PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
PZK. Polski Związek Krótkofalowców. Polish Amateur Radio Union.
HomeDownloadForumArtykułySzukaj
Witaj [Gościu], Dla członków PZK: (Rejestracja)  |  Home  Home
English version
550 lat Mikołaja Kopernika
BIP PZK
Szukaj znaku
W bazie OSEC
(3342 członków/członkiń PZK):Nawigacja
Zadanie publiczne NDAP
Foto galerie PZK
Użytkowników online
Gości online: 3
Użytkowników online: 0
RSS

Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 09.05.2007
Opcje newsa
Komunikaty PZK

Komunikat Sekretariatu ZG PZK na 9 maja 2007

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszego komunikatu. A oto informacje:

1. 3B6 polska wyprawa DX-owa.
Mam przyjemność być jednym z pilotów wyprawy na 3B6 łącznie z Andrzejem VA3PL. Ponieważ termin wyprawy zbliża się nieuchronnie to warto już pomyśleć o strojeniu anten w tą stronę.
W miarę posiadanych informacji będę się starał udostępniać je kolegom Ponieważ wyprawa jest związana z bardzo wysokimi kosztami, mile widziane jest jakiekolwiek wsparcie finansowe- szczegóły na stronie internetowej wyprawy http://www.godx.eu/ * - obecnie (15.04.2016) strona niekoniecznie jest czynna (sp5ela). Wpłaty na konto ZG PZK sekr. ZG  ul. Modrzewiowa 25, 85-635 Bydgoszcz, nr 33 1440 1215 0000 0000 0195 0797 z podaniem celu: „AGALEGA”.
Znaczący wkład w realizacji przedsięwzięcia ma RD3AF - któremu serdecznie
dziękujemy.
A oto kilka informacji o wyprawie:

Prace przygotowawcze zmierzają powoli do końca. Zgromadzono i przygotowano do wysyłki ponad 500 kg sprzętu, kładąc szczególny nacisk na anteny nadawcze i odbiorcze abyśmy byli słyszani i mogli słyszeć.
Anteny zostały wypróbowane praktycznie na poligonie pod Nową Solą łącznie z próbnym stawianiem Titanexa. W ciągu kilku dni sprzęt zostanie wysłany Cargiem lotniczym do Potr Louis na 3B8.
Katamaran mający nas zawieźć na 3B6 jest już wyczarterowany i opłacony. Nowa licencja jest już zaakceptowana przez Biuro Premiera.
Prawdopodobnie będziemy mieli dostęp do bramki internetowej na 3B6, co umożliwi łatwą komunikację ze światem i dostęp do DX Clustra.
Wyruszamy z Warszawy 28 maja we wczesnych godzinach popołudniowych i poprzez
Zurich lecimy wieczorem  do Port  Louis. Tam zatrzymamy się na 2-3 dni celem zakupu żywności wody, agregatów, paliwa i uzupełnienia sprzętu. Rejs katamaranem ma trwać około 4 dni (1200 km).  Planowany powrót do kraju 24 czerwca.


Na dzień dzisiejszy, skład Ekipy jest następujący:
Witek SP9MRO - kierownik ekipy
Danusia SP9SX - QSL manager i operator SSB
Włodek SP6EQZ - sprawy sprzętowe i operator CW
Bogdan SP3RBR - sprawy sprzętowe i operator CW
Andrzej SP3RBG - operator RTTY i PSK
Robert SP5XVY - Cargo, operator SSB, RTTY, PSK i SSB, ew. PACTOR przy przesyłaniu logu
Krzysiek SP3MGM - operator CW
Wojtek SP5BFX - strona internetowa, logi operator SSB

Następne info. w miarę ich napływu
Pozdrawiam  Sławek SP2JMB

2. Odwołanie części KF konkursu z okazji Święta Strażaka.
Organizator SP9YST konkursu z okazji Święta Strażaka podjął decyzję o odwołaniu części KF konkursu. Natomiast część UKF odbędzie się w wcześniej zgłoszonym terminie to jest 12 maja. Zapraszamy zatem do udziału w Konkursie z okazji Święta Strażaka, w tym roku tylko w części UKF. Konkurs odbędzie się dnia 12 maja 2007 w godzinach. 18:00 – 20:00 UTC. Pasmo: 144-145 MHz emisje:  FM i SSB. Uwaga QSO przez przemienniki nie zalicza się. Wywołanie w konkursie: „Wywołanie w Konkursie Strażaka”. Uaktualniony regulamin jest zamieszczony w dziale Zawody na portalu PZK. Organizator konkursu, to jest Koleżeński Klub Krótkofalowców SP9YST przy Ochotniczej Straży Pożarnej  w Orzechu przeprasza za zmianę.
Info Bogdan, sp3iq.

3. ZAPROSZENIE NA ZJAZD.
W bardzo ciekawym miejscu, na granicy trzech okręgów SP6, SP7 i SP9 odkryliśmy fajną górkę 272 m. n. p. m. Miejscowość nazywa się Jaworzno k.Wielunia. Miejsce to ma dogodny dojazd i leży na skrzyżowaniu dróg krajowych Starachowice - Kluczbork i Częstochowa - Wieluń. Połączone siły klubów SP7KED i SP9KDA postanowiły że w dniach 9-10 czerwca b.r. zorganizujemy tam zjazd krótkofalowców na który serdecznie zapraszamy. Gwarantujemy miejsce pod namiot lub kemping, ognisko i beczkę piwa a ponadto dobrą atmosferę i ładną pogodę. Rozpalenie okolicznościowego ogniska planujemy na godz.20.00 w sobotę. Organizatorzy są otwarci na wszelkie propozycje prelekcji i pokazów nowości z naszej dziedziny! W związku z obawami czy jedna beczka piwa wystarczy, wszystkich chętnych na zjazd prosimy o zgłoszenie akcesu uczestnictwa na telefon kolegi Maćka SP7VVK: 601288477, info via e-mail: mareksp9uo(o)o2.pl, kanał informacyjne 145,650 przemiennik wieluński i 145,550. NIE PRZEWIDUJEMY ŻADNYCH OPŁAT ZA UCZESTNICTWO ITP.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

4. Administracja!
a) W sekretariacie ZG PZK brak jest list z niektórych OT. Wpłaty są, ale członków nie ma. Bardzo proszę po raz kolejny o wysyłanie list członkowskich na sp2jmr(o)pzk.org.pl oraz tomalud@o2.pl z ustawieniem potwierdzenia odbioru.
     OT 25 lista nr 18 z 30.04 na 640 zł
     OT 26 lista nr 3 z 30.04 na 90 zł
      b) Od początku roku część dokumentacji finansowej z oddziałów terenowych dociera ze znacznym opóźnieniem. Natomiast do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy żadnych raportów kasowych, ani bankowych z OT 20 oraz OT 27. To uniemożliwia prowadzenie gospodarki finansowej zgodnie ze Statutem PZK, regulaminami i Ustawą o rachunkowości. Proszę pilnie o uzupełnienie brakujących materiałów.
c) W dniu dzisiejszym lub jutrzejszym opublikowany będzie kolejny wykaz członków PZK datowany na 4 maja 2007. Nie ma na nim tych z Was, których składki nie dotarły na konto ZG PZK do 4 maja 2007 oraz tych, których dotarły, ale nie mamy wiedzy za kogo. Dotyczy to list wymienionych w punkcie a).
 
5. Europe Day Contest.
Historyczne   korzenie  Unii  Europejskiej  sięgają  okresu  II  wojny światowej.   Idea   integracji  europejskiej  narodziła  się  z  chęci zapobieżenia na zawsze podobnym zbrodniom i zniszczeniom. Pierwszy jej projekt  przedstawił  Robert  Schuman,  minister  spraw  zagranicznych  Francji w dniu 9 maja 1950 r. Data ta została uznana za dzień narodzin obecnej  Unii Europejskiej i co roku 9 maja jest obchodzony jako Dzień Europy. Dla  uczczenia  tego  doniosłego  wydarzenia  Redakcja MK QTC  organizuje  krajowe zawody HF Europe Day 2007 Contest, które rozegrane zostaną w godzinach 16.00-18.00 UTC.
73 i do spotkania w zawodach!
sp2fap
Regulamin - EDC oraz także jako załącznik.


6. Podsumowanie drugiego Emcom Party 05/05/2007.
W dniu 5 maja 2007 odbyły się kolejne drugie ćwiczenia z łączności na wypadek sytuacji kryzysowej w skali I Reg. IARU.  Do akcji zgłosiły się następujące stacje SP0PZK , SP5YOC, SP4KAI oraz SP3ZAC.
Poniżej załączam komentarz operatora stacji SP0PZK.

„Podsumowanie drugiego Emcom Party 05/05/2007
SP0PZK Stacja Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców
Komentarze operatora stacji (Marek Garwoliński SQ4GXO):

1) Propagacja

21MHz – Propagacja na tym paśmie była zła  – słyszanych było tylko kilka stacji. Nie udało się usłyszeć ani nawiązać łączności z żadną stacją pracująca w EmCom Party

14MHz – Większość łączności przeprowadzono ze stacjami na dystansach przekraczających 1000km: Zachodnia i południowa Europa i kilka stacji z Bliskiego Wchodu oraz Afryki. Na tym paśmie nie było problemów z QRM od innych stacji.

7MHz – Pasmo było użyteczne do łączności na krótsze dystanse – głownie z krajami ościennymi. Dużym problemem był QRM od innych stacji – bardzo trudno było znaleźć wolną częstotliwość. Najgorsza sytuacja wystąpiła w trzeciej godzinie ćwiczeń gdy rozpoczęły się zawody na tym paśmie.

Lista krajów z którymi przeprowadzono łączności na obu pasmach (7MHz i 14MHz):
Finlandia, Belgia, Francja i Wielka Brytania.

2) Aktywność stacji
W porównaniu z pierwszymi ćwiczeniami EmCom aktywność wydawała się być nieco mniejsza – mogło to być jednak spowodowane warunkami propagacyjnymi lub mniejszą mocą używaną przez większość stacji. Z drugie strony aktywnych było więcej stacji pracujących z terenowego QTH (/P)
Niektóre stacje nie pracujące w Emcom party odpowiadały na wywołanie. Niekiedy odpowiadały po wyraźnym podkreśleniu w wywołaniu „proszę tylko stacje pracujące  w Emcom”.

3) Wymiana informacji podczas ćwiczeń

Informacje do przekazywania w czasie łączności wybrano dobrze, lecz ze względu na ich niewielką ilość przypominają one wymianę grup kontrolnych podczas zawodów. Może w następnych ćwiczeniach warto wprowadzić wymianę dłuższych informacji podczas łączności?”

Powyższe uwagi zostaną uzupełnione o relacje pozostałych uczestników manewrów i wysłane do koordynatora EmCom I Regionu IARU Seppo Sisätoö, OH1VR
Markowi SQ4GXO dziękuję za pracę na stacji SP0PZK i zapraszam wszystkie zainteresowane stacje do udziału w jesiennych ćwiczeniach, które najprawdopodobniej odbędą się 17 listopada 2007 r . O ewentualnych zmianach regulaminu lub terminu poinformuję poprzez nasze komunikaty.

Piotr SP2JMR

7. Majówka k. Otmuchowa.
W dniu 05.05.2007 w ośrodku wypoczynkowym Kotwica nad jeziorem Otmuchowskim odbył się Piknik Krótkofalarski organizowany przez Klub SP6PNZ im Ziemi Nyskiej Na którym spotkali się krótkofalowcy z Opolszczyzny z Dolnego Śląska jak i również koledzy krótkofalowcy z Czech np.OK2MXL Jarda z małżonką. Na powyższym pikniku odbyło się również posiedzenie zarządu OT nr 11 PZK, gdzie omówiono bieżące sprawy i podjęto kilka uchwał dotyczących dalszej działalności OT nr 11 w Opolu . Mile spędzono czas przy ognisku gdzie było gwarno i wesoło.
Zarząd klubu SP6PNZ dziękuje wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie na w/w piknik z krótkofalarskim pozdrowieniem
Vy 73 ! Zarząd klubu


8. Zaproszenie na V Krótkofalarskie Warsztaty „Tama APRS”.
 V Krótkofalarskie Warsztaty „Tama APRS” odbędą się w okolicy Bornego Sulinowa, w sobotę 2 czerwca 2007. Celem spotkania jest wzajemna wymiana doświadczeń w krótkofalarskiej pracy APRS i rozwoju sieci radiowej APRS, prezentacje sprzętowe i programowe, sprawdzenie umiejętności nawigacyjno - operatorskich podczas gry terenowej, a także wspólna dobra zabawa.
Oficjalna część spotkania odbywa się w sobotę 2 czerwca, jednak można przybyć już w piątek i pozostać do niedzieli.
Ciepły posiłek i kiełbaski na ognisko zapewniają organizatorzy, a kochane YL-ki prosimy o wypieki do kawy.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.aprs.pl/tama07.htm Zgłoszenia udziału należy przesyłać do 27 maja br.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych systemem APRS!

Zbyszek SP3BTT i Andrzej SP3LYR Poznań, 19 kwietnia 2007
„Tama podnosi poziom”

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK


Zał.
Europe Day Contest
krajowe zawody upamiętniające narodziny Unii Europejskiej


1. Organizator: Redakcja MK QTC.
2. Uczestnicy: radiooperatorzy stacji indywidualnych i klubowych oraz nasłuchowcy. Radiooperatorzy stacji SWL nie mogą posiadać licencji nadawczych.
3. Termin: 9 maja 2007 r., od 16.00 do 18.00 UTC. Logowanie QSOs wyłącznie wg UTC.
4. Pasmo: 80 m.
5. Emisje: CW i SSB.
6. Łączności: (a) Z tą samą stacją można przeprowadzić daną emisją tylko jedno punktowane QSO. (b) Duplikaty, czyli łączności powtórzone nie są punktowane, ale należy je pozostawić w logu.
7. Klasyfikacje:
SO-MIX - stacje indywidualne na CW i SSB
SO-CW - stacje indywidualne na CW
SO-SSB - stacje indywidualne na SSB
MO-MIX - stacje klubowe na CW i SSB
SWL - stacje nasłuchowe na CW i SSB
Uwaga! Uczestnik może być sklasyfikowany tylko w jednej grupie.
8. Raporty i grupy kontrolne: RS(T) + nr QSO + skrót powiatu, np. 59 01WM na SSB lub 599 01EL na CW; stacje grup SO-MIX i MO-MIX obowiązuje numeracja ciągła dla CW i SSB.
9. Punktacja: każde poprawne QSO na SSB - 1 pkt., QSO na CW - 2 pkt.
Za poprawne QSO uważa się łączność podczas której obie stacje bezbłędnie odebrały znak wywoławczy, raport i grupę kontrolną korespondenta. Dopuszcza się różnicę czasu zalogowania QSO nie większą niż 5 minut.
10. Mnożniki: powiaty SP liczone tylko jeden raz (bez względu na emisję). Własny powiat zalicza się automatycznie.
11. Wynik końcowy: suma punktów za QSOs x suma mnożników. Rezultat
każdego startującego zawodnika będzie obliczony przez program
sprawdzający.
12. Nasłuchowcy:
(a) Obowiązuje odebranie znaków obu stacji i obu grup kontrolnych.
(b) Ta sama stacja może być wykazana w dzienniku po upływie 5 minut.
(c) Każdy nasłuch na SSB - 1 pkt, na CW - 2 pkt.
(d) Wynik końcowy - suma punktów za nasłuchy.
13. Dzienniki (tylko elektroniczne) w terminie 14 dni na adres: qtc@post.pl
Prawidłowy zapis pojedynczej łączności w formacie Cabrillo powinien mieć taką postać (przykład):

QSO: 3500 CW 2007-05-09 1642 SP4KDX 599 01EL SP2LNW 599 02EA

Uwagi:
- W nagłówku logu, w polu CATEGORY należy wpisać odpowiedni skrót grupy klasyfikacyjnej, np. SO-MIX, SO-CW, SO-SSB, SO-QRP, MO-MIX lub SWL.
- Grupy kontrolne poszczególnych łączności wymienionych w logu MUSZĄ być oddzielone od raportu RS(T), tak jak pokazane jest to na przykładzie.
- Przesyłając dziennik w polu "Temat" (Subject) należy wpisać swój znak wywoławczy. Log w formacie Cabrillo powinien mieć w nazwie znak wywoławczy uczestnika, np. sp2fap.cbr, sp2lnw.cbr, sp7dqr_5.cbr (dla SP7DQR/5) itp. i należy go przesłać WYŁĄCZNIE jako załącznik do listu. Log Cabrillo powinien mieć następującą postać (przykład dziennika stacji SP4KDX):

START-OF-LOG: 2.0
CONTEST: Europe Day Contest
CALLSIGN: SP4KDX
CATEGORY: MO-MIX
PROVINCE: EL
NAME: Klub przy Redakcji MK QTC
E-MAIL: qtc(o)post.pl
ADDRESS: Suchacz-Zamek, ul. Wielmoży 5b, 82-340 Tolkmicko
SOAPBOX: Plik utworzony programem "Cabrillo Generator" - (c) SP7DQR
QSO: 3500 CW 2007-05-09 1601 SP4KDX 599 01EL SQ2XOU 599 02BM
QSO: 3500 CW 2007-05-09 1602 SP4KDX 599 02EL SQ8BXC 599 01BI
QSO: 3500 CW 2007-05-09 1602 SP4KDX 599 03EL SQ3TYU 599 02SR
END-OF-LOG:

Po sporządzeniu dziennika warto sprawdzić wszystkie zapisy otwierając log np. w Notatniku. Dostrzeżone błędy można z tej pozycji łatwo poprawić, unikając w ten sposób utraty cennych punktów. Operatorzy niedysponujący programami do logowania QSOs w zawodach, dziennik w formacie Cabrillo mogą sporządzić samodzielnie, już po zawodach, przy użyciu generatora plików Cabrillo (program Cabrillo_gen) autorstwa Marka SP7DQR. Program ten można pobrać bezpłatnie ze strony Marka.
Wszelkie dodatkowe uwagi na temat zawodów, karty QSL oraz fotografie należy przesłać na adres: sp2fap(o)post.pl.

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
NEWSLETTER
RADMOR
AVANTI
HELION
IWOP
Certyfikat SSL
Ubezpieczenia
Etyka i procedury
Polecamy


Zespół SN0HQPZK©. Wszelkie prawa zastrzeżone |   Administracja techniczna SQ2PMN |   Kontakt z administratorem: admin@pzk.org.pl

Original TweakIt by: Madman ˇ Re-designed, Re-coded & Ported by: PHP-Fusion Themes
Powered by PHP-Fusion © 2003-2005

71,431,658 Unikalnych wizyt