Komunikat PZK 12/25 z dnia 19.03.2025
Dodane przez sp2jmr dnia 2025-03-19 / 20:34
Komunikat Polskiego Zwiąku Krótkofalowców
NR 12/2025 z dnia 19 marca 2025 r.
Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.
I. Sprawy organizacyjne
1. 1,5 % na PZK
Od 15 lutego rozpoczął się coroczny okres rozliczenia zeznania podatkowego PIT. Dotychczas dzięki Waszej ofiarności, udało nam się sfinansować wiele małych, często lokalnych projektów, które wspierają ścisłe regionalne inicjatywy, dostosowane do specyficznych potrzeb danej społeczności. Jednocześnie sfinansowaliśmy też duże projekty takie jak: sieć przemienników na masztach firmy Emitel S.A., która wspiera nas każdego dnia, zapewniając łączność poza systemami komercyjnymi. Największe ogólnopolskie spotkanie krótkofalowców, które integruje naszą społeczność, umożliwiając wymianę doświadczeń.
Jak przekazać 1,5%?
Aby przekazać 1,5% należnego podatku dla Polskiego Związku Krótkofalowców wystarczy w odpowiedniej rubryce formularza PIT wpisać:
Numer KRS: 0000088401.
Nazwa OPP: Polski Związek Krótkofalowców
Jeśli chcecie wskazać cel szczegółowy, pamiętajcie o wpisaniu go w rubryce "Informacje uzupełniającer1;.
Warto pamiętać, że PIT można rozliczyć również elektronicznie na rządowej platformie Twój e-PIT.
Info. Tomasz SP5RT
2. SP DX Contest 2025
Już 5-6 kwietnia 2025 roku nadchodzi wyjątkowy czas - SP DX Contest, największe święto polskiego krótkofalarstwa o międzynarodowej renomie! To coś więcej niż zawody - to wydarzenie, które jednoczy nas wszystkich, od weteranów po najmłodszych YOTA. Warto zaplanować ten dzień wcześniej, aby 5-6 kwietnia w pełni zaangażować się w rywalizację i spędzić na falach jak najwięcej czasu r11; w tym także w godzinach nocnych, kiedy stacje z innych krajów również czekają na łączności z Polską.
Tu nie liczy się tylko wynik. Ważniejsza jest wspólna pasja, tradycja i dobra zabawa. Niech ten dzień stanie się dla nas wszystkich wyjątkowy, niech będzie prawdziwym świętem krótkofalarstwa. Pokażmy, jak silna i aktywna jest społeczność SP!
Każde QSO to krok w budowaniu naszej obecności i renomy na arenie międzynarodowej. Do zobaczenia 5-6 kwietnia - niech SP DX Contest 2025 będzie wydarzeniem, które zapamiętamy na długo!
Vy 73! Krzysztof SP5E
3. SP DX Contest 2025- sponsorzy
Otwieram coroczną listę sponsorów desek SP DX Contest 2025. Proszę o zgła-szanie się osób chętnych do wsparcia - wystarczy podać znak, imię, oddział, stowarzyszenie, klub oraz kategorię (najlepiej na mój e-mail: sq9s@op.pl ).
Jeśli ktoś chce sponsorować deskę w tej samej kategorii co poprzednio, proszę o krótką informację zwrotną. Kategorie można sprawdzić na stronie zawodów. Koszt deski SP DX Contest 2025 wraz z wysyłką wynosi 90 zł. Wpłaty należy do-konać w ciągu 7 dni od deklaracji na konto:
SP DX Club, Stowarzyszenie Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych
ul. Młynarska 42, lok. 115 01-171 Warszawa
Numer konta 37 1020 2629 0000 9802 0092 5446
Vy 73 de Adam SQ9S
4. Między tradycją a nowymi wyzwaniami
Poniedziałkowe spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Cyfryzacji było kolejnym ważnym krokiem w dyskusji na temat przyszłości krótkofalarstwa w Polsce. Choć zakończyło się bez ostatecznych decyzji, poruszono szereg tematów, które mają bezpośredni wpływ na rozwój naszej społeczności.
