PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3633 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

KS-30. Komunikat sekretariatu ZG PZK na 28.07.2010r.
Opcje newsa
Komunikaty PZKImages: pzk.gif
Komunikat Sekretariatu ZG PZK na 28.07.2010.
Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje, Zaczynamy wakacyjnie czyli „latarniowo”:
1. Weekend latarniany.
Dnia 21-22 sierpnia 2010 roku odbędzie się kolejny Międzynarodowy Weekend Latarniany. Ekipa w składzie; SP1ZZ Adam, SP2BNJ Olek, SP2QCR Czesiek, SP2WKU Darek, SP5EZJ Zdzisław pracować będzie z Latarni Morskiej Świnoujście i Kikut. Praca stacji rozpocznie się już 16 sierpnia w godzinach wieczornych. Serdecznie zapraszamy do łączności z naszymi stacjami.
VY 73 Adam SP1ZZ

2. Akcja dyplomowa "Oni ocalili Londyn".

 W dniu 25 lipca 2010 roku, w 66 rocznicę akcji "III Most" w miejscowości Wał Ruda /gmina Radłów, powiat Tarnowski/, pod pomnikiem upamiętniającym lądowanie samolotu DC-3 Dakota, odbyły się uroczystości rocznicowe z udziałem lokalnych władz, miejscowej ludności oraz zaproszonych gości.
 66 lat temu, samolot Dakota miał za zadanie zabrać zdobyte przez "podziemie" części opracowywanej przez Hitlera rakiety V-2 i dostarczyć je do Londynu.
 Jako współorganizator akcji dyplomowej "Oni ocalili Londyn", stacja OT PZK nr 28 w Tarnowie, wzięła udział w tych obchodach poprzez zainstalowanie radiostacji w pobliżu wspomnianego pomnika.
IC 706 MKII zasilany z akumulatora oraz dipol jako antena sprawowały się wyśmienicie w panującej radiowej ciszy w miejscu ich zainstalowania.
Robiliśmy łączności pod znakiem 3Z0MOST.
Jako operatorzy wystąpili: Krzysiek SP9HZW, Roman SP9AMN, Zbyszek SP9IEK,
Jacek SQ8AQO, Janek SP9LAS oraz piszący tę informację Staszek SQ9AOR. Wszystko przebiegało pomyślnie i mimo południowych godzin pasmo 3,7 MHz było otwarte na Kraj. Niestety, żeby nie było do końca wszystko gładko i pięknie, pogonił nas obfity deszcz i musieliśmy zakończyć świętowanie w szczerym polu z radiostacją już około godziny 15-tej.
Po więcej informacji o akcji dyplomowej "Oni ocalili Londyn" zapraszamy na strony:
http://sp8kkm.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=121&Itemid=1
http://www.krotkofalowcy.org/index.php?option=com_content&view=article&id=117:66-rocznica-qakcji-iii-mostq
http://www.krotkofalowcy.org/index.php?option=com_content&view=article&id=104:qoni-ocalili-londynq
Opracował: Stanisław sq9aor

3. Program XI Zlotu Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym.
w dniach 31 lipca – 1 sierpnia 2010 r.
W dniach od 10 lipca do 2 sierpnia 2010 r. pracuje stacja okolicznościowa SN0GG.

31 lipca 2010 r. (sobota)
8.00 - otwarcie biura Zlotu i powitanie uczestników
8.30 - 14.00 giełda sprzętowa pokazy sprzętu
10.00 - egzamin na świadectwo uzdolnienia
14.30    - obiad
16.00 – prezentacje:
a/ prezentacja MSK OT PZK w Krakowie
b/ prezentacje i referaty wystawców sprzętu
c/ prezentacja Krakowskiej Grupy Ekspedycji Radiowych
d/ ogłoszenie wyników zawodów QRP  o Memoriał Janusza Twardzickiego SP9DT za 2010 r.
e/ ogłoszenie wyników zawodów SP YL Contest za 2010 r.
18.00 -wspólne grillowanie

