PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3381 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 10
Użytkowników online: 0
RSS

IARU Region 1 HF Field Day 2010
Opcje newsa
ZawodyIARU Region 1 HF Field Day 2010

Już za miesiąc, 5 i 6 czerwca 2010, odbywa się ciekawa impreza, która daje możliwość zarówno wypróbowania swoich umiejętności organizacyjnych, operatorskich, technicznych a także zaprezentować radioamatorstwo mieszkańcom swojego rejonu. Oficjalnie są to zawody organizowane przez IARU (1 Region) ale nie trzeba traktować tego bardzo dosłownie jak inne zawody, gdzie wynik jest najważniejszy. W tych zawodach najważniejszy jest udział i organizacja całego przedsięwzięcia. Polny Dzień – Field Day – to grupowa impreza w czasie której każdy zainteresowany radioamatorstwem może wziąć udział i popisać się swoimi umiejętnościami. Trzeba wybrać atrakcyjne miejsce i odpowiednio je przygotować. Trzeba zorganizować zasilanie do radiostacji, ewentualnie do oświetlenia i urządzeń pomocniczych (np. lodówki do napojów). Trzeba opracować anteny, które będą łatwe do zainstalowania a skuteczne, przygotować sprzęt radiowy i akcesoria, zorganizować odpowiednią liczbę operatów. Nie trzeba, ale warto podać informację o imprezie do wiadomości publicznej i przygotować się na wizyty zainteresowanych osób. Taka akcja może dać więcej dobrej reklamy radioamatorstwa niż wszystkie niedorzeczne „stacje okolicznościowe”. Dobrze jest też użyć wpływów aby pogoda dopisała.
Zawody formalnie organizowane są przez narodowe organizacje, które sumują wyniki. Uczestnicy z krajów gdzie nie ma lokalnej koordynacji mogą wysyłać swoje logi do niemieckiego DARC, który wliczy je do zestawienia. Czerwcowe zawody odbywają się tylko na falach krótkich i emisją CW i przez 24 godziny (1500Z-1459Z). We wrześniu odbywa się część SSB. Oprócz tego są zawody Polny Dzień na falach ultrakrótkich i na 50 MHz. W czasie trwania zawodów można, a nawet wskazane jest, nadawać na innych pasmach i innymi emisjami bez wysyłania logu do organizatorów. Mam nadzieję, że KF Manager PZK opublikuje oficjalną informację o imprezie na witrynie PZK.
W ubiegłym roku byłem świadkiem udanego Polnego Dnia w samym centrum Sztokholmu. Kilka klubów wspólnie przygotowało bogaty program, ale nie wykorzystano wpływów i pogoda była niesprzyjająca – był to najzimniejszy dzień czerwcowy w Szwecji od 150 lat.
W załączeniu kilka fotografii ze Sztokholmu w celu inspiracji do zaplanowania własnego Polnego Dnia.

Artykul Polny Dzień w Sztokholmie 2009

Henryk Kotowski, SM0JHF
2010-05-03

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,668,145 Unikalnych wizyt