Komunikat PZK 37/24 z dnia 11.09.2024
Dodane przez sp2jmr dnia 2024-09-12 / 10:55
KOMUNIKAT Polskiego Związku Krótkofalowców
NR 37/2024 z dnia 11 września 2024 r.


Witamy wszystkich Słuchaczy i Odbiorców naszych cotygodniowych komunikatów PZK, które są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM oraz publikowane na portalu PZK, a także rozsyłane na listę wysyłkową. Zautomatyzowane archiwum komunikatów znajduje się na osobnym serwerze: https://komunikat.pzk.org.pl/ .


I. Wydarzenia

1. Zaproszenie na Jodłówkę

"Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Zarząd Oddziału Terenowego PZK nr 28 w Tarnowie serdecznie zaprasza w dniach 13-15.09. br. na spotkanie pod nazwą Krótkofalarska Jesień na Pogórzu - Jodłówka Tuchowska 2024, podczas którego podsumujemy tegoroczne Zawody Tarnowskie.
To już 39 edycja naszych spotkań!
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zapraszamy Gości, wszystkich Krótkofalowców i Sympatyków tego znamienitego hobby na spotkanie do malowniczo położonej lokalizacji "Bacówka na Brzance".

Program Spotkania:
13 września (piątek): 
od godz.12:00 przyjazd organizatorów, zagospodarowanie schroniska, instalacja sprzętu, godz.18:00 ognisko integracyjne;

14 września (sobota):
godz. 8:00 giełda krótkofalarska,
godz.14:00 podsumowanie i zakończenie Zawodów Tarnowskich UKF i KF 2023, wręczenie pucharów i dyplomów dla zwycięzców, prelekcja Przemka SP7VC z ostatnich podróży z radiem, prelekcja Wiesława SQ5ABG nt. programów dyplomowych (Zamki w Polsce, SP Flora Fauna, Halo tu Błyskawica) oraz zawodów (między innymi "Syrenka Warszawska"), godz.16:00 wspólne ognisko.

15 września (niedziela): godz. 10:00 przekazanie obiektu, które poprzedzi demontaż sprzętu i zakończenie spotkania.

Dysponujemy zadaszonym miejscem na zorganizowanie giełdy krótkofalarskiej, która od zawsze towarzyszyła spotkaniom w Jodłówce Tuchowskiej. Już w tym momencie mamy informację o chęci zorganizowania stoiska sprzedaży przez wiele osób.
W sobotnie popołudnie, po części oficjalnej oraz ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród za Zawody Tarnowskie, tradycyjnie spotykamy się przy ognisku i gwarantujemy zadaszone miejsce biesiadowania do białego rana. Istnieje możliwość wykupienia noclegów, wyżywienia i napojów w bufecie Schroniska w atrakcyjnych cenach. Informacji udzielamy drogą mailową w odpowiedzi na zapytania na adres e-mail: sp9kao@gmail.com.

Zdjęcie grupowe uczestników ubiegłorocznego spotkania widoczne w wersji PDF

Zapraszamy!

Zarząd Oddziału Terenowego OT-28 PZK
Zarząd Tarnowskiego Klubu Krótkofalowców i Modelarzy SP9KAO

Info. Krzysztof SP9RHN

2. Zjazd SPDX Klubu - jubileusz 65 rocznicy jego powstania

Na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych czyli SPDX Klubu czytamy:
"W imieniu Zarządu oraz własnym mam zaszczyt zaprosić Was wszystkich na coroczny Zjazd SPDXC. Tegoroczny Zjazd Stowarzyszenia odbędzie się w dniach 13-15 września w Spale - Ośrodek Wypoczynkowy Zacisze. Miejsce to jest już nam znany, mieliśmy okazję spędzić w nim weekend w 2016 roku. Spała jest bardzo dobrze położona komunikacyjnie:
https://naturatour.pl/noclegi/spala-zacisze/."

