PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3355 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 1
Użytkowników online: 0
RSS

KS-4. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 26.01.2011.
Opcje newsa
Komunikaty PZKnews: pzk.jpg
 
Komunikat Sekretariatu ZG PZK z 26.01.11

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje.

1. Posiedzenie prezydium ZG PZK. W dniu 25.01.11 w siedzibie sekretariatu ZG PZK odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie prezydium ZG PZK. Uczestniczyli w nim wszyscy członkowie prezydium. W toku obrad uchwalono:

- skład naszej delegacji na konferencję R1 IARU. I tak w konferencji wezmą udział: Paweł SP7TEV oraz Witold SP9MRO
- omówiono szczegółowo sprawy związane z ewidencją środków otrzymywanych z 1% na PZK jako OPP.
- uzgodniono także bieżące monitorowanie realizacji budżetu PZK
- omówiono stan realizacji Uchwały ZG PZK dot. kont bankowych, ze zczególnym uwzględnieniem OT 32, który w kasie OT przetrzymuje rekordowo duże kwoty sięgające niejednokrotnie 10.000 zł. Lubuski OT PZK jest jednym z OT, który nie wykonał w. wym. uchwały, pomimo wysłania przez sekretariat stosownych dokumentów.
- uzgodniono, że członkowie prezydium będą uczestniczyli w walnych zebraniach OT tylko w przypadku odznaczania członków OT ZOH oraz wówczas gdy Walne Zebranie OT będzie wybierało delegatów na KZD.
- podjęto uchwałę o niefinansowaniu emisji programu „Krótkofalowcy Bis” w TV EDUSAT.
- omówiono wstępnie założenia akcji dyplomowej z okazji 100. rocznicy otrzymania II Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską Curie, koordynatorem akcji jest Andrzej SQ7B - Award Manager PZK, szczegóły po ich uzgodnieniu
- prezydium uważa iż istnieje potrzeba dalszych modyfikacji sytemu OSEC. Prace te prowadzi autor sytemu Grzegorz SP1THJ
- zatwierdzono dodatkowo kwotę dla RF Poland w wysokości 100 zł miesięcznie za stworzenie mechanizmów na portalu PZK służących do prowadzenia edycji wersji angielskiej portalu PZK. Edycję wersji angielskiej będzie prowadziła Basia SQ3VB w ramach funkcji redaktora naczelnego KP.
- omówiono dyscyplinę finansową OT PZK. Prezydium przypomina, że wszystkie rachunki i faktury rejestrowane w raportach kasowych i bankowych muszą być wystawione na Polski Związek Krótkofalowców sekr. ZG ul. Modrzewiowa 25, bez względu na to czy są one realizowane przez OT czy bezpośrednio przez sekretariat ZG PZK.
- prezydium omówiło funkcjonowanie CB QSL. W związku ze znacznym wzrostem ilości kart QSL postanowiono zatrudnić w formie umowy zlecenia dodatkową osobę. Z pośród trzech kandydatów wybrano kol. Jana SP2EXN.
- omówiono potrzebę zwołania konferencji w sprawie POŚ z udziałem urzędników zatrudnionych w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Środowiska. Z takim pomysłem wystąpił Dionizy SP6IEQ.
- omówiono propozycję klubu SP1PNW dot. organizacji imprez sportowych w czerwcu i wrześniu 2011.
- prezydium uchwaliło znowelizowane prowizorium budżetowe na rok 2011.

2. Toruńskie spotkanie. W dniu 22 stycznia w klubie „Kameleon” w Toruniu odbyło się kolejne spotkanie „Stare przyjaźnie nowe znajomości” zorganizowane w całości przez kol. Józka SP2AQB. W spotkaniu udział wzięło ok. 40 osób. Gwoździem programu była bardzo ciekawa prelekcja kol. Henryka SP5DED poświęcona historii i teraźniejszości krótkofalarstwa polskiego oraz relacji z pobytu Henryka na polskiej stacji arktycznej na wyspie Spitsbergen. Więcej szczegółów w Krótkofalowcu Polskim nr 3.

3. SP3KWA popularyzuje krótkofalarstwo podczas ferii zimowych
Do gimnazjalistów kierowana jest oferta warsztatów politechnicznych "Elektronika ciekawsza niż przypuszczasz" organizowanych w Zespole Szkół Technicznych w Turku, podczas ferii zimowych, w dniach 1-3 lutego 2011r. Inicjatorem akcji jest Jerzy SP3SLU nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Drugi dzień warsztatowy (środa, 2 lutego) to dzień krótkofalarski. Przeznaczony jest na zapoznanie gimnazjalistów z tematyką łączności amatorskiej w praktyce i w teorii. SP3KWA/P będzie nadawać w pasmach KF i UKF z budynku Zespołu Szkół Technicznych. W programie jest także demonstracja systemu APRS, radiopelengacji, emisji DIGI, działania przemienników FM i inne.
Ponadto uczestnicy zajęć – gimnazjaliści z powiatu Turek będą mieli okazję pod okiem instruktora budować własne układy elektroniczne z zestawów (np. wzmacniacz, radio, alarm, zegar, zasilacz) oraz poznawać tajniki realizacji dźwięku za konsoletą mikserską. Każdy z nich będzie mógł także zmontować własną audycję radiową oraz dowiedzieć się jak działają otaczające nas we współczesnym świecie urządzenia elektroniczne. W dobie Internetu, telefonii komórkowej i multimediów niemal zapomniano o podstawach technicznych i historycznych funkcjonowania tych wszystkich wynalazków. Młodzież kompletnie ich nie zna.
Analizując ofertę zajęć i rozrywki dla młodzieży, coraz trudniej odnaleźć formy rozwijające zdolności techniczne, popularne majsterkowanie czy poznawanie zasad działania urządzeń otaczających nas we współczesnym świecie. Nie mówiąc o własnej wynalazczości.
Warsztaty „Elektronika ciekawsza niż przypuszczasz” w Turku są próbą przywrócenia popularności elektroniki - oraz innych dziedzin pozostających w bezpośrednim związku z nią, takich jak: krótkofalarstwo, robotyka, modelarstwo, czy elektroakustyka - jako praktycznego hobby i formy aktywnego spędzania wolnego czasu przez młodzież.
Młodzi ludzie, którzy odnajdą w tych dyscyplinach drogę samorealizacji, mogą po ukończeniu gimnazjum podjąć kształcenie techniczne o odpowiednim profilu. I oczywiście pozostać w Klubie Krótkofalowców SP3KWA.
We wtorek 1 lutego 2011r. w godzinach 10 – 14 czasu lokalnego mile widziani będą cierpliwi korespondenci dla stacji SP3KWA/P w paśmie 80m.
Informacja: Jerzy SP3SLU

4. Komunikat programu KRÓTKOFALOWCY BIS.
Społeczna Redakcja cyklicznego programu o krótkofalowcach, prócz emisji w TV INTERNET na www.videoexpres.pl nadaje regularnie premierowe emisje via TV EDUSAT co drugą niedzielę miesiąca o godzinie21.00 z jakością studyjną, na satelicie HOT BIRD 9 oraz na platformach cyfrowych; POLSAT +, CANAL + CYFRA+ oraz N, i prawie we wszystkich telewizjach kablowych w Polsce.
 Program KRÓTKOFALOWCY BIS po każdym premierowym wydaniu, jest w kolejną następną niedzielę powtarzany o godzinie 21.00 czasu polskiego.
 Najbliższe powtórzenie programu w niedzielę dnia 30 stycznia 2011r. jak zwykle o godzinie 21.00.
 UWAGA !!! powtórzenie programu w całości jest poświęcone sprawom tzw. zgłoszeń radiowych Dionizego Studzińskiego SP6IEQ ze Świdnicy. Warto ten program zobaczyć.
 Informuję jednocześnie, że od nowego roku wznowione są emisje na żywo o 21.00 tego samego programu, który jest nadawany na www.videoexpres.pl bardzo szybkim łączem.  Proszę kliknąć na STUDIO ATV, by go oglądać z bardzo dobrą jakością na żywo wprost ze studia program K BIS. I tak już pozostanie.
 Przypominam, że każdy nowy program Krótkofalowcy Bis jest zawsze zamieszczany w TV INTERNET na portalu www.videoexpres.pl po każdej emisji via TV EDUSAT.
Autor i redaktor programu
Henryk Pacha ATV SP6ARR
www.videoexpres.pl

5. Apel o stary gramofon i płyty do repliki radiostacji Błyskawica

W Muzeum Powstania Warszawskiego w pokoju przypominającym studio radiostacji Błyskawica z 1944 roku znajduje się replika tej radiostacji. Naszym staraniem powstańców i krótkofalowców, jest wierne odtworzenie atmosfery tamtych lat wydarzeń urządzeń. Pragniemy uzupełnić zbiory w tym pokoju. Poszukujemy brakującego urządzenia gramofonowego na którym były odtwarzane podczas nadawania radiostacji Błyskawica w 1944 r. utwory muzyczne: Warszawianka i nagrania Chopina.                
Poszukiwane są:
- gramofon przenośny z małą tubą z lat trzydziestych, początku lat czterdziestych ubiegłego wieku, prędkość 78 obrotów na minutę – sprawny
- płyta gramofonowa szelakowa z utworem instrumentalnym Warszawianki (nie śpiewanym) nagranie sprzed 1939 roku prędkość 78 obrotów na minutę.
- płyta gramofonowa szelakowa z utworem Fryderyka Chopina – Etiuda Rewolucyjna nagranie sprzed 1939 roku prędkość 78 obrotów na minutę.
- płyta gramofonowa szelakowa z utworem Fryderyka Chopina – Polonez AS – dur op. 53 nagranie sprzed 1939 roku prędkość 78 obrotów na minutę.
W dni rocznicowe Powstania Warszawskiego z udziałem powstańców i krótkofalowców w Muzeum Powstania Warszawskiego uruchamiana jest replika radiostacji Błyskawica i czytane są przed mikrofonem repliki zapisane teksty z nasłuchów audycji Błyskawicy z 1944 roku. W tych uroczystych audycjach nadawanych w eter brakuje możliwości odtwarzania utworów instrumentalnych z płyt gramofonowych.

Zwracamy się z prośbą                        
jeżeli ktoś posiada którąś z wymienionych rzeczy i chciałby przekazać ja do Muzeum Powstania Warszawskiego to prosimy o kontakt: z Działem Gł. Inwentaryzatora Muzeum tel. 22 539 79 87; 22 539 79 lub z Zygmuntem Seliga SP5AYY tel. 603 230 708.
Według relacji Adama Drzewoskiego ps. Benon Philips, powstańca który był przy radiostacji „ Błyskawica ” w 1944 roku urządzenie do odtwarzania płyt gramofonowych to gramofon przenośny, który nie posiadał dużej tuby. Prawdopodobnie dodatkowo był wyposażony w przetwornik elektryczny nałożony na ruchome ramię i dołączony do modulatora nadajnika.

Zygmunt SP5AYY

6. SPFF już w Sieci
Polscy entuzjaści programu dyplomowego Polska Flora Fauna mają już swój portal tematyczny. Stało się tak z inicjatywy Polskiego Klubu Flora Fauna SP-CFF i technicznego zaangażowania Marka SP8WQX. Na specjalną uwagę zasługuje postać Radka SP5ADX, który po raz kolejny udostępnił domenę i dał miejsce na swoim serwerze. Portal SPFF adresowany jest do pogodnych i życzliwych wobec siebie operatorów, przestrzegających na co dzień ham spirit'u i Kodeksu Krótkofalowca.
Opisu zawartości nie trzeba tu podawać, bo najlepszą wiedzę uzyska
się odwiedzając po prostu to miejsce w Internecie: http://spff.eham.pl

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,434,667 Unikalnych wizyt