Pierwszym i niezwykle istotnym zagadnieniem była kwestia ważności pozwoleń, szczególnie w kontekście znaków jedno- i dwuliterowych - na co zwracało uwagę PZK. Te krótkie znaki są naprawdę istotne dla pasjonatów "contestu", a ich długoterminowa rezerwacja może w bliskiej przyszłości zablokować dostęp do nich dla nowych operatorów. Propozycje i analizy przygotowane przez PZK mają na celu znalezienie równowagi między potrzebami obecnych a przyszłych krótkofalowców.
Kolejnym tematem była organizacja egzaminów. Obecny system, który pozwala na blokowanie terminów przez kandydatów zmieniających plany w ostatniej chwili, budzi wiele kontrowersji. Zaproponowane zmiany - ograniczenie możliwości zmiany terminu do jednego razu, najpóźniej na dwa tygodnie przed egzaminem - są krokiem w stronę usprawnienia procesu i zapewnienia równego dostępu do miejsc egzaminacyjnych.
Trzecia kwestia szczególne bliska mojemu sercu to omówienie potrzeby wprowadzenia dodatkowej licencji "Nr1" dla nowicjuszy. Inicjowałem rozmowę na ten temat i pytałem o taką możliwość podczas jesiennych spotkań roboczych. Inspiracją był niemiecki model, który umożliwia początkującym zdobycie uprawnień na wybrane pasma: 2m, 70cm oraz 10m z ograniczoną mocą. Takie rozwiązanie otwiera nowe możliwości, pozwalając na pierwszy kontakt jednocześnie zostawiając możliwość podwyższenia uprawnień w przyszłości. Poparcie PZK dla tej inicjatywy - z otwartością na brak ograniczeń wiekowych - pokazuje, że opinie o "leśnych dziadkach" czy "betonie" nie mają pokrycia w rzeczywistości. Jesteśmy aktywni, wspieramy zarówno młodych, jak i dorosłych. Zależy nam na realnym rozwoju służby radioamatorskiej i tworzeniu sensownych rozwiązań.
Ostatnią ważną sprawą poruszoną na spotkaniu było potwierdzenie zamknięcia wątku dotyczącego opinii koordynatora ds. służb specjalnych. Sukces w tej sprawie to dowód na skuteczność działań PZK i zaangażowanie w rozwiązanie naprawdę ważnych problemów środowiska krótkofalarskiego.
Choć wyniki spotkania wymagają dalszego monitorowania i oczekiwania na kolejne etapy prac, jedno jest pewne: krótkofalarstwo w Polsce stoi na progu ważnych zmian. Przyszłość zależy od naszej aktywności, otwartości na nowe, ale również od troski o potrzeby radioamatorów.
Krzysztof SP5E
II. Wydarzenia
5. Walne zebranie Toruńskiego OT-26 PZK
Drogie Koleżanki i Koledzy,
w dniu 16.03.2025 r. w Wąbrzeskim Domu Kultury Odbył się zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców nr 26 w Toruniu.
W zjeździe brało udział 30 członków co stanowi 34% stanu osobowego Oddziału.
Jak zwykle w naszym walnym zebraniu mieliśmy zaszczyt gościć Kolegów z Bydgoszczy w osobach Andrzej SP2CA, Tobiasz SP2BE, Alan SP2HCA oraz XYL Jurka SP2JS. Atmosfera była wspaniała skłaniająca do dłuższych rozmów na tematy nie tylko krótkofalarskie. Prowadzący musiał często popędzać do powrotu na salę obrad.
W wyniku dokonanych wyborów Zjazd wybrał:
Zarząd OT PZK Nr 26 w składzie:
Prezes Gabriel SP2FMN
Skarbnik Piotr SQ2SKI
Sekretarz Mariusz SQ2BNM
Członek Adam SP2JAP
Członek Ryszard SP2GR
Z-ca członka Paweł SP2PR
Z-ca członka Jan SP2SWO
Oddziałowa Komisja Rewizyjna w składzie:
Przewodniczący Tomasz SP2DMX
Członek Waldemar SQ5CZN
Członek Piotr SP2-26-393
Z-ca członka Paweł SP2FP
Z-ca członka Piotr SP2UKQ
Komisja Uchwal i Wniosków przedstawiła 6 wniosków oraz plan pracy na rok 2025, które zostały przyjęte jednogłośnie.
