Komunikat PZK 39/24 z dnia 25.09.2024
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-09-26 / 10:26
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 39/2024 z dnia 25 września 2024 r.

Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .

I. Sprawy organizacyjne

1. Jak wezwać pomoc przez radio

Polski Związek Krótkofalowców we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, Planem Awaryjnym, 446 MHz.pl, Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową, Lubelską Krótkofalarską Siecią Ratunkową, Mazowiecką Amatorską Siecią Ratunkową, Małopolską Krótkofalarską Siecią Ratunkową, Rzeszowską Krótkofalarską Siecią Ratunkową, Zachodniopomorską Amatorską Łącznością Kryzysową przygotował krótką instrukcję "Jak wezwać pomoc przez radio". Jest to materiał dedykowany dla osób nie będących krótkofalowcami, jednak posiadających CB Radio lub walkie-talkie PRM. W przyjazny sposób wyjaśniamy jak radzić sobie, gdy nie jest możliwe połączenie z numerem alarmowym 112. Materiał już dzisiaj będziemy publikować na naszej stronie internetowej oraz social mediach. Zachęcam do pobierania go, drukowania i udostępniania. Natomiast wszystkich radioamatorów i krótkofalowców proszę o wsparcie.

Info. Krzysztof SP5E

2. W obliczu powodzi

Drodzy radioamatorzy i krótkofalowcy!

Działając ponad podziałami w obliczu powodzi, która dotyka nasz kraj, zwracam się z apelem. Mamy nadzieję, że systemy profesjonalne oraz komercyjne łączności będą działać jak najdłużej i nasze wsparcie nie będzie konieczne. Jednak powinniśmy być w gotowości, dlatego proszę o wasze wsparcie:
r6; monitorowanie r11; kanału 9 CB Radio oraz kanału 2 PMR, a także częstotliwości 145,500 MHz, 433,500 MHz i lokalnego przemiennika w ramach posiadanego sprzętu oraz możliwości;
r6; pomoc, jeśli tylko usłyszycie wezwanie;
r6; niezajmowanie tych częstotliwości bez wyraźnie uzasadnionej przyczyny;
r6; zapewnienie zasilania awaryjnego jeśli to tylko możliwe.
W razie konieczności przekazywania informacji na KF-ie do naszej dyspozycji pozostają częstotliwości: 3,760 MHz, 7,110 MHz, 14,300 MHz. Pamiętajmy, że w sytuacjach kryzysowych najważniejsza jest współpraca i wzajemna pomoc. Działajmy ponad podziałami, aby wspólnie stawić czoła tej trudnej sytuacji.

Z wyrazami szacunku
Krzysztof SP5E


3. Rozwój Contestingu

Moi drodzy,

mając na sercu rozwój sportu radioamatorskiego w szerokim tego słowa znaczeniu wraz z grupą utalentowanych i doświadczonych operatorów przygotowujemy się do uruchomienia Polskiej Akademii Contestingu (CTU - Contest University). Jest to inicjatywa szkoleniowa dedykowana głównie dla początkujących operatorów. Aby lepiej dopasować materiały i formę CTU chcemy zapytać o Was o opinię. Ankieta którą przygotowaliśmy ułatwi wybór tematów, które jako pierwsze zostaną omówione i przedstawione. Będzie aktywna przez najbliższe 2 tygodnie tj. do 6 października włącznie.
Proszę zapoznajcie się z nią i dajcie feedback:
https://forms.office.com/e/65QFR0HApR.

Info. Tomasz Rybak SP5RT Członek Prezydium ZG ds. innowacji & PR

II. Wydarzenia

4. Pierwszy parowy pociąg w UK

27 września w Anglii jest obchodzona rocznica pierwszego pasażerskiego przejazdu pociągu ciągniętego przez parowóz (1825) na trasie Darlington - Stockton. Klub radioamatorski w Bishop Auckland koordynuje to wydarzenie - radioamatorzy z Anglii oraz z innych krajów w najbliższy tej dacie weekend będą przeprowadzali łączności na pasmach amatorskich, by uczcić lokalny przystanek czy linię kolejową.
W tym roku obchody planowane są na weekend 28-29 września 2024.
Z tej okazji Specjalistyczna grupa łączności kryzysowej SP2GDZ Ochotniczej Straży Pożarnej Gdańsk-Zachód - https://www.facebook.com/sp2gdz/ oraz Klub Turystyki Kolejowej "Tendrzak" - https://tendrzak.pttkgdansk.pl/, dzięki uprzejmości Muzeum w Starej Papierni w Łapinie- https://starapapiernia.eu/, w dniu 28.09.2023 od godziny 16:00 do godziny 16:00 29.09.2024, będą nawiązywać łączności z Muzeum w Starej Papierni upamiętniając linię Pruszcz Gdański - Stara Piła - nieczynna linia numer 229, pod znakiem klubowym SP2GDZ. Na pewno będziemy dostępni na 80m, 40 m, możliwe łączności na 20 m, 10 m, 6 m, oraz 2 m.
W związku z powyższym zachęcamy do rozsądnego spotowania i nawiązywania łączności.

