Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 24.09.2008 r.
Dodane przez SP1THJ dnia 2008-09-24 / 23:45

W załączeniu komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 24.09.2008 r.


Rozszerzona zawartość newsa


Komunikat sekretariatu ZG PZK na 24 września 2008


Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:


SP8LNI s.k. 17.09.2008 r. we wczesnych godzinach nocnych zmarł Kol. Czesław Robert Pikor SP8LNI. Do krainy wiecznych DX-ów odszedł wspaniały konstruktor, popularyzator krótkofalarstwa, uczynny kolega służący radą i pomocą. Nasza pamięć o Czesławie pozostanie na zawsze !

Wojciech W. Geło – SP8MI

 

 

1.Jesienne spotkanie PG APRS

Akademicki Klub Radiowo – Turystyczny „Ryjek” SP9KGP wraz z Dolnośląskim Klubem Krótkofalowców Sympatyków APRS-u SP6PRS zaprasza na kolejne jesienne spotkanie członków PG APRS oraz osób zainteresowanych APRS i krótkofalarstwem wraz z rodzinami.

Tegoroczne spotkanie odbędzie sie w dniach 18-19 pazdziernika 2008r w Schronisku PTTK na Kudłaczach w Beskidzie Srednim , około 20 km na południe od Myslenic i 50 km Krakowa.

W programie tegorocznego spotkania:

prelekcja nt APRS, szkolenie z zakresu ratownictwa przedmedycznego, zabawa terenowa i tradycyjnie – dyskusja przy ognisku oraz pogadanka nt. zasad bezpieczeństwa i norm zachowania na szlakach górskich.

Koszt uczestnictwa – 15 zł/os – w ramach czego organizatorzy zapewniają ciepły posiłek w sobotę, kiełbaskę na ognisko oraz pamiątkę – niespodziankę.

Zakwaterowanie w schronisku PTTK Kudłacze (www.kudlacze.pttk.pl) – koszt noclegu – 15-18 zł/os. (konieczne śpiwory). Możliwość noclegu z piątku na sobotę oraz z soboty na niedziele. Istnieje możliwość zakwaterowania (na własna rękę) w sąsiadującym ośrodku o wyższym standardzie (www.kudlacze.pl).

Dojazd samochodem i parking w okolicy schroniska. Wyżywienie (śniadanie, kolacja) – we własnym zakresie. Schronisko oferuje szeroki wybór dań w cenach ok 5-12 zł.

Program:

10:00 powitanie uczestników

10:30 szkolenie z zakresu ratownictwa przedmedycznego

12:30 obiad

13:30 przygotowanie do zabawy terenowej

14:00 rozpoczęcie zabawy terenowej

16:00 zakończenie zabawy, ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody zwycięskiej drużynie

16:30 prezentacja klubu SP9KGP

17:00 ognisko i pogadanka nt. bezpieczeństwa w górach. Na drużynę która zajmie 1. miejsce w zabawie terenowej czeka nagroda, radiotelefon przenośny Kenwood TH-K2ET, a dla wszystkich zarejestrowanych uczestników spotkania (wypełnione zgłoszenie on-line) specjalna oferta handlowa polegająca na promocyjnej cenie zakupu do końca października

następujących urządzeń: Radiotelefon samochodowy Kenwood TM-D710E (1749 zł)

Radiotelefon przenośny Kenwood TH-F7E (899 zł). Nagrodę oraz ofertę przygotował dla uczestników spotkania autoryzowany dealer produktów marki KENWOOD firma Sławomir Kubiński INTERSYSTEM S.C. tel. +48 22 389 56 40

fax +48 22 730 87 72  www.radiotelefony.info.pl

W trakcie spotkania będzie czynny digi APRS oraz będzie pracowała stacja okolicznościowa SN0APRS.

Zgłoszenia prosimy wypełniać na stronie internetowej klubu SP6PRS (www.sp6prs.org).

