Komunikat sekretariatu ZG PZK na 25 lutego 2009
Dodane przez SP1THJ dnia 2009-02-25 / 21:04
Komunikat sekretariatu ZG PZK na 25 lutego 2009

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów:

1.PZK skończyło wczoraj 79 lat. 
79 lat temu 24 lutego 1930 roku w Warszawie cztery radiokluby Lwowski, Wileński, Poznański i Warszawski powołały  Polski Związek Krótkofalowców. Było to naturalną poniekąd konsekwencją działania rozwijającego się w całej ówczesnej Polsce ruchu radioamatorskiego. W okresie poprzedzającym powstanie PZK w Polsce wiele się w ruchu radioamatorskim działo. Powstawały liczne kluby radioamatorskie, a od 1923 roku było już wydawane przez braci Stanisława i Janusza Odyńców pismo pod tytułem „Radioamator”. Polska była współzałożycielem Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (IARU), której początek dał kongres założycielski w kwietniu 1925 roku  w Paryżu, na którym bracia S. i J. Odyniec odegrali obok Hirama Percy Maxima Prezesa ARRL bardzo istotną rolę.
Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Zmieniła się zarówno technika jak i struktura organizacyjna reaktywowanego po II wojnie światowej Związku. Dzisiaj PZK ma 33 Oddziały Terenowe w całej Polsce, a w nich ponad 300 klubów. A co do techniki,  cóż sami wiecie jak jest. Dawniej pracowało się głównie przy wykorzystaniu alfabetu Mrse’a. Dzisiaj oprócz telegrafii i emisji fonicznych w dużej mierze prowadzimy łączności  przy wykorzystaniu komputera czyli emisjami cyfrowymi. Ma to kapitalne znaczenie dla młodych i przyszłych krótkofalowców, ponieważ pokrywa się często z ich informatycznymi zainteresowaniami.
Co do samego związku to miarą jego reprezentatywności jest ilość członków w relacji do ogólnej liczby aktywnych krótkofalowców. Na tym polu sytuacja w ostatnim okresie widocznie się poprawia. Obecnie jest nas ponad 3500 tzn. że w ciągu ostatniego roku przyrost ilości członków wyniósł ok. 15%.
Również w ostatnich latach sytuacja finansowa PZK jest lepsza niż przed np. 2005 rokiem, a to za sprawą statusu OPP. Ostatni rok był pod tym względem rekordowy ponieważ uzyskaliśmy ponad 70.000 zł z czego prawie 80% otrzymały do wykorzystania OT PZK. To z pewnością pobudzi ich aktywność organizacyjną w roku 2009.
W tym miejscu po raz kolejny zachęcam do przekazywania 1% na PZK jako OPP.
Wpłaty na PZK jako OPP oraz rosnąca ilość członków pozwoliły m.in. na organizację obozów szkoleniowych, a także na rozwój działalności sportowej oraz reprezentację i udział naszych przedstawicieli w spotkaniach, konferencjach  czy tzw.” Hamfestach”. PZK brało także w znaczącym wymiarze udział w Konferencji R1 IARU w Cavtat w 2008 roku.
Rok 2008 był rokiem zjazdowym, a XVII Zjazd PZK był zjazdem w pewnym sensie bezprecedensowym. Delegaci wygenerowali bowiem uchwały stanowiące o potrzebie reformy naszej organizacji. Reforma ta jest w trakcie przygotowywania pod obrady Zjazdu Nadzwyczajnego Delegatów PZK, który odbędzie się w maju b.r.
Nie obyło się też bez zgrzytów i nieporozumień wewnątrzorganizacyjnych, ale taka jest już specyfika organizacji społecznych i PZK nie jest tu wcale wyjątkiem. W końcu mamy demokrację.
Kończąc to krótkie okolicznościowe wystąpienie z okazji 79 rocznicy powstania PZK,  życzę Wam w imieniu prezydium ZG PZK i GKR PZK samych wspaniałych QSO’s i maksimum zadowolenia z uprawiania krótkofalarstwa.