Pozdrawiam,

Herbert Sylwester SP2HER

5. Zaproszenie do łączności w akcji dyplomowej

Zapraszamy do udziału w akcji dyplomowej promującej STARGARDZKIE CENTRUM NAUKI rFILARY" oraz krótkofalarstwo zorganizowanej przez GMINNY KLUB KRÓTKOFALOWCÓW PZK ,,MIEDWIE" SP1KM w Kobylance.
Początek akcji to 25.09.2024 r. i od tego dnia będzie można zbierać punkty do dyplomu SCN robiąc QSO ze stacją HF1SCN oraz ze stacjami członków klubu SP1KM. Stacja HF1SCN będzie w dniu 28.09.2024 r. pracowała na Pikniku Naukowym organizowanym przez STARGARDZKIE CENTRUM NAUKI w Stargardzie w godz. 12:00-18:00. Będzie też prezentował się klub SP1KM.

Zapraszamy do Stargardu.

Info. Janusz SP1TMN

6. Wspieramy powodzian

W telegraficznym skrócie relacja z SP9KDA z Olesna, klubu z OT-11 PZK Opole - 23 września 2024 r.
Jeden z Kolegów, krótkofalowców - strażak biorący udział w akcji powodziowej poprosił na przemienniku SR6UKB o pomoc w zdobyciu plandek do przykrycia żywności z darów dla powodzian we wsi Bodzanów, która uległa zalaniu.
Reakcja natychmiastowa Marcin SQ9WRT i telefon do mnie.
Zaczynamy szukanie - Dwa telefony do firmy produkującej plandeki samochodowe i jest pozytywna odpowiedźr30; Mogą dać kilka sztuk. Marcin jedzie odebrać, a jego żona Agnieszka organizuje inne dary od organizatorów zbiórki publicznej w Częstochowie. Wieczorem bus jest załadowany po brzegi i skoro świt jedzie na miejsce do wsi Bodzanów k. Głuchołaz.

Z Kolegą, który prosił, o pomoc nawet się nie spotykają, ze względu na jego zaangażowanie przy pomocy na rzecz powodzian. Wracają tego samego dnia, zadowoleni i spełnieni.

BRAWO AGNIESZKA I MARCIN!!

Satysfakcja ogromna, bo mogliśmy pomóc, trzeba tylko chcieć !
Duża rolę w tej akcji odegrał przemiennik SR6UKB na Biskupiej Kopie, który sprawuje się rewelacyjnie. Wszystko, co zrobiliśmy, żeby tak pracował, bardzo się przydało, bo dzięki temu mieliśmy doskonałą łączność w dobie kryzysu.
DZIĘKUJEMY FIRMIE HANSA-TEX, oraz dziewczynom, które zorganizowały zbiórkę.

Info. Marek SP9UO

PS Informacja + zdjęcia pochodzą ze strony klubu SP9KDA-widoczne w wersji PDF Komunikatu


7. Po Jubileuszowym Zjeździe SPDX Klubu - poprawka

W informacji o Zjeździe SPDXKlubu pojawił się błąd. Fraza o SPDX Conteście 2024 powinna wyglądać tak:
"W trakcie Zjazdu Adam SQ9S, w imieniu przewodniczącego Komisji SPDX Contestu Radka SP5ADX, zaprezentował i omówił wyniki Zawodów w 2024, w kontekście przeróżnych zestawień i statystyk dotyczących zarówno tegorocznej, jak i poprzednich edycji tych Zawodów...."

Przepraszam Radka SP5ADX Prezesa SP DX Klubu i Przewodniczącego Komisji SP DX Contestu.

Piotr SP2JMR

8. Krótkofalarstwo na Targach Caravaningowych

Zapraszam do odwiedzenia mnie podczas Największych Targów Caravaningowych w Poznaniu. W dniach 03-06.10.2024 jestem swoim radiowym kamperem w Hali nr 4. Będę promował tam podróże z radiem i krótkofalarstwo. Dodatkowo moja prelekcja o Islandii odbędzie się 4 października w piątek o godz. 14:00.
Islandia powitała nas mgłą, mżawką i przydrożnym wodospadem ze skałami pokrytymi mchem i kropelkami wody, a wilgotne, krystalicznie czyste powietrze spowodowało lekki zawrót głowy. Czy można było wybrać lepsze miejsce jako setny kraj? - odpowiedź brzmi: Nie!
Przez miesiąc podróży po tym cudownym zakątku wielokrotnie zachwyt wzbudzała przyroda. Wodospady kryły się za prawie każdym zakrętem, parujące gejzery było widać z daleka, a lodowce wzbudzały zachwyt i niepokój.
Na opowieść o krainie ognia i lodu jeszcze raz serdecznie zapraszam w piątek, 4 października o godzinie 14:00.

Info. Mek SP7VC

Instagram: zradiemprzezswiat
http://zradiemprzezswiat.pl/
https://www.facebook.com/SP7VC-Radio-Expeditions-1490541124357044
https://www.facebook.com/groups/566363128142032
http://sp7vc.pl/
https://www.facebook.com/sp7vc/

9. Śląscy krótkofalowcy na przysiędze żołnierzy WOT w Tarnowskich Górach

Na zaproszenie Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Katowicach pułkownika Pawła Piątkowskiego, krótkofalowcy ze Śląska wzięli udział w przysiędze około 50 żołnierzy tej Brygady - ochotników 132. Batalionu Lekkiej Piechoty, na co dzień stacjonującego w Częstochowie. Prezes gliwickiego klubu SP9KAG Czesław SP9FZU przeprowadził kilka łączności za pośrednictwem satelity, natomiast na KF były trudne warunki do przeprowadzenia łączności. Ale dzielnie wspierało go 4 kolegów klubowych. Natomiast Tadeusz SP9HQJ, Janek SP9GDI i Józef SQ9FMR udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące krótkofalarstwa zadawane przez uczestników uroczystości. Chyba udało się pozyskać jednego kandydata na krótkofalowca, który po wyczerpujących odpowiedziach wyraził zainteresowanie tym ciekawym hobby i poprosił o namiary na najbliższy klub krótkofalarski tj. siemianowicki klub SP9KJM. Janek SP9GDI ps. "złota rączka" zadziwił wszystkich swoim rowerem z pełnym zestawem na KF do prowadzenia łączności w warunkach terenowych (łącznie z rozkładaną anteną pionową). Tadeusz SP9HQJ zadbał o zapełnienie stoiska PZK obszerną literaturą, kartami QSL, kilkoma gadżetami krótkofalarskimi, jak też zaprezentował z laptopa kilka ciekawych filmów dotyczących aktywności krótkofalarskiej. Nagrodą, nie tylko dla krótkofalowców, była darmowa i smaczna grochówka żołnierka. W uroczystości tej wspierał nas prezes Śląsko - Łódzkiej Organizacji Ligi Obrony Kraju Leszek Waligóra w towarzystwie członka tarnogórskiego Stowarzyszenia Bractwa Kurkowego Jacka Wichra. Pogada dopisała i wszyscy powrócili do domów zrelaksowani i pełni werwy na dalsze wyzwania.

Na stronie: https://gwarek.com.pl/pl/15_fotorelacje/93_oficjalnie/29541_tarnowskie-gory-przysiega-wojskowa-na-rynku-foto-.html
znajduje się tekst na ten temat i wiele filmów na ten temat.

Info. Tadeusz SP9HQJ.

III. Sport

10. Zawody SP QRP Contest 2024

W najbliższą sobotę 28 września odbędą się kolejne 22. (XXII) Zawody amatorów nadawania małymi mocami - SP QRP Contest 2024. Zawody odbywają się w paśmie 80 m emisjami CW i SSB. Początek zawodów 05:00 UTC, czas trwania: jedna godzina. Można wystartować w jednej z 6 kategorii, zależnie od posiadanego sprzętu i używanych emisji.
Logi w formacie Cabrillo należy przysłać w ciągu 3 dni po zawodach - najlepiej poprzez platformę LogSP lub mailem na konto Organizatora.
Zawody SP QRP od 2018 roku prowadzone są obecnie pod egidą Polskiego Związku Krótkofalowców przy ścisłej współpracy z SP-QRP Group.
W skład tegorocznej komisji zawodów wchodzą: Marcin SP6MI - wiceprezes PZK ds. sportu, Łukasz SQ2DYL - SP-QRP Group i Waldemar 3Z6AEF - manager zawodów.
Główną nagrodą jest puchar Prezesa PZK przeznaczony dla zwycięzcy najliczniejszej grupy klasyfikacyjnej. W tegorocznej edycji dopisali sponsorzy nagród, którzy ufundowali kilkadziesiąt (tak!) upominków, m.in. zestawy lutownicze z podajnikiem cyny, narzędzia warsztatowe, zestawy elektroniczne do samodzielnego montażu, książki i wiele innych!
Wszystkie szczegóły regulaminowe są dostępne na portalu LogSP (zakładka "Zawody -> 2024 -> IX (wrzesień)").