Zjazd bardzo dziękuje Waldkowi SP2EUI za kilkudziesięcioletnią pracę skarbnika, z której wywiązywał się wzorowo. Po przekazaniu swoich obowiązków następcy nasz wspaniały Kolega przechodzi na "zasłużoną emeryturę" zobowiązując się do wdrożenia nowo wybranego kolegi. Będzie to trwało do końca bieżącego roku.
Zjazd również bardzo dziękuje Tomaszowi SP2DMX za pełnienie przez kilka kadencji funkcji Sekretarza OT-26 PZK.
Pierwsze zebranie Zarządu zostało wyznaczone na 26 marca 2025 roku, na godzinę 17:00. Miejsce spotkania to jak zwykle Wąbrzeski Dom Kultury.
Spotkanie trwało od godziny 10:00 i zakończyło się około godziny 16:00, po czym rozjechaliśmy się do swoich QTH.
Zarząd bardzo dziękuje za liczne przybycie - ALL THE BEST!
Info. Gabriel SP2FMN
6. CQ ... CQ ... CQ i praca w pil up
Obserwując znaczną aktywność na pasmach podczas trwania akcji dyplomowych pozwolę sobie na napisanie kilku zdań na temat zasad ułatwiających pracę operatorom czy raczej aktywatorom stacji dyplomowych.
Praca podczas akcji dyplomowych jest bardziej podobna do robienia QSO ze stacją DX niż w zawodach. Tu nie mamy takiej presji czasu jak w zawodach krajowych, gdzie mamy ściśle ograniczony czas trwania zawodów i chcemy zrobić jak najwięcej QSO's. Tu wystarczy jedno QSO przeprowadzone tą samą emisją na tym samym paśmie. Nie ma znaczenia czy zrobimy QSO w pierwszej czy w 10 minucie. Nie musimy być pierwsi w dowołaniu się.
a/ Podstawowa zasada to zachować spokój i nie przeszkadzać innym.
Co to oznacza w praktyce?
Jeśli operator stacji, którą wołamy podaje kilka lub choć jedną literę stacji, której odpowiada, wówczas wszystkie pozostałe powinny zaprzestać nadawania. Wtedy QSO zostaje szybko przeprowadzone i można przeprowadzić następne. Oczywiście zdarza się, że jest więcej niż jedna stacja o znaku kończącym się np. na "X", ale na pewno nie 10. Jeśli jest ich więcej, to aktywator przeprowadza kolejne QSO's, "wyławiając" poszczególne stacje wg np. głośności - najczęściej najpierw woła się stację o najsilniejszym sygnale, by nie przeszkadzała kolejnym. Nie zawsze jest to stacja dysponująca największą mocą. Jak większość z nas wie, poziom sygnału zależy od anteny tzn. od charakterystyki jej promieniowania oraz przede wszystkim od propagacji.
b/ Starannie dostroić się do wołanej stacji
Często stacje DX-owe lub aktywujące jakiś znak potrzebny do dyplomu pracują QRO i to z b. dużą mocą (np. 1500 W). To powoduje, że "wychodzą" one w naszych odbiornikach "szeroko", co często utrudnia szybkie dostrojenie się do nich. Pracując nieco "z boku" czyli na zboczu sygnału możemy być źle odbierani lub nasz sygnał może być na tyle niewyraźny, że stanowimy jedynie QRM. Oczywiście lekkie, ale to lekkie (ok. 100 Hz) odstrojenie się od częstotliwości środkowej sprawia, że nasz sygnał odróżnia się od pozostałych i czasem łatwiej się dowołać.
c/ Wołanie wg numerów czy liczb zawartych w sufiksach znaków wywoławczych stacji.
Jeśli operator stacji DX-owej lub dyplomowej na skutek dużego pile-up'u decyduje się wołać wg numerów, to bezwzględnie odpowiadając należy tego przestrzegać i odpowiadać wyłącznie wówczas, gdy dana cyfra znajduje się w naszym znaku wywoławczym. Niestosowanie się do tego może skutkować wpisaniem nas na tzw. "czarną listę" ("black list") i wtedy w danym dniu nawiązanie łączności z upragnioną stacją może być nie możliwe.
d/ Przeprowadzanie jak najkrótszej łączności.
