PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3357 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 6
Użytkowników online: 0
RSS

3Z50KPN – próba podsumowania
Opcje newsa
Z kraju3Z50KPN. Próba podsumowania.
Akcję dyplomową, poświęconą 50-leciu Kampinoskiego Parku Narodowego, prowadziliśmy od 5 lutego do 4 maja 2009 roku i kontynuowaliśmy od 20 maja do 30 czerwca tegoż roku. 15 operatorów przeprowadziło łącznie 4500 łączności, w tym 1146 telegraficznych, 2347 fonicznych i 1007 cyfrowych.
Spośród nawiązanych łączności 1730 to łączności krajowe (w tym 90 telegraficznych), a 2770 z korespondentami z zagranicy. Udało nam się przeprowadzić łączności ze stacjami amatorskimi z 75 krajów, położonych na wszystkich 7 kontynentach. Poniżej wymienię najciekawsze z nich:
Afryka, Maroko, Nigeria, Tunezja, Wyspy Kanaryjskie (w sportach krótkofalarskich to odrębny kraj,  prowincja Hiszpanii w Afryce).
Azja, Arabia Saudyjska, Armenia, Azerbejdżan, Cypr, Emiraty Arabskie, Gruzja, Indie, Irak, Izrael, Japonia, Jordania, Kazachstan, Korea Południowa, Rosja, Singapur, Tadżykistan, Tajlandia, Turcja.
Ameryka Południowa, Argentyna, Brazylia, Surinam, Wenezuela. Ameryka Północna i Środkowa, Kanada, USA. Antarktyda stacja badawcza Indii. Australia i Oceania, Australia, Indonezja, Nowa Zelandia. Europa, 32 kraje, w tym np. Luksemburg i Watykan.
Najwięcej łączności nawiązaliśmy z krótkofalowcami rosyjskimi, niemieckimi i japońskimi.

Pracowaliśmy z 18 lokalizacji położonych na terenie 4 powiatów i 9 gmin, związanych bezpośrednio z Puszczą Kampinoską. Były to (licząc od zachodu):
- w powiecie sochaczewskim Kromnów (AC02);
- w powiecie nowodworskim Grochale, Secymin i Secymin-Nowiny (ND03), oraz Czosnów i Łosia Wólka (ND02);
- w powiecie warszawskim zachodnim: Granica i Kampinos (WZ03), Leszno (WZ04), Izabelin (WZ02), Blizne Łaszczyńskiego, Klaudyn, Mory i Wierzbin (WZ07), Łomianki (WZ05);
- oraz z trzech lokalizacji na terenie m. st. Warszawy (Bemowo, Włochy i Saska Kępa r11; stała lokalizacja naszego klubu),
Uaktywniliśmy 14 małych kwadratów lokatora KO02: ei, fg, fj, hg, hj, ii, ij, jg, jh, ke, kf, ki, kg oraz nf.
Szczególnie ciekawa aktywność miała miejsce:
7 lutego r11; w zawodach o Puchar Morza Czarnego 50 łączności;
28 marca r11; w zawodach CQ WPX Contest;
4 i 5 kwietnia w zawodach SP DX Contest;
24 i 25 kwietnia w zawodach SP DX RTTY Contest;
24 maja pracowaliśmy spod sanktuarium w Secyminie-Nowinach podczas uroczystości wręczenia sztandaru dla Kampinoskiego Parku Narodowego;
13 i 14 czerwca w ramach Zielonych Dn (międzynarodowa akcja Green Day) rozstawiliśmy radiostację w Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy;
27 czerwca nadawaliśmy z polany przy Dyrekcji KPN w Izabelinie podczas dorocznego festynu.
Startowaliśmy w 15 zawodach krajowych i 4 zagranicznych, otrzymując (do 11.XII) 6 dyplomów i certyfikatów uczestnictwa.

Potwierdzając łączności wysłaliśmy 4000 kart QSL (w pierwszej kolejności do stacji zagranicznych) i sukcesywnie otrzymujemy odpowiedzi od naszych korespondentów (do 11 grudnia dotarło do nas 700 kart z Polski i 150 zagranicznych). Praktycznie zakończyliśmy wysyłkę via biuro, pozostało jeszcze do wysłania około 100 directów.

Nasi korespondenci mogli zdobyć specjalny dyplom 50 years of the KPN. Warunki na ten dyplom wypełniło ponad 500 korespondentów, w tym prawie 50 stacji polskich. Dyplomy są sukcesywnie personalizowane i rozsyłane (wyekspediowaliśmy już połowę, a mamy nadzieję zakończyć ich ekspedycję do końca roku).

I na koniec kilka słów o operatorach. Tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby się udać bez ogromnego zaangażowania członków oraz sympatyków klubu SP5ZRW. Ogromne wyrazy wdzięczności dla trzech pań: Janki SP5GMM (QTH: Wierzbin), Magdy SQ5LWG oraz Małgosi autorki dyplomu. Równie wiele zawdzięczamy Marianowi SP5CNA (ponad tysiąc łączności telegraficznych), Włodkowi SP5ViW i Tomkowi SQ5JRE (łączności cyfrowe z Warszawy, a Tomek także z terenu), Andrzejowi SQ5NBT (nadawał z lasku na Bemowie, spod sanktuarium w Secyminie-Nowinach i z muzeum w Granicy), Zygmuntowi SP5ELA (poświęcił naszej akcji część swego pobytu na ognisku krótkofalarskim WOT), Markowi SP5LS (też pracował z naszej stacji, choć jest członkiem innego oddziału terenowego PZK), Mietkowi SQ5RTT (uaktywnił Łosią Wólkę, a łoś to herbowe zwierzę Parku), Irkowi SQ5MX oraz Mikołajowi SQ5MKX (pracowali z Łomianek, m.in. w ważnych zawodach CQ WPX), Piotrowi SQ5JUP (uaktywnił Blizne Łaszczyńskiego r11; w otulinie Parku), Arturowi SQ5NWA (był z nami w Granicy) oraz Kamilowi SP5-25-0641 (dbał o niezawodne działanie naszego sprzętu).

Podziękowania składamy także dyrektorowi KPN, panu mgr inż., Jerzemu MISIAKOWI, kierownikowi Centrum Edukacji KPN, p. Grzegorzowi OKOŁOWOWI (jego fotografie są ozdobą dyplomu i karty potwierdzeń łączności) oraz wielu innym pracownikom Parku za okazaną nam pomoc i życzliwość. Mamy nadzieję, że wkrótce w budynku Dyrekcji KPN zawiśnie plansza opisująca naszą akcję.

PS. Wszystkie Koleżanki i wszystkich Kolegów, którzy oczekują jeszcze na nasze karty QSL lub na swoje dyplomy prosimy o wyrozumiałość i składanie reklamacji dopiero w lutym 2010 roku. Pozdrawiamy.
Naszym najważniejszym zadaniem w pierwszym kwartale przyszłego roku będzie jeszcze wysłanie logów i aplikacji do WFF, zespołu PGA oraz wydawców dyplomów. A za kilka tygodni startujemy spod nowego znaku okolicznościowego 3Z100HP (stulecie ZHP).
Pozdrawiamy z Nowym Rokiem 2010.

W imieniu zespołu 3Z50KPN r11; Marek Ruszczak, SP5UAR
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,464,168 Unikalnych wizyt