Kontakt:

Magdalena Mika SQ9MDH lessa@zorza.eu

Arek Zajac SQ6XL sp6prs@sp6prs.org

Dyżurna częstotliwość: 145.550

Dyżur w recepcji: od pt. godz. 15:00

Serdecznie zapraszamy! 73!


2.Skrócony spis terści ŚR10:

Aktualności: Wiadomości DX-we dla krótkofalowców; Zawody

Test: President Jackson II: ku lepszemu

Prezentacja: Nowatorski system łaczności i transmisji danych; Mostek szumu

Świat KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK

Łączność: Co z tym Słońcem i propagacją?; DFCWi

Radio Retro: Radiostacja brytyjskich bombowców

Wywiad: Nieuchronność usdrawiania PZK

Hobby: Cyfrowe skale częstotliwości HF

Dyplomy: Nowe dyplomy krajowe

Digest: Urzadzenia nadawczo-odbiorcze i pomiarowe

Forum Czytelników: Listy, Porady

Lista Obecności: Radiotelefony profesjonalne VHF/UHF

Rynek i Giełda

Dodatek: MAX 291 i RA08H1317M

 

KP10/08:  

IV Obóz Szkoleniowy PZK w Sportach Obronnych

14 Mistrzostwa ARDF Korea 2008  

Uchwały z posiedzenia Prezydium ZG PZK 6 września 2008

X Zjazd Techniczny UKF Zieleniec 2008

Zjazd PK UKF –Wadowice 2008

Jodłówka Tuchowska 2008

Zjazd PKRVG

Zjazd SPOTC

 

3. II warsztaty SP-QRP

W przedostatni  weekend września (19-21.09.2008) odbyły się w Broku II Warsztaty QRP zorganizowane przez grupę kolegów z portalu qrp.pl z Włodkiem SP5DDJ na czele.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 osób przy czym 50. kolegów przyjechało już w piątek.

Założeniem tegorocznych warsztatów była szeroko rozumiana praktyka techniczno-konstruktorska. Na stole montażowym wyposażonym przez AVT Korporacja Spółka z o.o. (wydawca m.in. Świata Radio) odbył się montaż prostych a użytecznych kitów radiowych (skrzynek antenowych SP5JNW, mierników LC SP5EIN, wzmacniaczy mikrofonowych…).

Była okazja do zademonstrowania najnowocześniejszych rozwiązań  w tym nowych transceiverów (Proteus – SP3RAF, Mini-Max - SP6IFN), analizatorów  antenowych (MAX6 - SP3SWJ) oraz  pierwszych odbiorników i transceiverów SDR (SQ4AVS).

Podczas spotkania miała miejsce giełda sprzętu radiowego a także różne konkursy z nagrodami.

Szerzej o spotkaniu i wybranych konstrukcjach będzie w listopadowym numerze Świata Radio.

Kilka zdjęć znajduje się na stronie www.swiatradio.pl.

 

Do tej pory nie było w Polsce podobnej imprezy bo nie miał kto zająć się tym ważnym tematem, a także nie było skąd pozyskać środków na zorganizowanie takich spotkań. Tymczasem ważnym jest, by młody człowiek mógł zobaczyć, na własne oczy przekonać się, że sprzęt radiowy: różnego rodzaju odbiorniki, transceivery, anteny czy specjalizowane urządzenia pomiarowe - można wykonywać we własnym zakresie, a potem z sukcesem wykorzystywać nie tylko w ramach hobby. Dokładne opisy urządzeń ze zdjęciami i schematami w czasopismach niestety nie wszystkim wystarczają. Doświadczonemu konstruktorowi tak, ale co ma powiedzieć początkujący? Gdzie ma poznać prawidłowe zasady montażu i strojenia urządzenia radiowego czy anteny? Oczywiście powinien w klubie czy przyszkolnych kołach zainteresowań, ale jak jest w praktyce, każdy widzi. W innych, bardziej rozwiniętych krajach, jak Niemcy, Japonia czy USA, takie warsztaty organizują zazwyczaj krajowe związki zrzeszające radioamatorów.

