PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3298 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 2
Użytkowników online: 1
RSS

KS-29. Komunikat sekretariatu ZG PZK na 21.07.2010. Dodatek
Opcje newsa
Komunikaty PZKImages: pzk.gif
Uzupełnienie do komunikatu Sekretariatu ZG PZK na 21.07.2010

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. Oto uzupełnienie ostatniego komunikatu zawierające informacje PGA oraz inne otrzymane z MK QTC.

Lipcowy PGA-TEST
W lipcowej turze PGA-TEST po raz pierwszy w praktyczny już sposób przyjęto logi przy pomocy specjalnego programu „Robot PGA-ZAWODY” znajdującego się na portalu http://pga-zawody.eham.plModuł powstał z inicjatywy Krzysztofa SP5KP przy współpracy z Markiem SP8WQX, który jest autorem oprogramowania. Testowane od kilku miesięcy narzędzie spełniło swoją rolę, otwierając tym samym nowy rozdział w krajowym contestingu.
Wysyłka jest w tej chwili niezwykle prosta i dająca zainteresowanemu zawodnikowi natychmiastową informację o przyjęciu logu do rozliczenia. W ciągu dosłownie ułamka sekundy „Robot PGA-Zawody” sprawdza log i generuje odpowiedni raport. Od tej chwili każdy uczestnik ma 100-procentową pewność, że jego log jest poprawny. Daje to komfort obu stronom, tzn. wysyłającemu i organizatorowi. Do tej pory, w przypadku błędów, konieczne było prowadzenie dodatkowej korespondencji z zainteresowanym, co było dość dolegliwe i czasochłonne. Warunkiem korzystania z tego systemu jest jednorazowa rejestracja każdego zawodnika, który po tej czynności ma uprawnienia do dokonywania poprawek w swoim logu i korzystania z zasobów informacyjnych dot. wszystkich zawodów PGA. Rejestracja jest konieczna dla uniknięcia przypadkowych lub celowych (!) działań osób trzecich mogących wyrządzić krzywdę innemu zawodnikowi. Zastosowane rozwiązanie pozwala np. na kilkakrotne ładowanie logu, ale tylko i wyłącznie zainteresowanemu uczestnikowi. Do tej pory także możliwe było przesyłanie logu kilkakrotnie, ale nie było możliwości identyfikacji nadawców. To z kolei stwarzało możliwość różnego rodzaju manipulacji. Rejestracja uniemożliwia to, dając tym samym rzetelność co do poprawnej oceny wyników każdego zawodnika. Tego rodzaju metody stosowane są we wszystkich dyscyplinach sportowych i są standardowymi czynnościami przed rozgrywkami. Zamiarem Zespołu PGA od samego początku było stworzenie jak najbardziej rzetelnych warunków w odniesieniu do zawodów krótkofalarskich. Jeśli bowiem radiowe współzawodnictwo ma mieć formułę rozgrywek sportowych i tym samym być należycie traktowane, to stosowanie pewnych standardów jest jak najbardziej uzasadnione. Przyjęta metoda została zaakceptowane przez operatorów, o czy świadczy ilość (ok. 250) zarejestrowanych potencjalnych uczestników zawodów PGA i ich wyrażane opinie. Lipcowa tura PGA-TEST pokazała, że system działa poprawnie. Będzie więc stosowany w przyszłości i w dalszym ciągu rozbudowywany o dalsze funkcje użytkowe.

Lipcowy TEST w pigułce
W PGA-TEST VII (rozegrane 17 lipca br.) sklasyfikowano 157 zawodników, którzy przeprowadzili łącznie 7752 bezbłędnych QSOs (ok. 93%). Najwięcej stacji (73) sklasyfikowano w grupie SO-SSB. Warto obejrzeć szczegółowe wyniki i zapoznać się z raportami dot. niezaliczonych QSOs. Wiele przykładów wskazuje, że zapisywanie grup kontrolnych z pamięci lub „podpowiadaczki” okazało się bardzo zawodne. To kolejna nauczka aby polegać jednak nie na domysłach ale na tym co się w danej chwili odbiera. O lipcowych zawodach i perypetiach operatorskich w najbliższym wydaniu MK QTC.