Wprawdzie termin rezerwacji oraz wpłat już dawno minął, ale w dalszym ciągu jest możliwy udział w części Zjazdu - np. w sobotę - po zgłoszeniu do Radosława SP5ADX Prezesa SPDXC i organizatora Zjazdu.
Dane kontaktowe: sp5adx@czar.pl tel. +48 602707485

Info. Piotr SP2JMR

3. 21 WRZEŚNIA 2024 r. PRZYSIĘGA ŻOŁNIERZY 13. BRYGADY WOT

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 21 września 2024 r. (sobota), na rynku w Tarnowskich Górach odbędzie się przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej 13. Brygady. Chcielibyśmy serdecznie zaprosić Was do udziału w tej uroczystości.
Jak wiecie, PZK już trzykrotnie brał udział w podobnych wydarzeniach, a teraz ponownie zostaliśmy poproszeni o wsparcie.
Całością wydarzenia kierują Krzysztof SP7WME oraz Tadeusz SP9HQJ.

Prosimy więc o Waszą obecność i udział w imprezie, o możliwość zaprezentowania krótkofalarstwa, radiostacji KF, UKF, anten, łączności oraz innych elementów związanych z naszym hobby.

Dowództwo XIII Brygady WOT zapewnia stoisko na potrzeby prezentacji.
Liczymy na Wasze wsparcie i udział w wydarzeniu.

Osoby zainteresowane pomocą w organizacji proszone są o kontakt telefoniczny z Tadeuszem SP9HQJ tel. 601-167-451.

Info. Tadeusz SP9HQJ

4. VII Mazowiecki Piknik Radiowy

Członkowie Warszawskiego klubu SP5POT przy OT-37 PZK serdecznie zapraszają wszystkich miłośników radia i nie tylko na VII Mazowiecki Piknik Radiowy - Celestynów 2024.
Spotykamy się 22 września od godziny 10 na terenie Centrum Edukacji Leśnej w podwarszawskim Celestynowie. Na miejscu czekać na nas będą miejsce do grillowania, zadaszona wiata oraz cała moc atrakcji w postaci wspólnych pogadanek i aktywności.
Nie zapomnijcie się zarejestrować na stronie: http://piknik-celestynow.pl/.

Info. Tomasz SP5RT

5. HKŁ SP3ZAC zaprasza

Harcerski Klub Łączności SP3ZAC pragnie zaprosić krótkofalowców i sympatyków radia na ognisko integracyjne, które odbędzie się w dniu 21 września 2024, od godziny 15.00. Miejscem spotkania jest poznańska Dębina. Dojazd od ulicy Piastowskiej ulicą Ku Dębinie.
Współrzędne: 52.3678455, 16.9226725
Kontakt via SR3P. Aprowizacja w własnym zakresie.

Serdecznie zapraszamy!

Info. Marcin SQ3LMK

6. OT-20 PZK zaprasza 29 września 2024 r. do Woli Okrzejskiej

W imieniu Zarządu OT-20 PZK serdecznie zapraszamy do Woli Okrzejskiej na spotkanie krótkofalowców oraz na podsumowanie Zawodów Quo Vadis 2024. Zawody te rozgrywane są co roku w maju, a ich celem jest upamiętnienie kolejnej rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza (urodził się 15 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej). W roku 2024 przypadła zatem 178 rocznica urodzin wielkiego pisarza. Tradycja spotkań w Woli Okrzejskiej, podsumowujących zawody Quo Vadis, sięga początków XXI wieku. Dzięki wielkiej życzliwości Wójta Gminy Krzywda oraz Dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, uczestnicy wcześniejszych spotkań mieli możliwość zwiedzenia muzeum wraz z przewodnikiem, którym był Dyrektor muzeum. Spotkanie, w czasie którego podsumowano zawody oraz wręczano grawertony i dyplomy zwycięzcom odbywało się w największym, historycznym pomieszczeniu muzeum. W latach 2020, 2021 i 2022 spotkania nie odbywały się. Przerwa spowodowana była pandemią COVID 19 oraz remontem i zmianami w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Pierwsze po czterech latach przerwy spotkanie w miejscu urodzenia Henryka Sienkiewicza - Syna Ziemi Łukowskiej i laureata literackiej nagrody Nobla - miało miejsce w roku 2023.
W roku 2024 kontynuujemy tradycję spotkań w Woli Okrzejskiej, w czasie których będzie oficjalne podsumowanie zawodów. Przesunięcie terminu spotkania z czerwca lub lipca, jak to było w przeszłości oraz w roku 2023 na wrzesień 2024 wynikło z przyczyn niezależnych od władz OT-20 PZK. Wybory samorządowe w 2024 roku wyłoniły nowe władze w gminie i w powiecie łukowskim, co odbiło się na możliwościach uczestnictwa przedstawicieli władz Gminy Krzywda i powiatu łukowskiego w naszym wydarzeniu. Ostatecznie uzgodniono termin 29 września 2024. Mamy nadzieję, że w roku 2025 powrócimy do czerwcowego lub lipcowego terminu spotkania.

Skrócony program spotkania:

1. Miejsce i termin: Wola Okrzejska, Muzeum Henryka Sienkiewicza, 29 września 2024 roku (niedziela).

2. Początek uroczystości o godzinie 11:00.

3. Ogłoszenie wyników XV Krajowych Zawodów Radiostacji Amatorskich QUO VADIS 2024 zorganizowanych dla upamiętnienia 178 rocznicy urodzin wielkiego, polskiego pisarza, Syna Ziemi Łukowskiej, laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza.

4. Wręczenie grawertonów i dyplomów zwycięzcom poszczególnych kategorii w QV 2024 przez Prezesa OT-20 PZK w Lublinie.

Po uroczystościach planujemy spotkanie przy ognisku i rozmowy towarzyskie nie tylko o krótkofalarstwie. Z terenu MHS będzie nadawała Amatorska Radiostacja Okolicznościowa. Będzie także możliwość zwiedzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Podobnie jak w latach poprzednich zapraszamy zarówno krótkofalowców oraz osoby towarzyszące.
Uprzejmie prosimy o dokonanie rejestracji udziału w spotkaniu poprzez stronę ot20.pzk.org.pl, co pozwoli na dobrą organizację spotkania. Informacje dotyczące spotkania są zamieszczone na stronie www.ot20.pzk.org.pl i będą aktualizowane.
Serdecznie zapraszamy!

Info. Grzegorz Barański SP8GPB Prezes Zarządu OT-20 PZK

7. Balon stratosferyczny Ludwika SP6MPL

W dniu 7 września 2024 w godzinach przedpołudniowych miała miejsce kolejna przygoda Ludwika SP6MPL ze startem balonu stratosferycznego. Tym razem wybrał na ten start okolice największego Centrum Handlowego - Turawa Park. Od samego rana pogoda dopisała, rozpoczął się kolejny upalny dzień. Dobrze, że start balonu zaplanowany został na godzinę 10.00. Już przed 9.30 na miejscu tego kolejnego pokazu stawił się Ludwik, który postanowił zabrać ze sobą najbliższą rodzinę. Wszystkie czynności przygotowawcze, które Ludwik już opanował do perfekcji, zostały wykonane. Dzielnie w tym kolejnym przedsięwzięciu pomagała mu ciocia Urszula Ejsmont. Parę minut przed startem pojawiła się ekipa TVP-3 Opole w składzie: Hanna Honisz dziennikarka oraz operator Zbigniew Werena. Po udanym starcie balonu główny bohater tego dnia udzielił krótkiego wywiadu dla naszej lokalnej telewizji. Cała relacja ukazała się w Kurierze Opolskim w głównym sobotnim wydaniu. Link do programu: https://opole.tvp.pl/82185979/podniebna-misja-13-letni-ludwik-przygotowal-balon-stratosferyczny.
Trzeba tutaj podkreślić, że ten młody krótkofalowiec ma wsparcie ze strony najbliższej rodziny w tym również wsparcie finansowe.
Na zakończenie Kolega Ludwik Świerczek SP6MPL oraz Kolega Marek Dubaj SP6JYQ z rąk (piszącego tę informację) otrzymali komplet 3 książek poświęconych krótkofalarstwu na Opolszczyźnie. Ludwik przez cały tydzień mógł uczestniczyć z koleżankami i kolegami w wycieczce szkolnej zorganizowanej przez jego szkołę do Francji (Niepubliczna Szkoła Podstawowa Nasza Szkoła w Opolu) https://www.facebook.com/nasza.szkola.opole/?locale=pl_PL - wybrał jednak kolejny lot swojego balonu. Dziękujemy.
W pokazie w dniu 7 września 2024 uczestniczyli: Jacek Gołka SP6ABO, Jerzy Wieczorek SP6DI, Marek Dubaj SP6JYQ, Krzysztof Bieniewski SP6DVP oraz najbliższa rodzina Ludwika.
Zdjęcia z tej imprezy oraz dwa pliki MP4 są publikowane za zgodą mamy Ludwika SP6MPL.

8. Fotoreportaż o Ludwiku SP6MPL - 7 września 2024

Autorzy zdjęć: 001-002-003-Jurek SP6DI
004-005-Jacek SP6ABO
006-007-008-Marek SP6JYQ
Opole 7 września 2024 Krzysztof SP6DVP

Zdjęcia widoczne w wersji PDF Komunikatu.

9. Radioklub SP9RNS zaprasza na swoją stronę

https://radioklub.pl/news - u nas cały czas akcje dyplomowe .

Info. Sławek SQ9JYE

II. Sport

10. Informacje nie tylko DX-owe

Fidżi (3D2/R) - Ekspedycja na wyspę Rotuma w dniach 15 listopada - 4 grudnia będzie używać znaku wywoławczego 3D2Y, a nie 3D2Z, jak wcześniej ogłoszono. Zespół na miejscu (K4NHW, KD9LSV, LY7J, M0SDV, W2FQ i W6IZT) będzie pracował z trzech stacji na pasmach 160-6 metrów CW, SSB i FT8. Wezmą również udział w CQ WW DX CW Contest, używając innego znaku wywoławczego. Dodatkowo, dwie stacje W6IZT będą obsługiwane zdalnie przez międzynarodowy zespół młodych radioamatorów. QSL przez OQRS M0OXO. Więcej informacji na stronie: https://rotuma2024.com.

Chile (CE) - Członkowie Radioklubu El Trauko (CE7DE) z wyspy Chiloe (SA-018) będą pracować pod specjalnymi znakami 3G7CW (CW) i 3G7RLN (pozostałe emisje) przez cały wrzesień, ze szczególnym uwzględnieniem dnia 17 września. Był to dzień w 1898 roku, kiedy Ramon Luis Norero uruchomił system telegrafii bezprzewodowej przez kanał Chacao pomiędzy Chiloe a stałym lądem Chile. Live Stream Club Log jest dostępny dla obu znaków wywoławczych. QSL bezpośrednio do CE7DE.

Jersey (GJ) - Tev, TA1HZ, będzie aktywny jako MJ/TA1HZ z Jersey w dniach 11-16 września, w tym weźmie udział w WAE DX SSB Contest (14-15 września). QSL przez LoTW; QSO zostaną również przesłane do Club Log, eQSL i QRZ Logbook.
Również aktywni z Jersey będą Peter, ON8ZZ i Fred, ON8ZL w dniach 13-15 września. Będą operować jako MJ/OT9Z na pasmach 80, 40, 20, 15 i 10 metrów, a Fred weźmie udział w WAE DX SSB Contest. QSL przez ON8ZL.

