SP5GJA SP5GRU SP5KP SP5MBI SP5NHK SP5XSL SP5XVR SP5YES SP6BXM SP6HED SP6IHE SP6JOE SP6KCN SP6LV SP6YAQ SP6ZDA SP7CCB SP7EWD SP7FDV SP7FGA SP7FOI SP7GIQ SP7IVO SP7OGP SP7PKI SP7SEW SP8BOZ SP8BVO SP8BWE SP8JPR SP8KEA SP8NTH SP9BCH SP9BGS SP9BNM SP9CCA SP9CXX SP9DNO SP9FRZ SP9HVV SP9HZW SP9IEK SP9JZT SP9KAT SP9LAS SP9MDY SP9PSB SP9ZHR SQ1DWR/3 SQ1GU SQ1OD SQ2DYF SQ2MTK SQ2NNN SQ2OSE SQ2WHH SQ3ASQ3GOK SQ3HXH SQ3OGP SQ3REI SQ4CTS SQ4HRX SQ4INW SQ4IOH SQ4OLC SQ5ABF SQ5ARG SQ5JUJ SQ5LNF SQ5LTL SQ5MRB SQ6ADB SQ6MS SQ7B SQ7BFSSQ7CGN SQ7DQX SQ7LQJ SQ7NUP SQ7OTH SQ7OTK SQ7VO SQ8GBG SQ8JMZ SQ8JQX SQ8LEI SQ8MFB SQ8MXC SQ8MXS SQ8NXK SQ8OGC SQ9BDB SQ9CAQ, SQ9CWO SQ9CXCSQ9DXT SQ9E SQ9EJ SQ9FCF SQ9IDE SQ9IVD SQ9IWS SQ9JJN, SQ9JKS SQ9NIN SQ9OKD SQ9ONK SQ9PCA SQ9RFG.
Wszystkim uczestnikom nasze gratulacje i podziękowania za wspólne świętowanie WARD 2011.
Certyfikaty udziału dostępne są do samodzielnego wydruku na portalu
PGA-ZAWODY.
Jak już można było zauważyć, w tych zawodach wprowadzono tzw. Funkcję "klucza" czyli dostępu do wykazu ilości przeprowadzonych QSOs – tylko dla zainteresowanych OPs. To reakcja Komisji Zawodów na zasadny wniosek kilku uczestników.
Zespół PGA
SP2FAP SP5KP i SP8WQX

10. HF0BJP - Beatyfikacja Jana Pawła II
Z okazji Beatyfikacji Jana Pawła II, która odbędzie się w Watykanie  01.05.2011r., Mirek SQ1RMM zapowiada aktywność radiową pod znakiem okolicznościowym HF0BJP.
Aktywność radiowa planowana jest w terminie 29.04-29.05.2011r. Pasma:
80/20/17/15 i 10m.
Łączność z w/w stacją okolicznościową będzie potwierdzana kartą QSL, wydaną z tej okazji. Kartę QSL należy wysłać na znak SQ1RMM poprzez biuro lub pocztą (do przesyłki załączyć kopertę i znaczek na list).
Info: Mirek SQ1RMM

11. Pielgrzymka na Jasną Górę."Zarząd Klubu SP9KAJ oraz krótkofalowcy Ziemi Częstochowskiej zapraszająna IX Pielgrzymkę Krótkofalowców na Jasną Górę tradycyjnie w drugą sobotę maja tj. 14 maja 2011 r. Program Pielgrzymki znajduje się na stronie klubowej www.sp9kaj.com. Zapraszamy "
Z pozdrowieniami Bohdan SP9VJ

12. Wyprawy zamkowe.
Kolejne wyprawy zamkowe Szlakiem Wedlów. W bieżącym tygodniu planujemy kolejne aktywności zamkowe w ramach programu Szlakiem Wedlów. W środę, 27 kwietnia w godz. 17.30 - 19 będziemy pracować z Jadwiżyna (ZWC02), a w czwartek 28 kwietnia w godz. 17.00 - 18.30 pracować będziemy z Mirosławca (ZWC03).
Zapraszam do łączności.
W imieniu Radio Rycerzy Jarek SP3CMA

13. SP9PGK zaprasza. Już po raz trzeci mam przyjemność zaprosić do udziału w imprezach radioamatorskich towarzyszących Małopolskiemu Piknikowi Lotniczemu, organizowanemu przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w ostatni weekend czerwca. Imprezy te to Konkurs Lotniczy oraz Program Dyplomowy. Są one organizowane przez Krakowską Grupę Ekspedycji Radiowych - SP9PKG (klub terenowy MSK OT PZK - SP9PKZ). Dzięki nowym sponsorom lista nagród rzeczowych będzie w tym roku jeszcze bardziej atrakcyjna, a dłuższa niż dotychczas liczba stacji organizatora powinna ułatwić zdobycie dyplomu.
Regulaminy obu imprez i wszelkie dodatkowe informacje, w tym załączniki do regulaminów (lista nadawców, lista nagród), można znaleźć na naszej stronie klubowej www.cqcqcq.pl.
VY 73,
Award Manager KGER
Wojciech Tchórzewski SP9ORH

SP3BLR s.k. Z przykrością informujemy, że 24.04.2011 w nocy, po długiej chorobie, odszedł od nas Paweł Zawadzki SP3BLR, o czym poinformowała rodzina zmarłego.
Informujemy, że pogrzeb Pawła SP3BLR odbędzie się w czwartek 28.04.2011 o godz. 12.00 na cmentarzu w Słubicach.
Józek - SP3SBY, Marek – SP3GVX
 
Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK.


