Komunikat sekretariatu ZG PZK na 29 września 2009
Dodane przez SP1THJ dnia 2009-09-30 / 21:15
Komunikat sekretariatu ZG PZK na 29 września 2009

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. 50 lat SPDXC czyli Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych. 
26 i 27 września po raz trzeci w pensjonacie Ameliówka nieopodal Kielc odbył się kolejny 40 Zjazd SPDXC. Ilościowo był nieco skromniejszy niż wiele poprzednich, uczestniczyło w nim nieco ponad 100 krótkofalowców członków i sympatyków stowarzyszenia. Z bardzo znanych i lubianych członków SPDXC w zjeździe uczestniczył Kazik SP5ZHP nasz „ambasador krótkofalarski” w Brazylii oraz Adam DJ0IF, który był także współorganizatorem zjazdu.  Zabrakło niestety wielu ważnych osobistości ze świata polskiego DX-ingu  m.in.  SP3GEM, SP7GIQ, SP9MRO, SP2JMB, SP5PB, SP5JXK  i jeszcze kilku innych. Był natomiast obecny jak zwykle jeden z dwóch żyjących założycieli SPDXC w 1959 roku Krzysztof SP5HS, który przypomniał historię tego klubu. Drugim żyjącym założycielem jest Julian SP3PL.
Dla przypomnienia podam, że SPDXC jest stowarzyszeniem od 2002 roku. Rejestracja była wynikiem postanowień Statutu PZK uchwalonego 14 czerwca 2000 roku  w Kołobrzegu. Nic więc dziwnego, że jest ciągle postrzegany przez wielu z nas jako ogólnopolski klub PZK, a podczas zjazdów część dyskusji zarówno w części oficjalnej jak i w rozmowach po za salą obrad koncentruje się na sprawach organizacyjnych PZK, a także na zagadnieniach ważnych dla wszystkich krótkofalowców jak chociażby nasze prawo do stawiania anten.

Jak zwykle obrady Zjazdu były zdominowane tematyką sportową. I tak, Stanisław SP3IBS przedstawił i omówił wyniki Intercontestu 2007, które to współzawodnictwo  zdominowali nasi super contestmani –Krzysztof SP7GIQ oraz Kazik SP2FAX.  W drugim dniu zjazdu Tomasz SP5UAF prezes SPDXC przedstawił wyniki SPDXContestu 2009.  Były wręczane puchary i dyplomy.

Po oficjalnym otwarciu Zjazdu Krzysztof SP5HS  przedstawił prezentację historyczną zawierającą zdjęcia  z I Zjazdu SPDXC, który miał miejsce 1959 roku. Łza się w oku kręci, to już 50 lat. Jakże inaczej wyglądały zjazdy w tamtym okresie. Były bardzo oficjalne, co podkreślały widoczne na fotografiach ubiory uczestników- wszyscy występowali w ciemnych garniturach, białych koszulach i pod krawatem. Po części historycznej przyszedł czas na moje wystąpienie, w którym się skoncentrowałem na sprawach organizacyjnych oraz sportowych PZK. Wymieniłem planowane przedsięwzięcia z okazji Jubileuszu 80. lecia PZK. Poinformowałem też, że patronat honorowy nad jubileuszem objęła Pani Anna Streżyńska Prezes UKE. Fakt ten  został przyjęty przez obecnych oklaskami. Powiadomiłem zebranych o działaniach sportowych PZK po za DX- ingiem i contestingiem,  a mianowicie o dwóch srebrnych medalach  zdobytych przez  naszą reprezentację we współpracy  z PZRS w Mistrzostwach ADRF R1 IARU w Bułgarii. Zapowiedziałem także  organizację przez PZK w październiku 2010 Mistrzostw HST R1 IARU ponieważ Grupa Robocza R1 IARU ds. Szybkiej Telegrafii przyjęła naszą ofertę. Będzie to wspaniały akcent sportowy naszego jubileuszu. Poruszyłem również w zarysie działania organizacyjne  podejmowane w PZK.
Znakomitym odzewem na zapowiedź organizacji Mistrzostw HST w SP  była uruchomiona przez Donatę SP5HNK możliwość weryfikacji swoich umiejętności w HST w dwóch programach Rufz oraz Morseruner. Z możliwości tej skorzystało tylko 6 uczestników Zjazdu. Najlepszym okazał się Wiesław SP4Z.  W tym miejscu należy wspomnieć, ze przyznanie PZK organizacji przyszłorocznych mistrzostw HST zawdzięczamy właśnie Donacie SP5HNK, która prowadziła szereg rozmów na ten temat podczas ubiegłorocznej konferencji R1 IARU oraz przygotowała prezentację na ten temat.  

