PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3577 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Relacja z wystawy w Parlamencie Europejskim (IV 2010)
Opcje newsa
IARU NewsW dniach 26-30 kwietnia 2010 roku w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli miała miejsce wystawa pt. "Europejskie krótkofalarstwo w służbie społeczeństwu".
Cofnijmy się jednak nieco w czasie i przypomnijmy, że na konferencji w Torremolinos w 1990 roku przyjęto koncepcję funkcjonowania w ramach 1 Regionu IARU subregionalnych grup roboczych, zajmujących się różnymi zagadnieniami.

Jedną z takich grup jest Grupa Robocza EUROCOM - stanowiąca grupę specjalistów, której zadaniem jest utrzymywanie kontaktów z Unią Europejską, a w szczególności z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Po organizacji poprzedniej edycji wystawy w gmachu Europarlamentu w 2007 roku zwiększyły się możliwości promowania krótkofalarstwa w gremiach administracji europejskiej. Celem głównym była intensyfikacja kontaktu z deputowanymi do Parlamentu Europejskiego oraz ich asystentami, a także uwrażliwienie wspomnianych osób na to, czym jest krótkofalarstwo i jaki jest jego wymiar społeczny w kontekście działań krótkofalowców w przestrzeni kosmicznej, w dziedzinie edukacji oraz w zakresie komunikacji w sytuacjach kryzysowych. Poprzez przekazanie podstawowych właściwych informacji oraz poprzez nawiązanie pierwszych kontaktów uzyskano możliwość skutecznego reagowania w ramach odnośnych gremiów na wypadek zaistnienia niekorzystnych wpływów na ruch krótkofalarski w aspekcie decyzji podejmowanych na płaszczyźnie polityki europejskiej.

Sytuacje tego typu miały już miejsce w przeszłości, kiedy to uwzględniono stosowne postulaty ze strony Grupy Roboczej EUROCOM, co pozwoliło na bezkonfliktowe dalsze funkcjonowanie ruchu krótkofalarskiego w ramach przyjętego ustawodawstwa. Nawiązywanie i utrzymywanie tych kontaktów jest procesem ciągłym, jako że eurodeputowani są wybierani na kolejne kadencje lub też ich asystenci otrzymują inne zadania w ramach danych struktur organizacyjnych. Z uwagi na fakt, że ze strony Wspólnoty Europejskiej można się w przyszłości spodziewać dyrektyw w zakresie zarządzania częstotliwościami oraz w zakresie PLT (transmisja danych poprzez sieć elektroenergetyczną, przyp. tłum.), co mogłoby mieć ogromny wpływ na nasze hobby - utrzymywanie dobrych kontaktów w ramach Wspólnoty Europejskiej oraz Komisji Europejskiej jest w tej chwili niezwykle ważne.

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że w celu zintensyfikowania prac Grupy Roboczej EUROCOM niezbędne jest znacząco większe zainteresowanie całą inicjatywą ze strony związków krótkofalowców stowarzyszonych w ramach 1 Regionu IARU. Obecnie właściwie brak jest takiego zaangażowania, z wyjątkiem jednego lub dwóch krajowych stowarzyszeń.

Ilość nawiązanych dotychczas osobistych kontaktów zdecydowanie przekroczyła oczekiwania. Nie można tego mierzyć ilością zwiedzających, którzy nie mieli czasu na przyjrzenie się wystawie w sposób bardziej szczegółowy - ale ilością osób, którym pozostała w pamięci myśl przewodnia zaprezentowana na tablicach i planszach wyeksponowanych w trakcie wystawy. Jeśli w umysłach tychże osób pozostał sugestywny obraz krótkofalarstwa powiązanego z komunikacją w sytuacjach kryzysowych, edukacją oraz badaniami przestrzeni kosmicznej - być może obraz ten zostanie przywołany w sytuacjach, w których działania "przechodzące przez ich biurko" będą dotyczyły służby amatorskiej. Należy zatem stwierdzić, że od tej pory krótkofalarstwo nie jest już pojęciem nieznanym w europejskich kręgach parlamentarnych.

Źródło informacji (pełny tekst): http://www.iaru-r1.org
Autor informacji: Thilo Kootz DL9KCE - Przewodniczący Grupy Roboczej EUROCOM 1 Regionu IARU

Tłumaczenie i opracowanie: Paweł Zakrzewski SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU-PZK
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,016,115 Unikalnych wizyt