Załącznik

Grupa Robocza 1. Regionu IARU (EUROCOM WG) wystosowała interpelację parlamentarną do eurodeputowanej Parlamentu Europejskiego Birgit Sippel, która patronowała wystawie o krótkofalarstwie w Europarlamencie ok. rok temu. Pani Birgit Sippel przekazała interpelację do Komisji Europejskiej, aby uzyskać odpowiedź w formie pisemnej. Niedawno została opublikowana odpowiedź, o raczej wymijającym wydźwięku. EUROCOM zamierza kontynuować zagadnienie, w celu uzyskania bardziej precyzyjnej odpowiedzi (tłumaczenie treści obu odnośnych dokumentów poniżej - przyp. tłum.).

Zapytania parlamentarne, dnia 17 lutego 2011
E-001340/2011
Pytanie do Komisji wymagające odpowiedzi na piśmie
Artykuł 117
Birgit Sippel (S&D)

Temat:
Odbiór krótkofalowych sygnałów radiowych w sąsiedztwie modemów PLT

Urządzenia wykorzystujące technologię telekomunikacji za pośrednictwem sieci elektroenergetycznej (Power line telecommunications/PLT) są coraz częściej wprowadzane do obrotu i użytkowania na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (European Economic Area/EEA). Celem w tym przypadku jest wymiana danych za pośrednictwem linii energetycznych, a technologia PLT umożliwia łączenie komputerów i urządzeń elektrycznych w sieć. Jeśli zatem wymienia się dane pomiędzy urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi przy dużych szybkościach transmisji, to można również sobie wyobrazić inne zastosowania tej technologii.

Coraz częściej pojawiają się skargi od użytkowników radioodbiorników wykorzystujących zakres fal krótkich (ale także od innych użytkowników tego zakresu fal), którzy nie mogą we właściwy sposób odbierać międzynarodowych stacji radiowych znajdujących się w pobliżu modemów PLT. W celu utrzymania na rzecz społeczeństwa swobodnego przepływu informacji, co stanowi jedno z europejskich praw podstawowych, należy zatem podjąć działania legislacyjne - w celu zagwarantowania swobody odbioru informacji z odnośnych źródeł również w przyszłości.

Bez radiofonii na falach krótkich nie istnieje gwarancja wolności i pluralizmu mediów, gdyż radio jest tym właśnie medium, które z największym prawdopodobieństwem jest w stanie umożliwić dostarczanie informacji bez ingerencji czynników rządowych. Internet jest bardzo pomocny jako źródło informacji, ale w każdej chwili może on zostać poddany wpływowi (niedemokratycznych) gremiów rządowych np. przez wirusy, lub nawet zostać wyłączony.

1. Jakie środki zostały podjęte w celu zapewnienia dalszej możliwości odbioru krótkofalowych sygnałów radiowych, w kontekście swobody przepływu informacji?

2. Która instytucja (jednostka organizacyjna) Unii Europejskiej ma za zadanie monitorowanie skuteczności podjętych środków?

3. Gdzie w praktyce miały miejsce czynności sprawdzające, czy sygnały radiowe na falach krótkich będą właściwie odbierane w pobliżu urządzeń PLT?

4. Jaki jest, zgodnie z klasyfikacją Komisji (Europejskiej - przyp. tłum.), zasięg generowania zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od używanych we wnętrzach budynków (domowych) urządzeń PLT?

5. Jaki jest, zgodnie z klasyfikacją Komisji, zasięg generowania zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od urządzeń PLT z dostępem na dużym obszarze oraz od "inteligentnych systemów pomiarowych"?

6. Jakie badania Komisja zawarła w swojej analizie potencjalnych zakłóceń elektromagnetycznych pochodzących od urządzeń PLT?

Adres do tekstu oryginalnego w języku angielskim:
http://www.dl9kce.de/hide/110415%20EC%20PLC%20Sippel%20Question%20EN.pdf

Adres do tekstu oryginalnego w języku niemieckim:
http://www.dl9kce.de/hide/110415%20EC%20PLC%20Sippel%20Frage%20DE.pdf

EN
E-001340/2011
Odpowiedź udzielona przez Pana Tajani
w imieniu Komisji
(12.4.2011)

Technologia PLT jest stosowana głównie jako alternatywa dla bezprzewodowych systemów dystrybucji Internetu. Nie jest ona nowa na rynku Unii Europejskiej, a jej wdrażanie rozpoczęło się w różnych krajach UE ponad 10 lat temu. Komisja i niektóre władze krajowe otrzymały skargi od miłośników radia, choć ogólnie Komisja nie może stwierdzić, że doszło do znaczącej ilości przypadków zakłóceń spowodowanych przez PLT.

Oprzyrządowanie PLT musi spełniać zasadnicze wymogi zgodności z Dyrektywą o kompatybilności elektromagnetycznej (1), a tym samym nie może generować poziomu zakłóceń elektromagnetycznych, powyżej którego urządzenia radiowe i telekomunikacyjne nie mogą funkcjonować zgodnie z ich przeznaczeniem. Na szczeblu międzynarodowym brak jest zharmonizowanej normy, która pozwoliłaby zapewnić istnienie zgodności z zasadniczymi wymogami Dyrektywy o kompatybilności elektromagnetycznej/EMC (2). W ten sposób Komisja złożyła ostatnio wniosek do CENELEC (Comité Européen de Normalisation Électrotechnique - Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki, przyp. tłum.) o dokonanie działań normalizacyjnych na szczeblu UE w celu stworzenia odpowiednich norm zharmonizowanych. Oczekuje się, że projekt takiej normy zostanie poddany pod głosowanie w najbliższych miesiącach. W ramach tego standardu proponuje się, aby służby radiowe były odpowiednio chronione za pomocą statycznego lub dynamicznego wycinania takich częstotliwości, które mogą być poddane zakłóceniom ze strony PLT.

W ramach Komisji jednostką organizacyjną odpowiedzialną za działania w zakresie zgodności urządzeń z Dyrektywami EMC i R&TTE (3) jest Dyrekcja Generalna ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu (DG Enterprise and Industry), we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów (DG Information Society and Media). Wdrożenie tych dyrektyw spoczywa na państwach członkowskich (Unii Europejskiej - przyp. tłum.), których organy nadzoru rynku mają zatem za zadanie monitorowanie skutków powodowanych przez PLT.

Zasięg zakłóceń pochodzących od urządzeń PLT, jeżeli takowe istnieją, jest trudny do oszacowania, jako że zakłócenia te nie pochodzą od samych urządzeń PLT, ale z przewodów (domowych lub instytucjonalnych instalacji elektrycznych), do których są podłączone. Dlatego też zakłócenia w dużej mierze zależą od instalacji, w oparciu o które działają urządzenia PLT. Dlatego konieczne jest zbadanie każdego przypadku, w którym udowodniono wspomniane zakłócenia.

Komisja nie stworzyła jakiejkolwiek klasyfikacji odnośnych urządzeń. Komisja ściśle współpracuje z państwami członkowskimi i monitoruje sytuację poprzez Grupę Współpracy Administracyjnej ds. Dyrektywy EMC (Administrative Co-operation group of the EMC Direcitve). Większość przypadków została rozwiązana przez władze krajowe lub przez operatorów telekomunikacyjnych, którzy używają przedmiotowej technologii. Zwraca się również uwagę na raport opublikowany niedawno przez niezależnego regulatora oraz organ ochrony konkurencji dla przemysłu telekomunikacyjnego w Wielkiej Brytanii (OFCOM), który analizuje prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń pochodzących z urządzeń PLT. (4)

Przypisy:
1) Directive 2004/108/EC of the European Parliament and of the Council of 15 December 2004 on the approximation of the laws of the Member States relating to electromagnetic compatibility and repealing Directive 89/336/EEC (Dyrektywa 2004/108/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich odnoszących się do kompatybilności elektromagnetycznej oraz uchylająca dyrektywę 89/336/EWG)
2) OJ L 390, 31.12.2004 (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, seria L)
3) Directive 1999/5/EC of the European Parliament and of the Council 9 March 1999 on radio equipment and telecommunications terminal equipment and the mutual recognition of their conformity (Dyrektywa 1999/5/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 1999 r. w sprawie urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnego uznawania ich zgodności)
4) http://stakeholders.ofcom.org.uk/binaries/research/technology-research/pltreport.pdf

Adres do tekstu oryginalnego w języku angielskim:
http://www.dl9kce.de/hide/110415%20EC%20PLC%20Sippel%20Answer%20EN.pdf

Adres do tekstu oryginalnego w języku niemieckim:
http://www.dl9kce.de/hide/110415%20EC%20PLC%20Sippel%20Antwort%20DE.pdf

Źródło informacji:
http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=article&id=742:parliamentary-question-on-plt-now-answered-by-european-commission&catid=44:eurocom&Itemid=96

Autor informacji: Thilo Kootz, DL9KCE - Przewodniczący Grupy Roboczej EUROCOM 1. Regionu IARU
Opracowanie i tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpgWersja pdf komunikatu
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,269,634 Unikalnych wizyt