Starajmy się do minimum ograniczać wymianę informacji. Jeżeli jesteśmy pewni, że operator stacji okolicznościowej bezbłędnie podał nasz znak, nie powtarzajmy go i podajmy na CW 5nn tu lub tylko 5nn. Doświadczony operator z pewnością będzie wiedział o co chodzi. Nadawanie na telegrafii "5nn 599 73 tu" niepotrzebnie wydłuża czas łączności. Słuchanie przesyłanego 73 operatorowi stacji okolicznościowe jest mu miłe, ale przez pierwsze kilkadziesiąt QSO's.
Na fonii podajmy tylko pięć dziewięć, dziękuję. To naprawdę wystarczy. Operator stacji okolicznościowej będzie wam wdzięczny, a czekający w kolejce jeszcze bardziej.
e/ Praca ze "splitem"
Przyjęło się, że ze splitem na SSB pracują wyłącznie operatorzy aktywujący rzadkie podmioty DX-owe.
Stacje okolicznościowe oraz dyplomowe z reguły pracują w simpleksie, czyli nadają i słuchają na tej samej częstotliwości. Powodem jest zasada nie zajmowania na paśmie zbyt szerokiego widma. Zasada ta jest stosowana także podczas pracy w zawodach.
Stosowanie się do powyższych zasad ułatwi nam "zaliczenie" danej stacji i zdobycie punktów, a operatorowi umożliwi uzyskanie większego "rate", czyli większej ilości QSO's na minutę.
To, co powyżej zostało napisane, pewnie większości z nas jest znane, a napisaliśmy to zainspirowani pracą zarówno "łowców" jak i aktywatorów ostatnich wielkich akcji dyplomowych.
Leszek SP6CIK & Piotr SP2JMR
7. Akademia OT-27 PZK
Koleżanki i Koledzy zapraszam wszystkich radioamatorów i krótkofalowców na tradycyjne spotkanie Akademii OT-27 PZK, organizowane przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV w dniu 28 marca (piątek) 2025 r. o godzinie 17.00, w Klubie Osiedlowym ul. Serbinowska 25, 62-800 Kalisz.
Będzie to kolejne spotkanie z cyklu Akademia OT-27 PZK, którego tematyka dotyczyć będzie konstrukcji anten oraz ciekawych urządzeń radioamatorskich.
Swoim doświadczeniem podzielą się nasi Koledzy:
- Sławomir SQ3OOK przedstawi "Projekt edukacyjny - naziemna stacja satelitarna",
- Kuba SP3MJ przedstawi projekt "K.A.S.I.A. - Kaliska Amatorska Siec Informacji Alarmowych",
- Bogdan SP3LD w ostatnia prezentacji przedstawi temat "Ograniczenia wynikające z prawa budowlanego w zakresie budowy anten".
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia via e-mail lub telefonicznie w terminie do 26.03.2025, godz. 22:00. Impreza jest składkowa (ok. 10 zł / od osoby) w cenie kawa, herbata i ciasto.
W razie pytań proszę o kontakt na adres sp3ld@wp.pl lub 608 829 294.
Koncepcja Akademii OT-27 PZK polega na organizacji spotkań, które będą odbywały się cykliczne i będą okazją do przedstawienia prezentacji z zakresu łączności amatorskich w szerokim spektrum częstotliwości od HF do VHF oraz w zakresie doskonalenia umiejętności operatorskich w contestach i łącznościach DX.
Akademia organizowana jest przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV przy wsparciu Zarządu OT-27 PZK.
Info. Bogdan SP3LD
8. Spotkanie krótkofalowców sympatyków karawaningu
Serdecznie zapraszamy uczestników i sympatyków karawaningu, biwakowania, osoby używające radia ręczne podczas podróży, urlopu czy też chcących spróbować łączności radiowej na II Ogólnopolskie Spotkanie Krótkofalowców-Kempingowców. Jest nas już około 1500 osób na Facebook'owej grupie Amateur Radio Caravaning. Spotykamy się w pierwszy weekend września (5-7.09.2025) na Górce Papierkowej. Znajduje się ona na styku województw łódzkiego, opolskiego i śląskiego, w okolicy miejscowości Jaworzno, gmina Rudniki powiat Olesno. Gwarantujemy, że nie zabraknie miejsca na postawienie przyczepy, kampera czy namiotu.