Adres
Regulaminy wszystkich zawodów organizowanych przez Zespół PGA dostępne są wyłącznie na stronie http://pga-zawody.eham.plJest to jedyne wiarygodne źródło informacji z regulaminami, wynikami i innymi danymi dot. zawodów. Oznacza to, że tylko za treść tam zamieszczanych materiałów odpowiada Zespół PGA.

Inauguracja SP0CFF
Jak już wcześniej zapowiadano od 1 lipca br. funkcjonuje w naszej społeczności Polski Klub Flora Fauna (SP-CFF). Jego radiostacja o znaku wywoławczym SP0CFF będzie po raz pierwszy QRV w dniach 19-25 lipca br. z rezerwatu przyrody „Piórpusznikowy Jar” – SPFF-222. Stacja będzie czynna tylko na CW, na 5 podstawowych pasmach HF. QSL via eQSL. cc i WFF Log Search. Szczegóły dot. SP-CFF patrz: http://www.qrz.com/db/sp0cff

SPFF Awards
Dyplomy SPFF Awards cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Zbliża się rocznica od rozpoczęcia ich wydawania. Ogółem przyznano ich już ok. 1000. Tajemnicą popularności jest chyba to, że dyplomy wydawane są bezpłatnie. Regulamin opublikowany jest w wakacyjnym wydaniu MK QTC.

YUFF-017 w sobotę

Pierwsza aktywność krótkofalarska z Serbii w ramach programu dyplomowego WFF będzie miała miejsce w najbliższą sobotę (24 lipca). Stacja o znaku wywoławczym YU3MMM/p będzie QRV z parku rezerwatu przyrody "Ovcarsko-Kablarska flume" (YUFF-017, grid KN03CV). Przewidziana jest praca mocą ok. 100W na wszystkich pasmach HF, CW i SSB. QSL direct via YU3MMM lub przez biuro.

Certyfikaty i dyplomy gminne
Kolejne certyfikaty gminne za pracę z trzech nowych gmin przyznano: stacji klubowej LOK SP9KVA, Marianowi Błaszczykowi SP9RTZ i Łukaszowi Dorobiszowi SP9DTE. Ogółem wydanych zostało 733 certyfikatów. Z koeli za QSOs z gminami wydanych zostało kilkanaście nowych dyplomów. Na uwagę zasługuje dyplom PGA-H 500 Award przyznany Janowi Madeckiemu, SQ9DXT.