Piotr SP2JMR prezes PZK2.Raport Komisji K3 czyli ds. Struktury Polskiego Związku Krótkofalowców.
W dniu wczorajszym otrzymałem końcową wersję raportu komisji K3 czyli komisji ds. Struktury PZK. Raport jest wynikiem ogromnego nakładu pracy jej przewodniczącego Andrzeja SP9ENO oraz jej członków tj. Dionizego SP6IEQ, Zbigniewa SP2AVE, Pawła SQ9DEN, Wiesława SQ5ABG oraz Romana SP9MRN przy współudziale Koordynatora prac komisji pozjazdowych Leszka SP6CIK oraz Marka SP3AMO, który jak widomo przewodniczy Komisji Statutowej. Komisja ta już opracowuje projekt zmian do Statutu PZK pod obrady XVIII Zjazdu Nadzwyczajnego Delegatów PZK.
Do prac komisji K3 miałem okazję również się włączyć. Na podstawie tego co zaobserwowałem mogę powiedzieć, że  nie było łatwo. Raport, który można będzie za chwilę przeczytać na portalu www.pzk.org.pl w dziale „organizacja PZK” sekcja „dokumenty organizacyjne „ jest wynikiem ciężkiej pracy, sporów i dyskusji prowadzonych via Internet w tym poprzez skype.
Całemu zespołowi w imieniu prezydium ZG PZK składam gorące podziękowania za trud i czas poświęcony dla dobra naszej organizacji.
[POBIERZ RAPORT ]


3.OH8X konkurs klubu Arcala OH8X  MK QTC 
Znany  ze swojej potężnej anteny na pasma 160m i 80m Radio Arcala klub OH8X   ogłosił   ciekawy   międzynarodowy  konkurs.  Jego  celem  jest wyłonienie   najlepszego   tekstu  promującego  krótkofalarstwo  wśród młodzieży  całego  świata  i  zachęcenie jej do krótkofalarstwa. Praca konkursowa powinna być napisana po angielsku lub hiszpańsku i nie może mieć  więcej  niż  250 słów. Ponieważ tekst jest adresowany do młodych ludzi,  którzy  do  tej  pory  nie  mieli  nic  do  czynienia  z krótkofalarstwem, musi on być napisany przystępnie. To powinno być coś w  rodzaju  spotu  reklamowego,  którego  treść  ma  trafić do młodego człowieka  mogącego odnaleźć w krótkofalarstwie barwy realnego świata.
Chodzi  o  pokazanie  w  najlepszy sposób stron naszego hobby, którego uprawianie  tak bardzo przecież różni się od wirtualnej rzeczywistości z jaką współczesna młodzież ma do czynienia.

Trzy  najlepsze  teksty  będą nagrodzone nagrodami (specjalne patery), których  fundatorem  jest  Klub Arcala OH8X. Prace oceniane będą przez  międzynarodowy   zespół  w  składzie:  Hans  Blondeel  Timmerman  PB2T (Przewodniczący    IARU    Region    1),   Reinaldo   Leandro   YV5AMH (przedstawiciel  IARU  Region  2),  Dave  Sumer  K1ZZ  (z  ARRL), Olaf Lundberg  G0CKV  (z  RSGB),  Vahl  Tonn ES5TV (z ERAU), Hans Johansson SM0IMJ  (z  SSA),  Juha  Hulkko  OH8NC  i  Martti Laine OH2BH (z Radio Arcala).  Prace  należy  nadesłać w terminie do 15 marca br. na adres:
oh8x@sral.fi

Od redakcji MK QTC
Redakcja  zachęca  polskich  krótkofalowców do udziału w tym konkursie fundując także swoja nagrodę dla zwycięzcy, którego praca znajdzie się wśród tych przyznanych przez zespół Arcala. Nasz nagrodą będzie 10.000 specjalnie   wydrukowanych   kart   QSL  i  prenumerata  MK  QTC.  Aby uczestniczyć  w  tym  konkursie  kopię swojej pracy należy przesłać na adres: qtc@post.pl4.Kalkulator promieniowania.
Na stronie SM2CEW, której adres załączam poniżej znajduje się kalkulator promieniowania dla zakresu HF i VHF i wart on jest rozpowszechnienia. Program pozwala bardzo szybko określić odległość, inaczej mówiąc strefę wokół anteny, w której to poziom promieniowania jest przekroczony i może być szkodliwy dla zdrowia.
Możemy wprowadzić różne limity promieniowania np. zgodne z CEU, FCC oraz inne dowolne, a także emisje, moce, charakter nadawania itd.
Program jak już pisałem obejmuje zakres HF, UKF, VHF aż do mikrofal SHF oraz wiele różnych typów anten. Polecam szczególnie miłośnikom dużych mocy. Program napisany przez VK3UM, dostępny na stronie :
http://www.sm2cew.com/download.htm
Nazwa to: EMRCalc.exe  Version 6.41