Zapewniamy toalety typu Toi-Toi oraz mauzery z wodą. Nie dysponujemy prądem ani łazienkami, ale gwarantujemy niezapomnianą przygodę. Wyżywienie we własnym zakresie. Mile widziane grille.
Na górce nie ma kontenera na odpady, więc wszystkie śmieci zabieramy ze sobą. Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne.
W czasie zlotu odbędą się spotkania z ciekawymi ludźmi. Zaprosiliśmy między innymi Papę Kampera - Tadeusza Sakowskiego, człowieka będącego już 60 lat w karawaningu.
Odbędą się również panele dyskusyjne na następujące tematy:
1. Jak rozpocząć swoją przygodę z karawaningiem.
2. Jak przystosować kampera, przyczepę do realizacji wypraw czy ekspedycji ra-diowych.
3. Proste anteny na wyprawach radiowych dla segmentu VHF i HF.
4. Testy, łączności na pasmach od 3,5 MHz do 10 GHz.
5. CB radio, PMR jako dodatkowe źródła łączności na wakacjach czy w sytua-cjach zagrożeń i kataklizmów.
6. Jak używać radia na wypadek konfliktu wojny czy kataklizmu.
7. Co warto mieć w swoim plecaku ewakuacyjnym.
8. Savoir-vivre czyli sztuka życia na kempingach i w dzikim terenie.
9. Lora APRS oraz sieć Mesh.
Dla osób zainteresowanych bardziej aktywną formą wypoczynku, np. wycieczkami rowerowymi czy zwiedzaniem okolicy, przygotujemy kilka tras i atrakcji.
Na terenie zlotu będzie do dyspozycji radiostacja na 144 MHz umożliwiająca nawiązanie łączności ze stacjami europejskimi biorącymi udział w zawodach IARU VHF.
Prosimy o zarejestrowanie się. Znając liczbę osób i samochodów pozwoli nam to na lepsze logistyczne zorganizowanie się.
Link do formularza zgłoszeniowego:
Poniżej materiał filmowy z pierwszego Zlotu ARC w roku 2024.
https://www.youtube.com/watch?v=zXEE4A-N0PQ
https://www.youtube.com/watch?v=fU5RsQm7FkE
Zapraszamy serdecznie do udziału.
Przemek SP7VC sp7vc@wp.pl
Tomek SP9GKS sp9gks@wp.pl
Michał SQ9CAP sq9cap@gmail.com
Łódzki Oddział Terenowy PZK OT-15
III. Sport
9. Informacje nie tylko DX-owe
3D2 (Fidżi) - Heath, VK3TWO, będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako 3D2TWO z wyspy Vanua Levu (OC-016), a także możliwe "w tranzycie" z wyspy Viti Levu (OC-016) między 16 a 27 marca. Będzie nadawał emisjami SSB i FT8 na pasmach 40-6 metrów. QSL zgodnie z instrukcjami operatora.
C6 (Bahamy) - Steve, KJ4LJB, jest aktywny w stylu wakacyjnym jako C6AJB z Eleuthery (NA-001), Bahamy, do 20 marca. Pracuje emisjami FT8 i SSB ("być może spróbuję RTTY i innych trybów cyfrowych") na pasmach 80-10 metrów. Nie będą wydawane karty QSL; logi FT8 zostaną przesłane do LoTW, a w innych przypadkach dziennik łączności nie będzie prowadzony. Informuje również, że logi z 8 marca zostały utracone - jeśli ktoś przeprowadził z nim QSO tego dnia i potrzebuje C6A, powinien spróbować ponownie.
CT (Portugalia) - Z okazji 200. rocznicy badań nad rezystancją elektryczną prowadzonych przez niemieckiego fizyka Georga Simona Ohma, członkowie Associacao de Radioamadores da Regiao de Lisboa (CS5LX) będą aktywni jako CS200OHM w dniu 16 marca (rocznica urodzin Ohma). QSL zgodnie z instrukcjami operatora.
D6 (Komory) - Elvira, IV3FSG, przedłuża swoją aktywność jako D68Z z Wysp Komorów do 1 kwietnia. Planuje zwiększyć aktywność na SSB i CW. Ponadto szkoli trzech lokalnych młodych operatorów, którzy dzięki wsparciu Don 7Q6M/D60AB wezmą udział w tegorocznym obozie młodzieżowym YOTA we Francji w sierpniu. Młodzi radiooperatorzy mieszkają ponad dwie godziny drogi od stacji D68Z, więc wszyscy chętni mogą wesprzeć ich koszty podróży poprzez PayPal (https://www.qrz.com/db/D68Z), podając w tytule wpłaty rfor D6 YOTAr1;.
EA (Hiszpania) - Stacja EG60GURU/p będzie aktywna z różnych lokalizacji SOTA w Hiszpanii przez cały marzec. Jest to hołd dla Jose-Antonio "Guru" Jauregi (EA2IF), znanej osobowości programu Summits On The Air, który zmarł w 2022 roku. Więcej informacji na stronie https://sites.google.com/view/ea2if-memorial. QSL nie będą wydawane, ale logi zostaną przesłane do LoTW.
FG (Gwadelupa) - Jean-Luc, F1ULQ, ponownie będzie aktywny jako TO1Q z Gwadelupy (NA-102) od 24 marca przez kilka tygodni. Pracować będzie emisjami SSB i cyfrowymi na pasmach 80-6 metrów. Weźmie także udział w CQ WW WPX SSB Contest. QSL przez Club Log OQRS, LoTW lub na znak domowy.
FO/A (Wyspy Austal) - Zespół TX9A w składzie Mladen 9A2NA, Rolando 9A3MR, Kristijan 9A4WY, Livio 9A7Y, Vlatko 9A9R i Zik DK8ZZ będzie aktywny z Tubuai (OC-152), Wyspy Austal w dniach 25 kwietnia - 7 maja. Będą pracować na pasmach 160-6 metrów, a ich celem jest jak najwięcej łączności fonicznych. QSL przez Club Log OQRS (preferowane), LoTW lub DK8ZZ. Więcej informacji na: https://austral2025.com.
FY (Gujana Francuska) - Renato, PY8WW, jest aktywny jako FY/PY8WW z Gujany Francuskiej do 18 marca. Zapowiada, że jego aktywność będzie powtarzana, choć nieregularnie. QSL wyłącznie przez Club Log OQRS i LoTW.
HS (Tajlandia) - Członkowie Red Star Contest Club będą aktywni jako E28AM/p z Koh Chang (AS-125) w dniach 25-28 kwietnia. W skład zespołu wchodzą: E20EHQ, E21LLR, E25GGT, E25KFR, E25VVE, HS1JZT, HS5NMF i IV3GMZ. Będą pracować emisjami CW, SSB i FT8 na pasmach 40-10 metrów. QSL przez E21LLR, Club Log OQRS i LoTW.
I (Włochy) - Członkowie ARI Sondrio (IQ2UL) uruchomią stację okolicznościową II2AUT w dniach 27 marca r11; 10 kwietnia, aby uczcić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. QSL via IK2WAD.
J8 (Saint Vincent i Grenadyny) - Ishmael, 8P6PE, będzie aktywny jako J87PE z Saint Vincent w dniach 16-30 marca. Jest to wakacyjna aktywność POTA z emisjami SSB na pasmach 40-6 metrów. QSL via LoTW, eQSL i QRZ Logbook.
JA (Japonia) -Junichi, JH1RNI będzie aktywny jako JH1RNI/6 z Ishigaki (AS-024) w dniach 15-21 marca. Planuje pracę na CW, FT8 oraz SSB (jeśli to możliwe) na 40-6 m.
Taka, JA8COE, będzie aktywny jako JA8COE/6 z Uji (AS-067) w dniach 5-12 kwietnia. Pracować będzie emisjami SSB, CW i FT8 na pasmach 40-6 metrów. QSL przez Club Log OQRS lub bezpośrednio na znak domowy.
KH9 (Wake Island) - Allen, KH7AL/KH9, planuje intensywną aktywność przed powrotem do domu. Jego harmonogram:
15 marca, 07:00-09:00 UTC - 15 m CW
16 marca, 07:00-09:00 UTC - 12 m SSB
16 marca, 19:30-23:59 UTC - 15 m SSB
17 marca, 07:00-09:00 UTC - 12 m CW
Informuje również, że jego kolega Richard niedawno zdobył licencję Technician i planuje wkrótce nadawać na 10 m.
PJ7 (Sint Maarten) - Gary, KC9EE, będzie aktywny jako PJ7EE z Sint Maarten (NA-105) w dniach 26 marca - 6 kwietnia, w tym podczas CQ WW WPX SSB Contest. QSL przez LoTW, Club Log OQRS lub bezpośrednio na znak domowy.
YJ (Vanuatu) - Chris, VK2YUS, ponownie będzie aktywny jako YJ0CA z Port Vila (OC-035), Vanuatu, około 24 marca - 3 kwietnia. Pracować będzie SSB na pasmach 40-10 m, głównie w godzinach 21:00-10:00 UTC. Nie korzysta z LoTW ani Club Log, QSL tylko bezpośrednio.
WYSPY PACYFIKU - Fred, F4LYI, będzie aktywny jako FO/F4LYI od 19 marca do 11 kwietnia z kilku lokalizacji w Polinezji Francuskiej i Markizach. Szczegóły: https://www.qrz.com/db/FO/F4LYI. Pracować będzie SSB na 40, 20, 15 i 10 m. QSL bezpośrednio na znak domowy.
Wyniki zawodów:
CQWW CW 2024: https://cqww.com/scorescw.htm
Pozdrawiam
Marcin SP3BBS
*Informacje nie tylko DX-owe są przygotowywane zawsze na weekend i w zawiązku z tym część z nich może być nieaktualna w dniach czytania i publikacji Komunikatu PZK (red.)
10. UKF - zawody i nie tylko
W najbliższym czasie:
SPAC- 2.3 GHz i wyżej - zawody aktywności UKF na pasmach mikrofalowych, odbędą się we wtorek, 25 marca 2025, w godz. 18:00-22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Wszystkie zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę: http://spac.pk-ukf.pl/.
EDI - dlaczego ten właśnie format dzienników wybrano dla zawodów na falach ultrakrótkich?
Często zdarza się słyszeć, dlaczego EDI, a nie popularne ADIF czy Cabrillo, jest wymaganym przez organizatorów formatem dzienników wysyłanych po zakończonych zawodach UKF.
Odpowiedź jest prosta - w połowie lat 50. ub. wieku uczestnicy zawodów na pasmach o częstotliwościach powyżej 30 MHz zauważyli, że zapisywanie łączności w dziennikach w taki sam sposób, jak w zawodach krótkofalowych nie oddaje specyfiki tych zawodów, bowiem regulaminy zawodów UKF nie premiują liczby przeprowadzonych łączności, tylko sumę odległości (w km) przeprowadzonych QSO, czasami liczbę zrobionych lokatorów, liczbę DXCC, wprowadzają różne dodatkowe premie i dopiero po zsumowaniu tych składników otrzymujemy końcowy wynik.
W zawodach UKF istotny wpływ na wynik ma lokalizacja i wyposażenie stacji; w szczególności rodzaj anteny lub stosowanego systemu antenowego, moc nadajnika, wysokość anteny nad poziomem gruntu i wysokość nad poziomem morza, rodzaj odbiornika i dodatkowego wyposażenia toru odbiorczego (np. LNA). Uznano, że przesłane do organizatora zawodów dzienniki powinny zawierać te informacje po to, aby umożliwić porównanie wyników stacji w zależności od parametrów używanego wyposażenia i miejsca nadawania, umożliwiając operatorom realną ocenę swoich osiągnięć i możliwości używanego sprzętu.
W minionej erze dzienników papierowych wysyłanych pocztą można to było ogarnąć ścisłymi instrukcjami w regulaminie zawodów, opisując co ma znaleźć się w dzienniku i w którym miejscu. Wyniki zawodów publikowano po roku (a bywało, że jeszcze później!) od czasu ich zakończenia. Zmiany nastąpiły wraz z postępem informatyzacji.
Na Konferencji IARU w Tel Awiwie (1996) omówiono, a następnie na spotkaniu UKF Managerów w Wiedniu (luty 1998) przyjęto jako zalecany w zawodach UKF organizowanych w Regionie 1 IARU dziennik elektroniczny w formacie EDI, który spełnia te wszystkie, wyżej wymienione wymagania.
Pełny opis formatu znajduje się w wydawnictwie VHF Handbook v.10.02 (wrzesień 2024) pod adresem (str.80):
https://www.iaru-r1.org/wp-content/uploads/2024/11/VHF_Handbook_V10_02.pdf.
Organizator zawodów UKF przy pomocy specjalnego programu przeprowadza pełną walidację nadesłanych plików, w tym kontrolę krzyżową itp. Jedynym warunkiem poprawnego rozliczenia zawodów jest używanie przez uczestników programu logującego, który jest w stanie wygenerować plik w formacie EDI (REG1TEST). Bardzo popularnym w SP stał się prosty w użyciu program logujący opracowany przez naszego Kolegę, Marka SP7DQR, dostępny pod adresem http://sp7dqr.pl/zawody.php, który doskonale radzi sobie z tym zadaniem. CDN.
Info. Stanisław SQ2EEQ
IV. Silent Keys
__________________________________________________________
HA6PX/HA6P SK
Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o nagłej śmierci Csaby Molnára HA6PX, Prezesa Węgierskiego Związku Krótkofalowców. Jego zaangażowanie miało ogromny wpływ na społeczność krótkofalarską, zarówno w ramach MRASZ jak i YOTA.
Csaba nie tylko inspirował swoimi działaniami, ale też zostawił przesłanie, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Zachęcając do promowania zawodów YOTA podkreślał, że ich celem jest przyciągnięcie młodych i starszych krótkofa-lowców do wspólnego uczestnictwa, aby budować mosty między pokoleniami. Jak mówił:
"Wyniki nie muszą być priorytetem - aby zachować nasze ukochane hobby, mu-simy poświęcić trochę uwagi młodszym pokoleniom. Jedną z form mogą być właśnie te zawody"
Zachęcał każdego z nas, aby stać się wzorem do naśladowania i podjąć wysiłek nawiązania chociaż kilku QSO podczas zawodów YOTA. Jego przesłanie o jedności, wsparciu i przyszłości naszego hobby pozostaje dla nas wszystkich wyzwaniem do realizacji.
W imieniu Polskiego Związku Krótkofalowców składam najserdeczniejsze wyrazy współczucia jego rodzinie - żonie (HA6XQ) i synowi Csaby oraz jego przyjaciołom i kolegom z MRASZ. Jego dziedzictwo będzie żyło w naszych działaniach i pamięci, a jego wizja będzie nas inspirować przez kolejne pokolenia.
Spoczywaj w pokoju Csabo.
Info. Krzysztof SP5E
__________________________________________________________
SP2JL SK
W dniu 15 marca 2025 r. w wieku 92 lat na zawsze opuścił nasze szeregi Edward Mańkowski SP2JL. Telegrafista pierwszej klasy, nauczyciel telegrafii, a w latach 70. ub. stulecia także egzaminator z tego przedmiotu. Spokojny, koleżeński, zawsze skory do pomocy krótkofalowiec. Członek Polskiego Związku Krótkofalowców w Bydgoskim OT PZK (OT-04) oraz jeden z członków założycieli Bydgoskiego Klubu Krótkofalowców SP2PBY, odznaczony w 1987 roku Odznaką Honorową PZK nr 219 oraz Złotą Odznaką Honorową PZK nr 38/Z w 2004 r.
Śp. Edward SP2JL w dniu 19 marca br. spoczął się na cmentarzu parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Rynkowskiej 5 (Ludwikowo) w Bydgoszczy.
Cześć Jego pamięci,
Koledzy z BKK SP2PBY
Info. Piotr SP2JMR
___________________________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Gabrielowi SP2FMN, Leszkowi SP6CIK, Bogdanowi SP3LD, Przemkowi SP7VC.
Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na adres e-mail Redakcji:
redakcja@pzk.org.pl.
Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00. Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne. Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.
Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E, Piotr SP8MRD i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.
Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz
*Motto Redakcji
Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK. W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK, rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający Komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów. Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. Prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w Redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.
Redakcja Komunikatów PZK
UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja
Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".