1 sierpnia 2010 r. (niedziela)
 
 8.00 -śniadanie
11.00 - msza święta
12.30    - wspólne zdjęcie- występ kapeli góralskiej
13.00 - obiad
14.00 - oficjalne zakończenie spotkania

Dla uczestników Zlotu przewidziane są obiady. Istnieje możliwość rozbicia namiotu lub postawienia przyczepy. Noclegi w prywatnych kwaterach należy załatwiać we własnym zakresie, na własny koszt.

Informacje dodatkowe można uzyskać telefonicznie:
Kol. Wojciech SP9IKN tel. (18) 201 33 68 Zakopane
Ks. Szczepan SP9VRJ gac4@wp.pl lub telefonicznie: (18) 207 76 10

Gliczarów Górny jest najwyżej położoną miejscowością w Polsce
i istnieją doskonałe warunki pracy na UKF.
Organizatorzy przypominają, że opłaty za egzamin w UKE należy dokonać w urzędzie pocztowym lub banku na konto UKE i przesłać dowód wpłaty wraz z drukiem zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu najpóźniej na 14 dni przed egzaminem do UKE w Warszawie.
W Gliczarowie Górnym nie ma możliwości dokonywania wpłaty na konto UKE w dniu egzaminu Bożena SP9MAT prezes MSK OT PZK (OT10)

4. Komunikat programu KRÓTKOFALOWCY BIS.
Społeczna Redakcja cyklicznego programu o krótkofalowcach, prócz emisji w TV INTERNET na www.videoexpres.pl nadaje regularnie premierowe emisje via TV EDUSAT co drugą niedzielę miesiąca o godzinie 21.00 z jakością studyjną, na satelicie HOT BIRD 9 oraz na platformach cyfrowych; POLSAT +, CANAL + N, i prawie we wszystkich telewizjach kablowych w Polsce. Program KRÓTKOFALOWCY BIS po każdym premierowym wydaniu, jest w kolejną następną niedzielę powtarzany o godzinie 21.00 czasu polskiego.
Najbliższe wydanie w niedzielę 1.08.2010r. o godzinie 21.00 czasu polskiego. W programie letnia relacja telewizyjna z piątego Pikniku Eterowego w Koniakowie.
Program K BIS jest zawsze zamieszczany w TV INTERNET zaraz po każdej premierowej emisji w EDUSAT na portalu www.videoexpres.pl. Informuję jednocześnie, że EDUSAT jest jedyną w Polsce stacją edukacyjną. Proszę pamiętać, że nie jest kodowana.
Autor i redaktor programu Henryk Pacha ATV SP6ARR www.videoexpres.pl

5. Warsztaty krótkofalarskie w SP2PAQ. W dniu 24.07.2010 w godzinach 14:30- 19:30 odbyły się warsztaty krótkofalarskie w ZESPOLE SZKÓŁ im. JANA PAWŁA II w ŁOCHOWIE zorganizowane przez grono krótkofalowców z klubów SP2PAQ, SP2KAE i OT-4 dla dzieci z gminy popowodziowej Wilków.
Warsztaty obejmowały:
Prezentację multimedialną, walkę robotów, radiolokację sportową, pracę na radiostacji oraz pokaz modelu latającego śmigłowca. Spotkanie z dziećmi rozpoczął wykład i prezentacja multimedialna kolegi Mariusza Lisowskiego SQ2BVN na temat „tajemnicze radio”, który wprowadził dzieci w świat fal radiowych. Dużą atrakcją dla dzieci była walka prawdziwych robotów nad, którymi piecze sprawował kolega Paweł Wieczorek SQ2MRX.
Bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się zabawa „polowanie na lisa”, którą prowadził kolega Lisowski SQ2BVN.
Krzysztof Syrek SP2NAT wprowadził dzieci w sztukę operatorską przy radiostacji SP2PAQ oraz przy pomocy radiotelefonów ręcznych.
Warsztaty krótkofalarskie w Zespole SZKÓŁ W ŁOCHOWIE można było oglądać na żywo w Internecie poprzez naszą stronę internetową http://ruminski.eu/sp2paq/ dzięki koledze Tomaszowi Rumińskiemu SP2JAR.
Na zakończenie dzieci otrzymały z rąk prezesów Ryszarda Czerwińskiego SP2IW oraz Bolesława Krzymina SP2ESH certyfikaty z własnym zdjęciem potwierdzające udział w warsztatach. Miłą niespodzianką dla dzieci były otrzymane przez nich paczki ze słodyczami ufundowane przez OT-04 z Bydgoszczy.
Pomysłem, opracowaniem graficznym certyfikatu i wykonaniem zajęli się koledzy Bolesław Krzymin SP2ESH oraz Bartek Okoniewski SQ2WKO.
Podczas warsztatów obok radiostacji SP2PAQ pracowała również radiostacja SP2KAE, gdzie kolega Andrzej Gaca SP2BLC prezentował pracę na kluczu telegraficznym, a w przerwach częstował dzieci cukierkami ufundowanymi przez Ligę Obrony Kraju. Aktywnie wspierał nas w czasie warsztatów również członek naszego klubu przewodniczący Koła Radnych z Łochowa Bronisław Balcerowski.
Przy organizacji i realizacji warsztatów udział wzięli również koledzy Krzysztof Gołębiewski SP2IHI, Bartłomiej Gołębiewski SP2EOP i Witold Roszczynialski. Zdjęcia i relację z imprezy można oglądać na stronie klubu SP2PAQ (http://ruminski.eu/sp2paq/), dzięki naszemu koledze SQ2JAR.
Nasze warsztaty odwiedził także Andrzej SP2CA, który przywiózł karty okolicznościowe dla dzieci oraz opowiedział kilka ciekawych historii z życia krótkofalowców, natomiast kolega Mikołaj SQ2FRQ przywiózł karty potwierdzające łączność podczas warsztatów. Zabrakło nam tylko pogody – padał deszcz i zmusiło nas to do przeniesienia warsztatów do sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Łochowie. W związku ze zmianą lokalizacji wystąpiły utrudnienia w montażu anten i dlatego obie stacje miały problemy z nawiązaniem łączności na KF I UKF.
Nagrodą za naszą pracę były roześmiane i zadowolone dzieci.
VY73 ! Krzysztof SP2IHI

6. Rocznica śmierci prof. J. Groszkowskiego.
W roku jubileuszu Polskiego Związku Krótkofalowców przypominam, że w dniu 3 sierpnia mija 26 lat od śmierci pierwszego Prezesa naszego Związku, prof. dr inż. Janusza Groszkowskiego. Pogrzeb prof. Groszkowskiego odbył się w dniu 8 sierpnia 1984 r. na starym cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Krzysztof SP5HS

SP3QD s.k. Z wielkim smutkiem informujemy wszystkich, że dnia 23 lipca 2010 zmarł w Poznaniu przeżywszy 90 lat śp. Jan Kanty Kępiński SP3QD, wielce zasłużony
dla rozwoju krótkofalarstwa, wieloletni członek PZK oddział w Poznaniu,
wielki pasjonata radia i eteru. W czasach okupacji członek struktur cywilnych państwa podziemnego, twórca cywilnej łączności z rządem w Londynie, organizowanej przez Kierownictwo Walki Cywilnej pod kierunkiem Stefana Korbońskiego - delegata rządu emigracyjnego. Niezwykle uzdolniony telegrafista, który 2 sierpnia 1941 roku nawiązał pierwszą w historii okupowanej Warszawy łączność z rządem emigracyjnym w Londynie. Aresztowany w 1942 roku więziony na Pawiaku a następnie więzień obozów na Majdanku oraz w Buchenwaldzie i Sachsenhausen. Człowiek prawy i bezinteresowny, wielki patriota - zawsze oddany sprawą Ojczyzny. Pogrzeb odbył się w środę 28.07.2010 o godz. 14:30 na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.