Zapraszamy do udziału w SP QRP Contest 20024!

Komisja SP QRP Contest

[info: Waldemar 3Z6AEF]

11. Informacje nie tylko DX-owe

Fidżi (3D2/R) - Zespół Rebel DX Group będzie używał znaków wywoławczych 3D22 (Three Delta Twenty-two) i 3D2V podczas nadchodzącej aktywności z Rotumy. Klucze SuperFox ważne od 20 września do 30 października - https://ncdxf.org/pages/sfkey.html - zostały wydane dla obu znaków wywoławczych. Priorytetem będzie FT8 (rCW i SSB są mniej ważner1;), a plany obejmują użycie zarówno FT8 SuperFox, jak i multistream MSHV na pasmach 20, 17, 15, 12 i 10 m (te same pasma, ale różne częstotliwości); na pasmach 160-30 m będzie używany tylko multistream MSHV. Rebelianci planują wypłynąć na Rotumę 24 lub 25 września, a podróż potrwa około 48 godzin. Aktualizacje na https://www.facebook.com/rebeldxgroup. QSL poprzez OQRS Club Log.

Madagaskar (5R) - Eric, F6ICX, będzie ponownie aktywny jako 5R8IC z wyspy Sainte-Marie (AF-090), Madagaskar, od października do końca roku. Będzie nadawał głównie na CW na 40-10 metrach; w ostatnich dwóch tygodniach grudnia będzie również aktywny na satelicie QO-100. QSL poprzez LoTW, OQRS Club Log, lub na adres domowy (direct lub przez biuro).

Niue (E6) - Fred, DH5FS, będzie aktywny w stylu wakacyjnym jako E6FS z Niue (OC-040) w dniach 20-30 września. Będzie pracował na różnych pasmach HF, używając 100 W i anten drutowych. QSL na jego adres domowy.

Hiszpania (EA) - Znakami EG3AMCUP (od 15 września do 14 października) oraz AO3AMCUP (od 15 października do 28 października) będą się posługiwać członkowie URE Unio de Radioaficionats de Barcelona i Baix Llobregat (EA3MM) podczas 37. edycji America's Cup. Dostępny będzie certyfikat, szczegóły na https://www.ure.es/diploma-cq-americas-cup-2024/. QSL przez EA3MM, LoTW, eQSL i Logbook QRZ.

Szkocja (GM) - Stacja okolicznościowa GB2ZL będzie działać wyłącznie na CW od 1 do 28 października, aby upamiętnić 100. rocznicę pierwszego kontaktu radiowego między Wielką Brytanią a Nową Zelandią (18 października 1924). QSL tylko przez LoTW. Więcej informacji na https://www.qrz.com/db/GB2ZL.

Sardynia (IS0) - Luca, IK5AEQ, będzie aktywny jako IM0/IK5AEQ z wyspy San Pietro (EU-165) od 29 września do 6 października. Będzie nadawał na SSB, RTTY i FT 8 na pasmach od 40 do 2 m. W dniach 26-28 września będzie QRV jako IS0/IK5AEQ z miejsc POTA w rzadkiej prowincji Oristano na głównym lądzie Sardynii (EU-024). QSL przez LoTW, Club Log, lub na adres domowy.

Austria (OE) - Z okazji 100. rocznicy rozpoczęcia regularnych transmisji radiowych w Austrii (1 października 1924), członkowie Amatorskiego Klubu Radiowego ORF (austriackiego nadawcy publicznego) będą aktywni pod znakiem OE0RF (https://www.oe1xrw.radio/). QSL bezpośrednio do OE1XRW.

Dania (OZ) - Dieter, DF2SD, jest aktywny w stylu wakacyjnym jako OV9R z wyspy Fano (EU-125) do 28 września. QSL przez LoTW, eQSL i OQRS Club Log.

St. Kitts (V4) - Dale, W4AUV, oraz Bob, K4RLC, będą aktywni z St. Kitts (NA-104) od 1 do 12 października. Znak wywoławczy V4/W4AUV będzie nadawał głównie w CW na 40m, natomiast V4/K4RLC będzie pracował QRP CW na 20 metrach z trzech lokalizacji POTA na wyspie. QSL przez LoTW.

Stany Zjednoczone (W) - Mike AB5EB, Mike AD5A, Dragan K0AP i Hector XE2K (AD6D) będą aktywni z dwóch grup IOTA na początku października. Planują nadawać jako N5D z wyspy Timbalier (NA-119) w dniach 4-6 października oraz jako K5M z wyspy Marsh (NA-120) w dniach 7-8 października. Praca z Marsh Island będzie miała miejsce tylko w ciągu dnia, ze względu na zakaz nocowania na wyspie. Będą nadawać w trybach SSB, CW i FT8 na pasmach 40, 20, 15, 10 i 6 metrów.

Nadchodzące zawody:

CQWW DX RTTY Contest:
https://www.cqwwrtty.com/

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

12. UKF - zawody

W najbliższym czasie:

10th ARI Italian EME Trophy 2024 - to włoskie zawody EME, sesja jesienna, od 00:00 UTC 28 września do 24:00 UTC 29 września 2024 r. Pasma 50 MHz - 144 MHz - 432 MHz - 1,2 GHz - 2,3 GHz - 5,7 GHz - 10 GHz - 24 GHz, mody analogowe CW/SSB, cyfrowe JT65B lub podobne. Więcej informacji i Regulamin: https://www.ari.it/english-area/eme.html. Kilka lat temu do udziału w nich zachęcał Krzysztof SP7DCS pisząc - rsą to bardzo fajne zawody, nie ma spinki, stacji mało i można sobie dobrze sprawdzić aparaturę, a najważniejsze, są to jedyne zawody EME, w których klasyfikacja jest wg. wielkości antenr1;.

AGCW VHF/UHF Contest to zawody telegraficzne UKF na 144 i 432 MHz, odbędą się w sobotę 28 września 2024, godz. 14:00 - 18:00 UTC, koledzy z DL zapraszają do udziału polskich sympatyków CW. Regulamin zawodów:
https://www.agcw.de/contest/vhf-uhf/

SPAC 144 MHz. Są to zawody aktywności UKF i odbędą się we wtorek, 1 października 2024, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.

Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać poprzez stronę o adresie http://spac.pk-ukf.pl/.
VHF FT8 Activity 144 MHz. Odbędą się w środę 2 października 2024, godz. 17:00-21:00 UTC, Organizator Stowarzyszenie BANAT (YO). Regulamin: https://www.ft8activity.eu/index.php/en/. 

IARU UHF/SHF - sobota-niedziela 5-6 października 2024, godz. 14:00-14:00 UTC. Są to coroczne Zawody Regionu 1 IARU w pasmach 432 MHz i wyżej, czyli mikrofalowych. Organizatorem zawodów na pasmach UHF+ jest IARU R1, i tam należy wysyłać dzienniki poprzez stronę:
https://iaru.oevsv.at/v_upld/prg_list.php?reset=1&PHPSESSID=mi653ifroq0459ri1rep91fn95.
Wspólny Regulamin Zawodów IARU R1 znajduje się na stronie o adresie: http://vhfcontests.pk-ukf.pl/docs/Regulamin_zawodow_VUSHF_R1-IARU_2023_PL.pdf.
Dodatkowe wysłanie dzienników poprzez stronę PK UKF umożliwi naszemu managerowi Zbyszkowi SP7MTU zestawienie wyników krajowych.

Uwaga: Na stronie PK UKF uruchomiona będzie funkcja pod nazwą "Kto i skąd będzie QRV". Bezpośredni link:
https://pk-ukf.pl/zawody/kalendarz-zawodow-vhf-uhf-shf/kto-i-skad-bedzie-qrv/

Info. Stanisław SQ2EEQ


IV. Silent Keys

_____________________________________________________________
Tadeusz SP9TNN SK

W dniu 17.09.2024 w wieku 83 lat odszedł do krainy wiecznych DX-ów Tadeusz Starzak SP9TNN. Śp. Tadeusz był uczynnym i lubianym członkiem Rybnickiego OT-31 PZK zainteresowanym sprawami naszego OT i PZK, a także krótkofalarskimi nowinkami technicznymi. W sobotę 21.09.2024 w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Leszczynach pożegnaliśmy śp. Tadeusza SP9TNN podczas uroczystości pogrzebowej. 

Niech spoczywa w pokoju!

Info. Gienek SQ9HZM

____________________________________________________________________
__________________________________________________________

Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Sylwestrowi SP2HER, Eugeniuszowi SQ9HZM, Przemkowi SP7VC, Januszowi SP1TMN, Waldemarowi 3Z6AEF, Tadeuszowi SP9HQJ, Markowi SP9UO.

Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na adres e-mail Redakcji redakcja@pzk.org.pl.


Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl.

W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.
Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.

Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.

Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji 
Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".