Haiti (HH) - 4V1SAVANNAH to specjalny znak wywoławczy Radio Club d'Haiti, upamiętniający 245. rocznicę bitwy pod Savannah, która potrwa od 16 września do 20 października. QSL przez N2OO; QSO zostaną przesłane do Club Log. W 1779 roku ponad 500 ochotników z Saint-Domingue (francuskiej kolonii, która później stała się Haiti) walczyło u boku wojsk kolonialnych USA przeciwko armii brytyjskiej podczas oblężenia Savannah, ważnego wydarzenia w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość.

Arabia Saudyjska (HZ) - HZ94ND, 7Z94ND i 8Z94ND to specjalne znaki wywoławcze Saudyjskiego Stowarzyszenia Radioamatorów (HZ1SAR), świętujące Dzień Narodowy Arabii Saudyjskiej w dniach 5-23 września. QSO będą przesyłane do Club Log. Dzień Narodowy upamiętnia przemianowanie Królestwa Nadżdu i Hidżazu na Królestwo Arabii Saudyjskiej (23 września 1932). Narodowe stowarzyszenia sąsiednich krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej mają wziąć udział w obchodach, w tym Bahrańskie Stowarzyszenie Radioamatorów (A91ARS), Kuwejckie Stowarzyszenie Radioamatorów (9K9KSA), Królewskie Omańskie Stowarzyszenie Radioamatorów (A43KSA) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (A60ARS).

Holandia (PA) - Specjalny znak wywoławczy PH80LIB będzie używany z różnych lokalizacji w dniach 11 września - 10 listopada, aby upamiętnić 80. rocznicę wyzwolenia południowej Holandii jesienią 1944 roku. Działalność będzie prowadzona na pasmach 80-10 metrów SSB, CW i cyfrowych. QSL przez biuro. Szczegóły na stronie https://www.qrz.com/db/PH80LIB.

Polska (SP) - Specjalne znaki wywoławcze SN100P, SN100L, SN100N, SN100PLN i SN100BP będą używane od 1 września do 31 grudnia, aby uczcić 100. rocznicę założenia Banku Polskiego SA oraz wprowadzenia złotego (PLN) oficjalnej waluty Polski. Działalność jest organizowana przez Polski Związek Krótkofalowców. QSL przez biuro. Dostępny będzie certyfikat, szczegóły na stronie:
https://www.qrz.com/db/SN100PLN.

Grecja (SV) - Salamis Radio Amateurs Group będzie aktywna jako SX8AS w dniach 16-30 września z wyspy Salamina (EU-075). QSL przez LoTW i Club Log.

Góra Athos (SV/A) - Ktoś podszył się pod znaki SV2RSG i SV2RSG/A 5 września, używając fałszywego klucza SuperFox na pasmach 20 i 17 metrów FT8. Prawdziwy mnich Iakovos, SV2RSG, planuje być QRV z Góry Athos około 8 września. QSL przez SV1GRM.

Palau (T8) - Nobu, JA0JHQ, ponownie będzie aktywny jako T88PB z Kororu (OC-009) w Palau w dniach 7-9 września, głównie podczas SSB All Asian DX Contest. QSL przez LoTW (preferowane), lub bezpośrednio na adres domowy.

St. Kitts (V4) - Rikk, WE9G, będzie aktywny jako V4/WE9G z Frigate Bay na St. Kitts (NA-104) w dniach 10-17 września. Będzie operować głównie na FT8/FT4 (MSHV) i trochę na SSB i CW na pasmach 80-6 metrów. QSL przez LoTW, Club Log, QRZ Logbook lub bezpośrednio na adres domowy.

