Wyprawa Zamkowa - Zamek Wiewiórka
Dodane przez SQ9IAS dnia 2009-11-04 / 20:18
Dnia 7 listopada 2009 r. (sobota) Dębicki Klub Łączności SP8KKM organizuje wyprawę zamkową na ruiny zamku w Wiewiórce koło Dębicy. Oznaczenie zamku to KDE04, a lokator, z którego będziemy pracować to KO00QC.

Ten XIV wieczny zamek, ulubiona siedziba hetmana wielkiego Jana Tarnowskiego będzie miejscem naszej pracy. Wiewiórka położona była centralnie do innych dóbr hetmańskich. Zamek położony jest na wzgórzu o wysokości około 260 m n. p. m. Prawdopodobnie możliwy był bezpośredni kontakt wzrokowy z dworem w Tarnowie co i dzisiaj można zaobserwować..

Według inwentarza z 1603 roku zamek o siedmiu wierzchach, otoczony był głęboką fosą. Przez fosę prowadził most zwodzony, fortalicjum otoczone było parkanem, w samym budynku były cztery baszty, oprócz nich ganki. Cały budynek był podpiwniczony, co umożliwiało gromadzenie zapasów na wypadek oblężenia. Oprócz domu wielkiego tj. zamku inwentarz mówi też o domu przy bramie, obok niego stajnia na 9 koni, sernik, dom nowy o trzech wierzchach, dom starosty, domek pisarski, owczarnia, wozownia, kościółek Św. Katarzyny z mieszkaniem kapelana, browar w którym ,,Żyd gorzałkę pali'', domek nad sadzawkami, stajnia wielka, mastarnia. Było to niemal całe miasteczko!

Z zamku w Wiewiórce rozsyłana była korespondencja hetmańska do największych dworów w Europie, do Rzymu, do arcybiskupów, do księciów. W Wiewiórce pisany i stąd nadany był list do Królowej Bony. Stąd też w 1558 pisał hetman list do króla Zygmunta Augusta. Hetman Tarnowski zmarł w 1561 roku, a pochowany został w tarnowskiej katedrze - zbudowano mu tam najwyższy w Europie pomnik nagrobny.

Pewne źródła mówią o wielokilometrowym podziemnym tunelu łączącym Wiewiórkę z Tarnowem, jeśli jednak istnieje - jest częściowo zalany, jest on niemałą zagadką tego miejsca...

Więcej informacji na stronie www.sp8kkm.org.pl*  oraz na plakatach w Wiewiórce.
Zapraszamy wszystkich chętnych do przyjazdu, bądź do łączności radiowych. Pamiątką łączności będzie okolicznościowa karta QSL. Do usłyszenia!

Członkowie wyprawy zamkowej pracować będą na falach krótkich oraz w paśmie 2m, od godzin południowych, aż do zmierzchu w dniu 7 listopada 2009 r. (sobota)

SQ9IAS Michał

*-domena nieczynna, link usunięty/11.01.2017/admin