Pozdrawiam Andrzej SP5CJY

PS. Andrzejowi dziękuję za cenną informację.5.Marcowe QTC
Marcowy numer MK QTC to znów obszerny materiał dla czynnych w eterze krótkofalowców. Pożyteczną informacją dla każdego operatora będzie Band Plan HF dla 1 Regionu IARU jaki będzie obowiązywał już od 29 marca. Zawiera kilka istotnych zmian w stosunku do tego jeszcze obowiązującego, ale warto zapoznać się z tym ważnym dokumentem. Miłośnicy relacji DX mają dobrą relację z wyprawy na Reunion Island. Ekspedycja o tyle ciekawa, że jej członkom groziła nawet deportacja! Wiele ciekawostek będzie można przeczytać na temat lutowej megaekspedycji  na Desecheo Island (K5D), a N2OO powie jak wysyłać QSL dla tej stacji. Szczególnej uwadze polecamy konkurs klubu Arcala OH8X na najlepszy tekst promujące krótkofalarstwo wśród młodzieży. Może zwycięzcą będzie ktoś z SP?
Miłej lektury! 73 de SP2FAP      6.Niektóre tytuły artykułów i notatek:
Co to jest system OQRS?
50-lecie Alaski – wyprawa RRC
Co z tym QRP? – łamać czy nie? 
Duże jest piękne – mowa o stacji OH8X
Dyplom za 750 gmin 
Jak wysłać QSL dla K5D?
Jubileusz KPN
K5D – ekspedycja pod specjalnym nadzorem.
Kalendarz na marzec  i kwiecień
Konkurs fińskiego klubu Arcala
Nowe dyplomy PGA-C PZK 
Nowy Band Plan HF  1 Regionu IARU
PGA TEST III – zawody po angielsku
Polacy na Lord Howe Island
Polonia Restituta Award – oświadczenie
Poszukiwane adresy 
Procedury wydawania dyplomów
QSL via 
Regulaminy zawodów krajowych HF
Rocznica eQSLcc
SN0TEST – w zawodach   
SP PGA Contest 
Tanie dyplomy z Rosji
WARD-2009 – imprez PGA-C PZK
Więzienia i Areszty 
Winteriada-2009 
WPX RTTY 2009 – najlepsi
WRTC-210 (Olimpiada Radiowa) bez Polaków 
Wynik RDXC 2008
Wyprawa na Reunion Island – relacja
Zawody HF – międzynarodowe7.PGA-C PZK INFO

* W marcowej turze PGA TEST sklasyfikowano 162 stacje, które przeprowadziły
8411 bezbłędnych QSO.

* Kolejna tura (14 marca) rozegrana zostanie w języku angielskim. Będzie to trening operatorski mający na celu przygotowanie do udziału w zawodach międzynarodowych.

* 15 marca (na następny dzień po PGA TEST) rozegrane będą zawody SP-PGA-Contest. Regulamin na portalu PGA.

* W zawodach (także dzień przed i dzień po) będzie QRV ze specjalnym znakiem wywoławczym SN0TEST radiostacja Ogólnopolskiego Klubu Krótkofalowców PGA-C PZK. QSL via eQSL.cc, eQSL.pga.

* Pierwszy dyplom PGA-H 750 Award za potwierdzone 750 gmin przyznany został Janowi SQ9CWO.

* Klub Arcala OH8X ogłosił konkurs na tekst promujący krótkofalarstwo wśród młodzieży. Szczegóły na portalu PGA oraz w marcowym wydaniu MK QTC.

* Klub PGA-C PZK ma już 102 członków. W tym miesiącu członkostwo uzyskali: Dionizy Studziński SP6IEQ, Zdzisław Pachura SP6HED, Henryk Ratajczak SQ9MZ,  Krzysztof Harnik SQ9FCF, Romuald Dorobisz SP1DMD.

* W ramach zbliżającego się Światowego Dnia Krótkofalowca (Word Amateur Radio Day) PGA-C uruchamia 10 okolicznościowych radiostacji, których praca będzie związana z tegorocznym tematem IARU: Krótkofalowcy - wykwalifikowana kadra operatorska w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych. Razem z ZG PZK zorganizowane będą krajowe zawody WARD Contest z nową grupą klasyfikacyjną. Szczegóły tej akcji na portalu PGA oraz w marcowym MK QTC.

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK