Komunikat PZK 10/25 z dnia 05.02.2025
Dodane przez sp2jmr dnia 2025-03-05 / 18:42
Komunikat Polskiego Związku Krótkofalowców 
NR 10/2025 z dnia 05 marca 2025 r.



Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/.


I. Sprawy organizacyjne

1. 1,5 % na PZK

Od 15 lutego rozpoczął się coroczny okres rozliczenia zeznania podatkowego PIT. Dotychczas dzięki Waszej ofiarności, udało nam się sfinansować wiele małych, często lokalnych projektów, które wspierają ścisłe regionalne inicjatywy, dostosowane do specyficznych potrzeb danej społeczności. Jednocześnie sfinansowaliśmy też duże projekty takie jak: sieć przemienników na masztach Emitela, która wspiera nas każdego dnia, zapewniając łączność poza systemami komercyjnymi. Największe ogólnopolskie spotkanie krótkofalowców, które integruje naszą społeczność, umożliwiając wymianę doświadczeń.
Jak przekazać 1,5%?
Aby przekazać 1,5% należnego podatku dla Polskiego Związku Krótkofalowców wystarczy w odpowiedniej rubryce formularza PIT wpisać: Numer KRS: 0000088401. Nazwa OPP: Polski Związek Krótkofalowców Jeśli chcecie, wskazać cel szczegółowy, pamiętajcie o wpisaniu go w rubryce "Informacje uzupełniającer1;.

Warto pamiętać, że PIT można rozliczyć również elektronicznie na rządowej platformie Twój e-PIT.

Tomasz SP5RT

II. Wydarzenia

2. 95 lat PK i 100 lat IARU

Zakończyła się pierwsza tura akcji dyplomowej z okazji obchodów 95 lecia powstania PZK oraz stulecia IARU. Druga tura wystartuje 11 kwietnia i potrwa również 2 tygodnie.
Dla przypomnienia, jest to jedna akcja dyplomowa, nie ma żadnego resetowania licznika przeprowadzonych łączności. Dyplomy będą do pobrania po zakończeniu i podsumowaniu całej akcji dyplomowej. Jedynym miejscem gdzie będzie można pobrać dyplom jest serwis Hamaward czyli pod poniższym linkiem: https://hamaward.cloud/aw363?iframe=1&activator_call=PZK-IARU.
W pierwszej turze w ciągu 16 dni 10 stacji aktywujących dyplom przeprowadziło łącznie 224112 QSOr17;s z 26726 potencjalnymi zdobywcami dyplomów reprezentującymi 177 krajów.

Poniżej podaję informacje uzupełniające oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

1. Kiedy można pobrać dyplom?
Dyplomy będą wydawane po zakończeniu akcji dyplomowej.

2. Dlaczego przy próbie pobrania dyplomu otrzymuję pustą kartkę?
Dyplomy będą wydawane dopiero po zakończeniu dwóch tur akcji. Jeśli podczas pobierania dyplomu pojawia się pusta kartka, może to wynikać właśnie z tego, że akcja jeszcze trwa.

3. Czy dwie tury rozliczane są oddzielnie?
Nie, dwie tury są rozliczane łącznie. Punkty zdobyte w obu turach sumują się, co umożliwia uczestnikom uzyskanie wyższego poziomu dyplomu. Nie wydajemy osobnych dyplomów za każdą turę akcji.

4. Czy mogę otrzymać jednocześnie dyplom za dwie i więcej emisji?
Tak, możesz zdobyć dyplomy w różnych kategoriach emisji (MIXED, PHONE, DIGI, CW), pod warunkiem spełnienia wymagań punktowych dla każdej kategorii osobno.

5. Dlaczego żadna stacja nie jest aktywna mimo, że akcja jeszcze się nie zakończyła?
Akcja podzielona jest na dwie tury. Warto sprawdzić harmonogram akcji. Możliwe, że aktualnie stacje nie pracują zgodnie z harmonogramem. Brak aktywności stacji okolicznościowych może wynikać z chwilowej przerwy w pracy operatorów lub warunków propagacyjnych.

6. Dlaczego ustalono tak wysoki poziom punktów dla dyplomu brązowego?
Poziomy punktowe zostały ustalone, aby zachęcić uczestników do aktywnego udziału w akcji przez cały okres jej trwania oraz do pracy na różnych pasmach i emisjach. Platynowy dyplom jest osiągalny przy regularnej pracy ze stacjami okolicznościowymi.

7. Ile punktów dziennie mogę teoretycznie maksymalnie uzyskać mając wyłącznie antenę na pasma 20, 40 i 80 metrów?
Przy pracy na trzech pasmach (20 m, 40 m, 80 m) i zakładając obecność wszystkich stacji okolicznościowych (10 stacji), teoretycznie możesz przeprowadzić maksymalnie:
180 QSO dziennie (10 stacji × 3 pasma x 6 emisji).

8. Ile punktów dziennie mogę teoretycznie maksymalnie uzyskać pracując tylko jedną emisją?
Jeśli pracujesz tylko jedną emisją (np. SSB), możesz przeprowadzić maksymalnie: 90 QSO dziennie, czyli jedno QSO z każdą z 10 stacji okolicznościowych na jednym paśmie.
Celem tych zasad jest zapewnienie równych szans wszystkim uczestnikom oraz promowanie różnorodności pracy na pasmach i różnymi emisjami.

Dziękujemy wszystkim Operatorom stacji okolicznościowych za trud i wytrwałość w codziennej aktywności na pasmach w I turze Akcji Dyplomowej upamiętniającej 100 lat IARU i 95 lat PZK.
Dziękujemy także wszystkim Uczestnikom Akcji - gratulujemy udziału i osiągnięć.
Zapraszamy serdecznie do aktywności w II turze od 11 do 25 kwietnia 2025 r.

Pozdrawiam
Marcin SP6MI

3. SPDXContest 2025

Koleżanki i Koledzy Krótkofalowcy!

Już 5 -6 kwietnia 2025 roku, w godzinach 15:00 UTC r11; 14:59 UTC, rusza kolejna edycja największego dorocznego wydarzenia w polskim krótkofalarstwie - SP DX Contest! Są to zawody, w których każdy polski krótkofalowiec powinien wziąć udział!
SP DX Contest to prestiżowa impreza o międzynarodowym charakterze - okazja do rywalizacji dla stacji SP oraz szansa na łączności z krótkofalowcami z całego świata.
Dla jednych to sportowa walka o najlepszy wynik, dla innych - wyjątkowe, coroczne spotkanie na falach eteru. Nie liczy się tylko zwycięstwo - chodzi także o dobrą zabawę i podtrzymywanie tradycji!
Jak co roku, spodziewamy się silnej reprezentacji zagranicznej. Nasz SP DX Contest cieszy się doskonałą renomą wśród krótkofalowców na całym świecie - jest ceniony i lubiany. Ta renoma będzie rosła jeśli licznie weźmiemy udział w zawodach - im więcej polskich stacji usłyszą operatorzy z zagranicy, tym większa będzie ich aktywność.
Nieważne, czy to Twój debiut, czy jesteś weteranem - w tej edycji najważniejszego święta polskich krótkofalowców po prostu nie może Cię zabraknąć!
Dołącz do SP DX Contest - baw się dobrze i buduj prestiż polskiego krótkofalarstwa na arenie międzynarodowej!

Pierwsza edycja zawodów odbyła się już w 1933 roku. Stacje polskie nadają jednoliterowy skrót województwa np.: 59D na SSB, 599R na CW.
Dodatkowo: Członkowie PZK zbierają punkty do Współzawodnictwa Oddziałów.
Regulamin opublikowany jest na www SP DX Contest:
https://spdxcontest.pzk.org.pl/2025/rules.php .

Zapraszamy do udziału - do usłyszenia na falach eteru!

Info. Adam SQ9S

4. SP EmCom na wyspie Wolin

W sobotę 1 marca 2025 r. odbyły się ćwiczenia Sieci EmCom Klubu SP1PKW w oparciu o przemiennik radiowy SR0WW zainstalowany w pomieszczeniu klubowym znajdującym się w budynku OSP Wolin oraz na częstotliwości bezpośredniej 433.500 MHz. Ćwiczenia zorganizowane zostały w ramach współpracy z Zachodniopomorską Amatorską Łącznością Kryzysową. W ćwiczeniach uczestniczyli członkowie klubu SP1PKW, Stowarzyszenia Zachodniopomorska Amatorska Łączność Kryzysowa oraz krótkofalowcy, którzy zgłosili gotowość do wzięcia udziału w teście łączności. Ćwiczenia potwierdziły gotowość operacyjną operatorów Sieci EmCom Klubu SP1PKW oraz pokrycie całej gminy Wolin i przyległych miejscowości od Świnoujścia po Przybiernów i Kamień Pomorski przy wykorzystaniu przemiennika a anteną zainstalowaną na maszcie OSP Wolin, a także przy wykorzystaniu częstotliwości bezpośredniej 433.500 MHz. Więcej na stronie https://sp1pkw.j23.eu/.

Info. Sławek SP1DOZ

5. SP DX Contest 2025 - jak zwykle inaczej

Grupa kontestowa SEDINA, działająca przy Klubie Krótkofalowców Wyspy Wolin SP1PKW już od 2009 roku, uczestniczy w prestiżowych zawodach SP DX Contestr30; - jak zwykle z zagranicy.
Jest to niesamowita frajda zobaczyć jak pracują bardziej doświadczeni krótkofalowcy oraz zaprosić ich do wspólnej aktywności. Jak dobrze podnosi to poziom operatorski niech świadczą nasze dwa ostatnie lata.
W roku 2023 pracowaliśmy wspólnie z kolegami z Niemiec pod znakiem DF0SP.
Zajęliśmy 1. miejsce w DL, 2. miejsce w EU i 3. miejsce w świecie.
W roku 2024 pracowaliśmy wspólnie z kolegami z Czech pod znakiem OK7O.
Zajęliśmy 1. miejsce w OK, 2. miejsce w EU i 3. miejsce w świecie.
W roku 2025 zostaliśmy zaproszeni do współpracy na stacji OZ5E /Danish Contest Academy/ w miejscowości Stjaer. Zespół Sediny w składzie: Wiesiek SP1EG / 5P1EG r11; koordynator, operatorzy CW: Grzegorz SP1IKK i Janek SQ1PSA oraz operatorzy SSB: Krzysztof SP1MVG i Waldemar SQ3PMX. Swoją pomoc operatorską obiecali również koledzy z Duńskiej Akademii Contestingu.
Do usłyszenie w zawodach.

Info. Wiesław SP1EG

III. Sport

6. Informacje nie tylko DX-owe

5R - Madagaskar: Richard HB9FHV jest aktywny wakacyjnie jako 5R8RH z Nosy Be AF-057 do 7 marca. QSL tylko w formie elektronicznej.

8P = Barbados: Chris, WA7RAR będzie aktywny jako 8P9CB z Barbadosu NA-021 w dniach 5-16 marca. Będzie pracował w SSB i CW na pasmach 20-10 m, często z lokalizacji POTA. QSL via LoTW, QRZ Logbook lub bezpośrednio na znak domowy.

8R - Gujana: Aldir PY1SAD ponownie będzie aktywny jako 8R1TM z Georgetown między 11 marca a 26 kwietnia. Będzie pracował w CW, SSB i emisjach cyfrowych na pasmach KF oraz przez satelitę. QSL via LoTW, eQSL, QRZ Logbook lub bezpośrednio na znak domowy.

9L - Sierra Leone: Peter VK3HEX przebywa w Sierra Leone do 7 marca. Jest QRV jako 9L/VK3HEX na 10 metrach SSB w godzinach wieczornych i w weekendy. QSL via VK3HEX.

D6 - Komory: Elvira, IV3FSG będzie aktywna jako D68Z z Komorów AF-007 od 3 marca do co najmniej 18 marca. QSL via Club Log OQRS, LoTW lub przez IK2WAD.

FJ - Saint Barthelemy: Janusz, SP9FIH będzie aktywny jako TO1P z Saint Barthelemy NA-146 od 24 marca do 4 kwietnia. QSL via Club Log OQRS.

G - Wielka Brytania: GB0IARU to specjalny znak Radio Society of Great Britain z okazji 100-lecia IARU. Aktywność od 1 do 30 kwietnia z różnych terytoriów Wielkiej Brytanii. QSL via M0OXO OQRS i LoTW.

HL - Korea Południowa: Członkowie Korean Amateur Radio League (KARL) będą aktywni jako HL100IARU w marcu i kwietniu. QSL via LoTW, eQSL i Club Log.

I - Włochy: Członkowie ARI Bari będą pracować jako IY7M z latarni morskiej San Cataldo 1 marca. Członkowie ARI Lecce będą nadawać jako II7SML z latarni Santa Maria di Leuca 9-14 UTC. QSL via IZ7XNB i IQ7AF.

KH9 - Wake Island: Allen, KH7AL/KH9 przekroczył 5000 QSO. Pozostanie na Wake Island OC-053 przez kolejne 3 tygodnie. QSL via LoTW.

OZ - Dania: OZ100IARU to znak duńskiego EDR z okazji 100-lecia IARU, będzie aktywny 19-27 kwietnia. QSL via Club Log OQRS lub przez OZ1ACB.

PA - Holandia: PA40MARAC to znak okolicznościowy Dutch Marine Radio Amateur Club z okazji 40-lecia klubu. Aktywność od 1 marca do 31 grudnia. QSL via PA3CNI.

PJ7 - Sint Maarten: Tom, AA9A ponownie będzie aktywny jako PJ7AA z Sint Maarten NA-105 od 9 marca do 5 kwietnia. QSL via Club Log OQRS, LoTW lub bezpośrednio AA9A.

V4 - Saint Kitts i Nevis: Fred, G4XWM będzie aktywny jako V4/G4XWM z Saint Kitts NA-104 w dniach 8-29 marca. QSL via LoTW, Club Log, QRZ Logbook.

V7 - Wyspy Marshalla: Tim, KZ4V będzie podróżował po Wyspach Marshalla od 15 marca do 20 kwietnia. Będzie QRV z kilku atoli jako V73MT. QSL via Club Log, LoTW, QRZ Logbook.

VP2V - Brytyjskie Wyspy Dziewicze: Członkowie Bavarian Contest Club będą aktywni jako VP2VI z Brytyjskich Wysp Dziewiczych NA-023 od 10 do 27 kwietnia. QSL via Club Log OQRS lub DJ4MX.

VP5 - Turks i Caicos: Rockwell, WW1X będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako VP5/WW1X z Providenciales NA-002 od 8 do 15 marca. QSL tylko via LoTW.

VP8 - Falklandy: Ian, G3WVG (VP8CIW) i Nigel, G3TXF (VP8TXF) będą aktywni CW z Falklandów podczas Commonwealth Contest 8-9 marca. QSL via Club Log OQRS i LoTW.

ZA - Albania: Mark, W4CK będzie aktywny jako ZA/W4CK z Tirany od 2 do 8 marca w CW na 80-10 metrach. QSL via LoTW.

Zawody 8 - 9 marca 2025 r.:
DIG QSO Party https://diplom-interessen-gruppe.info/wp-content/uploads/2025/01/2025_DIG-Contest-Ausschreibungen-Partys-EN.pdf
AGCW QRP https://www.agcw.de/contest/qrp/qrp-c-engl/

Pozdrawiam Adam SQ9S

7. SPYLContest 2025

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

Zapraszamy do udziału w zawodach z okazji Dnia Kobiet.
W dniu 09.03.2025 rozpoczynają się na paśmie 80 m o godzinie 7:00 UTC (08:00 czasu lokalnego) i trwają godzinę, czyli kończymy o 7.59 UTC.
Jest to okazja do spotkania na paśmie, wymiany raportów oraz miłego akcentu z okazji naszego święta.
Dodatkowo zapraszamy do odwiedzin klubu SP0PYL promującego YL w SP jak i na świecie. Każda YL mile widziana.
Więcej szczegółów na stronie: https://sp0pyl.pzk.org.pl/.

Z wyrazami szacunku Zespół SP0PYL
Do usłyszenia!
73 & 88 & 33

8. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 432 MHz - zawody aktywności UKF odbędą się we wtorek, 11 marca 2025, w godz. 18:00-22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

UHF FT8 Activity 432 MHz - zawody aktywności FT8 odbędą się w środę 12 marca 2025, w godz. 17:00-21:00 UTC. Organizatorem zawodów jest Stowarzy-szenie BANAT (YO). Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC 50 MHz - zawody aktywności UKF odbędą się w czwartek 13 marca 2025, w godz. 18:00-22:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Wszystkie zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF.
Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres: http://spac.pk-ukf.pl/.

AGCW VHF/UHF Contest - zawody telegraficzne UKF na 144 i 432 MHz, od-będą się w dwóch turach w sobotę 15 marca 2025, w godz. 14:00 - 18:00 UTC. Członkowie Stowarzyszenia AGCW, największego niemieckiego klubu przyjaciół CW zapraszają do licznego udziału polskich sympatyków telegrafii Morse'a. Re-gulamin współzawodnictwa:
https://www.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest albo http://alt.agcw.de/index.php/en/contests-and-cw-activities/vhf-uhf-contest.

Info. Stanisław SQ2EEQ
________________________________________________________________________


Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Adamowi SQ9S, Stanisławowi SQ2EEQ, Sławkowi SP1DOZ, Marcinowi SP6MI, Wiesławowi SP1EG Zespołowi SP0PYL.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na adres e-mail Redakcji:
redakcja@pzk.org.pl.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl.
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.

Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00. Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne. Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny. Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E, Piotr SP8MRD i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK. W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał rz terenur1; często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK, rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający Komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów. Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. Prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w Redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.

Redakcja Komunikatów PZK

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail) do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem. Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji