Krótkofalowcy Pomorza w akcji No More War
Dodane przez sq2bxi dnia 2009-08-27 / 12:22
Dla uczczenia bohaterskiej wojny obronnej, przypomnienia głównych miejsc walk ustanowiony został Dyplom No More War. Klubowe stacje z Pomorza będą aktywne pod znakami okolicznościowymi od godziny 4:45 w dniu 1 września:

1. W dniu 1 września 1939 o godzinie 4:45 niemiecki pancernik Schleswig Holstein otworzył ogień na polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Załoga polska w liczbie ok. 180 żołnierzy wiązała walką nieprzerwanie przez 7 dni poważne siły hitlerowskie (piechota morska, oddziały SS i oddziały wojsk lądowych) zadając im duże straty (ok. kilkuset poległych, przy stratach własnych 15 zabitych). Walką związano też kilka baterii artylerii polowej i haubic, eskadry lotnictwa nurkującego i ostrzeliwujący polską placówkę pancernik Schleswig-Holstein. W uznaniu bohaterstwa i niezłomnego ducha załogi Westerplatte, dowództwo niemieckie pozwoliło Dowódcy wojsk polskich majorowi Sucharskiemu odejść do niewoli z szablą przy boku. To właśnie z koszar na Westerplatte nadano radiowy meldunek o rozpoczęciu działań wojennych II Wojny Światowej. Z pod historycznych ruin koszar na Westerplatte, wpisana w oficjalne uroczystości obchodów wybuchu II Wojny Światowej, będzie pracować stacja HF70W zorganizowana przez Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców SP2KDS.

2. Tczewski Klub Krótkofalowców SP2KMH pod znakiem SN70A będzie pracował z bulwaru nad Wisłą przy mostach tczewskich, na których prowadził działania wojenne 2 Batalion strzelców i które zostały wysadzone 1 września aby uniemożliwić Niemcom wjazd m.in. pociągu pancernego do Polski. Polscy żołnierze w pełni wykonali swoje zadanie. Niemcy nie zdobyli mostów, przez co brak było im dogodnego połączenia z Prusami aż do następnego roku, w którym wybudowano kilka kilometrów dalej nowy most. 2 Batalion strzelców wycofał się na pozycje Armii Pomorze, a jego żołnierze brali udział w walkach pod Bzurą i w obronie stolicy.

1. Klub Krótkofalowców Galeon SP2YWL pod znakiem SO70N będzie pracował z Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu. Hel bronił się do 1 października, kiedy to podjęto decyzję o kapitulacji. Po miesiącu zaciekłych walk zorganizowany opór stawiała jeszcze w kraju tylko Samodzielna Grupa Operacyjna Polesie. 2 października na Hel wkroczyły wojska niemieckie. Tym samym zakończyła się kampania wrześniowa nad Bałtykiem. Samotnie walczący półwysep nie miał najmniejszych szans na przezwyciężenie sił agresora.
--
Vy 73!
Marcin SQ2BXI