PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3644 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 0
RSS

KS-7. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 16.02.2011
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.jpg

Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 16.02.2011

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. Poniżej aktualne informacje:
1. LIGA OBRONY KRAJU i POLSKI ZWIĄZEK KRÓTKOFALOWCÓW zapraszają do udziału w OTWARTYCH MIĘDZYNARODOWYCH MISTRZOSTWACH POLSKI w TELEGRAFII SZYBKIEJ.

Koledzy Radiotelegrafiści SP

Pozwalam sobie zwrócić się do Kolegów z informacjami na temat telegrafii. Zdaję sobie sprawę z przyczyn zaniku znajomości alfabetu Morse,a wśród krótkofalowców SP i nie zamierzam się nad tym rozwodzić.
    Bardzo trudno w dzisiejszym czasie, w dobie Internetu i innych form łączności, zachęcić młodzież do krótkofalarstwa oraz nauki telegrafii tym bardziej, że nie jest ona wymagana przy zdawaniu egzaminów na licencję. Zanikanie telegrafii wśród polskich krótkofalowców jest bardzo niepokojące i szkoda, że tak dzieje się u nas. W odróżnieniu od SP w bardzo wielu krajach jest ona kultywowana i przeżywa drugą młodość. Systematycznie każdego roku odbywają się otwarte zawody, w których udział biorą zawodnicy z wielu państw i to nie tylko z Europy. Wiele z ekip wystawia maksymalną dopuszczalną liczbę zawodników w każdej kategorii wiekowej (po dwie osoby) mimo, że do klasyfikacji brany jest tylko wynik jednego zawodnika. Zawody są organizowane przez IARU lub pod jej patronatem, a ich ranga jest dość wysoka.

    IARU w latach parzystych organizuje Mistrzostwa Regionów a w nieparzystych Mistrzostwa Świata. Jak z tego wynika w bieżącym roku odbędą się Mistrzostwa Świata. W zawodach tej rangi SP zaistniało po raz pierwszy w 2007 roku z całkiem niezłym rezultatem – 5 miejsce drużynowo. W następnych latach było już gorzej.

Początki uczestnictwa we współzawodnictwie Międzynarodowym rozpoczął LOK w Skierniewicach kilkakrotnym udziałem w zawodach w Wilnie i na Białorusi. Dopiero udział w zawodach organizowanych przez Białoruś uzmysłowił nam co to jest szybka telegrafia. Tam spotkaliśmy wielokrotnych mistrzów świata i ich umiejętności. Tam po raz pierwszy zobaczyliśmy nowe (dla nas) konkurencje rozgrywane na zawodach rangi mistrzowskiej. Z tego też względu regulamin krajowych zawodów dostosowany został do regulaminu IARU - co bardzo powoli, ale zaczyna procentować.

Nie można osiągać wyników w żadnym sporcie jeżeli nie ma konkurencji, a to dotyczy właśnie SP. Organizując zawody w SP ciężko jest znaleźć kilku zawodników w jednej kategorii wiekowej. Częstą praktyką jest przemieszczanie zawodników młodszych do kategorii starszych. Poza Skierniewicami i indywidualnie: Donatą Gierczycką SP5HNK, Markiem Kluzem SP8BVN, Mariuszem Węgorkiem SP8TDX, Marianem Marciniewiczem SP8LZC i Jerzym Gomoliszewskim SP3SLU nie spotkałem się z udziałem innych kolegów. Nie wierzę, żeby u nas nie było radiotelegrafistów mogących uczestniczyć w tego typu zawodach. Podejrzewam, że przyczyną może być zły obieg informacji bo tylko to przychodzi mi do głowy. Niechęci uczestnictwa oraz braku umiejętności nie biorę pod uwagę. Udział w tegorocznej edycji krajowych zawodów chcemy potraktować w różnoraki sposób, a mianowicie:
- potraktować je jako spotkanie kolegów ”po fachu” celem rozwiązania naszego problemu
- przedstawieniu sposobu prowadzenia zawodów
- sprawdzenie swoich predyspozycji i umiejętności w świetle regulaminu IARU
- zainteresowanie uczestnictwem w zawodach międzynarodowych

Zawody będą organizowane w Skierniewicach w III dekadzie czerwca - precyzyjny termin uzgodnimy po otrzymaniu zgłoszeń. Zawody trwałyby dwa dni w sobotę i niedzielę, ale możemy zorganizować 3 dni piątek, sobota, niedziela – więcej czasu na dyskusję. Zakwaterowanie organizatorzy zabezpieczą odpłatnie według życzenia to samo dotyczy również wyżywienia. Można skorzystać z wyżywienia lub zakwaterowania rozdzielnie. Miejscem logistycznym będzie Ośrodek Szkolno-wychowawczy położony w odległości100 metrów od obiektu Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3 które będą bazą techniczną Mistrzostw. Baza techniczna jest sprawdzona już trzykrotnie – ostatnio w ub. roku w VII Mistrzostwach I regionu IARU, gdzie wzorcowo zabezpieczono technicznie Mistrzostwa w Rawie Mazowieckiej.

Jako organizatorzy mistrzostw nie byliśmy w stanie skompletować pełnej ekipy, tzn. wystawić zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. Takie postępowanie nie daje szans na zajęcie dobrego miejsca w klasyfikacji drużynowej. Jestem przekonany, że uzupełnienie brakujących kategorii wiekowych pozwoli nam na zajmowanie wyższych pozycji w klasyfikacji drużynowej mistrzostw, a na pewno zawodnicy w naszym kraju by się znaleźli.

Apelujemy do koleżanek i kolegów, w tym młodych krótkofalowców zainteresowanych tego typu zawodami, spotkajmy się razem i spróbujmy rozwiązać tę sytuację. W bieżącym roku czekają nas Mistrzostwa Świata, które będą rozgrywane w Niemczech. Stwórzmy ekipę na jaką nas stać. Wierzę, że nie będziemy tylko tłem dla pozostałych ekip.

Koszty uczestnictwa w Skierniewicach – wyżywienie i nocleg ok. 60 złotych od osoby można również we własnym zakresie wnosząc opłatę startową w wysokości 20 złotych.

Termin zgłoszeń do dnia 30 kwietnia 2011 rok na poniższy adres.
Wszelkich informacji udzieli: Alfred Cwenar SP7HOR tel; 691 712 522 lub wieczorem 46 8338347
 e-mail sp7hor@op.pl

Piotr Skrzypczak SP2JMR prezes PZK
Alfred Cwenar SP7HOR organizator

2. HST w Krótkofalowcu Polskim. W numerach 2 i 3 (który niebawem będzie dostępny w wersji elektronicznej na portalu PZK, a pod koniec mca również jako wkładka do „Świata Radio” ukazały się dwa artykuły Jurka Gomoliszewskiego SP3SLU traktujące o nowym obliczy szybkiej telegrafii oraz o zbliżających się Mistrzostwach Świata IARU w HST. Zapraszam do lektury.

3. HST na Białorusi.
Informuję, że istnieje możliwość udziału w zawodach na Białorusi. Jedne z nich są w maju i drugie w lipcu 2011. Koszt lipcowych 90 EURO i będą one rozegrane w Mogilovie p.n. „Puchar Narodów”. Majowe można potraktować nieco turystycznie, można zamówić zakwaterowanie, a żywić się samemu i one są w Mińsku. Wybiera się na nie m.in. Alfred SP7HOR. Chętni do wzięcia udziału proszeni są o pilny kontakt sp7hor@op.pl, aby był czas na załatwienie bezpłatnych wiz. Im więcej osób to tańszy koszt transportu. Myślę, że warto skorzystać. Pozdrawiam Alfred SP7HOR.

4. Spotkanie EmCom Wrocław 26.02.11.
W dniu 26 lutego br. we Wrocławiu odbędzie się spotkanie poświęcone łączności kryzysowej. Organizuje je Rafał SQ6IYR EmCom Manager PZK. W programie m.in. przedyskutowanie porozumienia z Szefem Obrony Cywilnej Kraju.

5. Warszawski Oddział Terenowy PZK (OT25) informuje:
W dniu 5 marca 2011r odbędzie się tradycyjnie kolejne ognisko organizowane przez Warszawski Oddział Terenowy PZK w lasku na Bemowie przy ulicy Generała Tadeusza Kutrzeby. Serdecznie zapraszamy wszystkich krótkofalowców z rodzinami. Zaczynamy o godzinie 10:00 zapewniamy wojskową grochówkę, kiełbaski, ognisko i niepowtarzalną atmosferę.

Zarząd Warszawskiego Oddziału Terenowego PZK zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Warszawskiego Oddziału Terenowego PZK na dzień 12 marca 2011 r. w Warszawie przy ulicy Gdańskiej 6a. w pierwszym terminie o godzinie 10:00 w drugim terminie o godzinie 10:30.Powodem zwołania nadzwyczajnego walnego zebrania jest wybór Oddziałowej Komisji Rewizyjnej spowodowany rezygnacją z pełnionej funkcji obecnej Oddziałowej Komisji Rewizyjnej składającej się z 3 osób.
Prezes Zarządu WOT PZK Jerzy Szawarski SP5SSB

6. Skrócony spis treści ŚR3/2011
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Alinco DJ-X11E
ANTENY: Trzypasmowa antena VPA-Systems
ŁĄCZNOŚĆ: Propagacje jonosferyczne UKF, Diagram Smitha (2)
PREZENTACJA: Radiotelefon RL-328CQ, Hytera DMR
RADIOKOMUNIKACJA: Zapasowe źródła zasilania w łączności radiowej
RADIO RETRO: Radiostacja RKA
WYWIAD: CB NET – 5 lat na rynku, Połączyła nas telegrafia
HOBBY: Si570 w zastosowaniach amatorskich
DYPLOMY: Programy dyplomowe
DIGEST: Nowości radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

wewnątrz:
KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 3/2011,a w nim:
OPP raz jeszcze w tym skorygowane PIT-y
Porady prawne:
Informacje o zmianach w ustawie o OPP
Nasze anteny, a środowisko.
Aktualności, a w nich m.in.
HST- kolejny artykuł pióra Jurka SP3SLU
Łączność z ISS
Nagroda dla Marka SP9UO
Historia:
Apel Zygmunta SP5AYY
Krótkofalarstwo w SP po II wojnie światowej
Silent Key’s

7. Po Walnym Zebraniu LO PZK (OT32)

W Walnym Zebraniu OT32, które odbyło się w dniu 12 lutego 2011 w Świebodzinie udział wzięło 40 /38%/członków LO PZK na 105 wg stanu na dzień 15.01.2011r.
Najważniejsze uchwały:
Zarząd LO PZK 4 będzie osobowy i dwóch zastępców
OKR 3 osobowe i dwóch zastępców.
Uchwalono sfinansowanie ze środków oddziałowych składek SP3UIB.
Zarząd założy konto bankowe nie później jak za trzy miesiące.
Zmieniono nazwę Zawodów Lubuskich na Zielonogórskie od 2012 roku - Dofinansowanie Zawodów Zielonogórskich
Dofinansowanie klubów krótkofalarskich.
Częściowe sfinansowanie rozbudowy bazy łączności na terenie Łagowa
Lubuskiego w miejscu corocznych spotkań 1-3 Maja.
W związku z dużą ilością środków finansowych na koncie Oddziału
rezygnujemy z pobierania składki oddziałowej w roku 2012.
Wyniki wyborów:
Zarząd: SP3AMO prezes, SP3WVN Skarbnik, SQ3JPD Sekretarz, SP3IY członek QSL Manager
Zastępcy: SQ3JPC, SQ3LLS.
OKR: SP3GTS, SP3LFX, SP3JHY
Zastępcy: SP3SBY, SP3WVL
Przedstawiciel LO PZK do ZG PZK Józef SP3GAX
Informację przesłał Marek SP3AMO prezes OT32

8. SP9YST informuje. Stacja SP9YFF pracująca 20.02.2011 z Zabytkowego Parku Krajobrazowego w Świerklańcu, jako stacja pracująca z terenu powiatu tarnogórskiego (TG) przyznaje jeden punkt do certyfikatu "ZABYTKI PARKU ŚWIERKLANIEC" wydawanego przez "Pałac Kawalera" w Świerklańcu wraz z Klubem SP9YST. Regulamin certyfikatu zamieszczony jest na stronie:
 www.sp9yst.webpark.pl. 
Info: sq9cxc

9. Komunikat specjalny PZK. W dniu 20 lutego br. o godz.12.00 czasu lokalnego czyli 11.00 UTC na QRG 3.700 +- QRM będzie nadany specjalny okolicznościowy Komunikat Zarządu Głównego PZK. Po nim specjalne wydanie RBI. Zapraszamy.
Jerzy SP5BLD & Piotr SP2JMR

Tyle informacji na dzisiaj. Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,247,671 Unikalnych wizyt