Komunikat sekretariatu ZG PZK na 25 kwietnia 2007.
SP5ANQ sk.
20 kwietnia 2007 r. zmarł nagle Ryszard Kwiecień, SP5ANQ
Cześć Jego pamięci!
73,s
MK QTC - Sylwester Jarkiewicz, sp2fap
1. Komunikat programu KRÓTKOFALOWCÓW BIS.
Od poniedziałku 23 bm do najbliższej niedzieli włącznie codziennie, na portalu www.videoexpres.pl, od godziny 22.00 do 22.15 jest nadawany test kontrolny na stronie emisyjnej Studio-ATV.
Są to realne już próby, przed rozpoczęciem regularnej emisji programów ATV z transferem 385 kb/s.
Wszyscy dotychczasowi odbiorcy, którzy chcą w przyszłości odbierać programy z profesjonalną jakością w systemie TV INTERNET, proszeni są o przystosowanie do tego celu swoich stałych łącz.
Informuję jednocześnie zainteresowanych, że wcześniej zapowiadana regularna emisja programu KRÓTKOFALOWCY BIS na żywo, zostanie zainaugurowana 27.06.2007roku, to jest w trzecią rocznicę rozpoczęcia emisji programu K BIS w Alternatywnej Telewizji Internetowej na www.videoexpres.pl
Pamiętajmy również, że ciągle wzbogacane jest Archiwum video – ATV na portalu www.videoexpres.pl .
Od dziś jest zamieszczony fragment bardzo ciekawego reportażu o Amatorskiej Radiowej Sieci Bezprzewodowej pod nazwą AWLAN.
O tym obiecującym dla krótkofalowców przedsięwzięciu, realizowanym już praktycznie w Gorzowie Wielkopolskim, opowiadają znani polscy eksperymentatorzy - nadawcy;
Mieczysław Czarnecki SP3CMX i Bartosz Pastuszak SP3CAI
Autor programu Henryk Pacha
ATV SP6ARR
www.videoexpres.pl
2. Skrócony spis treści Świata Radio 5/2007:
Aktualności
Wiadomości DX-we
Zawody
Fazowane małogabarytowe pętlowe anteny odbiorcze
Digest
Testy egzaminacyjne na świadectwa radioamatorskie
Konkurs
Radioodbiornik retro Splendid
Radiotelefon Uniden PRO 538W
Przystawka SCAF-1
Skrzynka antenowa QRP
Wzmacniacz do Kajmana (50W/80m)
Dyplomy krajowe
Z życia klubów i oddziałów PZK
Wywiad z SP7DQR
Listy
Porady techniczne
Rynek i Giełda
Wkładka - Niemiecki słowniczek radioamatora (3).
3. Krótkofalowiec Polski 5/2007.
Jubileusz 40 PAZ
Gość z Indii w PZK
PLC –apel
SPK 2006 reportaż z podsumowania
„Perły i wieprze” artykuł SP3SUZ,
Forum młodych
4. Majowe QTC.
Majowy numer MK QTC to znów kolejna dawka wielu pożytecznych informacji operatorskich. Na specjalną uwagę zasługuje materiał Piotra SP5PB na temat bardzo atrakcyjnego programu dyplomowego ARLHS. Autor zachęca w nim do aktywności z obiektów latarnianych, miejsc poszukiwanych przez krótkofalowców na całym świecie. Temat jest bardzo ciekawy, a wykorzystanie naszego potencjału latarnianego może dawać doskonałą zabawę wszystkim chętnym.
Drugim tematem, na który zwracam uwagę jest artykuł dotyczący ostatniej wyprawy na Swains Island, w kontekście zawodów SP DX Contest i rozgrywanych w tym samym czasie Gagarin Cup. Sprawom zawodów poświęcone jest sporo miejsca, a serwis CQ Contest przynosi wiele ciekawych informacji z tej dziedziny. Podobnie zresztą jak serwis CQ DX! Zachęcam do lektury.
5. Skrócony spis treści majowego wydania MK QTC:
* 95 lat po tragedii
* Agalega – polska wyprawa DXowa
* CQ DX Marathon 2006 – wyniki
* Egzaminy po nowemu
* Ekstremalne krótkofalarstwo
* Elektroniczne dyplomy – nowość!
* Europe Day 2007 Contest – regulamin zawodów krajowych HF
* European Castles Day
* HELL na video
* Internationa Marconi Day
* Japończycy w Nepalu
* Jeszcze raz o Cabrillo
* Jubileusz Ameryki
* Jubileusz SP2PIK
* Kalendarz imprez sportowych w maju i czerwcu br.
* Kategorie w SP DX Contest – informacja Komisji
* Komunikat PK RVG
* Komunikat PK UKF
* Konkurs Eterowy o Szablę Burmistrza Śremu – regulamin
* Ku pamięci stacji UPOL
* Lotnicza radiostacja
* Praktyka krótkofalowca – cz. 3.
* Przygotowania Zespołu SN0HQ
* QSL via i poszukiwane adresy
* RDXC 2006 – komentarz
* Regulaminy krajowych zawodów w maju br.
* Regulaminy międzynarodowych zawodów w maju br.
* Robinson Cup 2007
* Rosyjskie dyplomy wyczynowe - regulaminy
* Self spotting
* SP DX Contest, Swains Island i Gagarin Cup
* Swains Island – już po
* Święto Niezapominajki
* UEFA Euro 2012
* Urodziny pisarza
* WARD w Gwatemali
* Wyjątkowy prefiks
* Wykaz 77. polskich latarń morskich i ich fotografii
* Wyniki EU Championship 2006
* wyniki III tury MP ARKI
* Wyniki WAE RTTY Contest 2006
* Wyniki współzawodnictwa SPDXC „9 Pasm”
* Wyniki współzawodnictwa SPDXC „IOTA-SP”
* Wyniki współzawodnictwa SPDXC „SP DX Maraton
* Wyniki Współzawodnictwa SPDXC „SP-AH-C”
* Wyruszajmy pod latarnie
* Z dolarem – taniej
* Zaliczać czy karać innych?
6. 50-lecie pracy w eterze kol. Zofii Słomczyńskiej SP5YL.
Przed 50-ciu laty, 3 kwietnia 1957 roku, została wydana licencja amatorska SP5YL dla pani Zofii Mazurkiewicz, późniejszej Zofii Słomczyńskiej. Urodzona we Lwowie w roku 1935, przeżyła w swym rodzinnym mieście dwie sowieckie okupacje – w roku 1939 i w roku 1944. Przy końcu pierwszej okupacji, przed już zaplanowaną wywózką do Kazachstanu uchronił ją wraz z rodzicami niemiecki atak na Związek Sowiecki. Druga okupacja zakończyła się dla państwa Mazurkiewiczów przymusowym wysiedleniem ze Lwowa, na szczęście w kierunku zachodnim.
Zofia Słomczyńska SP5YL ukończyła Politechnikę Warszawską, uzyskując tytuł magistra inżyniera łączności. Przez szereg lat pracowała naukowo w Instytucie Tele i Radiotechnicznym przy ulicy Ratuszowej w Warszawie. Następnie przez kolejne lata była kierownikiem Centralnego Biura QSL Polskiego Związku Krótkofalowców.
Jest członkiem Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych (SPDXC) oraz SP Old Timer’s Klubu. Obecnie na emeryturze.
Gratulujemy, życzymy zdrowia i dalszej aktywności na pasmach.
7. Zjazd Sprawozdawczy OT 09 czyli Pomorskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców OT PZK.
Zgodnie z zapowiedzią w sobotę 21 kwietnia o godz. 10.15 odbył się Zjazd Sprawozdawczy OT 09.
W Zjeździe uczestniczyło 40 na 133 członków OT co daje 30 % ogółu.
Po za sprawozdaniami członków Zarządu OT oraz OKR Zjazd był okazją do dyskusji o bieżącej działalności i prezentacji trzech działających w OT Klubów.
SP5PMW, SP5PZH oraz SP5YWL. SP5YWL zasługuje na najwyższe uznanie i jest przykładem perfekcyjnego wykorzystania potencjalnych możliwości jego członków, a jest ich już ponad 20. Klub dysponuje pomieszczeniami przekazanymi przez władze Władysławowa, polem antenowym oraz wyremontowanym społecznie przez jego członków budynkiem. Osiągnięcia i działalność mającego dopiero 2 lata klubu przedstawił w formie prezentacji Michał SP2TQI. Ten klub pozwala wierzyć w nasze możliwości i ich wykorzystanie dla rozwoju krótkofalarstwa w SP.
Bardzo ważnym akcentem była prezentacja Marcina SQ2BXI Sekretarza OT z 5-ciu tur ćwiczeń oddziałowych w łącznościach bezpieczeństwa. W ostatniej turze wzięło udział ponad 40 stacji. Ćwiczenia odbywają się w paśmie 2-metrowym z wykorzystaniem APRS. Niestety do dnia dzisiejszego z powodów formalnych OT nie ma jeszcze umowy z Wydziałem Zarzadzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UW. Mamy nadzieję, że już nie długo umowa zostanie wreszcie zwarta.
Marcin poinformował także zebranych o innych podejmowanych przez OT akcjach w tym o uruchamianych przez OT 09 radiolatarniach w oparciu o współpracę TP „Emitel” z ZG PZK.
Był czas i na moje wystąpienie, w którym skoncentrowałem się na przyszłości krótkofalarstwa, sukcesach PZK w reprezentacji środowiska we władzach krajowych czyli będących w toku legislacji aktach prawnych, pomocy dla kolegów mających problemy z antenami oraz sprawach organizacyjnych.
Zjazd zakończył się o godz. 13.30.
Egzamin w Białymstoku W dniu 21 kwietnia 2007 roku w Klubie Łączności LOK SP4KAI w Białymstoku odbył się egzamin na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacji amatorskiej wg nowych zasad wprowadzonych przez UKE. Do egzaminu przystąpiło 43 osoby ( w tym 36 uczestników kursu zorganizowanego i
prowadzonego przez Waldemara SP4FKS - szefa Klubu SP4KAI i Andrzeja SP4R - Vice Prezesa OT PZK w Białymstoku przy merytorycznym wsparciu Tadeusza SP4GFG - Prezesa OT PZK ). Wszyscy zdający zakończyli egzamin z wynikiem pomyślnym:
- 27 osób na świadectwo operatora klasy A
- 16 osób na świadectwo operatora klasy B
Tadeusz SP4GFG
Prezes OT-17 w Białymstoku
INFO DOLNOŚLĄSKIEGO ODDZIAŁU TERENOWEGO PZK nr 01 we Wrocławiu
W sobotę 05 maja bieżącego roku o godz. 11.00 w filii Klubu Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu przy ul. Pretficza 14-16 a jednocześnie siedzibie klubu SP6PRT i Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PZK, odbędzie się egzamin na świadectwo operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej.
W celu dobrego przygotowania się do tego egzaminu członkowie zarządu Klubu i Oddziału będą udzielać pomocy zainteresowanym w każdy piątek od godz. 17.00 w siedzibie klubu pod wyżej podanym adresem. Zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z tej okazji pomocy i uzyskania Świadectwa Operatora otwierającego drogę do uzyskania licencji krótkofalowca .
Dodatkowych informacji na temat egzaminu udzielają telefonicznie : prezes DOT- Staszek SP6BCC – tel. 663 406 558 i Sekretarz DOT - Staszek SP6IXU – tel. 661 805 570
info - Staszek SP6BCC
8. OT 08 zaprasza. Zarząd Oddziału Poznańskiego Zaprasza na kolejne spotkanie tematyczne APRS
"APRS, jako skrót od Automatic Position Reporting System, oznacza Automatyczny System Przekazywania Pozycji. APRS wykorzystuje transmisję packet radio w trybie bez połączenia, co pozwala wszystkim stacjom na odbieranie każdej transmisji danych. APRS jest nie tyle rewolucją w packet radio, ile powrotem do podstaw komunikacji radioamatorskiej. Zwyczajne packet radio zatraca charakter powszechnego komunikowania się grupy ludzi,
gdyż jest przesyłaniem informacji z jednego punktu do drugiego, przypomina to rozmowę telefoniczną lub pracę skrzynki poczty elektronicznej. Zatem można je określić jako pracę "jeden do jednego". Stacja w systemie APRS wysyła informacje dla wszystkich pozostałych stacji. Jest to charakter komunikacji "jeden do wielu".
APRS nawiązuje do chlubnych tradycji zaangażowania krótkofalowców na rzecz całego społeczeństwa, gdyż okazuje się bardzo użyteczny w aktywności krótkofalowców podczas akcji ratunkowych, czy też takich akcji, jak maratony, biegi uliczne itp. Zwyczajny tryb pracy systemu, to jest komunikacja prób i ćwiczeń. Jednak wszystkie środki ratunkowe charakteryzują się tym, że 99% funkcjonowania, to jest czas oczekiwania w gotowości, a
odbywają się jedynie manewry ćwiczebne. Wszystko po to, aby niezawodnie
spełniły swoją rolę w akcji, kiedy liczy się każda sekunda."
Cytat ze strony http://www.aprs.pl/system.htm.
Wojtek SP3IK przybliży nam zagadnienia związane z techniką. Pokaże możliwości programowe. Otrzymaliśmy zaproszenie na tegoroczna "Tamę" informacje na podanej stronie. Bardzo serdecznie zapraszam.
"Nauka jest niezmierzonym morzem dobrej wody. Im więcej jej pijesz, tym
bardziej jesteś spragniony (cyt.)"
Spotkanie w najbliższy czwartek w " ZAMKU" godz. 17,30 pokój 336, informacje
na 145.650 MHz na przemienniku poznańskim
Kazik sp3flq
9. Prelekcja w sprawie ATV w Siemianowicach Śl.
14 kwietnia br. w Klubie SP9KJM w Siemianowicach Śl. odbyła się prelekcja na temat telewizji amatorskiej i pierwszego, czynnego od niedawna na Śląsku przemiennika ATV. W spotkaniu wzięło udział około 25 osób, a prelegentem był znany powszechnie na Śląsku konstruktor przemienników ATV – mieszkaniec Berlina Bogdan Wyciślik – DL7AKQ / SP9RVF, który w kilku zdaniach przybliżył zebranym historię przemiennika ATV usytuowanego na wieżowcu przy ul. Wróblewskiego 73 w Siemianowicach Śl. Otóż na początku roku 2005 roku siemianowicach Klubie SP9KJM zrodził się pomysł uruchomienia amatorskiego przemiennika telewizyjnego ATV. Inicjatorem pomysłu był Bogdan – DL7AKQ / SP9RVF, mieszkaniec Berlina, dla którego wybranie tego klubu nie było przypadkiem, bowiem wiele słyszał i aktywności inicjatywach klubowiczów, a ponadto przemawiało za tym jeszcze kilka faktów, w tym m.in. usytuowanie w centrum Górnego Śląska, położenie – duże wzniesienie nad poziomem morza, co jest szczególnie istotne przy propagacji UKF. Uruchomienie przemiennika na terenie Siemianowic dawało szansę na prowadzenie łączności emisją ATV dla wielu krótkofalowców śląskich. Pomysł ten szybko został zaakceptowany przez aktyw klubowy i w bardzo krótkim czasie uzyskano zgodę na umiejscowienie przemiennika na dachu jednego z wieżowców, w niewielkiej odległości od siedziby Telewizji Katowice. Wysokość jest doskonała, bowiem ponad 300 metrów nad poziomem morza. Propozycja ta została pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach, który objął patronat nad przemiennikiem. 29 listopada 2005 roku uzyskano licencję SR9TVS na analogowy przemiennik ATV kat. 5. W okresie dwóch lat siemianowiccy krótkofalowcy wraz z Bogdanem wykonany ogrom prac adaptacyjno – montażowych i praktycznie parę dni po świętach wielkanocnych br. przemiennik był już zasadzie gotowy do pracy. Tak więc w chwili obecnej mogą z niego korzystać wszyscy krótkofalowcy ze Śląska. Na razie z przemiennika emitowany jest sygnał kontrolny, a kompletnie przygotowany do pracy emisją ATV jest Piotr z Gliwic – SP9BIF. Siemianowiccy nadawcy już montują anteny i niebawem pojawią się w eterze tym rodzajem pracy.
A oto kilka informacji technicznych :
- moce wyjściowe nadajników : 1286 MHz 1W oraz 10,2 GHz 1W,
- anteny : dookolne o polaryzacji poziomej.
- sterowanie przemiennikiem: wejście na jedna z częstotliwości odbiorczej nośna
zmodulowana FM sygnałem wizyjnym spowoduje uruchomienie przemiennikowej matrycy
audio i wideo a tym samym ukazanie się sygnału (obrazu i fonii)korespondenta na
częstotliwościach nadawczych.
Dodatkowa będzie możliwość sterowania poszczególnymi funkcjami przemiennika za pomocą DTMF nadawanego na częstotliwości wywoławczej i komunikacyjnej ATV 144,750 FM. Zostały uruchomione dwa linki ATV - jeden na Górę Św. Anny - SR6OTV, drugi w stronę południa np. Skrzyczne. Całość została zainstalowana w metalowej szafie rozdzielczej 19".
Opcje dodatkowe, które znajdują się w przygotowaniu lub dopiero w stadium planowania :
- podłączenie wejścia internetowego ( tylko podgląd ),
- zwiększenie mocy nadajników,
- zamiana nadajnika w paśmie 23cm (1286 MHz) z analogowego na cyfrowy (D-ATV
system DVB-S),
- uruchomienie telegazety,
- przejście na zasilanie z baterii słonecznych,
- zainstalowanie funkcji PIP czyli obraz w obrazie, co pozwoli na prace przez przemiennik
większej ilości korespondentów niż jeden jednocześnie.
W dalszej części prelekcji Bogdan poinformował zebranych, iż jako odbiornik do emisji ATV może służyć starego typu tuner satelitarny, natomiast nadajnik to niewielki wydatek, możliwy na kieszeń przeciętnego krótkofalowca. Na początek dostarczył do Klubu 10 takich nadajników i jest w stanie dostarczyć każdą ilość dalszych nadajników, jeśli będą takowe zamówienia. Spotkanie to spotkało się z dużym zainteresowaniem i planowane są dalsze cykliczne spotkania tematyczne.
Opracował : SP9HQJ.
10. Zebranie Świętokrzyskiego Oddziału Terenowego PZK.
W dniach 21-22 kwietnia 2007 w malowniczej Wólce Milanowskiej odbyło się wiosenne spotkanie Świętokrzyskiego OT PZK. Na zebranie przybyło około 40 osób. Na Spotkaniu Prezydium PZK reprezentowała w-ce Prezes Ewa SP1LOS.Przybyłych powitała Prezes OT3 Małgorzata SP7WQM.Małgosia SP7WQM odczytała list Prezesa PZK Piotra SP2JMR , w którym Piotr składa życzenia z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca. Następnie Małgosia SP7WQM zaprosiła do dyskusji na restrukturyzacją PZK wg projektu Darka SP2HQY.Odpowiedzi na pytania dotyczące projektu udzielała w-ce Prezes PZK Ewa SP1LOS.Rozmawiano też o wysokości składki oraz podjęto uchwałę o przedstawieniu na ZG powrotu do obligatoryjnej przynależności krótkofalowców do PZK.W-ce Prezes PZK omówiła sprawy związane z OPP, z terminowością płacenia składek oraz odpowiadała na pytania zadawane przez członków OT. Następnie uzupełniono skład Zarządu oraz OKR OT3 . Wnioskowano o nadanie OH dla klubu SP7PFD oraz Brązowej odznaki dla Małgosi SP7WQM.Po obradach udano się na ognisko i dalej prowadzono koleżeńskie rozmowy. Następnego dnia zorganizowano wyprawę na Święty Krzyż ,gdzie jest zainstalowany przemiennik SR 7V. Z żalem żegnaliśmy Ziemię Świętokrzyską i gościnnych gospodarzy
Ewa SP1LOS
11. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Jarosławiu.
W dniu 23 kwietnia o godz.09.00 w jarosławskim ratuszu miała miejsce szczególna sesja RM miasta Jarosławia. W sesji brał udział Wice Wojewoda podkarpacki. Uroczysty charakter sesji objawił się w dwóch pierwszych punktach sesji. Pierwszym było odznaczenie osób represjonowanych w stanie wojennym Złotymi Krzyżami Zasługi. Odznaczenia dokonywał osobiście Wice Wojewoda Podkarpacki. Drugim punktem było odznaczenie Wice Burmistrza Jarosławia Pana Bogdana Wołoszyna oraz Skarbnika OT 35 Kol. Krzysztofa Guzowskiego SP8RHH Odznakami Honorowymi PZK. Ten zaszczyt przypadł z kolei w udziale mnie czyli prezesowi PZK. W dalszej części sesji mieliśmy okazję przysłuchiwać się jako goście pracy Rady Miejskiej.
W przerwie i po obradach był czas na rozmowy m in. z Panem Wice Wojewodą, Panem Burmistrzem Jarosławia Andrzejem Wyczawskim oraz uhonorowanym OH PZK za wspieranie rozwoju krótkofalarstwa Panem Bogdanem Wołoszynem. Rozmowy dotyczyły roli krótkofalarstwa we współczesnym społeczeństwie. Poruszyliśmy takie aspekty naszej działalności jak: organizowanie przez krótkofalowców zastępczej sieci łączności w sytuacjach zagrożenia katastrofami, promocja miast i regionów na przykładzie Jarosławskiego OT PZK i kilku innych, działalność sportową i pozytywne oddziaływanie na młodzież oraz dzieci starsze czyli wychowawczy aspekt krótkofalarstwa. W sumie rozmowy trwały ponad 2 godziny i były bardzo konstruktywne. Odwiedziłem tez przyszłą nową siedzibę Klubu Krótkofalowców przy Burmistrzu Miasta Jarosławia SP8PEF znajdującą się na szczycie jednego z budynków UM. To dobrze rokuje na przyszłość jarosławskim krótkofalowcom.
12. Lustracja w PZK ?
Wydawać by się mogło, iż nasze środowisko – z założenia apolityczne - wolne jest od nacisków politycznych i całego tego zamieszania związanego z lustracją, które podzieliło społeczeństwo i wyrządziło wiele zła. Informacje docierające z różnych zakątków kraju wskazują, iż również część naszego środowiska skażona została atmosferą lustracyjną. A oto jeden z przykładów : po nadaniu komunikatu przez jeden z oddziałów w czasie łączności pokomunikatowych w eterze zabrał głos nie członek PZK i nie członek tego oddziału, który jak wynikało z jego bełkotliwej mowy był co najmniej po kilku piwach. Korespondent ten domagał się lustracji niektórych członków zarządu, sugerując, iż nie ma zamiaru słuchać komunikatu od osoby posiadającej niezbyt ciekawą przeszłość. Słysząc ten bełkot, inni korespondenci skutecznie zagłuszyli jego dalsze dywagacje. Co na to Zarząd Główny PZK jako całosć?. Jakie winien zająć stanowisko w tej i podobnych sprawach ?. Wydaje się, że wskazane jest tu zachowanie zdrowego rozsądku i nie uleganie emocjom, które są złym doradcą. Jako organizacja społeczna o charakterze apolitycznym i mając na uwadze ham spirit musimy pamiętać, iż fale radiowe nie służą do uprawiania komercji i polityki i w trakcie prowadzonych łączności radiowych należy unikać tego typu polemik. Nie bierzmy negatywnych wzorców z parlamentu i ze świata polityki. Uważam, że koledzy w swoich klubach i oddziałach najlepiej znają swoje środowisko i to oni decydują o wyborze do swych władz w czasie zebrań sprawozdawczo – wyborczych. Jeśli mają wątpliwości co do niezbyt przejrzystej przeszłości kandydatów do różnych gremiów, to właściwym miejscem do tego typu wypowiedzi są zebrania w klubach i oddziałach. Pamiętajmy, że fale radiowe to nie rezerwuar nieczystości i nie powinno tu mieć miejsca na wszelkie polemiki polityczne.
Takim dyskusyjnym akcentem kończę dzisiejszy komunikat .
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK