Komunikat Sekretariatu ZG PZK na dzień 5 listopada 2008
Dodane przez SP1THJ dnia 2008-11-06 / 11:16
Komunikat Sekretariatu ZG PZK na dzień 5 listopada 2008

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów:



SP9AEP S.K. Z żalem zawiadamiamy wszystkie Koleżanki i Kolegów , że w dniu 31 października 2008 r. odszedł od nas na zawsze nasz Kolega Aleksander Orłowski SP9AEP.
Kolega Aleksander Orłowski SP9AEP był członkiem PZK od 2 czerwca 1958 r.
W latach 1959 - 1967 był sekretarzem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Krakowie,  zaś od 1975 r. do 1987 r. jego Prezesem.
W czasie swojej kilkunastoletniej pracy społecznej dał się poznać jako człowiek szczególnie oddany Polskiemu Związkowi Krótkofalowców. Z powierzonych obowiązków wywiązywał się zawsze bez zastrzeżeń .
Wieloletni członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej oraz wychowawca licznej rzeszy krótkofalowców na terenie naszego województwa.
Inicjator wielu działań mających na celu popularyzację krótkofalarstwa w kraju jak i na świecie . Za Jego kadencji został opracowany i rozpropagowany dyplom „Cracovia „ , który nie tylko sławi dobre imię PZK , ale również promuje Miasto Kraków.
Był współorganizatorem stacji okolicznościowych m. innymi z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego , 300-lecia Odsieczy wiedeńskiej , zaś w latach 70-tych i 80-tych przy Jego współudziale , odbyły się w Krakowie Mistrzostwa Polski w szybkiej telegrafii .
Przez wiele lat  Aleksander był członkiem komisji „Zawodów QRP o Memoriał
Janusza Twardzickiego SP9DT „.
W 1980 roku został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużony Pracownik Łączności”
zaś w 1982 roku Złotym Krzyżem Zasługi .
Za swoją  działalność w 1996 r. otrzymał „Złotą Odznakę Honorową PZK”, a następnie został  Honorowym Członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców. Był również członkiem  SP DX Clubu i OTC . Był autorem opracowania historii krótkofalarstwa przedwojennego na naszym terenie. Zawsze służył radą i swoim doświadczeniem .
Pogrzeb Aleksandra Orłowskiego  SP9AEP odbędzie się o godzinie 14  w dniu 5 listopada, środa, 2008 roku ,  na Starym Cmentarzu w Tarnowie.
Msza żałobna zostanie odprawiona w Kościele Matki Boskiej Szkaplerznej przy Cmentarzu , po czym nastąpi odprowadzenie zwłok na miejsce wiecznego spoczynku..
 
Cześć Jego pamięci.  Zarząd Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców  OT PZK (OT 10)



1.Posiedzenie ZG PZK.
Odbędzie się zgodnie z wcześniejszą informacją w dniu 22.11.08 w sali konferencyjnej UKE w Warszawie.
Zarząd Główny podejmie uchwały w sprawach:  projektu budżetu PZK na rok 2009, przyznania OH i ZOH PZK, wniosków wniesionych pod obrady przez członków ZG PZK. Z.G. zapozna się także z bieżącymi informacjami po konferencji R1 IARU w Cavtat , a także z aktualną sytuacją organizacyjną i ekonomiczną PZK.


2.90-ta ROCZNICA UTWORZENIA MARYNARKI WOJENNEJ RP
" ...Każdemu panu i narodowi więcej na morskim państwie zależy, niźli na ziemskim. Kto ma państwo morskie, a nie używa go albo je sobie da wydzierać, wszytkie pożytki od siebie oddala, a wszystkie szkody na się przywodzi, z wolnego niewolnikiem się stawa, z bogatego ubogim, z swego cudzem" "Rozmowa kruszwicka", 1573
arcybiskup Jan Dymitr SOLIKOWSKI
sekretarz królewski Zygmunta Augusta i Stefana Batorego
   Dzieje narodów, od najdawniejszych czasów cechują dążenia organizmów państwowych do opanowania wybrzeża morskiego i utrwalenia na nim swojej obecności. Od wieków morze było najlepszą drogą dla prowadzenia handlu zagranicznego.
   Polska opierała się szerokim pasem wybrzeża o Bałtyk. Za panowania Mieszka I przekroczyła na zachodzie linię Odry. Natomiast za panowania Bolesława Krzywoustego morska granica naszego kraju przebiegała przez Pomorze Szczecińskie, aż do wyspy Rugii z Kołobrzegiem, Kamieniem, Wolinem, Szczecinem i Uznamem (1121). To tylko część wzmianki z historii Marynarki Wojennej.   Rok 2008 jest rokiem wyjątkowym dla Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej. W dniu 28 listopada 2008r Marynarka Wojenna RP obchodzi swoje 90-te urodziny.
 Słynnym rozkazem Józefa PIŁSUDSKIEGO:
„ Z dniem 28 listopada 1918 roku, rozkazuję utworzyć Marynarkę Polską mianując jednocześnie pułkownika marynarki Bogumiła NOWOTNEGO Szefem Sekcji Marynarki Wojennej przy Ministerstwie Spraw Wojskowych…”    Józef PIŁSUDSKI

Marynarka Wojenna RP oficjalnie zaczęła istnieć, choć historia jej istnienia sięga czasów Mieszka I. Z tej okazji Koło Krótkofalowców „BŁYSKAWICA” Klubu Garnizonowego GDYNIA –OKSYWIE  Radioklub Marynarki Wojennej RP SP2PMW organizuje w miesiącu listopad 2008r pracę stacji okolicznościowej o znaku HF90MWRP oraz wydaje dyplom okolicznościowy o nazwie „90-ta rocznica utworzenia Marynarki Wojennej RP”.
Stacja będzie pracować z siedziby Klubu SP2PMW GDYNIA-OKSYWIE cały miesiąc listopad. Regulamin dyplomu oraz wzór dyplomu znajdują się na stronie internetowej Koła http://zsp1.chojnice.pl/sp2pmw w zakładce Dyplomy jak również będą opublikowane w QTC oraz Świat Radio.
Informację można uzyskać poprzez e-mail: sp2pmw@mw.mil.pl oraz sp2pmw@interia.pl
Informację przekazał:  Krzysztof NOWAK SP2DPK Prezes Koła Krótkofalowców :BŁYSKAWICA”


3.Dodatkowy egzamin dla przyszłych krótkofalowców.    
Na wniosek Morskiego Klubu Łączności "Szkuner" SP2ZIE odbędzie się dodatkowa sesja egzaminacyjnej na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Sesja egzaminacyjna odbędzie się w dniu 15.11.2008 r. godz. 1000, na terenie Akademii Morskiej w Gdyni, ul. Morska 81-87. Więcej informacji na stronie  http://www.otpzk.gdansk.pl/


4.Sesje egzaminacyjne na 2009 rok.
Przypominamy, że w dniu 15 listopada mija termin zgłaszania do UKE potrzeb na przeprowadzenie sesji egzaminacyjnych w 2009 r. OT PZK lub kluby zamierzające organizować egzaminy na swoim terenie mogą zgłaszać to bezpośrednio do sekretarza komisji egzaminacyjnej Urzędu Komunikacji Elektronicznej p. Marka Ambroziaka SP5IYI email m.ambroziak@uke.gov.pl faksem na nr 22 5349175 lub listownie na adres Urząd Komunikacji Elektronicznej, ul. Kasprzaka 18/20 01-211 Warszawa. Wskazując termin i miejsce sesji egzaminacyjnej należy jednocześnie pamiętać o oświadczeniu, że spełnione będą przez organizatora sesji egzaminacyjnej wymagania dla miejsca egzaminu określone w załączniku Nr 9 do rozporządzenia MI w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz.U. 2005 nr 168 poz 1407).


5.Ogólnoświatowe ćwiczenia "EmComm Party on the Air"
Kolejne ogólnoświatowe ćwiczenia "IARU EmComm Party on the Air"odbędą się ósmego listopada w godzinach od 0400 do 0800 UTC. Pora dnia w każdej edycji ćwiczeń jest inna, aby więcej stacji z całego świata miało szanse na udział i aby zaznaczyć, że sytuacja kryzysowa może się wydarzyć w dowolnym momencie.
Będzie to ćwiczenie dla stacji zainteresowanych łącznością kryzysową, a nie zawody.
Praca stacji będzie koncentrować się w okolicach częstotliwości centrum aktywności (CoA) łączności kryzysowej (3760, 7060, 14300, 18160, 21360).
Częstotliwości znaleźć można również w aktualnych bandplanach. Szczegółowy regulamin można znaleźć na portalu PZK w dziale SP Em Com – Łączność Kryzysowa, a także w ( nieco skrócony przez wydawcę) Krótkofalowcu Polskim 11/2008.

Marek SQ2GXO EmCom Manager PZK


Tyle informacji na dzisiaj .
Vy 73! Piotr Skrzypczak SP2JMR prezes PZK