Jak zwykle podczas zjazdów był czas na prelekcje i prezentacje. Na uwagę zasłużyła prezentacja Marcina SP5ES na temat zabezpieczeń przed korozją konstrukcji stalowych (np. masztów). Niby prosty temat, a cała sala słuchała z ogromnym zainteresowaniem, które nasiliło się gdy Marcin pokazał w jakich przypadkach pozorna ochrona może stać się powodem przyśpieszonej korozji.
Jak zwykle były prezentacje traktujące o wyprawach i aktywnościach DX owych. M. in. Janusza SP6IXF  o wyprawie na Wyspy Owcze  i piszącego tą relację Piotra SP2JMR o aktywności z Mauritiusa i Rodriqueza.
Nad wszystkim zdawał się czuwać krążący wśród uczestników Włodek SP5AWY posiadający ogromną charyzmę i uważany przez wielu z nas za symbol Warszawskiego Krótkofalarstwa. Włodek brał udział w wybranych przez siebie „panelach dyskusyjnych”.  W czasie jednego z nich poruszony został temat elementów niekrótkofalarskich używanych  przez niektórych kolegów w najrozmaitszych potyczkach i pismach osobistych. Uczestnicy tej rozmowy w tym moja skromna osoba postanowili zaapelować do całej społeczności krótkofalarskiej o ograniczenie tematyki wystąpień, „postów”, listów elektronicznych itp. do zagadnień mających bezpośredni związek z krótkofalarstwem. Co niniejszym czynię,  kończąc tę krótką relację z minionego XL Zjazdu SPDXC.
Specjalne podziękowania należą się Pawłowi SP7SP oraz Jego Kolegom ze Staropolskiego OT PZK (OT51) czyli ekipie organizatorów , którzy po raz trzeci podjęli trud organizacji Zjazdu SPDXC. (SP2JMR)



2. SN100DP.
Najsłynniejszy polski żaglowiec s/v DAR POMORZA, jeden z najbardziej rozpoznawalnych trzymasztowych żaglowców na świecie, jesienią 2009 roku będzie obchodził swoje setne urodziny. Biała Fregata, bo tak często jest nazywana to historia i symbol polskiej marynistyki, kolebka kilkunastu tysięcy polskich oficerów marynarki handlowej. Zwiedzanie fregaty to obowiązkowy i honorowy, punkt przybywających do Gdyni turystów i oficjalnych delegacji. Przypadający w tym roku jubileusz białej fregaty będzie miał szczególne znaczenie i donośną oprawę. Główne uroczystości obchodu setnych urodzin Daru Pomorza zaplanowane są na dzień 10 października 2009 roku przez armatora jednostki Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.
W tym dniu przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie zawsze cumuje Dar Pomorza, dojdzie do symbolicznego wodowania jednostki na drugie stulecie istnienia wraz z odnowieniem jej chrztu.
Przez wiele lat od 1929 do 1982 roku, armatorem Daru Pomorza była Państwowa Szkoła Morska w Gdyni, a później Wyższa Szkoła Morska w Gdyni.
Z okazji setnych urodzin Daru Pomorza i dla uczczenia tej doniosłej uroczystości, pomorscy krótkofalowcy organizują kilkudniową aktywność radiową właśnie z pokładu białej fregaty zacumowanej w Gdyni. Stacja okolicznościowa SN100DP czynna będzie w dniach od 8 do 11 października 2009 roku w godzinach od 7:00 do 19:00 czasu UTC.
Organizatorem tego krótkofalarskiego wydarzenia jest Roman SQ2RH we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Morskim Klubem Łączności SP2ZIE "Szkuner" działającym przy Akademii Morskiej w Gdyni.
Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku od roku 1982 jest armatorem Daru Pomorza, a żaglowiec obecnie ma status pływającego muzeum. Morski Klub Łączności SP2ZIE "Szkuner" działający przy Akademii Morskiej w Gdyni, a poprzednio Wyższej Szkoły Morskiej, jeden z kilku pomorskich klubów krótkofalarskich bardzo blisko związany z morzem i tradycją wychowania morskiego, a tym samym i Darem Pomorza ma zaszczyt oraz przyjemność przyjąć na siebie obowiązki związane z organizacją tej zaszczytnej krótkofalarskiej imprezy eterowej.
Impreza ma mieć charakter ponad klubowy, gdyż do współpracy planujemy zaprosić inne zaprzyjaźnione pomorskie kluby krótkofalarskie oraz indywidualnych krótkofalowców zrzeszonych przy Pomorskim Oddziale Terenowym nr 09 Polskiego Związku Krótkofalowców.
Zapraszamy na fale eteru, planujemy być aktywni głównie na pasmach 80/40 i 20m emisjami SSB, CW oraz Digital (PSK/RTTY).

Roman SQ2RH



3. ARISS info.
Z okazji Międzynarodowego Tygodnia Kosmicznego agencje kosmiczne (NASA, ESA, itd. ) uczestniczące w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zwiększyły ilość dostępnego czasu dla łączności ARISS. Dla Europy harmonogram łączności przedstawia się następująco:
Czwartek 1 października 2009 roku
-godzina 16:20 naszego czasu (14:20 czasu UTC) Portugalia
  (Muzeum CIENCIA VIVA z Lizbony)
Piątek 2 października 2009 roku:
-godzina 16:46 czasu lokalnego (14:46 czasu UTC) Włochy
  (ucznowie szkoły z miejscowości Casale Monferrato)
-godzina 15:09 czasu lokalnego (13:09 czasu UTC) Belgia
  (studenci z Uniwersytetu w Liege)
Więcej szczegółów o planowanych europejskich łącznościach ARISS zawiera blog Krystiana SQ2KL http://www.sq2kl.pl
Wkrótce łączność ARISS z Polski... -
Krystian Górski
Vy 73s de SQ2KL



4. Komunikat specjalny programu KRÓTKOFALOWCY BIS
Informuję wszystkich zainteresowanych, że program KRÓTKOFALOWCY BIS  zmienił graficzne logo.  
Zapraszam do Archiwum wideo - ATV, tam jest zamieszczonych szereg nowych pozycji filmowych z różnych ostatnich zjazdów i nie tylko. 
 Dla zainteresowanych podaję wiadomość, że można już zobaczyć i pobrać fragmenty plików TV z ostatniego XXI Zjazdu Polskiego Klubu OTC Chomiąży Szlacheckiej koło Biskupina.     
 Można również posłuchać wypowiedzi znanych nadawców: SP2IW, SP2DX, SP3PL, SP5AYY, SP7AAK i DM2CNE.
Można także zobaczyć ciekawą wyprawę uczestników zjazdu do sławnej polskiej Wenecji i Biskupina.
Do zobaczenia w TV INTERNET na stronie www.videoexpres.pl
Henryk Pacha ATV SP6ARR



5. Spotkanie w SP1KRF w Barlinku.
W „Wieściach Myśliborskich” 18 (472) ukazał się artykuł promujący  krótkofalarstwo  pióra Stefana SP1JJY. Artykuł jest poświęcony działalności Klubu SP1KRF oraz jego prezesowi Stanisławowi Smoleniowi SP1IVL. Materiał powstał po spotkaniu z udziałem Burmistrza , które odbyło się w Barlinku w dniu 26 września br., a traktuje on o obliczu krótkofalarstwa  na terenie powiatu Myśliborskiego.  Kol. Stefanowi SP1JJY dziękuję za promocję krótkofalarstwa w lokalnej prasie. Informację o spotkaniu i artykule przekazał Janusz SP1TMN prezes Zachodniopomorskiego OT PZK.



6. Wielki Zderzacz Hadronów – jak to działa?
Od 21 września do 7 października 2009 r. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Uniwersyteckiej 4 można zobaczyć wystawę poświęconą Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów. LHC to największe urządzenie badawcze zbudowane kiedykolwiek na Ziemi przez człowieka.
Wystawę przygotowały polskie jednostki naukowe współpracujące z Międzynarodową Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie: Politechnika Warszawska, Instytut Problemów Jądrowych, Instytut Fizyki Jądrowej, Uniwersytet Warszawski i inne.
W Katowicach ekspozycję obsługują pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Śląskiego wraz z młodzieżą licealną.
Wystawa zawiera 16 stanowisk pokazowych i ekspozycyjnych przybliżających prawa i zjawiska fizyczne wykorzystane do skonstruowania tego niezwykłego urządzenia. Twórcy wystawy starają się przybliżyć te skomplikowane zagadnienia w jak najprostszy sposób wykorzystując przedmioty powszechnego użytku, zabawki, sprzęty domowe takie jak: kuchenka mikrofalowa czy telewizor. Na wystawie każdy może poczuć się eksperymentatorem, zobaczyć gołym okiem promieniowanie kosmiczne czy tak niezwykłe urządzenia jak lewitująca kolejka nadprzewodząca. Eksponaty przywiezione z Genewy i modele wykonane specjalnie na te okazję pokazują jak wielkim urządzeniem jest LHC, jak wiele osób – w tym naukowców z Polski – pracowało przy jego powstawaniu. Dla najmłodszych odbiorców przygotowano specjalnie dostosowane stanowiska.
Wystawa jest czynna w dni robocze od godz. 10.00 do 18.00. Wstęp wolny.
Więcej informacji pod adresem: http://www.lhc.edu.pl . (Robert SQ9FMU)


I tym naukowym akcentem kończę nasz dzisiejszy komunikat.

Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK