Komunikat sekretariatu ZG PZK na 21 października 2009
Dodane przez SP1THJ dnia 2009-10-21 / 23:10
Komunikat sekretariatu ZG PZK na  21 października 2009


Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

 Szkolenie antenowe.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w sobotę dnia 17 października br. w siedzibie Praskiego OT PZK- OT 37 odbyło się tak bardzo potrzebne szkolenie z przepisów dotyczących anten. Inicjatorem był Dionizy SP6IEQ, a zorganizowane zostało przez Wiesława SQ5ABG prezesa POT PZK oraz przeze mnie. W szkoleniu wzięła udział dużo większa grupa krótkofalowców niż wynikałoby to ze zgłoszeń wstępnych. W sumie szkolących się było 58 osób w tym 4 w podwójnej roli szkolących się i organizatorów. Reprezentowana była większość OT PZK. Zabrakło  przedstawicieli OT 03, OT04, OT10, OT18, OT21, OT27, OT29, OT32. Można by wywnioskować, że w tych OT nie występują problemy z eksploatacją anten (?).
Szkolenie podzieliliśmy na dwie części. Pierwszą dotyczącą zagadnień formalno –prawnych prowadziłem osobiście podając i komentując w zarysie przepisy prawa nas obowiązujące. Druga część prowadzona przez Dionizego SP6IEQ w całości traktowała o sprawach związanych z przepisami dot. ochrony środowiska. To zajęło nam ponad 4 godziny. Oczywiście była okazja do ćwiczenia obliczeń z wykorzystaniem słynnych już „Tablic Dionizego”, które w najnowszej wersji znakomicie ułatwiają sprawdzenie naszej instalacji pod kątem zgodności z normami ochrony środowiska. Wszyscy uczestnicy zostali zaopatrzeni w materiał wyjściowy do obliczeń wg w. wym. tablic oraz w wyciągi z nas obowiązujących przepisów.
Część dot. precedensów prawnych oraz opinii związanych z postępowaniami na drodze cywilno prawnej uczestnicy otrzymają w najbliższym czasie na płytach CD, bez możliwości ich powielania czy publikacji ze względu na zawarte tamże dane teleadresowe osób postronnych.
Dionizemu serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną nam podczas szkolenia wiedzę,
Specjalne podziękowania należą się opiekującym się nami członkom Praskiego OT PZK w osobach Karoliny SQ5LTZ, Ewy SP5HEN, Piotra SP5DUZ, oraz Wiesława SQ5ABG Prezesa POT, dzięki któremu mieliśmy wspaniałe warunki do przeprowadzenia szkolenia. To był bardzo pracowicie spędzony czas. (SP2JMR)



No More War.
Zakończyła się akcja „No More War”. Na podsumowanie musimy jeszcze chwilę poczekać. Natomiast ważne jest, aby zgłoszenia na dyplom przesyłać w formie elektronicznej na adres zgodny z regulaminem tj. nmw@pzk.org.pl , ograniczając do minimum wersje papierowe. Koordynator akcji Czesław SP2UKB.



Spotkanie w OT51.
Jesienny zjazd członków i sympatyków Staropolskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców odbędzie się 24 października 2009 roku w Nowej Słupii w restauracji "Pod Skałką".
Początek spotkania godz.11.00
W programie informacje o funkcjonowaniu OT51, informacje najważniejszych sprawach w PZK, sprawozdania, informacja o budowie przemiennika SR7O, prezentacja filmów i zdjęć z rejsu oddziałowego po Adriatyku,  ognisko. Info. SP7SP.



Skrócony spis treści ŚR11/2009
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Transceiver Icom IC-7600, Nowe CB Yosana, Albrecht AE6890
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
ŁĄCZNOŚĆ: Zakłócenia w sieciach bezprzewodowych, Amatorskie łączności z rozpraszaniem widma sygnału, 90 lat Zegrzyńskiego Ośrodka Łączności
RADIO RETRO: Odbiornik dywizyjny ROD
WYWIAD: Ocalić od zapomnienia (SP4BBU)
HOBBY: Analizator widma SP8BAI (2)
DIGEST: Układy lampowe kontra tranzystorowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Listy, Porady
LISTA OBECNOŚCI
RYNEK I GIEŁDA
DODATEK: Katalog podzespołów: MC3361 i MC3362



KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 11/2009
50 lat SPDXC –pełna relacja oraz fotoreportaż
Krótkofalarska Jesień na Pogórzu
5 Obóz Szkoleniowy PZK w Sportach Obronnych
Copernicus Project – z głową ponad chmurami (SP2SGF)
100 lat Daru Pomorza
Obecny stan prawny dot. naszych anten
Podsumowanie 1-ego Mitingu zespołów HQ (kapitan SN0HQ Tomek SP6T)
Fotoreprtaż z Holic 2009
ZOH dla SP2CMD
„Cień Błyskawicy”
PLT w GB w tłumaczeniu Krzysztofa SP5HS



CW, CW, CW.
Na spotkaniu miłośników QRP w Burzeninie zrodziła się inicjatywa powołania do życia grupy konwersacji radiotelegraficznej. Po mojej krótkiej niespodziewanej prelekcji okazało się, że jest wiele koleżanek i wielu kolegów żywo zainteresowanych tym tematem. Dużą ciekawość wzbudziły  informacje dotyczące nabycia i doskonalenia umiejętności szybkiego odbioru tekstów logicznych, które są niezbędne do swobodnej "radiotelegraficznej rozmowy”. Wspólnie stwierdziliśmy, że zdecydowana większość dzisiejszej korespondencji radiotelegraficznej ogranicza się do wymiany raportów. Praca w zawodach owszem jest przyjemna, ale od niej nie przybywa umiejętności odbioru tekstów logicznych - konwersacyjnych.To samo jeżeli chodzi o szybką telegrafię, której istotą jest odbiór z zapisem przypadkowych zbiorów liter, cyfr lub ich mieszanki.
Nam chodzi o zupełnie inną umiejętność - swobodną konwersację tekstem otwartym, logicznym z coraz to większym tempem bez konieczności zapisu - słyszysz i wszystko wiesz na "żywca". W Polsce jest zaledwie garstka prawdziwych mistrzów tej umiejętności. Czas to zmienić. Wielokrotnie słyszałem i słyszę kolegów z SP wołających CQ SP niedaleko siebie przez kilka minut bezskutecznie. Następnie znikając bez spotkania. Czas to uporządkować !!!
Myślimy o audycjach radiotelegraficznych (teksty logiczne otwarte z różnymi prędkościami) nadawanych cyklicznie na paśmie dla początkujących i bardziej zaawansowanych operatorów w konwersacji.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przeczytali moją informację dotyczącą "konwersacji radiotelegraficznych" zamieszczoną na stronie Polskiego Związku Krótkofalowców, a szczególnie tym którzy zareagowali na nią komentarzem, mailem lub też telefonem.
Cieszę się,że temat spotkał się z szerszym niż przypuszczałem zainteresowaniem. Są chętni do podjęcia inicjatywy.
Informację umieściłem na trzech forach o tematyce krótkofalarskiej. Mimo tego myślę, że nie dotarła do wszystkich potencjalnych " konwersatorów". Dlatego postanowiłem, że rozpowszechnię ją indywidualnie do wszystkich stacji, które można spotkać w zawodach, części telegraficznej.
Wydaje się, że najlepszą częstotliwością spotkań byłaby częstotliwość 3.570 kHz. Wynika to z obfitego zbioru doświadczeń praktycznych kolegów w kraju i poza jego granicami, obecnych realnych uwarunkowań i nie tak wcale jak mogłoby się wydawać szerokiego odcinka dla CW .
Taka moja propozycja. Od czegoś musimy zacząć, a to sprawa absolutnie priorytetowa.
Wielu kolegów mówi o ustaleniu konkretnych dni i godzin naszej największej aktywności. Oczywiście ustalenie takowych nie wyklucza możliwości spotkań o każdej dowolnej porze dnia i nocy. Dla tych jednak, którzy mają niewiele wolnego czasu na uprawianie naszego pięknego hobby, a pewnie dziś jest nas większość, takie rozwiązanie znacznie zwiększa szansę spotkania eterowego korespondenta krajowego lub polskojęzycznego. Nasze grono nie jest tak liczne
( jak na razie) jak grono operatorów z Niemiec, Włoch czy też Wielkiej Brytanii i dlatego musimy koniecznie zaczynać każdą nasza aktywność eterową od ustawienia się na częstotliwości 3.570 khz.
Nic nie zaszkodzi zawsze tu rozpoczynać, a diametralnie zwiększa to szansę spotkania rodaka.
!!!!!! Najważniejsze, że zawsze ta sama częstotliwość monitora 3.570 kHz !!!!!!
Oczywiście " musimy " wynika z naszej niczym nie krępowanej woli.
Bardzo proszę o propozycje dni i godzin, w których będziemy sie spotykali, kiedy nasza aktywność będzie największa. Proszę to przemyśleć. Koniecznie przedstawcie swoje opinie. Na tej podstawie ustalimy najbardziej optymalne dla nas rozwiązanie.
Na tą chwilę ustalamy 3.570 kHz i już od dziś możemy działać.
Myślę, że musimy uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Każda informacja musi krążyć przez jakiś czas nim stanie się znana szerzej opinii publicznej (nim wejdzie do zbiorowej krótkofalarskiej świadomości ).
Pozdrawiam !!!!! I jeszcze raz proszę o opinie i sugestie z komentarzem, e -mailem lub telefonem.
Mój tel. 601 288 477
e-mail : sp7vvk@gmail.com
Vy 73
Maciej Czerniawski SP7VVK




Krzysztofowi SP2OFI naszemu wspaniałemu koledze składam w imieniu prezydium ZG PZK, Zarządu i członków Bydgoskiego OT PZK kondolencje z powodu zgonu Małżonki.
Krzysiu ! Jesteśmy z Tobą w tych trudnych chwilach.
SP2JMR & SP2IW

Pogrzeb śp. Żony Krzysztofa odbędzie się w sobotę 24.10. br na cmentarzu na Bartodziejach w Bydgoszczy o godz.11.00.





Tyle informacji na dzisiaj
Vy 73! Piotr SP2 JMR prezes PZK