Warsztaty te pokazały, że mamy wielu w Polsce wspaniałych konstruktorów radiowych i dobrych organizatorów. Jak widać, nie potrzeba związku ze statutem, aby odbywać wspaniałe i wartościowe spotkania. Wartościowe, bo każdy wrócił z warsztatów bogatszy o doświadczenia, których nie można opisać ani w miesięczniku, ani w Internecie. Warto więc inwestować (tu uśmiech w stronę sponsorów) w takie spotkania, bo one z pewnością zaowocują w przyszłości. Deklaruję, że redakcja Świata Radio jest gotowa objąć patronatem medialnym każde kolejne takie spotkanie.

Andrzej Janeczek SP5AHT

 

4. 40 lat SP9KRT. W dniu 5. września 2008 r. zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami  odbyły się uroczystości 40-lecia klubu SP9KRT w Piekarach Śląskich. Rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice NMP w Piekarach Śląskich, w intencji wszystkich żyjących i zmarłych w ciągu 40 lat klubu radioamatorów, krótkofalowców, członków i sympatyków klubu.

Po uroczystościach religijnych licznie zaproszeni goście spotkali się na uroczystej kolacji  w obecnej siedzibie klubu, w Hotelu Miejskim. Wśród blisko 50 gości przybyli m.in. przedstawiciele władz miejskich, Miejskiego Domu Kultury oraz szeregu środowisk krótkofalarskich i radioamatorskich jak np. klubu SP-OTC, klubu CB-Radio „Senior Papa Radio” z Rybnika,  krótkofalowców z Częstochowy, Warszawy, Krakowa, Towarzystwa Przyjaciół Radia Piekary i inni.W trakcie spotkania wręczone zostały w dowód uznania skromne nagrody książkowe wyróżniającym się członkom i sympatykom klubu.

  Zarząd klubu pragnie tą drogą serdecznie podziękować wszystkim patronom i opiekunom klubu, którzy walnie przyczynili się do zorganizowania uroczystości jubileuszu klubu.

                                                                  Komitet  Organizacyjny.

 

5.Nowy przemiennik SR6F -

Przemiennik został zamontowany na górze Wysoka w lokatorze JO90BL około 30 km od Opola w dniu 20-09-2008

 

Jak już Koleżankom i Kolegom wiadomo z relacji zamieszczonej na stronach internetowych przez Pawła SQ6DXP oraz Jarka SP6OJK (konstruktorów  nowego urządzenia) w sobotnie przedpołudnie 20 września 2008 został zainstalowany i uruchomiony przemiennik opolski SR6F. Zarząd Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ-SN6O składa na ręce w/w Kolegów słowa uznania i podziękowania za szybką realizację tego przedsięwzięcia . Dziękujemy również grupie przybyłej z Głubczyc z klubu SP6ZJP o osobach : Szymon SQ6LZM , którego alpinistyczne i profesjonalne podejście do sprawy znacznie przyspieszyło montaż anten i wymianę okablowania . Ewelinie SQ6IUW oraz Arkowi SP6OUJ za udokumentowanie tego wydarzenia na zdjęciach cyfrowych oraz nagraniu filmu video. Podwania należą się także Szymonowi SQ6NDM za ofiarny przyjazd rowerem z Kędzierzyna Koźla oraz udzieloną w trakcie montażu pomoc. Dziękujemy również Bogdanowi SP6LUV ( sysopowi SR6F ) za fachową pomoc w pracach na wysokościach oraz załatwienie spraw formalnych w swojej firmie związanych z ponowną lokalizacją przemiennika SR6F na obiekcie Wysoka.

       Słowa podziękowanie kierujemy również Koledze Zbyszkowi SQ6HHY za przygotowanie i umieszczenie filmu video na stronie – będzie to pamiątka dla ludzi , którzy przyczynili się do budowy nowego przemiennika.

         Składamy również podziękowania Kolegom , którzy finansowo wspomogli zakup 2 sztuk Motoroli GM 300 . Są to ( podajemy w kolejności wpłat) : NORBERT SP6CXB , CZESŁAW  SP6SNS , KRZYSZTOF  SP6DVP , LESZEK  SP6CIK , KRZYSZTOF  SP6TPF , IGNACY  SP6FIK , WIKTOR  SP6BFL , ZYGFRYD  SP6LUT , ANTONI  SP6EJY , PAWEŁ  SQ6GAE , TADEUSZ  SP6GIY , STANISŁAW  SP6LK, RYSZARD SQ6IEC .   Dziękujemy Michałowi SQ6MNN za przekazanie nieodpłatnie na potrzeby przemiennika anteny Diamond X50N.    Koledzy Jarek  SP6OJK  oraz  Paweł  SQ6DXP z własnych funduszy pokryli inne wydatki związane z uruchomieniem SR6F.

      Kolegom z Brzeskiego Towarzystwa Radiotechnicznego ,,DIPOL’’ -Tomkowi SQ6ACM, Darkowi SQ6DNF oraz Jarkowi SQ6IUH za cenne uwagi, które zostały uwzględnione przy uruchamianiu SR6F. Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję , że ,,nowy’’ SR6F będzie wielce przydatny dla całego naszego środowiska krótkofalarskiego w województwie opolskim oraz województw sąsiednich . Wszyscy pamiętamy jakie znaczenie miał przemiennik w lipcu 1997 roku podczas powodzi.     Vy   73

 

Opole 22 września 2008     Krzysztof Bieniewski  SP6DVP-SO6V 

                                        /prezes klubu SP6PAZ /                     

 

 

6.Lot CP06_CP07 zakończony sukcesem

 

Stowarzyszenie Copernicus Projekt Informuje, iż loty oznaczone jako CP06 i CP07 zostały połączone. Lot odbył się 20 września br. Była to spontaniczna decyzja w trakcie przygotowań do startu. Postanowiliśmy wykorzystać tym razem balon 3000 g, który jest w stanie wynieść więcej ładunku. Dotychczas stosowaliśmy balony 1200 g.
Wszystkie kaspuły zostały podpięte pod ten sam balon. Były to zgodnie z zapowiedzią:
FLY2 - przemiennik crossband i tracker SR0FLY
FLY3 - tracker SR0FLY-11
BOBAS - kapsuła Marcina SQ5FNQ
Wszystkie łączności, których log został zgłoszony do organizatorów zostaną potwierdzone kartą QSL.

W dniach 19-21 września  w ośrodku ZHP Funka k. Chojnic odbyła się kolejna szkółka techniczna Stowarzyszenia. Więcej informacji oraz wspaniały fotoreportaż znajduje się na stronie Stowarzyszenia.

2008-09-21, Maciej, SP2SGF Prezes Stowarzyszenia Copernicus Project.

 

7.Komunikat aktualny Redakcji KRÓTKOFALOWCY BIS

     Informuje stałych i nowych widzów programu, że w bieżącym tygodniu codziennie na stronie www.videoexpres.pl od godziny 22.00 nadawany jest ciekawy reportaż telewizyjny z otwarcia po remoncie Klubu Krótkofalowców PZK imienia Adama Zaleskiego znak SP6OF. Klub działa przy Stowarzyszeniu Elektryków Polskich Dolnego Śląska we Wrocłaswiu. Stacja Klubowa ma znak SP6PWW i jest czynna w eterze na wszystkich pasmach.

      Reportaż będzie nadawany przez najbliższy tydzień. Pozdrawiam Henryk Pacha ATV SP6ARR

WWW.videoexpres.pl

 

Tyle informacji na dzisiaj

Vy 73! Piotr SP2JMR Prezes PZK