PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Łączność harcerska na Zlocie 100 lecia w Zegrzu
Opcje newsa
Ludzie pisząSubject: Informacja G0ZHP

  Drodzy Koledzy,
 W załączeniu przesylam informacje naszego radioklubu dla waszej  wiadomosci co sie dzieje u nas.
 Serdecznie dziękuję za informowanie naszych kolegow krotkofalowcow w Kraju o naszych planach zwiazanych z przybyciem do Ojczyzny na Swiatowy  Zlot ZHP pgk z okazji 100 lecia Powstania Harcerstwa na ziemiach polskich.  Serdecznie pozdrawiam w imieniu instruktorów i harcerzy związanych z harcerska łacznością radiową.
 Czuwaj!

 Krzysztof m0ax/sp3tuv

Łączność harcerska na Zlocie 100 lecia w Zegrzu

VIII Światowy Zlot ZHP działającego poza granicami Kraju pod nazwa “Twierdza” przeszedł do historii. Harcerki, harcerze, instruktorki, instruktorzy oraz zuchy uczcili Rok Jubileuszu Powstania Harcerstwa na ziemiach polskich pobytem w Ojczyźnie. Łączność harcerską którą zabezpieczali instruktorzy radioklubu harcerskiego G0ZHP z Londynu przebiegała sprawnie tak na terenie zlotu jak i poza terenem, gdzie w zajęciach uczestniczyło 1700 uczestników zlotu . Radiostacja o znaku wywoławczym HF100H pracująca z terenu zlotu nawiązała setki łączności pracując emisjami SSB oraz CW  z blisko 50 krajami w tym z Japonią, Malezją, USA, Kanadą i Polską. Łączności z tą radiostacją były zaliczane do dyplomu okolicznościowego “100 lat Harcerstwa “wydawanego przez radioklub G0ZHP. Najciekawsze łączności przeprowadzono z stacjami okolicznościowymi pracującymi z terenów światowych zlotów organizacji skautowych innych państw europejskich obchodzących swoje setne jubileusze. Rozmawialiśmy z skautkami w Anglii gdzie pracowała radiostacja GG100GG oraz skautami z Finlandii pracujących pod znakiem okolicznościowym OH100S. Na zlocie w Zegrzu wśród uczestników zlotu byli harcerze-krótkofalowcy z Kanady oraz USA. Przemek SQ2WKU od lat mieszkający w Wielkiej Brytanii ponownie zasiadł przy radiostacji.
Aktywność HF100H z terenu zlotu “Twierdza” dała inspiracje do tego aby w ZHP powstały następne radiokluby harcerskie. Już teraz instruktorzy G0ZHP zabiegają o przyznanie znaku dla radioklubu który może powstać poza Londynem w Hufcu Szczecin. Byłby to drugi radioklub działający z terenu Chorągwi Wielkobrytyjskiej. Chęć zainteresowania łącznością radiową zapowiedziały Chorągwie w USA oraz Kanadzie. Radiostacja HF100H była tylko dodatkiem na zlocie jubileuszowym. Główną pracą instruktorów G0ZHP było zabezpieczenie łączności oraz nagłośnienia podczas trwania zlotu. Radiotelefony przydatne były dla slużb: patrolowej, wartowniczej,służby medycznej w tym 3 szpitale polowe, jak również podczas wyprawy całości zlotu do Warszawy oraz  Wilanowa. Do tego celu wykorzystano radiotelefony Motorole GP340. Dzięki pomocy Marka SP5UAR przydzielono dla potrzeb łączności zlotowej dwie częstotliwości z dwoma kanałami CTCSS. Dziękujemy WOT PZK za starania oraz wnioski w tej sprawie do UKE.
Dużą pomoc w przygotowaniu i sprawnym działaniu łączności otrzymaliśmy od kolegów z klubu SP5PSL którzy dużą grupą odwiedzili teren zlotu w “dniu gości”. Była to okazja do osobistych spotkań (często znamy się tylo rozmawiając w eterze). Podziękowanie za pomoc, rady przed rozpoczęciem zlotu oraz w trakcie jego trwania skladamy kolegom: Marianowi SP5CNA (specjalne podziękowanie) oraz Markowi SP5UAR i Januszowi SP5JXK.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,416,036 Unikalnych wizyt