Pacyfik (Pacific Trip) ---> Podczas swojej wyprawy 4-19 września Maxim, OH7O, będzie aktywny jako 3D2YY z Viti Levu, Fidżi; YJ0YY z Port Vila, Vanuatu (6-10 września); T2M z Tuvalu (12-16 września). Operuje głównie SSB i trochę QRS CW na pasmach 40-10m. Szczegóły na stronie https://oh7o.com/dxexpedition-to-pacific-islands/

Nadchodzące zawody:
WAE DX Contest SSB
https://www.darc.de/der-club/referate/conteste/wae-dx-contest/en/

Pozdrawiam
Marcin SP3BBS

12. UKF  zawody

W najbliższym czasie:

SPAC 1.3 GHz są to zawody aktywności UKF i odbędą się we wtorek, 17 września 2024, godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres http://spac.pk-ukf.pl/.

UHF FT8 Activity 1.3 GH - odbędą się w środę 18 września 2024 w godz. 17:00-21:00 UTC. Organizator to Stowarzyszenie BANAT (YO). Regulamin https://www.ft8activity.eu/index.php/en/.

SPAC 70 MHz - są to zawody aktywności UKF i odbędą się w czwartek, 19 września 2024 w godz. 17:00-21:00 UTC. Regulamin:
https://pk-ukf.pl/wp-content/uploads/2020/05/SPAC_regulamin_PL.pdf.
Zawody SPAC prowadzi i rozlicza Stowarzyszenie Polski Klub UKF. Dzienniki w formacie EDI prosimy wysyłać na adres http://spac.pk-ukf.pl/.

EME ARRL 2.3 GHz i wyżej - odbędą się w dniach 21-22 września 2024, w godz. 00:00r11;23:59 UTC. Druga tura zawodów EME pod patronatem ARRL. Regulamin http://www.arrl.org/eme-contest.

Info. Stanisław SQ2EEQ

__________________________________________________________
Redakcja Komunikatów PZK dziękuje za przesłane materiały: Marcinowi SP3BBS, Stanisławowi SQ2EEQ, Tadeuszowi SP9HQJ, Krzysztofowi SP6DVP, Krzysztofowi SP9RHN, Sławomirowi SQ9JYE, Marcinowi SQ3LMK, Grzegorzowi SP8GPB,


Informujemy, że Prezydium ZG PZK podjęło decyzję, aby wszyscy członkowie PZK zarejestrowani w bazie systemu OSEC otrzymywali Komunikat PZK "z urzędu", jako tzw. wartość dodaną. Komunikaty są od lat robione i nadawane w paśmie 80 m sporym wysiłkiem osób będących w składzie Redakcji.
Jednocześnie Redakcja Komunikatu prosi o niewysyłanie na adres dystrybucyjny odpowiedzi i listów. Prosimy je kierować na indywidualne adres e-mail Redakcji redakcja@pzk.org.pl

Materiały do Komunikatu PZK na kolejną środę powinny być przesłane nie później niż do wtorku, godz. 15:00. Materiały prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: redakcja@pzk.org.pl, sp5rt@pzk.org.pl, sp2jmr@pzk.org.pl, sp5e@pzk.org.pl .
W przypadku przesłania ich później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie, czyli za tydzień.

Teksty wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być dostarczone przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 15:00.

Uwaga! Dostarczane do publikacji zdjęcia muszą mieć opisy oraz informację dotyczącą praw autorskich. W przypadku wizerunku osób małoletnich wymagana jest zgoda opiekunów ustawowych. Materiał fotograficzny należy dostarczać w postaci plików graficznych niezależnych od opisu tekstowego (osobne pliki jpg, png, niezagnieżdżone w strukturze tekstu), zdjęcia muszą być opisane.
Autor przekazując swój materiał do publikacji przenosi na Polski Związek Krótkofalowców (zwany dalej Wydawcą) prawa autorskie do publikacji utworu w formie pisanej, materiału fotograficznego oraz ich rozpowszechniania za pomocą innych mediów, np. takich jak poczta elektroniczna i Internet. Przeniesienie praw autorskich jest nieodwracalne. Tekstów nadesłanych nie zwracamy. Nadesłanie materiału / tekstu nie jest równoznaczne z jego opublikowaniem. Zamieszczenie publikacji i innych materiałów w Komunikatach PZK i na portalu PZK jest nieodpłatne.
Redakcja Komunikatu PZK zastrzega sobie prawo do dokonywania skrótów i korekt otrzymanego materiału, także prawo do dokonywania w nadesłanych materiałach zmian tytułów, skrótów, poprawek stylistyczno-językowych oraz do usuwania usterek innego typu (np. terminologicznych lub dotyczących warstwy dokumentacyjnej), a także do odrzucenia artykułu bez podania przyczyny.
Nie będą przyjmowane teksty nie spełniające podstawowych wymogów poprawności językowej.
Komunikaty PZK są nadawane w każdą środę, o godzinie 18:00 czasu lokalnego, na częstotliwości 3702,5 kHz +/- QRM, a materiał w nich zawarty jest wykorzystywany przez Redakcję Krótkofalowca Polskiego.


Redakcja Komunikatów PZK: Tomasz SP5RT, Piotr SP2JMR, Krzysztof SP5E i Jurek SP3SLU - także nadający komunikaty środowe.

Adres redakcji:
Sekretariat ZG PZK, ul. Wojska Polskiego 65A pok. 204, 85-825 Bydgoszcz

*Motto Redakcji

Odpowiedzialność za słowo jest ważnym etycznie wymaganiem odnoszącym się do człowieka, szczególnie kiedy występuje w przestrzeni publicznej i także w stowarzyszeniu. Służba prawdzie jest zatem nie tylko słusznym oczekiwaniem od Władz PZK i osób funkcyjnych ze strony wszystkich członków i niezrzeszonych radioamatorów, ale i jej moralnym obowiązkiem. Dotyczy to również Redakcji Komunikatów PZK.
W nawiązaniu do tej zasady informujemy, że Redakcja Komunikatów PZK dokłada wszelkich starań, aby ww. kryteria zostały spełnione. Otrzymywany materiał "z terenu" często jest obarczony błędami, zawiera pewne nieścisłości. Korekty materiału wymagane są w prawie każdym co środowym wydaniu Komunikatu PZK.
Piotr SP2JMR od KZD PZK w Kołobrzegu w 2000 roku, kiedy został wybrany Prezesem PZK rozpoczął wydawanie Komunikatu PZK (nazywanego wcześniej "Komunikatem sekretariatu ZG PZK"). Od 2009 roku do redakcji dołączył Zygmunt SP5ELA, a od roku 2012 Jurek SP3SLU nadający komunikaty przez radio na 3702.5 KHz o godz. 18-tej z lokalizacji Mariantów). Od lutego 2022 r. członkiem Redakcji jest Krzysztof SP5E, który odpowiada za nową szatę graficzną Komunikatów. W dniu 1 lipca 2024 r. prezydium ZG PZK powołało na funkcję Redaktora Naczelnego Komunikatów PZK Tomasza SP5RT, a w dniu 25 lipca 2024 r. z udziału w redakcji Komunikatów zrezygnował Zygmunt SP5ELA.

Redakcja Komunikatów PZK.

UWAGA! Komunikaty środowe PZK - subskrypcja

Komunikaty PZK (środowe), wcześniej tzw. Komunikaty sekretariatu ZG PZK, są wysyłane pocztą elektroniczną w ramach subskrypcji (e-mail), do osób zainteresowanych wiadomościami organizacyjnymi Polskiego Związku Krótkofalowców oraz informacjami dotyczącymi innych podmiotów, ale związanymi z krótkofalarstwem.
Do roku 2018 adresy e-mail subskrybentów (około 400) dopisywał administrator. Od marca 2018 r. subskrypcja komunikatów została zautomatyzowana.
Aby otrzymywać Komunikat PZK, należy wysłać wiadomość (e-mail) na adres:
komunikat-pzk@pzk.org.pl w temacie wiadomości z tekstem "subscribe" (subscribe - bez apostrofów). Aby zrezygnować z subskrypcji należy wysłać wiadomość z tekstem "unsubscribe".