100 Lat Harcerstwa – dyplom okolicznościowy

1. Celem wydawanego przez londyński Hufiec Harcerzy ”Warszawa” i radioklub G0ZHP dyplomu jest upamiętnienie 100 rocznicy Powstania Harcerstwa na ziemiach polskich.
2. Dyplom przyznawany jest za przeprowadzone w ciągu 2010 r. łączności z wytypowanymi radiostacjami harcerskimi w taki sposób, aby z przyznawanych przez nie liter ułożyć hasło ”HARCERSTWO”. Dodatkowym warunkiem jest przeprowadzenie łączności z G0ZHP oraz zGB100H lub HF100H. Stacje te występują także w roli tzw. ”Jokera” i można je wykorzystać do zamiany za dowolną brakującą literę, gdy nie nawiąże się łączności ze wszystkimi stacjami harcerskimi przydzielającymi litery. Z każdą stacją organizatora można tak zrobić tylko raz, tzn. że maksymalnie 3 razy-3 brakujące litery można uzupełnić.
3. Stacje przyznające litery do hasła ”HARCERSTWO”:
SP5ZIP    stacja przyznaje litery: H, W
SP5ZRW    stacja przyznaje litery: A, O
SP9ZPS    stacja przyznaje litery: R, H
SP2ZAO    stacja przyznaje litery: C, S
SP5ZGO        stacja przyznaje litery: E, A
SP6ZDA    stacja przyznaje litery: R, O
SP4ZHT    stacja przyznaje litery: S, C
SP5ZHJ    stacja przyznaje litery: T, E
SP3ZAC    stacja przyznaje litery: W, T
- Z tą samą stacją można ponownie przeprowadzić QSO pod warunkiem, że przyznaje ona drugą literę. Jeśli np. podczas QSO stacja SP5ZIP przyznała literę ”H”, to drugie QSO można nawiązać gdy będzie przyznawała literę ”W”.
- Dwie potrzebne do ułożenia hasła litery ”R” należy zdobyć podczas łączności z SP9ZPSi z SP9ZDA. Brakującą literę ”R” można zastąpić łącznością ze stacjami organizatora.
- Litery do hasła przyznawane są także w przypadku gdy jedna z ww. stacji będzie QRV ze znakiem okolicznościowym np. stacja SP6ZDA pracująca ze znakiem okolicznościowym HF100ZHP.
4. Dyplom dostępny jest także dla SWL. Wymagania takie same jak dla stacji nadawczych.
5. Zgłoszenia i logi zawierające wykaz wymaganych QSO należy przesłać tylko w wersji elektronicznej (np. plik Cabrilo) na adres radioklubu: radioklubg0zhp@gmail.com
6. Dyplomy elektroniczne są bezpłatne. Za dyplom papierowy zainteresowany zobowiązany jest wnieść opłatę w wysokości 5 euro.
7. Award Managerem dyplomu jest Wojciech Bernasiński, G0IDA: radioklubg0zhp@gmail.com

W-HQ-S Award
Dotychczas wpłynęły wnioski na dyplom W-HQ-S Award od następujących Ops : DE3HTV DE3TMJ DE3YLV DF9XI DG0OM DG2BHB DG5TR DH5MM DJ2GMS DK7OM DL1AYU DL1BFR DE3EAR DE3HTV DF0ZM DF2RG DF8DHG DF9XI DG1VR DG2BHB DH3PL DH5FA DH5MM DJ2GMS DJ6XG DK2AJ DK7OM DL/SP2SWA DL1BFR DL1THB DL1VJL DL2VC DL3KDC DL3KWF DL3KWR DL3MR DL4PY DL4SUN DL5JHDL5ST DL5SWB DL7AAV DL9GWD DL9NO DM2TO DM3KF DM3KTO DM5AA DM7DX DO5DF DL3MR DL7UXG DL8UAT DL9YBI DM2MF DO5DF EU6AA G0THY G6OKU HB9TWU HF2010FCY (SP9KJU) IK3GER JA7OWD JA7OXR JF2OHQ JG3IWL JH0OXS JI3CJP JI3OGI JK1NSR 7K1CPT 7N4WZI JA1BUQ JA1KXT JA1RRAJA2CUS JA2GCW JA3BKPJA4FGY JA7DOT JA7OWD JA7OXR JE2DJC E4KQH JF2SKVJG3IWL JH0OXS JH1ACA JH2CMH JH3KHS JH7BMF JH7JCX JI0NNMJJ1IDW JI3OGI JJ0HEN JJ1IDW JJ2CJB JK1NLO JK1NSR JK1TCV JK4USW JL3RDC JN1ATL JN1BBO JN1GLBJN3SAC JO1KXP JO3DDD JO3RCK JR9OTK JQ1BVIJK4USW JN1BBO LZ4BU M0OKTM0WTD OK2BOB OM3-0001 OM3TPN OM6CI OM3KZA ON4CAS RA0JY RA9MU RA0ANO RA1WZ RA2FN RA9CEX RA9MU RK3DZH RK4FB RU3PU RU9YF RW1CW RW3AI RW3DY RV4LC RX3PR RZ3DXR UA0OD UA1CEC UA1CHJ UA3AO UA3QLQ UA9CGL UA9JFR UA9LT UA9MW UA9WIK UA0LDW S53EO SN1Z (SQ1EIX) SN4W (SP4ICP)SN5B SN5E (SP5NHK) SN7H (SP7PHP) SO8O (SP8AJC) SO9G (SP9DTE) SP0PGC SP2FAP SP2FWF SP2LNW SP4AUN SP4AVG SP4FMD SP4GFG SP4HHI SP4KDX SP5APW SP5CGN SP5CJQ SP5CQI SP5EOT SP5KCR SP5KP SP5LM SP5PB SP5X SP600G (SP4KSY)SP7FGA SP7TEV SP8BJU SP9BNM SP9W SQ2EAN SQ2LYS SQ3MZM SQ3OGP SQ4CTS SQ4G SQ4OLP SQ5EBM SQ5GBG SQ5MRB SQ6MIZ SQ7B SQ8LSB SQ8MXC SQ9CAQ SQ9DXT SQ9FCF SQ9FMU SQ9NKK UB4FAB UN6QC UR5FCM US5ISV YL2CF YO4AAC YO4USYO5KAD YO6X YO8KBO ZL3TE Zgłoszenia w terminie do 11 sierpnia br. na adres qtc@post.pl Regulamin: http://www.pga.pzk.pl/index.php?go=news&dzial=&id=1514