Informację przekazał SQ3MKT Daniel Błoch.

Wspomnienie o Józku Stachurze SP2 CMD
„REFLEKSJA - Żegnajcie...
Nie, nie płaczcie po mnie.
Miejcie twarze uśmiechnięte
tak was zapamiętać chcę.
Nie śmiejcie się więc moi mili,
niech serca nie ściska wam żal.
O tak, tak prawda jak wesoło
A teraz już odchodzę I lekko mi na sercu.
 Żegnajcie, już na mnie czas. Żegnajcie.
A myśli i serce me tu z wami zostanie.”

W dniu 25 lipca 2010 roku w Radziejowie odszedł na wieczną wartę Kolega Józef Stachura ur. 15.01.1934 roku. Wspaniały krótkofalowiec i kolega, serdeczny i szczery przyjaciel. Licencję nadawcy posiadał od 1967 roku. Od 1953 roku pracował jako Kierownik Internatu ZSZ w Radziejowie. Od kwietnia 1967 roku nieprzerwanie był członkiem PZK. Przez długie lata prowadził klub LOK przy Zespole Szkół Mechanicznych w Radziejowie, gdzie jako nauczyciel i wychowawca młodzieży założył w maju 1966 roku, pierwszy w rejonie Radziejowa, klub krótkofalarski. Bezpośrednią opiekę nad klubem sprawowała Liga Obrony Kraju. Kol. Józef Stachura był długoletnim kierownikiem radiostacji i kierownikiem klubu. Przez wiele lat działania w klubie przeszkolił dziesiątki młodych ludzi z których wyrósł obecny trzon operatorsko - instruktorski klubu. Przez szereg lat pełnił wiele społecznych funkcji w Zarządzie Oddziału PZK w Bydgoszczy. W latach 1970 – 1974 był członkiem Komisji propagandowej ZO PZK, która pod jego kierunkiem rozpoczęła przeprowadzać na szeroką skalę, pierwsze w kraju zaoczne kursy krótkofalarskie. W dowód uznania za jego bezinteresowne działania na rzecz członków zostaje, w roku 1973 wybrany delegatem Oddziału na VII Krajowy Zjazd PZK. W roku 1986, otrzymuje Honorową Odznaką PZK. Jest znany i lubiany przez ogół krótkofalowców naszego oddziału PZK. Pod własnym znakiem SP2CMD, nawiązał ponad 10000 QSO z ponad 170 krajami świata. był zapalonym turystą, organizatorem obozów wędrownych. Był autorytetem postawy społecznej dla młodzieży, był przez nią szanowany i lubiany. Potrafił w prosty i łatwy sposób uzyskać u młodych adeptów krótkofalarstwa zainteresowanie i szacunek. Za całokształt działań na rzecz Oddziału i krótkofalarstwa w regionie, Uchwałą Zarządu Oddziału z roku 2002, jest wyróżniony wpisaniem do kroniki Oddziału jako zasłużony krótkofalowiec i działacz PZK. W czerwcu 2010 roku, wyróżniony został Złotą Honorową Odznaką PZK. Złota Honorowa Odznaka PZK została wręczona po śmierci kolegi Józka, jego rodzinie. Krótkofalowcy Bydgoskiego Oddziału PZK, żegnają swojego przyjaciela i kolegę Józka, taką łacińską sentencją:
„MEMORIA EIUS SIT IN BENEDICTIONE GLORIOSA”
- pamięć jego niech pozostanie w błogosławionej chwale –
Opracował Bolesław SP 2 ESH.

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,217,363 Unikalnych wizyt