WRTC-2010
Olimpiada Radiowa w Moskwie była wg oceny wielu obserwatorów i uczestniczących operatorów najlepiej przygotowaną imprezą. Organizatorzy zadbali dosłownie o wszystko! Warto obejrzeć relację fotograficzną na stronie www poświęconej WRTC-2010. Jak już wcześniej informowaliśmy uczestnicy IARU HF Champioship mogli wziąć udział w tym przedsięwzięciu poprzez nawiązywanie łączności m.in. z zespołami olimpijskimi przesłaniu logów do kontroli. Łącznie przesłano ok. 1410 logów w tym było 110 dzienników od stacji SP. Na operatorów, którzy spełnili warunki specjalnego konkursu czekają pamiątki, w tym od redakcji MK QTC.

Kary w CQ WW DX CW Contest 2009

Komisja CQ WW DX Contest przyznała czerwone i żółte kartki za prace niezgodną z regulaminem. czerwoną kartę „nr 1” otrzymał DK8ZB pracujący jakoKP4KE z Puerto Rico za self spotig i zbyt dużą ilość łączności niesprawdzalnych. Sześciu innych OPs, którzy otrzymali czerwone kartki to: 4L3A (LY4A op)HA8JV,HG5A (HA1CW), IZ4NIC,RK3ZZ i SN7C (SP7CHS). Przypominamy, że przyznanie czerwonych kartek jest jednoznaczne z dyskwalifikacją ww. zawodników. Z kolei ostrzeżenia w postaci żółtych kartek otrzymało 4 następujących nadawców: RU6CQ, SO6X (SP6IXF), UR6IMF oraz YT7Z (YU7SK). Więcej na ten temat: http://www.radio-sport.net/cqww09ssb_dq.htm
 
Bacon EX1SIX
W Kirgistanie rozpoczął pracę beacon QRV w paśmie 6m pod znakiem EX1SIX. Urządzenie pracuje na QRG 50026 kHz mocą 60W i z anteną GP. Zainstalowany jest w małej miejscowości Tamaga – grid MN82sd. Pomocy w instalacji udzielił David N3DB. Więcej informacji: http://un-dx.ucoz.com/index/dx_news/0-7

LY HAMFEST-2010
W dniach 23-25 bm. w regionie Siauliai (15 km od Kelme) na Litwie odbędzie się spotkanie krótkofalowców LY HAMFEST-2010. Zainteresownaych odsyłamy na stronę organizatora: http://www.lrmd.lt/hamfest2010/

eQTC Expres – serwis redakcji Magazynu Krótkofalowców QTC poświęcony zawodom, programom dyplomowym i wszelkim innych wydarzeniom operatorskim. Serwis zawiera skrócone informacje, których pełne rozwinięcie ma miejsca na łamach każdego najbliższego wydania MK QTC. Subskrypcja: qtc@post.pl

Tyle informacji otrzymanych od Sylwestra SP2FAP oraz PGAC PZK.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,269,436 Unikalnych wizyt